Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Kyle Woodward
Results
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2015-2016
2014-2015
2013-2014
2012-2013
Team Name
New Lisbon
Wisconsin
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/27
L
FOR 0-0
H. Stodola
Coleman
2016 WIAA Individual State
5ths
D3-182
02/27
L
FOR 0-0
C. Brouillette
Random Lake
2016 WIAA Individual State
Cons. Semis (Sat. 11:00 a.m.)
D3-182
02/27
L
DEC 7-5
G. Joles
Boyceville
2016 WIAA Individual State
Semis (Fri. 7:00 p.m.)
D3-182
02/26
W
DEC 6-3
H. Stodola
Coleman
2016 WIAA Individual State
D2/D3 Quarters (Fri. 11:15 a.m.)
D3-182
02/20
W
DEC 5-2
J. Schmitz
Cashton
WIAA D3 Sect. C @ Mineral Point
1st & 3rd (8 Man)
182
02/20
W
DEC 10-4
C. Blosch
Darlington/Black Hawk
WIAA D3 Sect. C @ Mineral Point
Semis (8 Man)
182
02/20
W
F 2-0 2:00
J. Hensley
De Soto
WIAA D3 Sect. C @ Mineral Point
Quarterfinals (8 Man)
182
02/16
W
DEC 5-0
J. Schmitz
Cashton
WIAA D3 Team Sect C @ Royall
Semifinals
182
02/13
W
F 6-2 1:17
J. Havlik
Brookwood
WIAA D3 Reg. 2- Hillsboro
1st, 3rd, 5th (8 Man)
182
02/13
W
F 7-1 3:02
C. Leis
---
WIAA D3 Reg. 2- Hillsboro
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
182
02/06
W
F 0-0 3:01
J. Havlik
Brookwood
Scenic Ridge & Rivers conference
Placement Matches (12 Man)
182
02/06
W
F 0-0 3:23
T. White
River Ridge/Cassville
Scenic Ridge & Rivers conference
Semis & 2nd WB (12 Man)
182
02/06
W
F 0-0 1:33
K. Spencer
North Crawford/Seneca
Scenic Ridge & Rivers conference
Quarterfinals (12 Man)
182
02/03
W
F 5-0 1:28
F. Ramirez
Brookwood
Brookwood @ New Lisbon
Round 1
182
02/03
L
DEC 7-0
K. Bornbach
---
Stratford @ New Lisbon
Round 1
182
02/03
W
MD 11-3
T. Haugen
Reedsburg Area
Reedsburg Area @ New Lisbon
Round 1
182
02/03
W
F 5-0 3:10
K. Burkhardt
---
Holmen @ New Lisbon
Round 1
182
02/03
W
DEC 10-6
R. Burrows
Adams-Friendship
Adams-Friendship @ New Lisbon
Round 1
182
01/06
W
F 2-0 0:34
D. Gappa
Melrose-Mind./Gale-Ett.-Tremp.
New Lisbon @ Melrose-Mind./Gale-Ett.-Tremp.
Round 1
182
12/30
L
MD 13-3
K. Bornbach
---
Bi-State Classic
3rd Place
182
12/30
W
DEC 5-4
J. Sigler
Ellsworth
Bi-State Classic
Round 10 WB (Session #3E)
182
12/30
L
DEC 8-1
M. Blome
---
Bi-State Classic
Round 7 Semis(1) (Session #3B)
182
12/30
W
DEC 10-5
R. Burrows
Adams-Friendship
Bi-State Classic
Round 5.1 Quarterfinals (Session #2B)
182
12/29
W
DEC 7-6
N. Keith
Bloomington Kennedy
Bi-State Classic
Round 3 (Session #1C)
182
12/29
W
MD 12-2
B. Gore
---
Bi-State Classic
Round 2 (Session #1B)
182
12/29
W
F 8-1 2:39
D. DePestel
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson
Bi-State Classic
Round 1 (Session #1A)
182
12/19
W
F 0-0 3:18
J. Havlik
Brookwood
Auburndale Invitational
Round 5 (5 Man)
182
12/19
W
F 0-0 2:00
A. Hutman
Abbotsford-Colby
Auburndale Invitational
Round 4 (5 Man)
182
12/19
W
F 0-0 0:55
S. Reisaeter
Cashton
Auburndale Invitational
Round 3 (5 Man)
182
12/19
W
F 0-0 1:36
S. Hasenohrl
Auburndale
Auburndale Invitational
Round 2 (5 Man)
182
12/09
W
F 9-0 3:39
C. Leis
Royall
New Lisbon @ Royall
Round 1
182
12/05
W
F 0-0 2:48
J. Stephens
Poynette
Royall Wrestling Invite
Placement Matches (8 Man)
182
12/05
W
F 0-0 5:43
T. Jarzynski
Wisconsin Dells
Royall Wrestling Invite
Semis & 1st WB (8 Man)
182
12/05
W
F 0-0 0:57
K. Spencer
North Crawford-Seneca
Royall Wrestling Invite
Quarterfinals (8 Man)
182
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/21
L
DEC 2-1
L. Buckles
De Soto
WIAA D3 Sect. C Mineral Point
Quarterfinals (8 Man)
170
02/14
W
MD 12-4
N. Friedl
Royall
WIAA D3 Reg. 1- Royall
2nd Place (if necessary)
170
02/14
L
DEC 5-0
C. Ottum
---
WIAA D3 Reg. 1- Royall
1st Place Match
170
02/14
W
MD 14-3
D. Pieper
Cashton
WIAA D3 Reg. 1- Royall
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
170
02/07
L
DEC 4-0
L. Buckles
---
Scenic Ridge & Rivers Conference Tourney
Placement Matches (12 Man)
170
02/07
W
DEC 5-2
C. Ottum
---
Scenic Ridge & Rivers Conference Tourney
Semis & 2nd WB (12 Man)
170
02/07
W
F 4-1 1:42
T. White
River Ridge
Scenic Ridge & Rivers Conference Tourney
Quarterfinals (12 Man)
170
01/28
W
MD 13-4
C. Ottum
---
New Lisbon @ Brookwood
Round 1
170
01/23
W
F 18-4 5:26
N. Miller
Necedah
New Lisbon @ Necedah
Round 1
170
01/16
W
DEC 11-6
S. Miller
---
Hillsboro @ New Lisbon
Round 1
170
01/12
W
DEC 8-5
M. Preuss
Royall
Royall @ New Lisbon
Round 1
170
01/07
W
F 4-1 1:11
D. Gappa
Melrose-Mind./Gale-Ett.-Tremp.
Melrose-Mind./Gale-Ett.-Tremp. @ New Lisbon
Round 1
170
12/30
L
DEC 5-2
M. Schmitz
Caledonia/Houston/Spring Grove
Bi-State Classic
Round 6 WB (Session #3A)
170
12/30
W
TF 20-2 4:07
N. Flock
Cashton
Bi-State Classic
Round 5.2 WB (Session #2C)
170
12/29
L
DEC 7-2
J. Keifer
New Richmond
Bi-State Classic
Round 3 (Session #1C)
170
12/29
W
F 6-5 3:50
B. Banker
Richland Center
Bi-State Classic
Round 2 (Session #1B)
170
12/29
W
DEC 8-2
D. Hendricks
Pulaski
Bi-State Classic
Round 1 (Session #1A)
170
12/20
L
MD 11-1
R. Ponick
---
Arcadia Scramble
Round 5
170
12/20
W
F 2-0 0:43
T. Tamke
Arcadia
Arcadia Scramble
Round 4
170
12/20
W
DEC 4-3
M. Preuss
Royall
Arcadia Scramble
Round 3
170
12/20
W
F 5-0 1:52
C. Stuttgen
Abbotsford/Colby
Arcadia Scramble
Round 2
170
12/12
W
F 11-1 5:35
N. Flock
---
New Lisbon @ Cashton
Round 1
170
12/07
L
DEC 8-3
Z. Stluka
North Crawford-Seneca
Royall Wrestling Invite
Placement Matches (8 Man)
170
12/06
W
DEC 8-6
M. Preuss
Royall
Royall Wrestling Invite
Semis & 1st WB (8 Man)
170
12/06
W
F 0-0 2:58
B. Eggert
Onalaska Luther
Royall Wrestling Invite
Quarterfinals (8 Man)
170
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/22
L
DEC 9-3
D. Crapp
River Ridge/Cassville
D3 Sect. C - Necedah
Quarterfinals (8 Man)
145
02/15
W
MD 18-6
J. Janzen
Cashton
D3 Reg. 1- HILLSBORO
1st, 3rd, 5th (8 Man)
145
02/15
W
DEC 7-4
H. Olson
---
D3 Reg. 1- HILLSBORO
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
145
02/08
W
F 0-0 2:38
H. Olson
---
Scenic Ridge and Rivers Conference
Placement Matches (12 Man)
145
02/08
W
MD 10-2
D. Shepard
Kickapoo/LaFarge
Scenic Ridge and Rivers Conference
Semis & 2nd WB (12 Man)
145
02/08
L
F 0-0 5:13
D. Crapp
River Ridge/Cassville
Scenic Ridge and Rivers Conference
Quarterfinals (12 Man)
145
01/18
L
DEC 3-2
C. Esser
River Ridge/Cassville
Ithaca-Weston Invitational
Placement Matches (16 Man)
145
01/18
W
DEC 10-5
J. Decorah
---
Ithaca-Weston Invitational
Round 4 (16 Man)
145
01/18
L
DEC 6-5
J. Janzen
Cashton
Ithaca-Weston Invitational
Round 3 (16 Man)
145
01/18
L
F 0-0 5:10
N. Bennett
---
Ithaca-Weston Invitational
Round 2 (16 Man)
145
01/18
W
F 0-0 3:50
A. Elvaker
---
Ithaca-Weston Invitational
Round 1 (16 Man)
145
01/15
W
DEC 11-9
N. Bennett
---
New Lisbon @ Weston/Ithaca
Round 1
145
12/28
L
DEC 6-2
C. Lovstad
Marshfield
Bi-State Classic
Round 5.2 WB (Session 2 Evening)
145
12/28
W
F 7-3 2:18
L. Otter
Burlington
Bi-State Classic
Round 4 (Session 2 7:00 pm)
145
12/27
W
F 6-1 2:31
C. Spencer
North Crawford/Seneca
Bi-State Classic
Round 3 (Session 1 3:00 pm)
145
12/27
L
DEC 3-0
J. Limberg
Holmen
Bi-State Classic
Round 2 (Session 1 11:45 am)
145
12/21
W
DEF 0-0
K. Ernst
Onalaska
Arcadia Scramble
Round 5
160
12/21
W
DEC 5-3 SV
D. Robson
Royall
Arcadia Scramble
Round 4
160
12/21
W
F 6-4 4:09
C. Zeller
Independence/Gilmanton
Arcadia Scramble
Round 3
160
12/21
L
DEC 12-8
C. Ciolkocz
Stanley-Boyd/Thorp
Arcadia Scramble
Round 2
160
12/21
W
F 4-1 1:31
K. Williams
Flambeau
Arcadia Scramble
Round 1
160
12/18
W
F 6-6 2:52
N. Flock
---
Cashton @ New Lisbon
Round 1
160
12/13
W
MD 11-3
C. O`Brien
---
New Lisbon @ Melrose-Mind./Gale-Ett.-Tremp.
Round 1
152
12/11
W
F 4-0 4:44
T. Hutchins
Necedah
Necedah @ New Lisbon
Round 1
160
12/08
L
DEC 6-2
W. Vandenlangenberg
---
Royall Wrestling Invite
Placement Matches (8 Man)
152
12/07
W
F 0-0 1:34
D. Spinelli
Mauston
Royall Wrestling Invite
Semis & 1st WB (8 Man)
152
12/07
W
F 0-0 1:42
T. Seeley
Hillsboro
Royall Wrestling Invite
Quarterfinals (8 Man)
152
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
07/17
L
TF 10-0 0:48
M. Thelan
Colorado
2013 USAW Cadet Freestyle Nationals
Cadet Schedule
152
07/17
L
TF 10-0 0:34
J. Gunther
Illinois
2013 USAW Cadet Freestyle Nationals
Cadet Schedule
152
02/03
L
DEC 5-4
H. Olson
---
Scenic Ridge & Rivers Conference 2013
Placement Matches (12 Man)
138
02/02
L
F 16-3 3:53
I. Brosinski
---
Scenic Ridge & Rivers Conference 2013
Semis & 2nd WB (12 Man)
138
02/02
W
DEC 7-6
L. Dunwald
Brookwood
Scenic Ridge & Rivers Conference 2013
Quarterfinals (12 Man)
138
02/02
W
F 6-0 1:50
V. Araujo
North Crawford/Seneca
Scenic Ridge & Rivers Conference 2013
Round 1 (12 Man)
138
01/25
L
DEC 9-2
A. Johnson
Royall
Royall @ New Lisbon
Round 1
138
01/19
L
DEC 6-0
H. McHugh
---
Sparta Invitational
1st Wrestleback (12 Man)
138
01/19
L
DEC 7-1
T. Haugen
Reedsburg
Sparta Invitational
Round 1 (12 Man)
138
01/16
W
DEC 9-4
J. Schmitz
Cashton
New Lisbon @ Cashton
Round 1
138
01/13
L
DEC 11-9
L. Breuer
Goodhue
Goodhue @ New Lisbon
Round 1
138
01/13
W
F 2-0 1:35
B. Score
West Salem/Bangor
West Salem/Bangor @ New Lisbon
Round 1
138
01/13
L
DEC 10-3
Z. Back
---
Holmen @ New Lisbon
Round 1
138
01/13
W
F 4-0 3:23
A. Brown
Black River Falls
Black River Falls @ New Lisbon
Round 1
138
01/12
W
MD 10-0
D. Spinelli
Mauston
New Lisbon @ Mauston
Round 1
138
01/11
L
DEC 5-3
L. Dunwald
Brookwood
New Lisbon @ Brookwood
Round 1
138
01/05
W
F 0-0 5:51
C. O`Brien
---
Melrose-Mind./Gale-Ett.-Tremp. @ New Lisbon
Round 1
138
12/29
L
F 4-0 0:54
T. Mueller
Ellsworth
Bi-State Classic
Round 4 (Session 2 7:00 pm)
138
12/28
W
F 4-2 1:54
A. Kordus
Prairie Du Chien
Bi-State Classic
Round 3 (Session 1 3:00 pm)
138
12/28
L
F 5-0 2:42
B. Blemke
Luxemburg-Casco
Bi-State Classic
Round 2 (Session 1 11:45 am)
138
12/15
W
F 0-0 3:01
A. Levandoski
Onalaska
ARCADIA SCRAMBLE
---
132-138 JV
12/15
W
F 10-0 2:04
D. English
Aquinas
ARCADIA SCRAMBLE
Round 4 (5 Man)
132-138 JV
12/15
W
F 2-0 0:24
Q. Giese
West Salem/Bangor
ARCADIA SCRAMBLE
Round 3 (5 Man)
132-138 JV
12/15
W
TF 16-1 5:00
K. Sugden
Royall
ARCADIA SCRAMBLE
Round 2 (5 Man)
132-138 JV
12/08
L
F 11-2 4:18
S. ECM
Eau Claire Memorial
Eau Claire North Husky Invite
Placement (32 Man)
132
12/08
W
F 4-2 3:40
A. Nelson
---
Eau Claire North Husky Invite
Semis & WB (32 Man)
132
12/08
L
DEC 4-2
T. SUP
Superior
Eau Claire North Husky Invite
Round 1 (32 Man)
132
12/07
W
DEC 9-4
S. Torrey
Necedah
New Lisbon @ Necedah
Round 1
132
12/01
L
DEC 8-6
A. Johnson
Royall
Royall Wrestling Invite
Semis & 1st WB (8 Man)
138
12/01
L
DEC 6-1
B. Lierman
Mauston
Royall Wrestling Invite
Quarterfinals (8 Man)
138
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024