Mar 23-Dec 31, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25-26, 1:00 PM UTC
U16 and Junior FS and GR State 2024
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25, 3:00 PM UTC
CUSAW 2024 Freestyle and Greco State Cha
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 25, 4:00 PM UTC
Mark Halvorson Memorial (2024)
May 26, TBD
U16 and Junior Greco State 2024
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Ethan Cole
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2020-2021
2019-2020
2017-2018
Team Name
Bettendorf
Bettendorf Wrestling Club
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/16
L
F 9-2 2:36
A. Nicklaus
Davenport West
Bettendorf Midwest Shootout
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
106
01/16
L
F 7-0 1:27
C. Freeman
Waukee
Bettendorf Midwest Shootout
Quarterfinals (8 Man)
106
12/18
W
F 2-0 1:46
B. Schutterle
Central DeWitt
Davenport West / DeWitt @ Bettendorf
Champ. Round 1
106
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/08
L
MD 12-2
M. Fox
Pleasant Valley
JV MAC Tournament
Third Place
106
02/08
L
F 8-12 5:59
A. Golden
North Scott
JV MAC Tournament
Round 4
106
02/08
W
MD 13-1
O. Sander-Welzien
Clinton
JV MAC Tournament
Round 2
106
01/30
W
F 6-1 3:30
O. Sander-Welzien
Clinton
Clinton @ Bettendorf
Round 1
106
01/25
W
TF 17-0 3:00
R. Ferguson
Rock Island
Bettendorf JV Tournament
Third Place
106
01/25
L
DEC 3-2
C. Catour
Moline
Bettendorf JV Tournament
Round 4
106
01/25
W
F 4-0 2:32
M. Bender
Pleasant Valley
Bettendorf JV Tournament
Round 2
106
01/25
W
DEC 5-3
C. Knowles
Geneseo
Bettendorf JV Tournament
Round 1
106
12/21
W
TF 18-2 3:18
C. Ramsey
Wilton
Wilton JV & Women`s Tournament
combine
JV18
12/21
W
F 8-5 3:45
R. Scranton
Anamosa
Wilton JV & Women`s Tournament
combined
JV18
12/21
W
F 5-0 1:31
M. Turks
Davenport North
Wilton JV & Women`s Tournament
combined
JV18
12/07
W
DEC 9-2
M. Goodale
Iowa City West
Cougar JV Wrestling Invitational 2019
Round 3 (3 Man)
1
12/07
W
F 4-0 2:27
K. Wild
CR Kennedy
Cougar JV Wrestling Invitational 2019
Round 2 (3 Man)
1
12/03
W
F 2-0 1:05
O. Welzien
Clinton
Gene Knight Invitational
Round 3 (4 Man)
106A
12/03
W
DEC 10-4
L. Rogalla
---
Gene Knight Invitational
Round 2 (4 Man)
106A
12/02
W
F 2-0 0:48
M. Bender
Pleasant Valley
Gene Knight Invitational
Round 1 (4 Man)
106A
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/25
W
DEC 2-1
C. Hytrek
SWIFT
Iowa AAU Kids State Championship
Placement Matches 16 and 32
70
02/25
L
F 7-0 1:24
G. Jensen
Wrath
Iowa AAU Kids State Championship
4th Wrestleback (16 Man)
70
02/25
W
MD 11-2
E. Long
Monticello Wrestling Elite
Iowa AAU Kids State Championship
Semis & 3rd WB (16 Man)
70
02/24
L
MD 10-1
C. Hytrek
SWIFT
Iowa AAU Kids State Championship
Round2
70
02/24
W
MD 9-1
W. Stewart
Young Bucks
Iowa AAU Kids State Championship
Round1
70
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020