Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
TJ Davis
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
James Irwin
Little Axe
Little Axe JH
Shelton Wrestling Academy
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
DEC 8-5
X. Velador
La Junta
CHSAA 3A South Region 2
Semis and WB3
132
02/10
W
F 7-0 1:57
N. Summeril
Woodland Park
CHSAA 3A South Region 2
2nd Wrestleback (16 Man)
132
02/09
L
DEC 9-2
C. Krug
Lamar
CHSAA 3A South Region 2
Quarterfinals and WB1
132
02/09
W
F 5-0 1:22
Z. Ligrani
Lutheran
CHSAA 3A South Region 2
Round 1
132
02/03
L
M FOR 0-0
B. Fox
Dolores Huerta
Tri-Peaks League Tournament
2nd WB (8 Man) 4th WB (16 Man)
132
02/03
L
M FOR 6-2
C. Camp
Buena Vista
Tri-Peaks League Tournament
Semis & 1st WB (8 Man) Semis & 3rd WB (16 Man)
132
02/02
W
F 11-7 4:59
A. Hernandez
Strasburg
James Irwin @ Strasburg
Round 1
132
01/27
L
F 8-2 4:20
M. Saba
Air Academy
39th Annual Les Mattocks Invitational
Placement
132
01/27
L
F 8-1 3:24
M. Alirez
Greeley Central
39th Annual Les Mattocks Invitational
Round 4
132
01/27
L
DEC 5-2
G. Ward
Prague JH
2024 Midwestern Conference HS/JH Tourn
JH Cons 4
132 JH
01/27
W
DEC 2-1
J. Guinn
Tecumseh JH
2024 Midwestern Conference HS/JH Tourn
JH Cons 3
132 JH
01/27
W
F 4-2 3:30
L. Aoki
Eagle Valley
39th Annual Les Mattocks Invitational
Round 2
132
01/27
W
DEC 4-2 SV
D. Cruz
Littleton
39th Annual Les Mattocks Invitational
Round 1 (16 Man)
132
01/26
W
F 6-2 1:14
D. Chavez
Bridge Creek JH
2024 Midwestern Conference HS/JH Tourn
JH Cons 2
132 JH
01/26
L
F 4-4 4:40
T. Throckmorton
Lexington JH
2024 Midwestern Conference HS/JH Tourn
JH Round 2 (32 man and 16 man)
132 JH
01/25
W
F 0-0
D. Jaeski
Colorado Springs Christian School
James Irwin Tri
Round 1
132
01/20
L
DEC 4-2
B. Mischlich
Palmer Ridge
2024 COS Metro Wrestling Championships
R8 - Consolation Finals
132
01/20
L
F 2-0 0:22
M. Saba
Air Academy
2024 COS Metro Wrestling Championships
R7 - Cons. Semis
132
01/20
W
DEC 3-2
B. Garcia
Coronado
2024 COS Metro Wrestling Championships
R6 - Cons. Round 5
132
01/20
W
F 5-4 4:09
R. Longwill
Cheyenne Mountain
2024 COS Metro Wrestling Championships
R5 - Wrestlebacks
132
01/20
L
MD 9-1
L. Sorensen
The Classical Academy
2024 COS Metro Wrestling Championships
R4 - Quarters
132
01/19
W
F 2-0 0:31
H. Charleson
Peyton
2024 COS Metro Wrestling Championships
R2 - Champ & WB
132
01/19
W
F 2-2 1:59
A. Estrada
Lewis - Palmer
2024 COS Metro Wrestling Championships
R1 - Champ
132
01/13
L
F 5-0 2:21
O. Rodriguez
Pueblo Central
Mel Smith
Round 7
132
01/13
W
DEC 7-4
H. Mazur
Pagosa Springs
Mel Smith
Round 6 Quarters
132
01/12
W
DEC 8-6
T. Westermann
Olathe
Mel Smith
Round 5
132
01/12
L
F 14-2 5:55
C. Corral
Valley
Mel Smith
Round 4
132
01/11
W
F 0-0
L. Price
Palmer
James Irwin @ Palmer
Round 1
132
01/06
L
F 6-12 5:32
M. Castillo
Brighton
Arvada Boys Wrestling Invitational 2024
Round 5
132
01/06
L
F 2-0 1:44
T. Stearns
Loveland
Arvada Boys Wrestling Invitational 2024
Round 4
132
01/06
W
F 8-2 3:41
E. Cerros
Skyview
Arvada Boys Wrestling Invitational 2024
Round 2
132
01/06
W
TF 15-0 2:06
R. Reynolds
Wheat Ridge
Arvada Boys Wrestling Invitational 2024
Round 1 (16 Man)
132
12/15
L
F 6-5 4:52
J. Herskovits
Rock Canyon
9th Annual Keith Kilker Invitiational
Round 3 (10 Team)
138
12/15
W
F 2-0 1:38
H. Soule
Longmont
9th Annual Keith Kilker Invitiational
Round 6 (10 Team)
138
12/15
W
F 5-0 2:37
J. Hopkin
Witzel`s Winners
9th Annual Keith Kilker Invitiational
Round 5 (10 Team)
138
12/15
W
MD 16-2
M. Wenger
Loveland
9th Annual Keith Kilker Invitiational
Finals (2 Team)
138
12/15
L
F 10-2 3:51
D. Balerio
Fossil Ridge
9th Annual Keith Kilker Invitiational
Round 4 (10 Team)
138
12/15
W
F 2-0 1:16
V. Suarez
Timnath High School
9th Annual Keith Kilker Invitiational
Finals (2 Team)
138
12/15
W
F 4-1 1:13
B. Aviles
Cheyenne South High School
9th Annual Keith Kilker Invitiational
Round 1 (10 Team)
138
11/29
W
F 0-0
N. Summeril
Woodland Park
Tri Dual@James Irwin/Sierra
Round 1
138
11/24
W
DEC 14-7
A. Hardin
Team Guthrie Wrestling Club
Battle for the Buckle - Tuttle
Round 3 (4 Man)
134
11/24
W
MD 15-7
R. West
Cashion Youth Wrestling Club
Battle for the Buckle - Tuttle
Round 2 (4 Man)
134
11/24
L
F 15-1 3:55
M. Denison
Oklahoma
Battle for the Buckle - Tuttle
Round 1 (4 Man)
134
11/22
L
F 2-0 0:33
A. Weems
Edmond North
Edmond Memorial Pre-Turkey Open
6th Wrestleback (32 Man)
132
11/22
W
DEC 6-2
L. Golowenski
Deer Creek
Edmond Memorial Pre-Turkey Open
Semis & 5th WB (32 Man)
132
11/22
W
F 5-3 3:00
L. Brawdy
Edmond North
Edmond Memorial Pre-Turkey Open
4th Wrestleback (32 Man)
132
11/22
W
F 6-1 2:40
K. Lepley
Deer Creek
Edmond Memorial Pre-Turkey Open
Quarters & 3rd WB (32 Man)
132
11/22
W
F 4-0 0:22
G. Crawford
Putnam City West High School
Edmond Memorial Pre-Turkey Open
2nd Wrestleback (32 Man)
132
11/22
L
F 11-0 3:50
A. Weems
Edmond North
Edmond Memorial Pre-Turkey Open
Round 2 Champ & WB (32 Man)
132
11/11
W
F 2-2 1:26
H. Skala
Oklahoma
Clash at the Creek
Placement Matches (8 Man)
134
11/11
W
F 6-0 1:20
C. Smith
Oklahoma
Clash at the Creek
2nd Wrestleback (8 Man)
134
11/11
L
MD 13-3
J. Stewart
Tuttle Wrestling Club
Clash at the Creek
Semis & 1st WB (8 Man)
134
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
11/19
L
F 6-0 1:41
W. Conley
Chandler Takedown Club
OKWA - Battle for the Bell
Consi-Semis
120 lbs
11/19
L
DEC 8-2
B. Brown
TWolves Youth Wrestling
OKWA - Battle for the Bell
Semi-Finals
120 lbs
11/19
W
DEC 3-2
H. Cook
Noble Takedown Club
OKWA - Battle for the Bell
Quarter-Finals
120 lbs
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024