Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Mason Hansen
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Paynesville
Paynesville Area
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/24
L
DEC 8-5
J. Sherwood
Atwater-Cosmos-Grove City
MSHSL Section 5A Individual
5: 3rd Place
139
02/24
W
MD 13-3
D. Hippe
Benson
MSHSL Section 5A Individual
4: Cons Semis
139
02/24
L
DEC 4-0
B. Giese
Canby
MSHSL Section 5A Individual
3: Semifinals
139
02/24
W
DEC 10-3
C. Johnson
Minneota
MSHSL Section 5A Individual
2: Quarterfinals
139
02/15
L
TF 24-9 4:39
R. Jensen
Belgrade-Brooten-Elrosa
MSHSL Team Section 5A
Semifinals (16 Team)
139
02/15
W
MD 10-1
M. Javers
Minneota
MSHSL Team Section 5A
Quarterfinals (16 Team)
139
02/10
W
F 0-0
C. Lohse
West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville
West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville @ Paynesville Area
Round 1
139
02/09
W
DEC 11-8
J. Sherwood
Atwater-Cosmos-Grove City
Paynesville Area @ Atwater-Cosmos-Grove City
Round 1
139
02/09
L
DEC 7-0
H. Schacherer
Dawson-Boyd - Lac Qui Parle - Montevideo United
Paynesville Area @ Dawson-Boyd - Lac Qui Parle - Montevideo United
Round 1
139
02/03
W
MD 11-3
J. Jenniges
Adrian
2024 MNGWL Individual State
3rd Place
139
02/03
L
F 7-4 2:10
T. Newman
St Michael Albertville
2024 MNGWL Individual State
Semis
139
02/03
W
F 0-0 2:44
S. Scherping
Dassel-Cokato-Litchfield
Dassel-Cokato-Litchfield @ Paynesville Area
Round 1
139
02/03
W
DEC 8-4
J. Linn
Detroit Lakes
2024 MNGWL Individual State
Quarters
139
02/03
W
F 8-2 2:33
T. Ignaszewski
Albert Lea Area
2024 MNGWL Individual State
Round 1
139
02/03
W
TF 18-2
I. Rosario
Minnewaska Area
Minnewaska Area @ Paynesville Area
Round 1
139
02/03
W
DEC 7-6
C. Tews
Hutchinson
Hutchinson @ Paynesville Area
Round 1
139
02/03
W
F 0-0
S. Scherping
Dassel-Cokato-Litchfield
Dassel-Cokato-Litchfield @ Paynesville Area
Round 1
139
01/27
W
F 2-0 0:50
C. Brenny
Foley
2024 MNGWL Region 7 Qualifier
1st Place
139
01/27
W
F 5-0 0:32
G. Young
Pierz
2024 MNGWL Region 7 Qualifier
Semis
139
01/27
W
F 15-3 1:48
C. Sjodin
Mora
2024 MNGWL Region 7 Qualifier
Quarters
139
01/26
W
DEC 5-3
R. Schmidt
Eden Valley-Watkins
Paynesville Area @ Eden Valley-Watkins
Round 1
139
01/20
L
DEC 7-1
M. Javers
Minneota
Paynesville Area @ Minneota
Round 1
139
01/19
L
DEC 7-1
M. Javers
Minneota
Holdingford Dual Tournament
Round 1
139
01/19
W
F 0-0
T. Larson
Quad County
Quad County @ Paynesville Area
Round 1
139
01/13
W
F 0-2 0:08
P. Welling
Paynesville Area
Paynesville Invitational
Placement Matches (8 Man)
139
01/12
W
F 6-1 4:01
B. Lindell
Rocori
Paynesville Invitational
2nd Wrestleback (8 Man)
139
01/12
L
F 3-12 3:18
R. Steinbrecher
Milaca-Faith Christian
Paynesville Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
139
01/12
W
F 9-2 5:18
M. Grimstad
Melrose-Sauk Centre
Paynesville Invitational
Quarterfinals (8 Man)
139
12/22
L
DEC 6-4
L. Olson
Royalton-Upsala
Paynesville Area @ Royalton-Upsala
Round 1
139
12/20
L
F 0-0
M. Schiefelbein
Kimball Area
Paynesville Area @ Kimball Area
Round 1
139
12/20
L
TF 19-4
R. Jensen
Belgrade-Brooten-Elrosa
Paynesville Area @ Belgrade-Brooten-Elrosa
Round 1
139
12/20
L
TF 19-4 5:04
R. Jensen
Belgrade-Brooten-Elrosa
Kimball/Paynesville Tri
Round 1
139
12/09
W
F 0-0
Z. Deutsch
Dilworth-Glyndon-Felton
Paynesville Area @ Dilworth-Glyndon-Felton
Round 1
139
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/31
L
Replay
F 4-2 2:21
R. Moelter
St. Peter
2023 NYWA State Tournament
3: Placement Matches: 1st, 3rd, 5th
135
03/31
W
Replay
F 6-4 5:06 SV
M. Javers
Minneota
2023 NYWA State Tournament
2: Semi`s
135
03/31
W
Replay
DEC 5-4
O. Culbertson
Litchfield
2023 NYWA State Tournament
1: Quarters
135
03/25
W
F 16-3 2:56
D. Orsten
Willmar
NYWA Region 4 7-8
Round 5
135
03/24
W
F 2-0 1:03
D. Rudnitski
Foley
NYWA Region 4 7-8
Round 4
135
03/24
W
FOR 0-0
J. Hartkopf
Foley
NYWA Region 4 7-8
Round 3
135
03/24
W
MD 13-3
R. Elton
ACGC
NYWA Region 4 7-8
Round 2
135
02/11
W
F 0-0
G. Kostuck
Coon Rapids
Paynesville Area @ Coon Rapids
Round 1
138
02/11
L
DEC 12-9
E. Petron
Holdingford
Paynesville Area @ Holdingford
Round 1
132
02/04
W
TF 15-0
R. Mejia
Benson
Benson @ Paynesville Area
Round 1
138
01/28
W
F 0-0
T. Baker
Ogilvie
Paynesville Area @ Ogilvie
Round 1
138
01/27
W
F 0-0
J.
Crosby-Ironton
Paynesville Area @ Crosby-Ironton
Round 1
132
01/24
W
F 9-0 3:06
G. Jungclaws
Minnewaska Area
Minnewaska Quadrangular
Round 1
132
01/20
W
F 0-0
E. Monzon
Minneota
Minneota @ Paynesville Area
Round 1
138
01/20
W
MD 14-3
L. Nelson
Atwater-Cosmos-Grove City
Atwater-Cosmos-Grove City @ Paynesville Area
Round 1
132
01/19
W
F 0-0 2:30
G. Knisely
New London-Spicer
New London-Spicer @ Paynesville Area
Round 1
138
01/18
W
F 0-0
G. Jungclaws
Minnewaska Area
Paynesville Area @ Minnewaska Area
Round 1
132
01/18
L
F 0-0
E. Larson
Border West Buccaneers
Paynesville Area @ Border West Buccaneers
Round 1
132
01/17
L
F 19-7 4:26
E. Larson
Border West Buccaneers
Minnewaska Quadrangular
Round 1
132
01/15
W
F 10-4 3:48
L. Fish
Pierz
MNGWL Section 7 Duals
Round 1
145
01/14
W
F 4-1 3:06
B. Kramer
Eden Valley-Watkins
Paynesville Invitational
Placement Matches (8 Man)
132
01/14
W
DEC 9-2
W. Flowers
Wabasso
Paynesville Invitational
2nd Wrestleback (8 Man)
132
01/13
L
F 8-2 5:12
D. Stangl
Pierz
Paynesville Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
132
01/11
W
F 0-0
C. Nathe
Osakis
Paynesville Area @ Osakis
Round 1
138
01/11
W
F 0-0
T. Zamarron
BOLD
Paynesville Area @ BOLD
Round 1
138
01/11
W
F 0-0
G. Howard
Quad County
Paynesville Area @ Quad County
Round 1
138
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024