Mar 23-Dec 31, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25-26, 1:00 PM UTC
U16 and Junior FS and GR State 2024
May 25, 3:00 PM UTC
CUSAW 2024 Freestyle and Greco State Cha
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 25, 4:00 PM UTC
Mark Halvorson Memorial (2024)
May 26, TBD
U16 and Junior Greco State 2024
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1-2, 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Lincoln Blickenderfer
Results
Videos
High School Results
High School
High School
International
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
L
Replay
F 4-1 1:30
M. Kohl
Lisbon
IHSAA State Championships
Round 5: Semis & 4th WB
1A-165
02/16
L
Replay
F 10-1 3:08
C. Wilgenbusch
East Buchanan
IHSAA State Championships
Round 4: Quarters & 3rd WB
1A-165
02/15
W
Replay
DEC 6-5
A. Kimball
Don Bosco
IHSAA State Championships
Round 2: 2nd Round & 1st WB
1A-165
02/15
W
Replay
DEC 4-1
Q. Mcgeough
MFL MarMac
IHSAA State Championships
Round 1: 1st Round
1A-165
02/10
W
F 4-0 3:15
D. Blanchard
Nashua-Plainfield
IHSAA 1A District 4 @ Lake Mills
Placement (12 Man)
165
02/10
W
F 8-6 3:26
R. Witt
Saint Ansgar
IHSAA 1A District 4 @ Lake Mills
Semis & WB (12 Man)
165
02/10
W
DEC 5-2
D. Keeler
North Union
IHSAA 1A District 4 @ Lake Mills
Quarters (12 Man)
165
02/03
W
F 7-1 2:45
C. Lawerence
Clayton Ridge
Waukon/MFL/Central Springs/Postville/Clayton Ridge
Round 1
165
02/03
L
DEC 1-0
J. Snitker
Waukon
Waukon/MFL/Central Springs/Postville/Clayton Ridge
Round 1
165
02/02
W
F 2-0 1:28
G. Moncada
Postville
Waukon/MFL/Central Springs/Postville/Clayton Ridge
Round 1
165
01/31
L
MD 12-1
J. Wirtz
Emmetsburg
1A IHSAA Regional Team Duals
Round 1
165
01/28
W
DEC 6-3
A. Roller
Riverside, Oakland
Charger Invitational 2024
Placement (32 Man)
165
01/27
L
F 2-5 1:47
R. Witt
Saint Ansgar
Charger Invitational 2024
Cons. Semis (32 Man)
165
01/27
L
DEC 6-3
R. Stiles
Earlham
Charger Invitational 2024
Semis & WB (32 Man)
165
01/27
W
F 2-0 1:15
T. Lawrenson
Woodward-Granger
Charger Invitational 2024
Quarters & WB (32 Man)
165
01/27
W
F 2-1 1:48
O. Rule
Pleasantville
Charger Invitational 2024
Round 2 Champ (32 Man)
165
01/24
W
F 5-0 3:12
M. Avila
Riceville
CS/SW/NBC/Riceville
Round 1
165
01/24
L
DEC 4-2
K. Kuboushek
South Winneshiek
CS/SW/NBC/Riceville
Round 1
165
01/20
W
F 2-0 0:19
D. Blanchard
Nashua-Plainfield
2024 Top of Iowa Conference Tournament
Placement Matches 1st-3rd-5th
165
01/20
W
F 8-8 4:59
T. Tiedemann
Northwood-Kensett
2024 Top of Iowa Conference Tournament
Consolation Semifinals
165
01/20
L
F 7-0 5:08
M. Gast
Osage
2024 Top of Iowa Conference Tournament
Semis & 3rd WB
165
01/20
W
DEC 5-1
K. Kral
Garner-Hayfield/Ventura
2024 Top of Iowa Conference Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
165
01/20
W
F 10-0 3:38
D. Keeler
North Union
2024 Top of Iowa Conference Tournament
Round 1 (16 Man)
165
01/19
L
DEC 5-4
C.
Newman Catholic
Newman,CS,NK,Rockford
Round 1
165
01/19
W
F 3-4 4:00
T. Tiedemann
Northwood-Kensett
Newman,CS,NK,Rockford
Round 1
165
01/12
W
F 2-0 1:31
D. Thorn
North Butler-Clarksville
Central Springs/Nashua-Plainfield/North Butler/West Hancock
Round 1
165
01/12
W
F 6-1 5:42
D. Blanchard
Nashua-Plainfield
Central Springs/Nashua-Plainfield/North Butler/West Hancock
Round 1
165
01/11
W
F 2-0 0:20
E. Barranca
West Hancock, Britt
Central Springs/Nashua-Plainfield/North Butler/West Hancock
Round 1
165
01/06
W
F 3-0 3:44
G. Hensch
Sibley-Ocheyedan
GTRA Invitational
Placement Matches (16 Man)
165
01/06
L
TF 15-0 5:22
B. Mulder
Boyden-Hull/Rock Valley
GTRA Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
165
01/06
W
F 4-4 3:40
R. Panbecker
Pocahontas Area
GTRA Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
165
01/05
W
F 2-0 1:28
W. Wittrock
Spirit Lake Park
SLP Jerry Hentges Dual Tournament
Round 1 (8 Team)
165
01/05
L
DEC 7-1
B. Kaufman
Lake Mills
SLP Jerry Hentges Dual Tournament
Placement Matches (8 Team)
165
01/05
W
F 2-0 0:46
D. Warfield
Sioux City North
SLP Jerry Hentges Dual Tournament
Round 3 (8 Team)
165
01/05
W
F 2-0 1:04
P. Hoogh
MOC-Floyd Valley
SLP Jerry Hentges Dual Tournament
Round 2 (8 Team)
165
12/20
W
F 2-0 1:07
K. Kral
Garner-Hayfield/Ventura
GHV/Algona/Central Springs/Osage/West Fork
Round 1
165
12/20
L
F 22-7 3:59
T. Stangel
Osage
GHV/Algona/Central Springs/Osage/West Fork
Round 1
165
12/08
L
MD 10-2
G. Ham
Lake Mills
Lake Mills/Central Springs/North Union/Saint Ansgar
Round 1
165
12/08
W
F 9-0 2:23
J. Dammen
Saint Ansgar
Lake Mills/Central Springs/North Union/Saint Ansgar
Round 1
165
12/08
W
F 7-0 2:24
D. Keeler
North Union
Lake Mills/Central Springs/North Union/Saint Ansgar
Round 1
165
12/03
W
F 0-0 1:30
R. Eckhoff
Regina, Iowa City
Jesup Dual Tournament
Round 1
165
12/03
L
F 0-0 4:25
C. Dunning
Clear Lake
Jesup Dual Tournament
Round 1
165
12/02
W
F 8-5 3:22
M. Solie
Jesup
Jesup Dual Tournament
Round 1
165
12/02
W
F 2-2 2:29
M. Hoyt
Iowa Valley, Marengo
Jesup Dual Tournament
Round 1
165
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/01
W
DEC 8-6
G.
Newman Catholic
CS/Newman/RRMR/N-K
Round 1
145
02/01
L
F 4-4 5:05
T. Rollene
Northwood-Kensett
CS/Newman/RRMR/N-K
Round 1
145
01/07
L
F 5-2 4:23
T. Rollene
Northwood-Kensett
GTRA Invitational
Placement Matches (16 Man)
145
01/07
L
F 10-5 5:32
D. Tobin
North Union
GTRA Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
01/07
W
DEC 9-5
M. Varns
Akron-Westfield
GTRA Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
01/06
W
F 4-3 2:58
J. Oyadare
Sioux City North
SLP `Jerry Hentges` Dual Tournament
Round 3 (8 Team)
145
01/06
L
F 10-2 5:10
K. Hooyer
Sioux Center
SLP `Jerry Hentges` Dual Tournament
Round 2 (8 Team)
145
01/06
W
F 9-1 5:32
S. Money
Spirit Lake Park
SLP `Jerry Hentges` Dual Tournament
Round 1 (8 Team)
145
01/06
L
DEC 12-6
B. Bahnson
West Lyon
SLP `Jerry Hentges` Dual Tournament
Placement Matches (8 Team)
145
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020