Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Isaac Valencia
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
2018-2019
Team Name
High Kaliber
Independant
Rifle
Rifle WC
Rifle Wrestling
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
L
Replay
F 12-0 3:52
A. Ley
Brush
2024 CHSAA State Championships
Placements
165-3A
02/17
W
Replay
F 8-4 4:50
C. Smith
Mullen
2024 CHSAA State Championships
4th Wrestleback (16 Man)
165-3A
02/17
W
Replay
F 2-0 0:42
S. Guerrero
Holy Family
2024 CHSAA State Championships
3rd Wrestleback
165-3A
02/16
W
Replay
F 7-1 4:17
T. Wrast
Florence
2024 CHSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
165-3A
02/16
L
Replay
F 2-0 0:59
A. Ley
Brush
2024 CHSAA State Championships
Quarters (16 Man)
165-3A
02/15
W
Replay
MD 12-1
S. Johnson
Resurrection Christian
2024 CHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
165-3A
02/10
W
F 2-1 2:26
B. Hill
Moffat County
CHSAA 3A West Region 3
1st Place Matches
165
02/10
W
F 7-0 2:15
R. Marsteller
Summit
CHSAA 3A West Region 3
Semis and WB3
165
02/09
W
F 2-0 0:44
J. Cordova
Coal Ridge
CHSAA 3A West Region 3
Quarterfinals and WB1
165
01/27
L
M FOR 0-0
S. Guerrero
Holy Family
2024 Duff Seaney Invitational
5th place matches
165
01/27
L
M FOR 0-0
B. Leonhardt
Woodland Park
2024 Duff Seaney Invitational
3rd Wrestleback (16 Man)
165
01/27
L
F 4-0 1:27
J. Doughty
Canon City
2024 Duff Seaney Invitational
Semis & 2nd WB (16 Man)
165
01/27
W
F 8-0 5:12
B. Arnoldussen
Manitou Springs
2024 Duff Seaney Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
165
01/27
W
F 0-0 0:20
A. Forthman
Sierra
2024 Duff Seaney Invitational
Champ Round 1 (16 Man)
165
01/25
W
F 8-0 1:43
R. Sosa
Basalt
Basalt @ Rifle
Round 1
165
01/21
L
DEC 7-4
M. Palma
Center
Fight at the Fork 2024
Finals
165
01/21
W
F 16-8 4:59
J. Carver
North Fork High School
Fight at the Fork 2024
Semi & WB
165
01/20
W
F 2-0 0:39
K. Sherman
Norwood
Fight at the Fork 2024
Quarters & WB
165
01/20
W
F 2-0 0:52
T. Young
Grand Junction
Fight at the Fork 2024
Round 2
165
01/16
W
F 0-0 1:41
B. Hill
Moffat County
Rifle @ Moffat County
Round 1
165
01/12
W
F 4-6 5:37
S. Gregory
Lyman
2024 Thoman Soda Ash Memorial Dual
Round 4 (6 Team)
165
01/12
W
F 2-0 1:32
J. (Rifle)
Renegades
2024 Thoman Soda Ash Memorial Dual
Round 2 (6 Team)
165
01/12
W
DEC 10-3
G. Kelley
Kemmerer
2024 Thoman Soda Ash Memorial Dual
Round 2 (6 Team)
165
01/12
W
F 8-6 4:00
E. Archuleta
Rawlins
2024 Thoman Soda Ash Memorial Dual
Round 3 (6 Team)
165
01/12
W
TF 18-2 3:54
B. Mathews
Cheyenne East
2024 Thoman Soda Ash Memorial Dual
Round 1 (6 Team)
165
01/06
W
F 6-3 3:04
J. Elias
Delta
Delta @ Rifle
Round 1
165
12/02
W
F 8-1 2:39
E. Mock
Olathe
Maverick Duals
Round 1 (16 Team)
175
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/22
L
DEC 6-4
N. Angle
Chain Wretling Academy
RMN Events - Aztec Warrior Championships
Consi of 4
175 lbs
04/22
W
Replay
F 10-0 2:02
L. Webb
Chain WC
RMN Events - Aztec Warrior Championships
Consi of 8 #2
175 lbs
04/22
L
Replay
F 4-0 2:00
G. Pino
Team Pueblo
RMN Events - Aztec Warrior Championships
Quarter-Finals
175 lbs
04/22
W
Replay
F 6-1 2:12
D. Hanson
Mayer
RMN Events - Aztec Warrior Championships
Round of 16
175 lbs
02/17
L
Replay
F 5-0 2:33
W. Dubois
Bennett
CHSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
165-3A
02/17
W
Replay
F 10-7 4:33
U. Chacon
Berthoud
CHSAA State Championships
1st WB (16 Man)
165-3A
02/16
L
Replay
F 4-0 2:31
D. Barnes
Bayfield
CHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
165-3A
02/11
W
F 1-0 1:44
F. Rodgers
Steamboat Springs
CHSAA 3A Region 2
3rd and 5th Place Matches
165
02/11
W
F 2-0 2:07
H. Armijo
Pagosa Springs
CHSAA 3A Region 2
Consi Semis
165
02/11
L
F 2-0 1:09
D. Barnes
Bayfield
CHSAA 3A Region 2
Semis and WB3
165
02/11
W
F 6-1 1:57
E. Marquez
La Junta
CHSAA 3A Region 2
Quarterfinals and WB1
165
02/04
W
F 2-0 0:52
D. Cornett
Basalt
Rifle @ Basalt
Round 1
165
01/28
L
F 13-0 5:34
J. Bakke
Falcon
2023 Duff Seaney Invitational
1st place matches
165
01/28
W
F 7-8 5:31
C. McCardell
Canon City
2023 Duff Seaney Invitational
Semis & 2nd WB (16 Man)
165
01/28
W
F 8-1 4:25
A. Caldera
Liberty
2023 Duff Seaney Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
165
01/22
W
NC 0-0
J. Valadez
Center
2023 Fight at the Fork
Finals
165
01/21
W
F 2-0 0:51
J. Case
Hayden
2023 Fight at the Fork
Cons. Semis
165
01/21
L
F 5-0 1:56
W. Howell
West Grand
2023 Fight at the Fork
Semi and Cons.
165
01/21
W
DEC 13-7
J. Valadez
Center
2023 Fight at the Fork
Quarters and Cons.
165
01/19
W
F 7-0 3:40
J. Case
Hayden
Hayden @ Rifle
Round 1
165
01/18
L
MD 16-7
C. Blunt
Meeker
Meeker @ Rifle
Round 1
165
01/17
L
F 2-0 1:41
M. Voloshin
Moffat County
Moffat County @ Rifle
Round 1
165
01/13
L
F 2-0 0:51
S. Thornhill
Rock Springs
2023 Thoman-Jackman Dual Tournament
Round 4 (6 Team)
170
01/13
W
F 14-2 4:22
T. Kelly
Pinedale
2023 Thoman-Jackman Dual Tournament
Round 3 (6 Team)
170
01/13
W
F 5-0 1:32
Z. Powell
Grantsville
2023 Thoman-Jackman Dual Tournament
Round 2 (6 Team)
170
01/13
L
F 5-0 3:37
J. Rhoades
Uintah
2023 Thoman-Jackman Dual Tournament
Round 1 (6 Team)
170
01/13
W
F 11-0 4:28
A. Kellison
Campbell County
2023 Thoman-Jackman Dual Tournament
Round 4 (6 Team)
170
01/13
W
F 16-3 4:22
J. McDaniel
Wheatland
2023 Thoman-Jackman Dual Tournament
Round 5 (6 Team)
170
01/13
L
F 7-2 1:28
M. Hatch
Lyman
2023 Thoman-Jackman Dual Tournament
Round 5 (6 Team)
170
01/11
W
F 2-0 1:17
J. Cedeno
Grand Valley
Rifle @ Grand Valley
Round 1
165
01/07
W
F 2-2 0:20
C. Hawks
Delta
Eagle Valley Boys Invite 2023
Finals Round
165
01/07
W
TF 17-1 2:17
L. Axtell
Coal Ridge
Eagle Valley Boys Invite 2023
Round 5
165
01/07
W
F 5-0 1:15
R. Velasco
Eagle Valley
Eagle Valley Boys Invite 2023
Round 2
165
12/03
W
MD 17-8
B. Hill
Moffat County
Maverick Duals
Round 1 (16 Team)
175
12/03
W
F 2-0 1:25
H. Vickers
Gunnison
Maverick Duals
Round 1 (16 Team)
175
12/03
W
F 2-0 0:57
K. Olsen
Rangely
Maverick Duals
Round 1 (16 Team)
175
12/03
L
DEC 7-0
J. Sanchez
Central
Maverick Duals
Round 1 (16 Team)
175
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/04
L
Replay
F 2-0 1:47
K. Haynie
Ready RP
Rocky Mtn Nationals
3rd Place
172 lbs
06/04
W
Replay
F 9-0 2:58
B. Sandoval
Team Pueblo
Rocky Mtn Nationals
Consi-Semis
172 lbs
06/04
L
Replay
F 5-0 2:12
G. Pino
Team Pueblo
Rocky Mtn Nationals
Semi-Finals
172 lbs
06/03
W
Replay
F 2-0 2:00
D. Blok
Bolts wrestling
Rocky Mtn Nationals
Quarter-Finals
172 lbs
04/23
L
DEC 1-0
A. II
Nucla Wrestling
RMN Events - Aztec Warrior Championships
3rd Place
172 lbs
04/23
W
DEC 5-3 SV
J. Gomez
---
RMN Events - Aztec Warrior Championships
Consi-Semis
172 lbs
04/23
L
F 9-1 3:41
G. Pino
Team Pueblo
RMN Events - Aztec Warrior Championships
Semi-Finals
172 lbs
04/23
W
F 0-0 0:20
T. Box
Bayfield
RMN Events - Aztec Warrior Championships
Quarter-Finals
172 lbs
04/23
W
F 4-1 1:24
E. Fontenot
Center Viking WC
RMN Events - Aztec Warrior Championships
Round of 16
172 lbs
12/17
L
DEC 7-1
H. Fulbright
Pagosa Springs
Warrior Classic 2021
Round 2 Conso Round 1
160
12/17
L
F 4-1 1:57
G. Coy
Highland
Warrior Classic 2021
Round 1 (32 Man)
160
12/11
W
DEC 8-1
R. Barrios
Delta
Panther Invitational 2021
finals
160
12/11
L
DEC 8-6
T. Powell
Meeker
Panther Invitational 2021
Round 5
160
12/11
W
DEC 3-1
D. Mendoza
---
Panther Invitational 2021
Round 4
160
12/11
L
DEC 13-6
X. Martinez
---
Panther Invitational 2021
Round 2
160
12/05
L
DEC 6-5
T. Powell
Meeker
Olathe JV Tourney
Championship Finals 1st & 3rd
160
12/04
W
F 2-0 1:21
C. Hawks
Delta
Olathe JV Tourney
Round 5
160
12/04
W
F 11-2 5:02
S. Penkaty
Grand Junction
Olathe JV Tourney
Round 4
160
12/04
W
DEC 9-3
C. Ripley
Olathe
Olathe JV Tourney
Round 2
160
11/06
L
Replay
DEC 9-2
C. Galicia
Fort lupton
2021 Monster Match Nationals
3rd Place
172 lbs
11/06
W
Replay
DEC 9-4
B. Bentley
---
2021 Monster Match Nationals
Consi-Semis
172 lbs
11/06
L
Replay
F 4-0 2:00
K. Haynie
Ready RP
2021 Monster Match Nationals
Semi-Finals
172 lbs
11/06
W
Replay
F 8-4 4:10
R. Boehle
GI Grappler
2021 Monster Match Nationals
Quarter-Finals
172 lbs
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/30
L
FOR 0-0
K. Cohick
Centennial Middle school
CO Middle & Elementary School State
4th Wrestleback (64 Man)
105
03/30
L
MD 9-1
K. Alegria
---
CO Middle & Elementary School State
Round 4 Champ & WB (64 Man)
105
03/29
W
MD 12-4
K. Cisneros
Monte Vista Middle School
CO Middle & Elementary School State
Round 2 - Champ & WB (64 Man)
105
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024