Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Grant Boddicker
Results
Videos
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
4-Linn-Mar
Linn - Mar
Linn- Mar
Linn-Mar
Linn-Mar Wrestling Club
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/16
L
Replay
F 2-0 0:51
C. Leonard
Johnston
IHSAA State Championships
Round 5: Semis & 4th WB
3A-150
02/15
W
Replay
DEC 7-2
T. Putz
Pella
IHSAA State Championships
Round 4: Quarters & 3rd WB
3A-150
02/15
W
Replay
F 10-2 3:38
J. Jantzi
Davenport Central
IHSAA State Championships
Round 3: 2nd WB
3A-150
02/14
L
Replay
DEC 5-0
B. Griffiths
Ottumwa
IHSAA State Championships
Round 2: 2nd Round & 1st WB
3A-150
02/14
W
Replay
DEC 4-2
K. Kayser
LeMars
IHSAA State Championships
Round 1: 1st Round
3A-150
02/10
L
MD 10-2
N. Fellers
Bondurant-Farrar
IHSAA 3A District 1 @ Ames
Placement (12 Man)
150
02/10
W
DEC 12-7 SV
C. Martin
Ames
IHSAA 3A District 1 @ Ames
Semis & WB (12 Man)
150
02/10
W
NC 0-0
C. Martin
Ames
IHSAA 3A District 1 @ Ames
2nd Place Match (12 Man)
150
01/31
L
F 5-0 3:13
B. Diaz
Waverly-Shell Rock
Waverly-Shell Rock @ Linn-Mar
Round 1
150
01/27
L
Replay
DEC 4-0
C. Kelley
Prairie, Cedar Rapids
MVC Conference Tournament - Boys
Placement Matches (16 Man)
150
01/27
W
Replay
F 2-0 1:42
D. Cook
Xavier, Cedar Rapids
MVC Conference Tournament - Boys
3rd Wrestleback (16 Man)
150
01/27
L
Replay
MD 9-0
J. Avila
Iowa City, West
MVC Conference Tournament - Boys
Semis & 2nd WB (16 Man)
150
01/27
W
Replay
F 3-1 2:59
L. Healey
Wahlert, Dubuque
MVC Conference Tournament - Boys
Quarters & 1st WB (16 Man)
150
01/27
W
Replay
F 2-0 1:38
A. Johnson
Waterloo West
MVC Conference Tournament - Boys
Champ Round 1 (16 Man)
150
01/20
W
DEC 6-1
B. Jennings
Clinton
Bob Lueders Invite
Placement Matches (32 Man)
150
01/20
W
F 2-0 0:31
J. Mensendike
Lena Winslow
Bob Lueders Invite
6th Wrestleback (32 Man)
150
01/20
W
TF 16-1 5:16
H. Shrake
Davenport North
Bob Lueders Invite
Semis & 5th WB (32 Man)
150
01/20
W
TF 17-2 5:13
C. Rondeau
Pleasent Valley
Bob Lueders Invite
4th Wrestleback (32 Man)
150
01/20
L
DEC 6-0
J. Avila
Iowa City West
Bob Lueders Invite
Quarters & 3rd WB (32 Man)
150
01/20
W
F 2-0 1:37
B. Grell
Central DeWitt
Bob Lueders Invite
Round 2 Champ & WB (32 Man)
150
01/19
W
MD 11-1
R. Stewart
Cedar Rapids Washington
Linn-Mar @ Cedar Rapids Washington
Round 1
150
01/12
W
DEC 1-0
C. Smithhart
Cedar Rapids Kennedy
Cedar Rapids Kennedy @ Linn-Mar
Round 1
150
01/06
W
DEC 4-0
K. Kayser
LeMars
Linn-Mar Duals
Round 3 (8 Team)
150
01/06
W
MD 11-3
M. Kelsall
Pleasant Valley
Linn-Mar Duals
Round 2 (8 Team)
150
01/06
W
DEC 1-0
J. Stevens
Clear Creek-Amana
Linn-Mar Duals
Cross Bracket (8 Team)
150
01/06
L
MD 10-0
M. Ryan
Mount Vernon
Linn-Mar Duals
Placement Matches (8 Team)
150
01/06
W
DEC 6-0
A. Cook
Xavier, Cedar Rapids
Linn-Mar Duals
Round 1 (8 Team)
150
12/15
L
DEC 4-2
J. Carey
Nashua-Plainfield
2023 Battle of Waterloo - Boys
Semis & 1st Wrestleback (11:00 AM)
157
12/15
L
MD 18-8
A. Kittelson
Osage
2023 Battle of Waterloo - Boys
Round 1 (3:00 PM)
150
12/15
W
MD 12-0
K. Kerr
Bettendorf
2023 Battle of Waterloo - Boys
Round 3 (7:00 PM)
150
12/15
L
DEC 5-1
J. Pontier
Indianola
2023 Battle of Waterloo - Boys
Round 2 (5:00PM)
157
12/15
L
F 4-0 2:44
R. Poyner
Waverly-Shell Rock
2023 Battle of Waterloo - Boys
Finals (1:00 PM)
157
12/15
W
F 2-0 1:53
C. Peters
Waterloo East
2023 Battle of Waterloo - Boys
Quarterfinals (9:00 AM)
150
12/15
L
F 3-0 2:58
J. Avila
Iowa City, West
Linn-Mar @ Iowa City, West
Round 1
150
12/08
W
F 8-0 1:55
J. Paye
Waterloo West
Waterloo West @ Linn-Mar
Round 1
150
12/02
L
F 0-0 6:22
J. Salin
New Lenox (Lincoln-Way West)
Dan Gable Donnybrook
7-24th Placement & Last Chance Round 3
150
12/02
W
DEC 6-2
S. McGuine
Huntley
Dan Gable Donnybrook
Consi Round 3 & Last Chance Round 1
150
12/01
W
DEC 7-5
N. Trottier
Apple Valley
Dan Gable Donnybrook
2nd Round WB (32 Man)
150
12/01
L
DEC 3-2
L. Kelly
Chicago (Mt. Carmel)
Dan Gable Donnybrook
Round 2 Champ
150
12/01
W
F 2-0 1:16
D. Armstrong
Lebanon
Dan Gable Donnybrook
Round 1 (32 Man)
150
12/01
W
F 2-0 0:29
D. Harper
Dubuque Hempstead
Dubuque Hempstead @ Linn-Mar
Round 1
150
10/28
L
Replay
DEC 5-2
J. Taplin
Minnesota
2023 Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R7 - WB (128, 64, & 32)
150
10/28
L
Replay
MD 8-0
H. Niebauer
Team Nazar Training Center
2023 Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R6 - Champ & WB (128, 64, 32, & 16)
150
10/28
W
Replay
F 2-0 0:46
B. Pennington
Spartan Mat Club
2023 Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R4 - Champ & WB (128, 64, & 32)
150
10/27
W
Replay
F 0-0 3:14
C. Vazquez
Colorado
2023 Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R2
150
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/18
L
Replay
DEC 5-2
N. Martin
Southeast Polk
IHSAA State Championships
Round 5: Semis & 4th WB
3A-160
02/17
L
Replay
DEC 5-1
C. Clark
Valley, West Des Moines
IHSAA State Championships
Round 4: Quarters & 3rd WB
3A-160
02/16
W
Replay
DEC 2-0 SV
O. Helgeson
Johnston
IHSAA State Championships
Round 2: 2nd Round & 1st WB
3A-160
02/16
W
Replay
F 4-4 3:52
B. Healey
Dubuque Senior
IHSAA State Championships
Round 1: 1st Round
3A-160
02/01
W
MD 13-5
D. Fish
Dubuque Hempstead
3A Regional Duals Linn-Mar/DubHemp/FtMad
Round 1
152
01/27
W
F 7-0 3:15
D. Theisen
Epworth, Western Dubuque
Epworth, Western Dubuque @ Linn-Mar
Round 1
160
01/21
L
DEC 2-1
J. Dvorak
Lena Winslow
Bob Lueders 2023
Placement Matches (16 Man)
160
01/21
W
DEC 11-9 SV
T. Tate
Sterling
Bob Lueders 2023
3rd Wrestleback (16 Man)
160
01/21
W
F 5-0 3:41
J. Umstead
Prairie
Bob Lueders 2023
Semis & 2nd WB (16 Man)
160
01/21
L
DEC 5-0
J. Dvorak
Lena Winslow
Bob Lueders 2023
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
01/21
W
DEC 7-2
S. Robinson
Central DeWitt
Bob Lueders 2023
Champ Round 1 (16 Man)
160
01/20
W
F 2-0 1:40
A. Butikofer
Cedar Rapids Washington
Cedar Rapids Washington @ Linn-Mar
Round 1
160
01/14
L
DEC 7-4
S. Watts
Bishop Heelan Catholic
Bob Sharp Invitational
Round 5
160
01/14
W
F 2-0 1:02
B. Jensen
Norwalk
Bob Sharp Invitational
Round 4
160
01/14
L
DEC 9-3
D. Diaz
Waverly-Shell Rock
Bob Sharp Invitational
Round 3
160
01/14
W
F 2-0 1:34
E. Robles
Des Moines Lincoln
Bob Sharp Invitational
Round 2
160
01/13
L
MD 13-4
C. Falck
Cedar Rapids Kennedy
Linn-Mar @ Cedar Rapids Kennedy
Round 1
160
01/07
W
DEC 6-2
T. Nosbisch
Mount Vernon
Linn-Mar Duals
Finals (2 Team)
152
01/07
W
F 2-0 0:53
A. Kinner
Xavier, Cedar Rapids
Linn-Mar Duals
Round 4 (6 Team)
160
01/07
W
F 4-1 2:50
A. Allen
LeMars
Linn-Mar Duals
Round 5 (6 Team)
160
01/07
W
F 6-1 2:57
P. Pettengill
Clinton
Linn-Mar Duals
Round 1 (6 Team)
160
01/06
W
F 2-0 1:00
Z. Fern
Iowa City, City High
Iowa City, City High @ Linn-Mar
Round 1
152
11/12
L
Replay
DEC 8-1
z. grams
lakeland
2022 Battle by the Border Preseason Championships
round 5
160
11/12
W
Replay
MD 11-2
T. Sinnard
Moen Wrestling Academy
2022 Battle by the Border Preseason Championships
2nd Wrestleback (32 Man)
160
11/12
L
Replay
DEC 5-4
A. Torres
Waconia
2022 Battle by the Border Preseason Championships
Round 2
160
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/16
L
Replay
DEC 5-4
C. Langreck
1-Waverly-Shell Rock
IHSAA State Dual Tournament
Semis
152
02/16
W
Replay
F 5-0 2:33
M. Rose
5-Ankeny
IHSAA State Dual Tournament
Quarterfinals
152
02/16
W
Replay
MD 11-2
I. Vollmecke
3-Waukee Northwest
IHSAA State Dual Tournament
Finals (1st & 3rd)
152
01/29
W
Replay
DEC 5-2
G. Benton
Iowa City, Liberty
MVC Tournament
Placement Matches (16 Man)
152
01/29
L
Replay
DEC 7-0
C. Falck
Cedar Rapids Kennedy
MVC Tournament
3rd Wrestleback (16 Man)
152
01/29
W
Replay
DEC 8-6
W. Clark
Waterloo East
MVC Tournament
Semis & 2nd WB (16 Man)
152
01/29
L
Replay
DEC 8-6
T. Kurimski
---
MVC Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
01/22
W
MD 12-2
C. Pilgrim
Davenport Assumption
Bob Lueders Tournament 2022
Placement Matches (16 Man)
152
01/22
W
F 7-0 3:03
I. Mendoza
Sterling
Bob Lueders Tournament 2022
3rd Wrestleback (16 Man)
152
01/22
L
MD 14-4
B. Peters
Clinton
Bob Lueders Tournament 2022
Semis & 2nd WB (16 Man)
152
01/22
L
MD 10-0
C. Donovan
DeWitt
Bob Lueders Tournament 2022
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
01/22
W
TF 18-3 5:46
P. Pettengill
Clinton JV
Bob Lueders Tournament 2022
Champ Round 1 (16 Man)
152
12/17
W
F 4-0 0:51
A. Wittenburg
Denver
2021 Battle of Waterloo
Quarterfinals (4:00 PM)
152
12/17
L
F 4-3 1:46
L. Peyton
West Delaware, Manchester
2021 Battle of Waterloo
Finals (8:00 PM)
152
12/17
L
F 14-2 2:57
D. Whitt
Cedar Falls
2021 Battle of Waterloo
Semis & 1st Wrestleback (6:00 PM)
152
12/17
W
DEC 7-2
M. Gast
Osage
2021 Battle of Waterloo
Round 3 (8:00 PM)
152
12/17
W
F 5-7 2:50
I. Weber
Independence
2021 Battle of Waterloo
Round 1 (4:00 PM)
152
12/17
W
F 7-1 3:38
M. Rose
Ankeny
2021 Battle of Waterloo
Round 2 (6:00 PM)
152
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024