Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Ben Kroeger
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2018-2019
2017-2018
2015-2016
2012-2013
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
L
DEC 6-3
M. Colling
---
2019 NSAA State Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
A106
02/15
W
DEC 9-2
C. Stenger
---
2019 NSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
A106
02/15
W
F 0-4 1:23
P. Schendt
Papillion-LaVista South
2019 NSAA State Championships
1st Wrestleback
A106
02/14
L
F 6-0 1:34
A. Heelan
Kearney
2019 NSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
A106
02/09
L
DEC 4-1
C. Stenger
---
NSAA Class A District 3
Placement Matches (8 Man)
106
02/09
W
DEC 5-1
L. McLaughlin
---
NSAA Class A District 3
Semis & 1st WB (8 Man)
106
02/09
W
DEC 8-5
C. Dungan
Lincoln Northeast
NSAA Class A District 3
Quarterfinals (8 Man)
106
02/02
W
DEC 5-2
B. Cerny
Columbus
2019 NSAA State Dual Championships
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
106
02/02
L
F 18-7 4:17
N. Rubino
---
2019 NSAA State Dual Championships
Quarterfinals (8 Team)
106
01/26
W
F 2-0 0:50
M. Miller
Hastings
Monarch Duals
Placement Matches (8 Team)
106
01/26
W
F 4-1 1:35
M. Abdi
Omaha Bryan
Monarch Duals
Round 2 (8 Team)
106
01/26
L
DEC 5-3 SV
M. Bordovsky
---
Monarch Duals
Round 3 (8 Team)
106
01/16
W
MD 17-4
A. Alai
Omaha Central
Omaha Central @ Papillion-La Vista
Round 1
106
01/12
L
F 2-0 0:56
M. Colling
---
2019 Omaha Metro Conference Tournament
Placement Matches (16 Man)
106
01/12
W
F 6-0 1:15
P. Schendt
Papillion-LaVista South
2019 Omaha Metro Conference Tournament
3rd Wrestleback (16 Man)
106
01/12
L
F 4-2 4:37
N. Rubino
---
2019 Omaha Metro Conference Tournament
Semis & 2nd WB (16 Man)
106
01/12
W
F 4-0 2:46
M. Abdi
Omaha Bryan
2019 Omaha Metro Conference Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
106
01/12
W
F 2-0 0:28
F. Becerra
Creighton Prep
2019 Omaha Metro Conference Tournament
Champ Round 1 (16 Man)
106
01/11
W
F 2-0 0:35
V. Coronado
Omaha South
2019 Omaha Metro Conf. Dual Tournament
Champ Round 1 (16 Team)
106
01/11
W
F 14-1 4:52
D. Behrens
Millard West
2019 Omaha Metro Conf. Dual Tournament
Placement (16 Team)
106
01/11
L
MD 18-6
C. Coyle
Millard South
2019 Omaha Metro Conf. Dual Tournament
Semis & WB (16 Team)
106
01/11
W
TF 17-2 3:27
T. Koehler
---
2019 Omaha Metro Conf. Dual Tournament
Quarters & WB (16 Team)
106
01/05
W
DEC 9-2
K. Smith
Lincoln East
Millard West Invite
Round 5
106
01/05
L
MD 17-6
N. Rubino
---
Millard West Invite
round 4
106
01/05
L
DEC 7-1
B. Baustert
Lincoln East
Millard West Invite
Round 3
106
01/05
W
MD 10-0
D. Behrens
Millard West
Millard West Invite
Round 1
106
12/29
W
MD 21-8
E. Fuchs
Lincoln Pius X
40th Annual Tom Dineen Invitational
Placement Matches (16 Man)
106
12/29
W
DEC 7-1
M. Colling
---
40th Annual Tom Dineen Invitational
3rd Wrestleback (16 Man)
106
12/29
W
TF 16-1 4:00
S. Villagomez
Fremont
40th Annual Tom Dineen Invitational
Semis & 2nd WB (16 Man)
106
12/29
L
F 2-0 1:48
E. Fuchs
Lincoln Pius X
40th Annual Tom Dineen Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
106
12/29
W
F 16-4 5:04
T. Japp
Elkhorn
40th Annual Tom Dineen Invitational
Champ Round 1 (16 Man)
106
12/14
W
DEC 7-3
L. Bailey
Blair
Flatwater Fracas
Round 1 (3 Team)
106
12/14
W
F 5-0 0:43
M. Miller
Hastings
Flatwater Fracas
Champ Round 1 (16 Team)
106
12/14
W
F 2-0 0:48
J. Reis
Lincoln Southeast
Flatwater Fracas
Quarters & WB (16 Team)
106
12/14
W
F 7-1 0:54
J. Reis
Lincoln Southeast
Flatwater Fracas
Round 2 (3 Team)
106
12/14
W
DEC 10-4
K. Spragis
Great Bend
Flatwater Fracas
Semis & WB (16 Team)
106
12/14
W
F 2-0 0:27
J. Pinckney
Smith Center
Flatwater Fracas
Round 1 (3 Team)
106
12/12
W
TF 18-2 4:22
C. Jensen
Norfolk
Norfolk @ Papillion-La Vista
Round 1
106
12/08
L
DEF 1-2 1:51
N. Hartman
Millard West
2018 Council Bluffs Wrestling Classic
Placement Matches
106
12/08
W
DEC 7-5
J. Habben
Overland Park-St. Thomas Aquinas
2018 Council Bluffs Wrestling Classic
Semis & Cons Semis
106
12/08
W
F 6-1 3:14
A. Laudenbach
Apple Valley
2018 Council Bluffs Wrestling Classic
Quarters & 1st WB
106
12/08
W
F 5-0 3:56
M. Schemmel
Saint James Academy
2018 Council Bluffs Wrestling Classic
Champ Round 1
106
12/07
L
DEC 8-7
L. Sutton
Mill Valley High School
2018 Council Bluffs Wrestling Classic
Round 4
106
12/07
L
DEC 10-3
C. Kelley
Waukee
2018 Council Bluffs Wrestling Classic
Round 3
106
12/07
W
F 10-1 3:03
C. Krueger
Woodbury Central
2018 Council Bluffs Wrestling Classic
Round 2
106
12/05
W
TF 15-0 6:00
P. Schendt
Papillion-La Vista South
Papillion-La Vista @ Papillion-La Vista South
Round 1
106
12/01
W
F 2-0 0:32
T. Conn
Tri-Center
73rd Annual Vern Ekfelt Invitational
Placement Matches
106
12/01
W
F 12-3 4:30
F. Becerra
Creighton Prep
73rd Annual Vern Ekfelt Invitational
Round 5
106
12/01
L
F 17-5 3:55
C. Coyle
Millard South
73rd Annual Vern Ekfelt Invitational
Round 4
106
12/01
W
MD 15-3
C. Nielsen
---
73rd Annual Vern Ekfelt Invitational
Round 3
106
12/01
L
TF 17-2 4:57
G. Grice
---
73rd Annual Vern Ekfelt Invitational
Round Two
106
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/03
W
DEC 8-4
D. Behrens
Millard West
Millard South Freshmen/Sophomore Invite
Finals
106
02/03
W
F 2-0 0:53
T. Clanton
Millard North
Millard South Freshmen/Sophomore Invite
Round 3 (16-Semi; 8-Semi; Round 2 RR)
106
02/03
L
F 6-3 4:12
C. Roemhildt
Norfolk
Millard South Freshmen/Sophomore Invite
Round 2 (16 Qtr; 8 Qtr; Round 2 RR)
106
01/05
L
F 4-1 3:19
J. McKee
Millard South
Millard West JV Dual Tournament
Round 1 (3 Team)
106
12/16
L
DEC 7-0
J. Bobier
---
Wahoo JV Invite
Finals
106
12/16
W
F 4-0 1:55
J. Christiansen
Nebraska City
Wahoo JV Invite
Round 4
106
12/16
W
DEC 8-1
M. Tyshkun
Waverly
Wahoo JV Invite
Round 2
106
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/20
W
F 2-0 0:20
E. Lanham
---
NEUSA State - 2016
Round 7
75
03/20
L
DEC 6-4
T. Greve
Waverly Wrestling Club
NEUSA State - 2016
Round 6
75
03/20
W
MD 10-2
D. Nelson
Blair
NEUSA State - 2016
Round 5
75
03/20
W
DEC 7-4
H. Gassmann
Columbus Wrestling Organizatio
NEUSA State - 2016
Round 4
75
03/20
W
F 2-0 0:16
C. Stenger
---
NEUSA State - 2016
Round 3
75
03/20
L
MD 22-13
C. Coyle
Nebraska Boyz
NEUSA State - 2016
Round 2
75
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/16
L
DEC 12-7
A. Sanburn
CWC Elite
2013 Nebraska USA State
Round 5
60
03/16
L
F 5-0 1:39
N. Maas
Team Grice Wrestling
2013 Nebraska USA State
Round 4
60
03/16
L
F 4-0 2:03
D. Hansen
Hastings Wrestling Club
2013 Nebraska USA State
Round 3
60
03/16
W
DEC 5-1
C. Haney
Bennington Wrestling Club
2013 Nebraska USA State
Round 2
60
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024