Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Jeffery Meyer
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2012-2013
2011-2012
2010-2011
2009-2010
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/03
W
DEC 8-4
Z. Raymond
---
Badger Conference Tournament 2012-2013
1st Place Match, 3rd Place Match
152
02/02
W
MD 10-2
P. Reilly
Stoughton
Badger Conference Tournament 2012-2013
Cons. Round 3
152
02/02
L
TF 18-3
D. Bowar
---
Badger Conference Tournament 2012-2013
Semifinal, Cons. Round 2
152
02/02
W
F 0-0 2:20
Z. Raymond
---
Badger Conference Tournament 2012-2013
Quarterfinals and WB 1
152
01/26
W
F 2-0 1:24
M. Swanson
Monroe
Monroe @ Milton
Round 1
152
01/24
W
MD 13-2
P. Reilly
Stoughton
Stoughton @ Milton
Round 1
152
01/18
W
DEC 12-8
A. Comte
Wauwatosa West/East
Milton @ Wauwatosa West/East
Round 1
152
01/12
L
MD 13-2
C. Nannemann
---
Badger Invitational
Round 4 (8 Man)
152
01/12
L
MD 12-2
C. Price
---
Badger Invitational
Round 3 (8 Man)
152
01/12
W
F 0-0 4:51
B. Halverson
Iowa Grant
Badger Invitational
Round 2 (8 Man)
152
01/12
W
F 0-0 2:26
T. Steiner
---
Badger Invitational
Round 1 (8 Man)
152
01/12
L
TF 17-2 4:00
N. Achilli
Fort Atkinson
Milton @ Fort Atkinson
Round 1
160
12/09
L
DEC 9-2
N. Engle
Stevens Point
Waunakee Warrior Varsity & JV Invite
VAR 1st Place
160
12/08
W
DEC 6-0
R. Lipke
---
Waunakee Warrior Varsity & JV Invite
Round 5
160
12/08
W
F 2-0 1:29
M. Ripp
Waunakee
Waunakee Warrior Varsity & JV Invite
Round 4
160
12/08
W
DEC 3-1
Q. Peters
Stevens Point
Waunakee Warrior Varsity & JV Invite
Round 2
160
12/08
W
F 13-1 2:00
I. Elsen
Watertown
Waunakee Warrior Varsity & JV Invite
Round 1
160
12/05
W
DEC 7-6
D. Unger
Mukwonago
Mukwonago @ Milton
Round 1
160
11/28
W
F 4-1 1:58
A. Campbell
Evansville/Albany
Evansville/Albany @ Milton
Round 1
160
2011-2012
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/04
L
DEC 5-4
C. Chrisler
---
2012 Badger Conference Tournament
Cons. Round 3
152
02/04
L
DEC 5-2
I. Keller
---
2012 Badger Conference Tournament
Semifinal, Cons. Round 2
152
02/04
L
DEC 3-2
A. Peterson
---
2012 Badger Conference Tournament
Quarterfinals and WB 1
152
02/04
W
F 9-1 5:58
C. Hooker
Waunakee
2012 Badger Conference Tournament
Champ. Round 1
152
01/27
W
F 0-0 2:46
C. Rupnow
---
Milton @ Monroe
Round 1
152
01/15
W
DEC 8-1
D. Brodel
Mukwonago
Madison LaFollette
Champ. Round 1
---
01/15
W
MD 14-5
G. Collins
Madison La Follette
Milton @ Madison La Follette
Round 1
152
01/13
L
F 0-0 5:37
A. Nyenhuis
Oregon
Oregon @ Milton
Round 1
152
01/07
L
DEC 7-0
I. Miller
Waverly Shellrock
Cheesehead
Pool E, F Round 5
152
01/07
W
DEC 6-5
N. Agen
Kaukauna
Cheesehead
Pool E, F Round 4
152
01/07
W
F 6-0 4:39
M. Peat
Stoughton
Cheesehead
Pool E, F Round 3
152
01/07
L
MD 11-3
A. Theoharis
Lockport
Cheesehead
Champ Round 1
152
12/17
L
F 4-1 1:28
M. Uliana
---
Rapids Duals
Round 2 (6 Team)
152
12/17
L
F 0-0 2:55
J. Berg
---
Rapids Duals
Round 1 (6 Team)
152
12/17
L
F 0-0 1:19
K. Einerson
Wisconsin Rapids
Rapids Duals
Round 3 (6 Team)
152
12/17
W
DEC 6-0
Z. Hellerude
Holmen
Rapids Duals
Round 4 (6 Team)
152
12/17
W
F 0-0 3:36
A. Hansen
Brookfield East
Rapids Duals
Round 5 (6 Team)
152
12/14
W
DEC 6-2
I. Keller
---
Milton @ Stoughton
Round 1
152
12/09
W
F 0-0 5:10
D. Brodel
Mukwonago
Milton @ Mukwonago
Round 1
152
12/07
W
TF 16-0 4:53
L. Gunn
Evansville/Albany
Milton @ Evansville/Albany
Round 1
152
11/30
L
F 4-0 2:29
N. Achilli
Fort Atkinson
Fort Atkinson @ Milton
Round 1
160
2010-2011
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/05
W
DEC 7-3
S. Hoffman
---
2011 Badger Conference Tournament
Placement Matches (16 Man)
145
02/05
L
F 0-0 2:26
J. Kruse
Mount Horeb-Barneveld
2011 Badger Conference Tournament
3rd Wrestleback (16 Man)
145
02/05
W
DEC 8-1
B. Hansen
---
2011 Badger Conference Tournament
Semis & 2nd WB (16 Man)
145
02/05
L
MD 16-2
M. Olson
---
2011 Badger Conference Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
02/05
W
F 0-0 1:16
C. Rupnow
---
2011 Badger Conference Tournament
Champ Round 1 (16 Man)
145
01/16
W
DEC 5-1
R. Fischer
Madison La Follette
Milton @ Madison La Follette
Round 1
152
01/16
W
MD 13-0
A. Gouger
Mukwonago Varsity Reserves
Mukwonago Varsity Reserves @ Milton
Round 1
145
01/15
L
TF 19-3 5:00
T. Bjugstad
Evansville/Albany
Evansville/Albany @ Milton
Round 1
145
01/14
W
F 10-0 2:33
A. Nyenhuis
Oregon
Milton @ Oregon
Round 1
145
01/09
L
MD 9-0
K. Bennett
---
Milton @ Delavan-Darien
Round 1
145
01/09
L
F 4-0 2:43
E. Arachikavitz
Freeport
Milton @ Freeport
Round 1
145
01/08
L
F 0-0 2:43
E. Arachikavitz
Freeport
Delavan-Darien Invitational
Round 4 (6 Team)
145
01/08
L
MD 21-9
L. Horton
Kenosha Tremper
Delavan-Darien Invitational
Round 5 (6 Team)
145
01/08
L
MD 9-0
K. Bennett
---
Delavan-Darien Invitational
Round 3 (6 Team)
145
01/08
L
F 0-0 3:44
J. Berg
---
Delavan-Darien Invitational
Round 1 (6 Team)
145
12/19
L
TF 15-0 2:00
M. Berceau
Luxemburg-Casco
Milton @ Luxemburg-Casco
Round 1
145
12/19
L
F 8-0 2:31
A. Wanta
Brookfield East
Milton @ Brookfield East
Round 1
145
12/15
L
F 6-0 3:16
M. Olson
---
Stoughton @ Milton
Round 1
145
12/03
L
DEC 4-2
N. Loft
Rockton Hononegah
Milton @ Rockton Hononegah
Round 1
145
12/01
L
F 10-2 3:05
C. Foerster
Fort Atkinson
Fort Atkinson @ Milton
Round 1
145
2009-2010
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/05
L
DEC 4-2
T. Quartullo
---
WIAA Team State
D1 - Quarter-Finals (Fri 7 p.m.)
130
01/09
W
F 0-0 1:54
D. Miley
Milwaukee Washington
Whitewater JV Wrestling Tournament
Round 3 (4 Man)
128-138
01/09
L
MD 11-0
T. Boyer
---
Whitewater JV Wrestling Tournament
Round 2 (4 Man)
128-138
01/09
L
DEC 4-2
A. Graeff
---
Whitewater JV Wrestling Tournament
Round 1 (4 Man)
128-138
12/19
W
F 0-0 1:02
D. Knackert
Markesan
Willard Schmidt Scramble
Placement (8 Man)
135
12/19
L
F 0-0 1:54
T. Walters
Chilton
Willard Schmidt Scramble
Semis & WB (8 Man)
135
12/19
W
F 0-0 1:32
N. Bablitch
Stevens Point Pacelli
Willard Schmidt Scramble
Round 3 (8 Man)
135
12/19
W
TF 17-0
A. Crist
Martin Luther
Willard Schmidt Scramble
Round 2 (8 Man)
135
12/19
L
F 0-0 0:53
T. Vladik
Wabeno
Willard Schmidt Scramble
Round 1 (8 Man)
135
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024