Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Blake Nelson
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2019-2020
2018-2019
Team Name
Bradshaw Christian
Howell
Howell HS
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/14
L
F 0-0
P. Brown
San Juan
CIFSJS Div 5
2nd Wrestleback (32 Man)
120
02/14
L
F 0-0
E. Duenas
Hilmar
CIFSJS Div 5
Round 1 (32 Man)
120
02/08
L
MD 13-5
C. Thompson
Westland John Glenn
KLAA Individual Wrestling Championships
Placement Matches (16 Man)
JV 125
02/08
W
F 0-0 0:28
A. Abdarusulov
Howell
KLAA Individual Wrestling Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
JV 125
02/08
W
F 3-0 1:56
J. Ross
Wayne Memorial HS
KLAA Individual Wrestling Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
JV 125
02/08
L
F 4-8 3:37
e. atkins
---
KLAA Individual Wrestling Championships
Quarters & 1st WB (16 Man)
JV 125
02/08
W
F 2-0 1:24
W. Mauldin
Wayne Memorial HS
KLAA Individual Wrestling Championships
Round 1 (16 Man)
JV 125
02/01
L
DEC 8-6
C. Katt
Benzie Central HS
Grand Haven
Champ. Round 1
125
01/25
L
DEC 7-5
J. Wyrybkowsi
Salem HS
Salem HS @ Howell HS
Round 1
125
12/21
L
F 12-2 3:55
A. Marwick
Hidden Valley
Marty Manges Invitational
Consolation
132
12/21
L
F 12-1 2:58
O. Gul
Valley
Marty Manges Invitational
Quarters & WB (32 Man)
132
12/14
W
F 7-2 3:42
N. Segerstrom
Novi
The Herm Wilkinson Highlander Classic
Round 3 (4 Man)
K
12/14
W
F 2-0 1:20
D. Adkins
L`Anse Creuse
The Herm Wilkinson Highlander Classic
Round 2 (4 Man)
K
12/14
L
DEC 6-4
P. Noonan
New Lothrop
The Herm Wilkinson Highlander Classic
Round 1 (4 Man)
K
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/28
L
DEC 3-1
I. Adame
Yuba City
No Guts No Glory - Boys
2nd Wrestleback (32 Man)
121
12/28
L
MD 13-2
M. Davis
---
No Guts No Glory - Boys
Round 2 Champ & WB (32 Man)
121
12/22
W
F 12-4 2:45
C. Clements
Placer
Vista Eagle JV Invitational 2018-2
Round 6 (12 Man)
113-120
12/22
W
FOR 0-0
I. Nicolas
Ripon
Vista Eagle JV Invitational 2018-2
Round 5 (12 Man)
113-120
12/22
L
DEC 7-2
D. Blalock
Bella Vista
Vista Eagle JV Invitational 2018-2
Round 4 (12 Man)
113-120
12/22
W
MD 13-5
C. Clements
Placer
Vista Eagle JV Invitational 2018-2
Round 2 (12 Man)
113-120
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024