Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:50 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Kyler Rusin
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2020-2021
2019-2020
2018-2019
2017-2018
Team Name
Classical Academy
Classical Academy, The
The Classical Academy
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/12
L
DEC 10-3
E. Wolfe
Manitou Springs
CHSAA State Championships
1st WB (8 Man)
160-3A
03/12
L
F 7-0 1:40
C. Lucero
---
CHSAA State Championships
Quarterfinals (8 Man)
160-3A
03/07
L
DEC 12-10 SV
E. Wolfe
Manitou Springs
CHSAA 3A Region 4
Placement Matches
160
03/07
W
TF 19-4 4:12
I. Ramos
James Irwin
CHSAA 3A Region 4
Quarterfinals
160
03/06
W
F 4-2 2:51
G. Baker
---
CHSAA 3A Region 4
Semis & 1st WB
160
03/06
W
MD 10-0
B. Herrman
Valley
CHSAA 3A Region 4
Round 1 (16 Man)
160
02/20
W
DEC 5-3
B. Hanenberg
Canon City
The Classical Academy @ Canon City
Round 1
152
02/13
W
DEC 6-5
M. Tracy
---
The Classical Academy @ Doherty
Round 1
152
02/10
W
F 2-0 1:26
R. Gumina
Sand Creek
The Classical Academy @ Sand Creek
Round 1
152
02/06
W
F 9-5 5:15
I. Martinez
---
The Classical Academy @ Widefield
Round 1
152
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
L
DEC 10-6
A. Moreno
La Junta
CHSAA 3A Region 4
Semis and WB3
145
02/14
L
F 9-4 3:25
I. Baber
Lamar
CHSAA 3A Region 4
Quarterfinals and WB1
145
02/14
W
MD 9-0
K. Utman-LaVaque
Manitou Springs
CHSAA 3A Region 4
Round 1
145
02/08
L
DEC 8-6
S. Montoya
Coronado
South JV Invite 2020
round 6
145 colt
02/08
W
F 5-0 3:45
J. Maes
---
South JV Invite 2020
round 4
145 colt
02/08
W
F 7-3 2:30
W. McCoy
Palmer Ridge
South JV Invite 2020
round 2
145 colt
02/06
L
F 8-2 3:20
B. Badwound
---
Air Academy @ The Classical Academy
Round 1
145
01/24
L
MD 9-0
J. Taylor
Elizabeth
The Classical Academy @ Elizabeth
Round 1
145
01/23
L
F 5-2 5:19
B. Hanenberg
Canon City
Canon City @ The Classical Academy
Round 1
145
01/17
L
DEC 8-3
H. Camp
---
2020 Mel Smith Husky Invitational
2nd Wrestleback (32 Man)
145
01/17
L
MD 12-1
A. Nieto
Cedaredge
2020 Mel Smith Husky Invitational
Round 1 (32 Man)
145
01/11
W
DEC 0-0
J. Renas
Vista Peak
Legend Mini Tournament
Placement (4 Man)
145
01/11
W
FOR 0-0
A. Enriquez
Aurora Central
Legend Mini Tournament
Semis (4 Man)
145
01/11
L
DEC 6-4
T. Sauer
Legend
Legend Duals
Round 1 (4 Team)
145
01/11
L
TF 15-0 3:44
R. Bornhoft
Sterling
Legend Duals
Round 3 (4 Team)
145
01/11
L
F 2-0 1:21
J. Foss
Thunderridge
Legend Duals
Round 2 (4 Team)
145
12/22
L
F 11-2 4:39
D. Wiley
Chatfield
Aurora Central Duals
Champ. Round 1
145
12/22
L
F 10-0 3:17
Z. Zuniga
Thornton
Aurora Central Duals
Champ. Round 1
145
12/14
L
F 0-1 3:46
D. Shea
Doherty
Grizzly Invitational JV Tournament
Placement Matches
145
12/14
W
MD 10-2
D. Mcfarlane
Fountain - Fort Carson
Grizzly Invitational JV Tournament
Round 4 Semis
145
12/14
W
F 5-0 0:36
S. West
Sand Creek
Grizzly Invitational JV Tournament
Round 2 QF
145
12/14
W
TF 23-8 4:16
S. Zarter
Cheyenne Mountain
Grizzly Invitational JV Tournament
Round 1
145
12/06
L
F 7-1 1:31
T. Schweizer
Brighton
Battle of the Best - 9th Annual
Round 3 (4 Team)
152
12/06
L
DEC 4-2 SV
B. Reid
Liberty
Battle of the Best - 9th Annual
Round 1 (6 Team)
152
12/06
L
F 10-0 5:07
R. Mooring
Pueblo West
Battle of the Best - 9th Annual
Round 2 (4 Team)
152
12/06
L
F 2-0 0:57
B. Iii
---
Battle of the Best - 9th Annual
Round 1 (4 Team)
152
12/06
L
DEC 7-2
E. Mabe
Cheyenne Mountain
Battle of the Best - 9th Annual
Round 4 (6 Team)
152
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/09
L
F 11-0 3:40
B. Belt
Durango WC
CUSAW 2019 Fresh/Soph State
Round 3
138
03/09
L
F 9-1 2:25
P. Pilgrim
Thunderridge High School
CUSAW 2019 Fresh/Soph State
Round 2
138
02/16
L
MD 12-2
B. Thomas
Brush
CHSAA 3A Region 4 (Alvin Sampson Region)
Semis and WB3
132
02/15
L
F 2-0 1:30
J. Masopost
---
CHSAA 3A Region 4 (Alvin Sampson Region)
Quarterfinals and WB1
132
01/25
L
DEC 11-7
R. Connelley
---
Elizabeth @ The Classical Academy
Round 1
138
01/19
L
DEC 8-2
R. Connelley
---
2019 Mel Smith Husky Invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)
138
01/18
W
F 2-0 0:27
X. Dykes
Bayfield
2019 Mel Smith Husky Invitational
2nd Wrestleback (32 Man)
138
01/18
L
F 2-0 1:12
B. Conlin
---
2019 Mel Smith Husky Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
138
01/18
W
F 2-0 0:36
M. Massie
Lakewood
2019 Mel Smith Husky Invitational
Round 1 (32 Man)
138
01/17
L
F 6-2 3:27
D. Lampe
Canon City
The Classical Academy @ Canon City
Round 1
138
01/12
L
F 5-0 1:40
S. Hernandez
Thornton
Legend Duals
Round 1 (4 Team)
138
01/12
L
F 9-1 5:13
T. sauer
Legend
Legend Duals
Round 2 (4 Team)
138
01/12
W
F 2-0 1:22
R. Schledwitz
Bennett
Legend Duals
Round 3 (4 Team)
138
01/05
W
DEC 4-2
Z. Neville
Doherty
Southern Colorado JV Metro
5th Place
138 lbs
01/05
W
F 2-0 0:22
C. Rawlings
Fountain Fort Carson
Southern Colorado JV Metro
Cons Rd 5
138 lbs
01/05
W
F 5-0 1:00
J. Odom
Arvada West
Southern Colorado JV Metro
Cons Rd 4
138 lbs
01/05
W
F 2-0 0:25
N. Holsinger
Air Academy
Southern Colorado JV Metro
Quarters & Cons Rd 3
138 lbs
01/05
L
F 10-0 3:32
A. Schwab
Pine Creek
Southern Colorado JV Metro
Champ Rd 2 & Cons Rd 1
138 lbs
12/09
W
F 2-0 1:26
J. Sherritt
Fairview
Ridge Rage Duals
Champ. Round 1
138
12/09
L
F 2-0 1:59
M. Mendoza
---
Ridge Rage Duals
Champ. Round 1
138
12/08
L
F 8-3 1:57
J. Deaguero
---
Ridge Rage Duals
Champ. Round 1
138
12/08
L
F 13-0 3:39
J. Janas
---
Ridge Rage Duals
Champ. Round 1
138
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/09
L
TF 15-0 3:10
B. Nelson
LaJunta
CHSAA Region 3A-Region 4
2nd Wrestleback (16 Man)
126
02/09
L
F 4-0 3:27
C. Simonis
Woodland Park
CHSAA Region 3A-Region 4
Round 1
126
02/03
L
TF 16-0 3:52
C. Doyle
Mesa Ridge
CSML League Tournament
2nd Wrestleback (8 Man)
126
02/03
L
F 6-1 1:35
S. Alvarado
Harrison
CSML League Tournament
Quarterfinals (8 Man)
126
01/12
L
MD 11-0
N. Damain
---
Mel Smith 2018 Wrestling Invitational
2nd Wrestleback (32 Man)
126
01/12
L
F 2-0 0:30
N. Stiltner
---
Mel Smith 2018 Wrestling Invitational
Round 1 (32 Man)
126
01/06
L
F 2-0 0:41
J. Lara
Cheyenne Mtn
Southern Colorado JV Metro
1st Place
120 lbs
01/06
W
DEC 8-6
T. Larson
Palmer HS
Southern Colorado JV Metro
Semi-Finals
120 lbs
01/06
W
DEC 9-8
K. Duke
Lewis Palmer
Southern Colorado JV Metro
Quarters & Cons Rd 3
120 lbs
01/06
W
F 2-0 0:35
J. Jefferson
Widefield
Southern Colorado JV Metro
Champ Rd 2 & Cons Rd 1
120 lbs
01/06
W
F 4-0 1:12
D. Robbins
Discovery Canyon
Southern Colorado JV Metro
Champ Rd 1
120 lbs
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024