Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 2-4 · Resumes Today at 5:30 PM UTC
2024 Alaska USAW State Fk/FS/GR Champion
Today · 12:00 PM UTC
Eastern National MAWA Championships
Today · 12:00 PM UTC
ISWA FS/Greco State
Today · 1:00 PM UTC
VAWA FS/Greco State Champs
Today · 1:00 PM UTC
2024 Missouri USA FS/GR State
Today · 1:00 PM UTC
Tennessee Iron Man
Today · 1:00 PM UTC
TN USAW Freestyle & Greco State Champio
Today · 2:00 PM UTC
USAWKS FRECO State
Today · 2:00 PM UTC
WWF Freestyle/Greco State Champs
Today · 2:00 PM UTC
Iowa/USA State Freestyle/Greco Champions
Today · 3:00 PM UTC
Clash at Bullhead
Today · 4:00 PM UTC
WSWA Freestyle and Greco State
Today · 5:00 PM UTC
Minnesota FS/GR State Tournament
Tomorrow · 3:00 PM UTC
NEUSA FS/GR State
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Nolan Fettig
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Alexandria
Alexandria Area
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/01
L
DEC 5-1
C. Ruhoff
Foley
MSHSL State Championships
Quarters (16 Man)
121AA
02/24
W
DEC 5-1
W. Clark
Park Rapids Area
MSHSL Section 8AA Individual
5: 1st Place
121
02/24
W
MD 16-3
T. Holmberg
Pequot Lks-Pine River-B
MSHSL Section 8AA Individual
3: Semifinals
121
02/23
W
F 2-0 0:33
T. Meyer
Sauk Centre-Melrose
MSHSL Section 8AA Individual
2: Quarterfinals
121
02/15
W
F 2-0 0:24
D. Brissett
Park Rapids Area
MSHSL Team Section 8AA
Champ - Round 1 (16 Team)
121
02/15
W
DEC 5-2
I. Adams
Perham
MSHSL Team Section 8AA
Quarterfinals (16 Team)
127
02/12
W
F 0-0 1:19
T. Kobbermann
Benson
Osakis Quad
Round 1
121
02/08
W
F 12-1 3:27
T. Olson
Border West Buccaneers
Osakis Quad
Round 1
121
02/06
W
DEC 4-3
M. Wildman
Minnewaska Area
Minnewaska Area vs. Alexandria Area
Round 1
121
02/03
W
MD 11-1
O. Borud
Moorhead
Alexandria Area @ Moorhead
Round 1
121
01/27
W
F 8-3 0:59
P. Schmidt
West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville
Alexandria Area @ West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville
Round 1
121
01/26
W
F 6-2 1:25
T. Baker
Detroit Lakes
Detroit Lakes vs. Alexandria Area
Round 1
121
01/26
W
F 6-2 1:30
T. Baker
Detroit Lakes
WCAABE Quad
Round 1
121
01/20
W
F 2-0 0:37
H. Thaw
Saint Agnes
Saint Agnes Duals
Round 3 (6 Team)
121
01/20
W
DEC 4-3
W. Thieke
LeSueur Henderson
Saint Agnes Duals
Round 1 (6 Team)
121
01/20
W
MD 9-0
K. Kresal
Mille Lac Raiders
Saint Agnes Duals
Round 2 (6 Team)
114
01/20
W
MD 12-0
J. Anderson
Saint Croix Lutheran
Saint Agnes Duals
Round 4 (6 Team)
114
01/20
W
DEC 6-3
W. Thieke
LeSueur-Henderson
LeSueur-Henderson vs. Alexandria Area
Round 1
121
01/20
W
MD 12-0
J. Anderson
St. Croix Lutheran
St. Croix Lutheran vs. Alexandria Area
Round 1
114
01/13
W
DEC 9-5
P. Pribyl
Annandale/Maple Lake
Big Ole 2024
Placement Matches (8 Man)
121
01/13
W
MD 12-4
Q. Anderson
Minneota
Big Ole 2024
Semis & 1st WB (8 Man)
121
01/12
W
DEC 6-0
J. Hamak
Saint Cloud Tech
Saint Cloud Tech @ Alexandria Area
Round 1
121
01/11
W
F 4-2 3:43
M. Moscho
Rocori
Rocori @ Alexandria Area
Round 1
121
12/29
W
DEC 7-2
C. Noble
Kerkhoven-Murdock-Sunburg
Braves Classic
Placement Matches (16 Man)
121
12/29
W
MD 11-0
N. Kollmann
Albany
Braves Classic
Semi Finals
121
12/29
W
F 9-0 3:29
A. Guardado
Pipestone
Braves Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
121
12/22
W
F 9-0 5:25
P. Ruzicka
Monticello
Brainerd Quad
Round 1
121
12/21
W
DEC 7-1
J. Berhow
Brainerd
Brainerd Quad
Round 1
121
12/21
W
DEC 7-1
J. Berhow
Brainerd
Alexandria Area @ Brainerd
Round 1
121
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/04
L
F 4-0 2:39
B. Gunlogson
Dawson-Boyd - Lac Qui Parle - Montevideo United
MSHSL State Championships
Semis & WB (16 Man)
106AA
03/04
W
DEC 4-2
L. Refsnider
Totino-Grace
MSHSL State Championships
Cons. Round 1 (16 Man)
106AA
03/03
L
F 7-0 3:42
A. Grzywinski
Simley
MSHSL State Championships
Quarters (16 Man)
106AA
03/03
W
DEC 12-9
R. Collins
Albert Lea Area
MSHSL State Championships
Champ Round 1 (16 Man)
106AA
02/25
L
F 2-2 1:18
R. Sherk
---
MSHSL Section 8AA
Placements
106
02/24
W
F 2-0 0:45
T. Holmberg
Pequot Lks-Pine River-B
MSHSL Section 8AA
Semifinals and WB 3
106
02/24
W
F 5-0 1:12
T. Baker
Detroit Lakes
MSHSL Section 8AA
Quarterfinals and WB 1
106
02/24
W
NC 0-0
T. Holmberg
Pequot Lks-Pine River-B
MSHSL Section 8AA
2nd Place
106
02/11
W
F 0-0 2:46
D. Kerzman
Sauk Centre-Melrose
Alexandria Quad
Round 1
106
02/09
W
MD 9-1
W. Cruze
Willmar
Willmar / Alexandria / Sauk Rapids
Round 1
106
02/09
W
MD 9-1
W. Cruze
Willmar
Alexandria Area @ Willmar
Round 1
106
02/07
W
F 5-0 1:59
D. Kerzman
Sauk Centre-Melrose
Sauk Centre-Melrose @ Alexandria Area
Round 1
106
02/03
W
F 2-0 0:52
E. Zellers
Little Falls
Alexandria Area @ Little Falls
Round 1
113
02/03
W
DEC 4-0
D. Ellingsberg
Moorhead
Moorhead vs. Alexandria Area
Round 1
106
02/02
W
MD 14-5
T. Baker
Detroit Lakes
Detroit Lakes @ Alexandria Area
Round 1
106
02/02
W
F 4-1 1:09
B. Haugen
MAHACA
MAHACA @ Alexandria Area
Round 1
106
01/26
W
DEC 7-0
K. Booker
Saint Cloud Tech
Alexandria Area vs. Saint Cloud Tech
Round 1
106
01/21
W
FOR 0-0
J. Doe
St. Croix Lutheran
St. Croix Lutheran Duals
Round 1
106
01/21
W
FOR 0-0
J. Doe
St. Agnes
St. Croix Lutheran Duals
Round 1
106
01/19
W
F 6-2 1:10
C. Thompson
Mahnomen-Waubun
Alexandria Area @ Mahnomen-Waubun
Round 1
106
01/18
W
F 6-2 0:35
T. Ritter
Perham
Alexandria Area @ Perham
Round 1
106
01/17
W
F 2-0 1:57
T. Holmberg
Pequot Lks-Pine River-B
Pequot Lks-Pine River-B vs. Alexandria Area
Round 1
106
01/14
W
F 2-0 0:56
C. Brumm
Annandale/Maple Lake
Big Ole 2023
Placement Matches (8 Man)
106
01/14
W
F 10-0 5:34
C. Noble
Kerkoven/Murdock/Sunburg
Big Ole 2023
Semis & 1st WB (8 Man)
106
01/14
W
F 10-0 3:13
Q. Anderson
Minneota
Big Ole 2023
Quarterfinals (8 Man)
106
01/13
W
DEC 5-0
K. Stangl
Pierz
Alexandria Area @ Pierz
Round 1
106
01/06
W
MD 8-0
J. Berhow
Brainerd
Brainerd @ Alexandria Area
Round 1
106
01/05
L
DEC 5-0
G. Morin
Bemidji
Bemidji @ Alexandria Area
Round 1
113
01/03
W
DEC 7-2
K. Kosen
Dilworth-Glyndon-Felton
Dilworth-Glyndon-Felton vs. Alexandria Area
Round 1
106
Related Content
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020
Greatest Pins
May 2, 2024
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Class Of 2025 Recruiting News
Jun 30, 2023
Women's Spotlight
Feb 24, 2022