Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Ethan McLaughlin
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2016-2017
2015-2016
2014-2015
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/17
L
F 4-0 2:47
C. Kenady
Buffalo
Battle of Lexington
Placement Matches (24 Man)
182
12/17
L
F 6-1 2:46
W. Sheppard
Lexington
Battle of Lexington
Round 5 (24 Man)
182
12/17
W
F 5-1 4:36
H. Teeter
Marceline
Battle of Lexington
Round 4 (24 Man)
182
12/17
L
F 2-0 1:57
C. Kenady
Buffalo
Battle of Lexington
Round 3 (24 Man)
182
12/17
W
F 5-0 1:44
G. Phebus
Nevada
Battle of Lexington
Round 2 (24 Man)
182
12/10
W
F 0-0 4:26
T. Olson
Nevada
CJ Classic
3rd Place
195
12/10
L
F 0-0 0:56
K. Schrader
Seneca
CJ Classic
Round 5
195
12/10
L
F 0-0 5:30
Z. Persinger
Neosho
CJ Classic
Round 3
195
12/10
W
F 0-0 1:18
C. Reed
Ladue
CJ Classic
Round 2
195
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/13
L
F 3-2 1:00
R. Boeckman
Blair Oaks
MSHSAA Class 1 - District 2
Cons. Semis
182
02/13
W
F 7-0 2:05
A. Thuro
Springfield Catholic
MSHSAA Class 1 - District 2
Semifinals
182
02/13
W
F 2-0 0:50
W. Brewer
Missouri Military Academy
MSHSAA Class 1 - District 2
2nd Wrestleback (16 Man)
182
02/13
L
DEC 4-1
J. Bailey
---
MSHSAA Class 1 - District 2
Quarterfinals
182
01/30
W
F 15-2 4:18
T. Castaneda
Seneca JV
People`s Bank of Seneca Tournament
Placement
182
01/30
W
F 7-0 2:13
M. Garrigus
Bentonville
People`s Bank of Seneca Tournament
Semis & WB
182
01/30
W
F 3-1 2:56
T. Castaneda
Seneca JV
People`s Bank of Seneca Tournament
Round 5 (12 Man)
182
01/30
L
F 3-0 2:00
A. Ransom
Clinton
People`s Bank of Seneca Tournament
Round 4 (12 Man)
182
01/30
L
F 2-0 1:21
I. Meyer
---
People`s Bank of Seneca Tournament
Round 3 (12 Man)
182
01/30
L
F 2-0 1:00
Q. Crow
Carl Junction
People`s Bank of Seneca Tournament
Round 2 (12 Man)
182
01/29
L
F 2-0 1:31
D. Ballew
Versailles
People`s Bank of Seneca Tournament
Round 1 (12 Man)
182
01/16
W
F 17-5 5:56
S. Cupp
Marceline
Warsaw Invitational
Round 5 (6 Man)
182
01/16
L
F 6-0 2:24
D. Ballew
Versailles
Warsaw Invitational
Round 4 (6 Man)
182
01/16
W
F 2-0 1:24
R. Baker
Adrian
Warsaw Invitational
Round 3 (6 Man)
182
01/16
W
F 2-0 0:23
M. Whetro
Warsaw
Warsaw Invitational
Round 2 (6 Man)
182
01/16
L
F 10-2 3:42
R. Boeckman
Blair Oaks
Warsaw Invitational
Round 1 (6 Man)
182
01/09
W
F 0-0 2:57
J. Holder
El Dorado Springs
Butler Invitational Tournament
Placement Matches (8 Man)
182
01/09
L
F 0-0 1:54
P. Wolfe
Lathrop
Butler Invitational Tournament
Cross Bracket (8 Man)
182
01/09
W
F 0-0 3:41
R. Baker
---
Butler Invitational Tournament
Round 3 (8 Man)
182
01/09
L
F 0-0 3:42
B. Campbell
Summit Christian
Butler Invitational Tournament
Round 2 (8 Man)
182
01/09
W
F 0-0 1:24
C. Smith
Rogers
Butler Invitational Tournament
Round 1 (8 Man)
182
01/08
W
F 0-0
J. Taylor
Webb City
Diamond @ Webb City
Round 1
182
12/30
L
F 4-2 2:19
C. Flanningon
Glendale
Kinloch Classic 48
Placement Matches (24 Man)
182
12/30
L
F 2-0 0:41
D. Vannostrand
Marshfield
Kinloch Classic 48
Semis & Consolation (24 Man)
182
12/30
L
F 2-0 1:17
A. Noblitt
Republic
Kinloch Classic 48
Quarterfinals (24 Man)
182
12/29
L
F 1-2 1:50
C. Flanningon
Glendale
Kinloch Classic 48
Round 5 (24 Man)
182
12/29
W
F 7-2 3:00
F. Watson
Central (Springfield)
Kinloch Classic 48
Round 3 (24 Man)
182
12/29
W
F 7-0 3:25
K. Rhodes
---
Kinloch Classic 48
Round 1 (24 Man)
182
12/12
L
F 9-0 3:31
J. Bailey
---
CJ Classic Wrestling Tournament
Championship
182
12/12
W
F 2-0 0:42
A. Lewis
Tulsa Bishop Kelley
CJ Classic Wrestling Tournament
Round 5
182
12/12
W
F 8-7 4:22
Q. Jones
Labette County
CJ Classic Wrestling Tournament
Round 3
182
12/12
W
F 13-10 5:00
J. Taylor
Webb City
CJ Classic Wrestling Tournament
Round 2
182
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/14
L
DEC 7-5
D. Sumiyabazar
Misouri Military Academy
MSHSAA Class 1 - District 2
Semifinals
195
02/14
W
F 7-0 2:21
T. Howard
Hallsville
MSHSAA Class 1 - District 2
2nd Wrestleback (16 Man)
195
02/14
L
F 5-0 0:41
R. Bruce
Tipton
MSHSAA Class 1 - District 2
Quarterfinals
195
01/31
W
F 6-7 2:32
H. Garcia
Rogers
52nd Annual Seneca Wrestling Tournament
Placement
195
01/31
W
MD 10-2
L. Moore
Blair Oaks
52nd Annual Seneca Wrestling Tournament
Semis & WB
195
01/31
L
F 2-0 1:13
J. Graham
---
52nd Annual Seneca Wrestling Tournament
Quarters & WB
195
01/31
L
F 13-4 1:57
J. Saucier
Heritage
52nd Annual Seneca Wrestling Tournament
Round 4 (12 Man)
195
01/31
L
F 5-1 2:45
T. Baker
Har-Ber
52nd Annual Seneca Wrestling Tournament
Round 2 (12 Man)
195
01/31
L
DEC 11-8
A. Dederich
Springdale
52nd Annual Seneca Wrestling Tournament
Round 1 (12 Man)
195
12/12
W
F 0-0
C. Cornell
Webb City
Webb City @ Diamond
Round 1
182
12/12
W
F 2-0 1:55
A. Rueda
Monett
Monett @ Diamond
Round 1
182
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024