Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Kevin Dennis
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2016-2017
2015-2016
2014-2015
Team Name
4a Cottage Grove
Cottage Grove
Cottage Grove High School
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/11
L
F 4-0 3:05
E. Martin
---
OSAA 4A Special District 2
2nd Wrestleback (16 Man)
182
02/10
W
F 4-6 3:41
G. Sandefur
Stayton
OSAA 4A Special District 2
Quarters & 1st WB (16 Man)
182
02/10
L
F 5-0 0:42
B. Coulter
---
OSAA 4A Special District 2
Round 1 (16 Man)
182
02/04
W
F 5-7 3:04
R. Brumble
Phoenix
Cottage Grove JV Invitational
Placement (4 Man)
182-189
02/04
L
MD 14-3
N. Williams
---
Cottage Grove JV Invitational
Semis (4 Man)
182-189
02/03
L
F 8-5 5:00
Z. Wichman
---
Cottage Grove Invitational
2nd Wrestleback (32 Man)
182
02/03
L
F 6-2 1:00
J. Self
Henley
Cottage Grove Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
182
02/03
L
F 2-0 1:24
B. Coulter
---
Cottage Grove @ Sweet Home
Round 1
182
01/25
L
F 2-0 1:30
Z. Lepre
Sutherlin
Cottage Grove @ Sutherlin
Round 1
195
01/24
W
F 2-0 0:38
P. Dingeman
Sisters
Sisters @ Cottage Grove
Round 1
195
01/20
L
F 8-1 5:38
T. Morris
Junction City
Junction City @ Cottage Grove
Round 1
195
01/19
W
F 2-5 3:11
H. Blix
Roseburg
Roseburg @ Cottage Grove
Round 1
195
01/12
L
TF 0-0
M. Thorne
Elmira
Cottage Grove @ Elmira
Round 1
195
12/29
L
F 0-0 0:34
B. Coulter
Sweet Home
Northwest Duals
Round 4 (6 Team)
195
12/29
W
F 0-0 1:04
D. Cruz
Sunset
Northwest Duals
Round 5 (6 Team)
195
12/29
L
F 0-0 1:07
B. Saad
Centennial
Northwest Duals
Round 1 (6 Team)
195
12/29
L
DEC 15-11
T. Mespelt
South Salem
Northwest Duals
Round 2 (4 Team)
195
12/29
W
F 0-0 1:35
A. Skelton
Franklin
Northwest Duals
Round 3 (4 Team)
195
12/29
L
F 0-0 4:20
I. Campbell
Chiawana
Northwest Duals
Round 2 (6 Team)
220
12/16
L
DEC 1-0
M. Rucker
North Medford High School
Grants Pass Winter Kickoff 2016
4th Wrestleback (32 Man)
220
12/16
L
F 5-0 2:31
M. Sierra
Henley High School
Grants Pass Winter Kickoff 2016
Quarters & 3rd WB (32 Man)
220
12/10
L
DEC 8-4
J. Muller
Willamette
Springfield Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
220
12/10
L
TF 16-1
B. Rogers
Springfield
Springfield Invitational
Round 1 (16 Man)
220
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/20
L
F 5-0 1:37
T. Kohn
---
OSAA 4A Special District 2
2nd Wrestleback (16 Man)
182
02/19
W
F 2-0 1:15
P. Dingeman
Sisters
OSAA 4A Special District 2
Quarters & 1st WB (16 Man)
182
02/19
L
F 5-0 1:07
H. VanDeHey
Cascade
OSAA 4A Special District 2
Round 1 (16 Man)
182
02/12
L
F 4-1
C. Beauregard
Sutherlin
Sutherlin @ Cottage Grove
Round 1
195
02/06
W
DEF 4-0 1:24
C. Corrales
North Salem
Cottage Grove JV
Round 3 (3 Man)
182-1
02/06
L
F 5-1 3:42
X. Bowles
Creswell
Cottage Grove JV
Round 2 (3 Man)
182-1
02/05
L
MD 8-0
E. Nolan
Lowell
Cottage Grove Invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)
182
02/05
W
DEC 7-5 SV
Z. Adler
Ashland
Cottage Grove Invitational
2nd Wrestleback (32 Man)
182
02/05
L
DEC 4-2 SV
T. Moore
Klamath Union
Cottage Grove Invitational
Round 1
182
02/05
L
F 2-0 0:19
B. Keenon
Sweet Home
Sweet Home @ Cottage Grove
Round 1
195
01/29
L
MD 12-3
C. Warburton
Sisters
Cottage Grove @ Sisters
Round 1
195
01/15
L
F 2-0 0:34
C. Raymond
4a Crook County
Oregon Classic
Round 2 (16 Team)
195
01/15
L
F 15-0 4:45
H. Rust
4a Philomath
Oregon Classic
Round 4 (16 Team)
195
12/19
L
FOR 0-0
J. Garcia
Dayton High School
JV 2015 Grants Pass Winter Kickoff
Finals (8 Man)
195 CH
12/19
L
TF 16-1 5:33
Z. Mitchell
Glendale High School
JV 2015 Grants Pass Winter Kickoff
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
195 CH
12/19
W
FOR 0-0
R. Leidecker
Cascade Christian High School
JV 2015 Grants Pass Winter Kickoff
Round 3 (4 Man)
195A
12/19
W
F 3-0 5:10
C. Allen
Hidden Valley High School
JV 2015 Grants Pass Winter Kickoff
Round 2 (4 Man)
195A
12/18
W
F 0-2 1:45
J. Patrick
Mazama High School
JV 2015 Grants Pass Winter Kickoff
Round 1 (4 Man)
195A
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/13
L
F 2-0 1:35
R. Krueger
Newport
OSAA 4A Special District 2
Quarters & 1st WB (16 Man)
182
02/13
L
F 2-0 0:29
D. Rooney
Sweet Home
OSAA 4A Special District 2
Round 1 (16 Man)
182
02/06
L
TF 16-1 4:00
S. Markam
Sutherlin
Cottage Grove @ Sutherlin
Round 1
182
01/30
L
F 0-0
J. Hukill
Eagle Point
Grants Pass Winter Kickoff JV
Champ. Round 1
182
01/27
W
F 0-0
A. Brown
North Eugene
North Eugene @ Cottage Grove
Round 1
182
01/17
L
MD 12-0
B. Nelson
Creswell
Nick Lutz Invitational
Round 4
182
01/17
L
F 2-0 0:13
R. Dollahite
Elmira
Nick Lutz Invitational
Round 2
182
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024