Mar 23-Dec 31, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25-26, 1:00 PM UTC
U16 and Junior FS and GR State 2024
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25, 3:00 PM UTC
CUSAW 2024 Freestyle and Greco State Cha
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 25, 4:00 PM UTC
Mark Halvorson Memorial (2024)
May 26, TBD
U16 and Junior Greco State 2024
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Breanna Johnson
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
BVWC
Spencer
Spencer - Silver
Spencer WC
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/03
W
F 13-0 5:22
C. Blankenship
Moyer Elite
Iowa AAU Girls State
Round 10 - Placement
122
03/03
L
F 2-0 1:14
K. Krause
Moyer Elite
Iowa AAU Girls State
Round 8 - Semifinals and WB
122
03/02
W
F 2-0 0:57
I. Schelker
Braided Brutes WC
Iowa AAU Girls State
Round 4 - Round of 16 and WB
122
03/02
W
F 2-2 0:51
M. Arnold
East Buchanan Mat Club
Iowa AAU Girls State
Round 2 - Round of 32 and WB
122
02/02
L
F 5-2 4:51
E. Collins
Charles City
IGHSAU State Championships
Round 3: 2nd WB
125
02/01
W
F 9-7 5:40
M. Bruesewitz
Osage
IGHSAU State Championships
Round 2: 2nd Round and WB1
125
02/01
L
DEC 2-1
P. Lester
Clear Lake
IGHSAU State Championships
Round 1: 1st Round
125
01/26
L
F 4-0 2:43
D. Brown
Ridge View
IGHSAU Regional Qualifier 2
Round 8A: Finals
125
01/26
W
MD 12-3
S. Schumacher
Western Iowa
IGHSAU Regional Qualifier 2
Round 6: Semifinals & 5th WB
125
01/26
W
F 2-0 1:02
R. Logan
Spirit Lake Park
IGHSAU Regional Qualifier 2
Round 2: 2nd Round & 1st WB
125
01/26
W
F 6-1 2:46
M. Barillas
Sioux City West
IGHSAU Regional Qualifier 2
Round 4: Quarterfinals & 3rd WB
125
01/20
L
F 12-3 3:00
E. Collins
Charles City
Mason City Girls Invitational
Placement Matches (32 Man)
125
01/20
W
F 2-2 1:12
E. Schares
Sumner-Fredericksburg
Mason City Girls Invitational
6th Wrestleback (32 Man)
125
01/20
L
DEC 7-2
P. Lester
Clear Lake
Mason City Girls Invitational
Semis & 5th WB (32 Man)
125
01/20
W
F 8-2 4:38
M. Bruesewitz
Osage
Mason City Girls Invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)
125
01/20
W
F 5-2 2:58
C. Rye
North Central Trailblazers
Mason City Girls Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
125
01/17
W
F 2-0 3:54
T. Rodriguez
MOC-Floyd Valley
Lady Dutch Duals
Round 1
125
01/16
W
F 14-4 4:36
M. Roller
LeMars
Lady Dutch Duals
Round 1
125
01/06
W
M FOR 0-0
L. Chandler
Chariton
2024 Varsity Ogden Girls Tournament
Placement Matches (16 Man)
120
01/06
L
DEC 5-4
T. Robertson
Ridge View
2024 Varsity Ogden Girls Tournament
4th Wrestleback (16 Man)
120
01/06
L
F 5-3 2:57
E. Engebretson
Ankeny
2024 Varsity Ogden Girls Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
01/06
W
F 2-4 3:05
B. Hessenius
LeMars
2024 Varsity Ogden Girls Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
12/13
W
F 8-2 3:37
T. Rodriguez
MOC-Floyd Valley
SCN/SC/MOCFV/Spencer
Round 1
125
12/13
W
F 5-0 0:57
A. Aguilar
Sioux City North
SCN/SC/MOCFV/Spencer
Round 1
125
12/12
W
F 2-2 3:20
M. Zeka
Sioux Central
SCN/SC/MOCFV/Spencer
Round 1
125
12/01
W
F 2-0 0:13
B. Fauth
Okoboji/HMS
Okoboji Girls/GTRA/Spencer
Round 1
125
12/01
W
F 5-0 1:42
M. Reineke
Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
Okoboji Girls/GTRA/Spencer
Round 1
125
11/21
W
F 5-0 1:49
O. Nibbelink
Crestwood, Cresco
East Vs West Girls Dual Tournament
Round 4 (6 Team)
125
11/21
L
F 2-0 2:00
S. Isham
East Buchanan
East Vs West Girls Dual Tournament
Round 3 (6 Team)
125
11/21
W
F 8-3 3:22
V. Schechinger
Riverside, Oakland
East Vs West Girls Dual Tournament
Round 1 (3 Team)
125
11/21
W
F 4-4 1:41
G. Lyon
Humboldt
East Vs West Girls Dual Tournament
Round 2 (6 Team)
125
11/21
L
DEC 8-4
M. Allmon
Lewis Central
East Vs West Girls Dual Tournament
Round 5 (6 Team)
125
11/18
L
F 14-3 4:52
D. Brown
Ridge View
Ridge View Girls Wrestling Invitational
Placement Round
125
11/18
W
DEC 14-7
T. Robertson
Ridge View
Ridge View Girls Wrestling Invitational
Semi Finals and Backside Round
125
11/18
W
F 2-0 0:30
V. Mendez-Magana
Sioux City West
Ridge View Girls Wrestling Invitational
Round 2 - 16 man quarters, 1st WB
125
11/18
W
F 5-0 1:21
A. Aguilar
Sioux City North
Ridge View Girls Wrestling Invitational
Round 1 (16 Man)
125
11/15
W
F 8-10 4:46
K. Jesionowski
Sergeant Bluff-Luton
Ridge View Duals
Round 1
125
11/14
W
F 5-0 1:53
S. Smith
Kuemper Catholic
Ridge View Duals
Round 1
125
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/05
L
DEC 7-4
M. Davis
Algona
Iowa AAU Girls Jr & Sr High State
Medal Round
117
03/05
L
DEC 2-1
M. Swenson
Osage
Iowa AAU Girls Jr & Sr High State
Cons Semis
117
03/05
W
F 2-0 0:43
K. Kotta
Riverhawks Wrestling Club
Iowa AAU Girls Jr & Sr High State
Semis
117
03/05
W
DQ 2-0
J. Moore
Clarke
Iowa AAU Girls Jr & Sr High State
Bloodround
117
03/05
L
DEC 8-2
E. Weets
Vinton Shellbsurg Wrestling
Iowa AAU Girls Jr & Sr High State
Round 4
117
03/05
W
F 0-2 3:49
K. Kotta
Riverhawks Wrestling Club
Iowa AAU Girls Jr & Sr High State
Round 2
117
01/27
L
F 0-0
E. Kramer
South Central Calhoun
IGHSAU Regional Qualifier 2
Round 8B: 3rd Place
120
01/27
W
F 2-0 0:55
S. Smith
Kuemper Catholic
IGHSAU Regional Qualifier 2
Round 7: 6th WB
120
01/27
L
DEC 7-5
B. Brady
LeMars
IGHSAU Regional Qualifier 2
Round 6: Semifinals & 5th WB
120
01/27
W
F 4-3 1:52
M. Zeka
Sioux Central
IGHSAU Regional Qualifier 2
Round 4: Quarterfinals & 3rd WB
120
01/27
W
F 2-0 0:48
H. Lopez
Sioux City North
IGHSAU Regional Qualifier 2
Round 2: 2nd Round & 1st WB
120
01/27
W
NC 0-0
S. Smith
Kuemper Catholic
IGHSAU Regional Qualifier 2
Round 9: 4th Place Wrestleback
120
01/21
W
F 2-0 1:16
M. Zeka
Sioux Central
2023 Spencer Girls Invitational
Round 5 (5 Man)
120 Gold
01/21
L
F 2-0 1:19
E. Kramer
South Central Calhoun
2023 Spencer Girls Invitational
Round 4 (5 Man)
120 Gold
01/21
W
F 0-2 2:37
L. Poeppe
Emmetsburg
2023 Spencer Girls Invitational
Round 3 (5 Man)
120 Gold
01/21
L
F 2-0 0:46
K. Berglund
Sergeant Bluff-Luton
2023 Spencer Girls Invitational
Round 1 (5 Man)
120 Gold
01/17
W
F 5-0 0:50
C. Rye
North Central Trailblazers
E-Hawk Lady Invite
Placement (4 Man)
120-125 C
01/17
W
DEC 13-8
K. Timmerman
South Central Calhoun
E-Hawk Lady Invite
Semis (4 Man)
120-125 C
01/10
W
F 6-2 1:43
J. Orduna
Ridge View
Ridgeview/ Spencer/ LeMars Quad
Champ. Round 1
120
01/10
W
F 2-0 0:41
A. Lynch
Humboldt
Ridgeview/ Spencer/ LeMars Quad
Champ. Round 1
120
01/10
L
DEC 6-4
B. Brady
LeMars
Ridgeview/ Spencer/ LeMars Quad
Champ. Round 1
120
01/08
L
DEC 10-3
Z. Johnson
Osage
2023 Ogden Girls Gold Tournament
Semis & 5th WB (32 Man)
120
01/07
W
DQ 0-0
A. Strickland
Colfax-Mingo
2023 Ogden Girls Gold Tournament
Quarters & 3rd WB (32 Man)
120
01/07
W
F 2-2 0:49
J. Orduna
Ridge View
2023 Ogden Girls Gold Tournament
2nd Wrestleback (32 Man)
120
01/06
W
F 2-2 1:07
T. Haag
Ankeny
2023 Ogden Girls Gold Tournament
4th Wrestleback (32 Man)
120
01/06
L
F 4-2 4:00
K. Egli
Manson Northwest Webster
2023 Ogden Girls Gold Tournament
Champ Round 2 & WB (32 Man)
120
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/22
W
Replay
F 3-2 1:25
C. Dauphinais
Ames - Silver
IWCOA Girls State
Round 11.2 - 3rd Place (64, 32, 16, 8 Man)
120 Silver
01/21
W
Replay
F 2-0 1:14
A. McIntire
Humboldt - Silver
IWCOA Girls State
Round 9 - Cons. Semis (64, 32, 16, 8 Man)
120 Silver
01/21
L
Replay
DEC 11-5
T. Schreiber
Clear Creek-Amana - Silver
IWCOA Girls State
Round 8 - Semifinals ONLY
120 Silver
01/21
W
Replay
DQ 4-2
S. Griffin
Sioux Central - Silver
IWCOA Girls State
Round 6 - Quarterfinals (64, 32, 16, 8 Man)
120 Silver
01/21
W
Replay
F 5-0 0:59
A. McIntire
Humboldt - Silver
IWCOA Girls State
Round 3 (64, 32, 16 Man)
120 Silver
12/08
W
F 2-0 0:17
P. Dickman
West Fork, Sheffield
Ogden Girls Tournament
Round 3 (4 Man)
14
12/08
W
F 12-2 3:00
A. McIntire
Humboldt
Ogden Girls Tournament
Round 2 (4 Man)
14
12/08
W
F 2-0 1:22
B. Angus
Gilbert
Ogden Girls Tournament
Round 1 (4 Man)
14
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020