Mar 23-Dec 31, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 3:00 PM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 18, 4:00 PM UTC
2024 PNL Duals at Werner Park
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Ethan Fordham
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
2019-2020
2017-2018
Team Name
Riverton
Riverton High School
Riverton/Williamsville Youth Wrestling
Rochester
Williamsville Bullets
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
MD 15-3
A. Frye
Lincoln
IHSA 2A Sectional @ Mahomet (M.-Seymour)
2nd Wrestleback (16 Man)
157
02/09
L
DEC 10-3
J. Sullivan
Mascoutah
IHSA 2A Sectional @ Mahomet (M.-Seymour)
Round 1 (16 Man)
157
02/03
L
F 17-3 1:18
B. GRIFFIN
Bethalto (Civic Memorial)
IHSA 2A Regional @ Bethalto (Civic Memorial)
Placement Matches
157
02/03
W
DEC 6-2
B. Warren
Chatham (Glenwood)
IHSA 2A Regional @ Bethalto (Civic Memorial)
Semis and WB3
157
02/03
W
F 2-0 1:32
J. Hamell
Taylorville
IHSA 2A Regional @ Bethalto (Civic Memorial)
Quarters and WB1
157
01/29
W
F 0-0 1:41
T. Meredith
Normal (University)
Glenwood/Jacksonville/Rochester/U-High
Round 1
157
01/29
L
DEC 5-2
B. Warren
Chatham (Glenwood)
Glenwood/Jacksonville/Rochester/U-High
Round 1
157
01/27
L
MD 9-1
B. Capansky
Oakwood
2024 Rich Lovellette Invitational
7TH, 5TH, 3RD PLACE MATCHES
157
01/27
W
DEC 6-5
C. Hauter
Litchfield
2024 Rich Lovellette Invitational
Semi finals
157
01/27
W
MD 11-2
B. Butler
Harrisburg
2024 Rich Lovellette Invitational
QFWB Saturday Morning
157
01/27
L
F 2-0 1:15
L. Thies
Roxana
2024 Rich Lovellette Invitational
Round 3 Friday
157
01/26
W
DEC 3-2
R. Miller
Vandalia
2024 Rich Lovellette Invitational
Round 2 Friday
157
01/20
W
DEC 7-1
G. Varland
Seneca
2024 Rocket Invite
Placement Matches (16 Man)
157
01/20
W
DEF 2-0 2:00
S. Hubbart
Hillsboro
2024 Rocket Invite
Semis & 3rd WB (16 Man)
157
01/20
W
F 2-0 1:12
W. Fenton
Hillsboro
2024 Rocket Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
157
01/19
W
F 8-3 1:03
N. Beckmann
Jacksonville (H.S.)
Rochester/Jacksonville/Lincoln
Round 1
157
01/19
W
DEC 8-2
A. Frye
Lincoln
Rochester/Jacksonville/Lincoln
Round 1
157
01/17
W
F 0-0 3:10
L. Kilgore
Mackinaw (Deer Creek-M.)
Rochester Quad
Round 1
157
01/15
W
DEC 6-2
L. Drew
Decatur (MacArthur)
Rochester/MacArthur/Eisenhower/Jacksonville
Round 1
165
01/04
W
MD 12-2
W. Melick
El Paso (E.P.-Gridley)
Rochester Triangular
Round 1
157
12/30
L
DEC 4-0
A. Frye
Lincoln
Floyd Bee Memorial Holiday Tournament
Placement (32 Man)
157
12/30
L
F 2-0 1:28
B. Dumas
Harvey-Thornton
Floyd Bee Memorial Holiday Tournament
Semis & WB (32 Man)
157
12/29
L
F 2-0 0:58
V. Grasser
Chicago St. Patrick
Floyd Bee Memorial Holiday Tournament
Quarters & WB (32 Man)
157
12/29
W
F 2-0 0:52
K. Stamm
North Boone
Floyd Bee Memorial Holiday Tournament
Round 2 Champ (32 Man)
157
12/29
W
DEC 6-0
L. Kobbeman
Highland
Floyd Bee Memorial Holiday Tournament
Round 1 (32 Man)
157
12/15
W
F 0-0 4:20
T. Hall
Springfield (Southeast)
Springfield (Southeast) vs. Rochester
Round 1
150
12/12
W
F 0-0
b. Teeter
Belleville (East)
Bloomington Super Duals
Round 1
150
12/10
W
F 0-0 4:49
A. Whyte
Springfield (Sacred Heart-Griffin)
Springfield (Sacred Heart-Griffin) vs. Rochester
Round 1
157
12/10
W
F 0-0
K. Bush
Camp Point (Central)
Camp Point (Central) vs. Rochester
Round 1
157
12/10
W
F 0-0 0:43
N. Benz
Quincy (Notre Dame)
Quincy (Notre Dame) @ Rochester
Round 1
157
12/10
L
F 0-0 3:34
S. Murphy
Mascoutah
Bloomington Super Duals
Round 1
150
12/10
L
DEC 12-5
C. Duff
Granite City
Bloomington Super Duals
Round 1
150
12/09
L
DEC 12-5
C. Duff
Granite City
Bloomington Super Duals
Round 1
150
12/01
W
DEC 4-2
C. Stevens
Springfield (H.S.)
Jacksonville, Springfield High, SHG
Round 1
157
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/25
L
F 4-0 2:08
K. Bush
Camp Point Central
IWCOA 2023 S Reg Springfield Southeast
4th Wrestleback (16 Man)
152
02/25
W
F 2-0 1:54
A. Whyte
Sacred Heart Griffin
IWCOA 2023 S Reg Springfield Southeast
Semis & 3rd WB (16 Man)
152
02/25
W
F 6-1 1:41
J. Blasko
Sacred Heart Griffin
IWCOA 2023 S Reg Springfield Southeast
2nd Wrestleback (16 Man)
152
02/25
L
DEC 6-5
M. Milestone
Glenwood
IWCOA 2023 S Reg Springfield Southeast
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/05
L
DEC 9-6
O. Ottino
---
IWCOA 2022 S Sect Granite City
Round 5
126
03/05
L
F 6-0 3:23
A. Colbert
Belleville West
IWCOA 2022 S Sect Granite City
Round 4
126
03/05
W
DEC 4-3
C. Woodworth
Mascoutah
IWCOA 2022 S Sect Granite City
Round 2
126
02/26
W
F 2-0 1:23
T. Miller
Petersburg Porta
IWCOA 2022 S Reg Lanphier
Placement Matches (8 Man)
126
02/26
W
MD 15-3
D. Estes
Rochester
IWCOA 2022 S Reg Lanphier
Semis & 1st WB (8 Man)
126
02/26
W
F 10-0 1:54
K. Hild
W-Latham
IWCOA 2022 S Reg Lanphier
Quarterfinals (8 Man)
126
02/12
L
F 2-2 1:45
B. Baumgartner
---
IHSA 2A Sectional @ Mahomet (M. Seymour)
Semis & WB3
126
02/12
W
F 14-1 3:03
A. Dungy
Marion
IHSA 2A Sectional @ Mahomet (M. Seymour)
2nd Wrestleback (16 Man)
126
02/11
L
F 4-1 0:56
K. Bateman
Mattoon
IHSA 2A Sectional @ Mahomet (M. Seymour)
Quarters
126
02/11
W
F 4-2 3:25
C. Woodworth
Mascoutah
IHSA 2A Sectional @ Mahomet (M. Seymour)
Round 1 (16 Man)
126
02/05
L
DEC 8-6
B. Warren
Chatham (Glenwood)
IHSA 2A Regional @ Jacksonville
Placement Matches
126
02/05
W
F 14-2 3:43
W. Quimby
Rochester
IHSA 2A Regional @ Jacksonville
Semis and WB3
126
02/05
W
F 2-0 0:50
C. Suter
Jacksonville
IHSA 2A Regional @ Jacksonville
Quarters and WB1
126
01/29
W
F 0-0
T. Hastings
Kirkwood
QND Invitational
Placement Matches (16 Man)
126
01/29
L
DEC 10-7 SV
B. Warren
Chatham
QND Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
01/29
W
F 0-0
H. Harrison
Pittsfield
QND Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
01/19
W
DEC 4-0
T. Roth
El Paso (E.P.-Gridley)
Riverton vs. El Paso (E.P.-Gridley)
Round 1
126
01/15
L
TF 20-5 5:54
R. Baker
Champaign Central High School
2022 Marty Williams Invitational
7th
126
01/15
L
F 2-0 1:08
G. Johnson
Yorkville Christian High School
2022 Marty Williams Invitational
Round 5 (24 Man)
126
01/15
L
F 10-1 3:21
A. Johnston
Normal Community West High School
2022 Marty Williams Invitational
Round 4 (24 Man)
126
01/15
W
DEC 5-2
W. Nay
Rochelle High School
2022 Marty Williams Invitational
Round 3 (24 Man)
126
01/15
W
F 2-0 1:17
D. Paddock
Richland County (Olney) High School
2022 Marty Williams Invitational
Round 1 (24 Man)
126
12/24
W
F 0-0 1:20
C. Harris
Rochester
Rochester @ Riverton
Round 1
126
12/16
W
F 3-2 3:56
G. Lopez
Auburn
Auburn Duals
Champ. Round 1
126
12/11
W
TF 15-0 6:00
M. Ference
---
Rex Avery PORTA Invite
Placement (Cons)
126
12/11
W
F 2-0 0:28
M. Eldred
Carlinville
Rex Avery PORTA Invite
Semis & WB (32 Man)
126
12/11
L
DEC 7-5
G. Hughes
---
Rex Avery PORTA Invite
Round 2 Champ (32 Man)
126
12/04
L
DEC 6-2
M. Steidinger
Fairbury (Prairie Central)
Prairie Central North South Multi Duals
Round 1 (8 Team)
126
12/04
W
F 0-0 2:34
G. Mckelvey
Hoopeston Area
Prairie Central North South Multi Duals
Round 2 (8 Team)
132
12/04
L
MD 9-1
C. Ragle
Gibson City
Prairie Central North South Multi Duals
Round 3 (8 Team)
132
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/15
L
MD 8-0
B. Baker
Quincy Cyclones Wrestling Club
Meet in the Middle
Round 3 (4 Man)
84-89
12/15
W
DEC 9-7
C. Park
Riverton/Williamsville Youth Wrestling
Meet in the Middle
Round 2 (4 Man)
84-89
12/15
L
DEC 2-0
E. Leonard
Iguana Wrestling Club
Meet in the Middle
Round 1 (4 Man)
84-89
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
11/20
L
FOR 0-0
K. Kurtz
Iowa City MatPac
AWC Mini Raider Wrestling Tournament
Round 3 (4 Man)
73-76
11/20
L
DEC 7-0
W. Sadler
Lisbon Mat Pack
AWC Mini Raider Wrestling Tournament
Round 1 (4 Man)
73-76
11/20
L
DEC 7-1
T. Luensman
MWC Elite
AWC Mini Raider Wrestling Tournament
Round 2 (4 Man)
73-76
Related Content
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021