Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, TBD
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Alex Locke
Results
High School Results
High School
High School
International
Other
Season
2014-2015
2013-2014
Team Name
Douglas
Douglas
Douglas High School
Douglas High School Wrestling
Douglas WC
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/07
W
TF 10-0 0:43
T. Picard
Douglas WC
WAWA Junior State Freestyle
Round 4
182
03/07
W
TF 17-7 4:33
B. Busskohl
---
WAWA Junior State Freestyle
Round 2
182
03/07
W
TF 14-1 1:43
A. Eibert
Greybull Basin Athletic Club
WAWA Junior State Freestyle
Round 1
182
03/07
W
TF 16-5 3:55
T. Picard
Douglas WC
WAWA Junior State Greco
Round 2
182
03/07
W
F 8-2 0:47
B. Busskohl
Lyman
WAWA Junior State Greco
Round 2
182
02/28
W
F 0-0 1:57
N. Weyrich
Worland
2015 WHSAA State Championships
Placement Matches (16 Man)
3A-195
02/28
W
F 0-0 1:30
D. Hartranft
Jackson
2015 WHSAA State Championships
Consi Semis 4th Wrestleback (16 Man)
3A-195
02/28
L
DEC 7-2
S. Landerman
Cody
2015 WHSAA State Championships
Semis (16 Man)
3A-195
02/27
W
F 0-0 5:09
E. Garcia
Star Valley
2015 WHSAA State Championships
Quarters (16 Man)
3A-195
02/27
W
F 0-0 2:18
Q. McBee
Worland
2015 WHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
3A-195
02/21
W
DEC 3-1
N. Weyrich
Worland
WHSAA 3A East Regional
1st & 3rd (16 Man)
195
02/21
W
F 6-0 3:08
J. Wamboldt
Torrington
WHSAA 3A East Regional
Semis & 3rd WB (16 Man)
195
02/20
W
F 4-1 1:31
Q. McBee
---
WHSAA 3A East Regional
Quarters & 1st WB (16 Man)
195
01/31
L
DEC 15-11
S. Landerman
Cody
Buffalo Invitational
Placement Matches
195
01/31
W
F 0-0 2:19
T. Buettgenback
Glenrock
Buffalo Invitational
Semis
195
01/30
W
F 0-0 3:08
M. Schmillen
Jackson
Buffalo Invitational
Quarterfinals (8 Man)
195
01/24
L
F 15-5 4:37
Z. Collins
Lovell
2015 Lander Valley High School Invite
Placement Matches
195
01/24
W
MD 16-4
N. Weyrich
Worland
2015 Lander Valley High School Invite
Semis & 5th WB (32 Man)
195
01/24
W
F 2-0 1:29
E. Briggs
Powell
2015 Lander Valley High School Invite
Round 2 Champ & WB (32 Man)
195
01/23
W
F 11-1 3:09
J. Rico
Buffalo
2015 Lander Valley High School Invite
Quarters & 3rd WB (32 Man)
195
01/16
W
F 0-2 0:09
H. Escamilla
Scottsbluff
Thoman Memorial Duals
Round 3 (4 Team)
195
01/16
W
F 10-2 2:55
M. Reinig
Riverton
Thoman Memorial Duals
Round 1 (4 Team)
195
01/16
W
DEC 5-3
N. Weyrich
Worland
Thoman Memorial Duals
Round 2 (4 Team)
195
01/16
W
F 15-2 5:45
R. Muchmore
Central
Thoman Memorial Duals
Round 3 (4 Team)
195
01/16
W
F 2-1 1:18
O. Open
Green River
Thoman Memorial Duals
Finals (2 Team)
195
01/15
W
F 2-0 0:19
C. Foster
Rawlins
Douglas @ Rawlins
Round 1
195
01/10
W
F 16-5 3:46
M. Pachak
---
2015 Shane Shatto Memorial Tournament
Round 2 Champ & WB (32 Man)
182
01/10
L
DEC 7-1
W. Cogdill
Chadron
2015 Shane Shatto Memorial Tournament
1st and 3rd place
182
01/10
W
F 8-0 2:22
J. Hallam
Sheridan
2015 Shane Shatto Memorial Tournament
Semis & 5th WB (32 Man)
182
01/10
W
DEC 3-1
J. Dawson
---
2015 Shane Shatto Memorial Tournament
Quarters & 3rd WB (32 Man)
182
12/19
W
F 2-0 0:47
K. Powell
Lovell High School
2014 Battle in the Big Horns
Round 5 (6 Team)
182
12/19
W
MD 9-0
T. Dobrenz
Kelly Walsh High School
2014 Battle in the Big Horns
Quarterfinals (8 Team)
182
12/19
L
MD 10-0
R. Prosser
Riverton High School
2014 Battle in the Big Horns
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
182
12/19
L
DEC 5-0
A. Hoopes
---
2014 Battle in the Big Horns
Round 4 (6 Team)
182
12/19
W
F 0-0 0:54
K. Powell
Lovell High School
2014 Battle in the Big Horns
Finals (8 Team)
182
12/19
W
F 6-0 1:44
M. Peden
Thermopolis High School
2014 Battle in the Big Horns
Round 1 (6 Team)
182
12/19
W
F 7-1 1:49
A. Beck
Worland High School 2
2014 Battle in the Big Horns
Round 3 (6 Team)
182
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/08
W
TF 16-6 3:35
J. McDaniel
Windy City Wrestlers
2014 WAWA Jr FS State Champs
Round 4
182
03/08
W
TF 14-4 3:00
B. Busskohl
Lyman
2014 WAWA Jr FS State Champs
Round 2
182
03/08
W
TF 13-1 2:11
B. Lundberg
Team Braves
2014 WAWA Jr FS State Champs
Round 1
182
03/01
L
NC 0-0
C. Miller
---
2014 WHSAA State Championships
Placement Matches (16 Man)
3A-182
03/01
W
DEC 3-1
M. Osbon
Worland
2014 WHSAA State Championships
Consi Semis 4th Wrestleback (16 Man)
3A-182
03/01
W
DEC 8-4
J. Tzompa
---
2014 WHSAA State Championships
Third Round Wrestlebacks
3A-182
03/01
W
F 0-0 2:28
M. Smith
Star Valley
2014 WHSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
3A-182
02/28
L
DEC 8-3
A. Guild
Star Valley
2014 WHSAA State Championships
Quarters (16 Man)
3A-182
02/28
W
F 0-0 1:06
S. Jimenez
Wheatland
2014 WHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
3A-182
02/22
L
MD 12-2
M. Osbon
Worland
WHSAA 3A East Regional
1st & 3rd (16 Man)
182
02/22
W
F 9-1 2:06
T. Buettgenback
Glenrock
WHSAA 3A East Regional
4th Wrestleback (16 Man)
182
02/22
L
DEC 8-6
M. Crabtree
Newcastle/Upton
WHSAA 3A East Regional
Semis & 3rd WB (16 Man)
182
02/21
W
F 7-0 2:32
A. Brown
---
WHSAA 3A East Regional
Quarters & 1st WB (16 Man)
182
01/25
L
DEC 11-7
C. Miller
---
2014 Lander Valley High School Invite
Placement Matches
182
01/25
W
MD 8-0
B. Flickinger
---
2014 Lander Valley High School Invite
Semis & 5th WB (32 Man)
182
01/24
W
DEC 6-1
C. Holcomb
---
2014 Lander Valley High School Invite
Quarters & 3rd WB (32 Man)
182
01/24
W
F 5-1 2:57
J. Tzompa
---
2014 Lander Valley High School Invite
Round 2 Champ & WB (32 Man)
182
01/11
L
F 3-6 4:23
T. Cowan
---
2014 Shane Shatto Memorial Tourney
5th Place
182
01/11
L
MD 15-3
M. Cruz
East
2014 Shane Shatto Memorial Tourney
6th Wrestleback (32 Man)
182
01/11
W
F 4-0 2:43
C. McFarland
Thermopolis
2014 Shane Shatto Memorial Tourney
Semis & 5th WB (32 Man)
182
01/11
W
F 3-0 2:24
C. Coffee
Alliance
2014 Shane Shatto Memorial Tourney
4th Wrestleback (32 Man)
182
01/11
L
DEC 6-4 SV
T. Cowan
---
2014 Shane Shatto Memorial Tourney
Quarters & 3rd WB (32 Man)
182
01/10
W
DEC 3-1
C. Mock
Campbell County
2014 Shane Shatto Memorial Tourney
Round 2 Champ & WB (32 Man)
182
12/22
L
F 4-3 1:59
M. Crabtree
Newcastle
Pat Weede Memorial Wrestling Tournament
Champ. Round 1
---
12/21
W
F 0-0 1:22
A. Brost
Poudre
Poudre @ Douglas
Round 1
182
12/13
W
F 2-0
C. Fargen
Glenrock
Douglas @ Glenrock
Round 1
170
12/08
L
F 0-0
S. Harsh
---
Douglas @ Scottsbluff
Round 1
170
12/07
L
DEC 15-10
B. Loya
Torrington
Blazer duals
Champ. Round 1
170
12/07
L
F 0-0
S. Harsh
---
Blazer Duals All Star Team
Champ. Round 1
170
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024