Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Today · 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Today · 12:00 PM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 8-9, 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 8, 2:30 PM UTC
The 41st Alabama State Games - HS Boys D
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Blaine Rees
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Washington
Washington Matbackers
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
F 2-0 0:58
D. Schneider
Vinton-Shellsburg
IHSAA 2A District 12 @ Williamsburg
Placement (12 Man)
175
02/10
W
F 2-0 0:32
N. Cremer
Davis County
IHSAA 2A District 12 @ Williamsburg
Cons. Semis (12 Man)
175
02/10
L
F 5-0 1:15
A. Scranton
Anamosa
IHSAA 2A District 12 @ Williamsburg
Semis & WB (12 Man)
175
02/10
W
DEC 7-6
M. Bear
South Tama County
IHSAA 2A District 12 @ Williamsburg
Quarters (12 Man)
175
01/27
L
DEC 5-1 SV
D. Burkhart
Fairfield
Southern Iowa Classic
Round 6 - 4man, 5man, 6man, 8man, 16man
175
01/27
W
F 2-0 0:51
J. Benner
Fort Madison
Southern Iowa Classic
Round 5 - 5man, 6man, 8man, 16man
175
01/27
L
F 13-3 5:54
D. Gorskikh
Knoxville
Southern Iowa Classic
Round 4 - 4man, 5man, 6man, 8man, 16man
175
01/27
W
F 2-0 0:54
M. Zaugg
Burlington
Southern Iowa Classic
Round 2 - 4man, 5man, 6man, 8man, 16man
175
01/26
W
F 2-0 1:21
M. Maxwell
Oskaloosa
Keokuk/Oskaloosa/Williamsburg @ Washington
Round 1
175
01/25
L
DEC 8-4
C. Moore
Williamsburg
Keokuk/Oskaloosa/Williamsburg @ Washington
Round 1
175
01/20
L
F 2-0 0:48
D. Polsley
Clarinda
John J Harris Invitational
Semis & WB (32 Man)
175
01/20
W
F 3-2 3:14
B. Johnston
Southwest Valley
John J Harris Invitational
Cons. Round 2
175
01/20
L
DEC 5-0
J. Martin-England
Lenox
John J Harris Invitational
Quarters & WB (32 Man)
175
01/19
W
F 2-1 2:43
A. Johnson
Red Oak
John J Harris Invitational
Champ. Round 2 (32 Man)
175
01/12
W
F 4-0 1:52
C. Falline-Ossman
Mount Pleasant
Washington @ Mount Pleasant
Round 1
175
01/07
L
DEC 7-5
L. Schneider
Alburnett
Gary Curtis Invitational
5th
175
01/06
L
F 6-8 5:37
S. Farmer
West Branch
Gary Curtis Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
175
01/06
W
MD 10-1
K. Dopler
Columbus/WMU
Gary Curtis Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
175
01/06
W
MD 9-0
J. Thomas
Mid-Prairie
Gary Curtis Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
175
01/06
L
DEC 7-2
G. Rogers
Wilton
Gary Curtis Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
175
01/06
W
F 4-1 1:21
G. Callahan
Fort Madison
Gary Curtis Invitational
Round 1 (16 Man)
175
01/05
W
F 4-1 1:50
G. Callahan
Fort Madison
Fort Madison/Waco @ Washington, IA
Round 1
175
12/15
W
F 2-0 0:12
J.
Warsaw
Washington/Warsaw
Round 1
175
12/15
W
F 2-0 0:31
L. Meyers
Keokuk
Washington/Warsaw
Round 1
175
12/08
W
F 5-3 2:45
C. Moore
Fairfield
Fairfield @ Washington
Round 1
190
12/06
W
F 4-0 3:28
P. Thompson
Center Point-Urbana
CP-U/Washington/Anamosa@Central Elkader
Round 1
190
12/05
L
F 5-0 1:03
A. Scranton
Anamosa
CP-U/Washington/Anamosa@Central Elkader
Round 1
190
12/01
W
F 2-0 2:48
B. Tharp
Bellevue
Cascade Duals
Placement Matches (8 Team)
190
12/01
W
F 2-0 1:09
J. Fondell
Team JV
Cascade Duals
Round 1 (8 Team)
190
12/01
W
F 4-0 3:05
K. Barajas
Starmont
Cascade Duals
Round 2 (8 Team)
190
12/01
L
F 4-0 2:49
T. Scherr
Wahlert, Dubuque
Cascade Duals
Cross Bracket (8 Team)
190
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/26
L
F 2-0 0:26
D. Miller
Greene County Rams
Iowa AAU Kids State Championship
Placement Matches 16 and 32
171
02/26
W
MD 9-0
L. Dietrich
GTRA
Iowa AAU Kids State Championship
6th Wrestleback (32 Man)
171
02/26
L
DEC 5-4
T. Feist
North Scott Lancers
Iowa AAU Kids State Championship
Semis & 5th WB (32 Man)
171
02/26
W
F 5-0 2:03
M. Hoyt
Krakow wrestling club
Iowa AAU Kids State Championship
Round4
171
02/26
W
DEC 7-1
R. Rankin
Iowa Falls Alden Cadets
Iowa AAU Kids State Championship
Round2
171
02/25
W
F 2-0 0:31
A. Henkle
Audubon Youth Wrestling
Iowa AAU Kids State Championship
Round1
171
02/05
W
F 2-0 1:18
B. Sterna
Fighting Goldfinch
Iowa AAU SE District 6 @ Washington
Round 3 (4 Man)
171
02/05
W
F 2-0 0:16
S. Goehring
Cardinal Comets
Iowa AAU SE District 6 @ Washington
Round 2 (4 Man)
171
02/05
W
F 14-0 3:15
J. Mace-Maynard
Grandview Wrestling Club
Iowa AAU SE District 6 @ Washington
Round 1 (4 Man)
171
01/14
W
FOR 0-0
C. Sexton
Husky Wrestling Club
Washington Youth Wrestling Tournament
Round 3
Bracket60
01/14
W
F 4-0 1:15
B. Sterna
FIGHTING GOLDFINCH
Washington Youth Wrestling Tournament
Round 2
Bracket60
01/14
W
DEC 5-3
G. Hartman
Washington Demons
Washington Youth Wrestling Tournament
Round 1
Bracket60
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024