Mar 23-Dec 31, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25-26, 1:00 PM UTC
U16 and Junior FS and GR State 2024
May 25, 3:00 PM UTC
CUSAW 2024 Freestyle and Greco State Cha
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 25, 4:00 PM UTC
Mark Halvorson Memorial (2024)
May 26, TBD
U16 and Junior Greco State 2024
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1-2, 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Hunter Strong
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
L
Replay
MD 11-2
R. Young
Indianola
IHSAA State Championships
Round 3: 2nd WB
3A-132
02/14
L
Replay
DEC 8-2
P. Perez
Ankeny
IHSAA State Championships
Round 1: 1st Round
3A-132
02/10
L
TF 26-11 2:39
C. Seaton
Iowa City, City High
IHSAA 3A District 2 @ Bettendorf
2nd Place Match (12 Man)
132
02/10
W
F 2-0 1:31
L. Brookhart
Muscatine
IHSAA 3A District 2 @ Bettendorf
Placement (12 Man)
132
02/10
W
F 7-0 3:13
T. Green
Fort Madison
IHSAA 3A District 2 @ Bettendorf
Cons. Semis (12 Man)
132
02/10
L
F 4-1 1:12
J. Luna
Bettendorf
IHSAA 3A District 2 @ Bettendorf
Semis & WB (12 Man)
132
02/10
W
DEC 11-4
J. Widmer
Burlington
IHSAA 3A District 2 @ Bettendorf
Quarters (12 Man)
132
01/27
L
DEC 10-7
C. Ervin
Pleasant Valley
2024 MAC Varsity Wrestling Tournament
Third
132
01/27
W
DEC 2-1
L. Brookhart
Muscatine
2024 MAC Varsity Wrestling Tournament
Consi Semis
132
01/27
L
F 3-2 1:36
J. Luna
Bettendorf
2024 MAC Varsity Wrestling Tournament
Semi & 3rd WB (16 Man)
132
01/27
W
F 2-2 4:58
C. Kruse
North Scott
2024 MAC Varsity Wrestling Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
01/20
W
F 2-0 1:45
K. Camp
Van Buren County
Louisa-Muscatine Varsity Tournament
Round F - 1st Place
132
01/20
W
F 2-0 1:04
R. Hagenow
Wapsie Valley
Louisa-Muscatine Varsity Tournament
Round D
132
01/20
W
F 7-1 1:53
J. Widmer
Burlington
Louisa-Muscatine Varsity Tournament
Round B
132
01/19
L
F 6-2 1:48
S. Diercks
Assumption, Davenport
North Scott/Assumption/West/Muscatine
Round 1
132
01/19
L
DEC 5-2
C. Kruse
North Scott
North Scott/Assumption/West/Muscatine
Round 1
132
01/17
W
F 0-0 1:21
B. Ganshert
Davenport Central
Muscatine/Davenport West/Davenport Central/Davenport North
Round 1
132
01/16
W
F 0-0
C. Bennett
Davenport North
Muscatine/Davenport West/Davenport Central/Davenport North
Round 1
132
01/06
W
F 2-0 2:59
M. Schnoor
Monticello
BGM Corky Stuart Invitational 2024
Round 5 (16 1st&3rd, 8-1st&3rd, 4-R3, 2-R3)
132
01/06
L
F 5-2 2:26
R. Ressler
Independence JV
BGM Corky Stuart Invitational 2024
Round 3 (All bracket types)
132
01/06
W
DEC 6-0
C. Wolford
Wapello
BGM Corky Stuart Invitational 2024
Round 2 (16, 8 & 6 Man brackets only)
132
01/05
W
F 2-0 1:19
A. Wilke
Central DeWitt
Clinton vs Davenport West and Muscatine
Round 1
132
01/05
W
F 2-0 0:05
T. Liggins
Clinton
Clinton vs Davenport West and Muscatine
Round 1
132
12/16
W
F 2-0 2:19
B. Clark
Sigourney-Keota
Regina Invitational
3rd and 5th Place Matches
138
12/16
W
MD 14-4
A. Westercamp
Fairfield
Regina Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
138
12/16
W
F 2-0 1:16
J. Avalos
Mount Pleasant
Regina Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
138
12/16
W
F 2-0 0:46
E. Bottorff
Regina, Iowa City
Regina Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
138
12/16
L
F 8-2 3:59
C. Hatfield
Regina, Iowa City
Regina Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
12/15
L
MD 12-4
C. Ervin
Pleasant Valley
MAC Wrestling Quad with Muscatine, Dav. West, Bettendorf, and PV
Round 1
132
12/15
L
F 2-0 0:41
T. Koester
Bettendorf
MAC Wrestling Quad with Muscatine, Dav. West, Bettendorf, and PV
Round 1
132
12/15
L
MD 12-4
C. Ervin
Pleasant Valley
Davenport West @ Pleasant Valley
Round 1
132
12/09
L
Replay
F 6-1 3:01
M. Murphy
Dubuque Hempstead
Zimmerman Invitational 2023 - Boys
Placement Matches (16 Man)
138
12/09
W
Replay
DEC 6-0
B. Ganshert
Davenport Central JV
Zimmerman Invitational 2023 - Boys
4th Wrestleback (16 Man)
138
12/09
L
Replay
MD 9-0
J. Gille
Wahlert, Dubuque
Zimmerman Invitational 2023 - Boys
Semis & 3rd WB (16 Man)
138
12/09
W
Replay
DEC 7-4
C. Kruger
Waukon
Zimmerman Invitational 2023 - Boys
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
12/09
W
Replay
F 5-0 1:54
O. McCash
Davenport North JV
Zimmerman Invitational 2023 - Boys
Round 1 (16 Man)
138
12/08
W
F 4-1 1:35
H. Curtis
Muscatine
Davenport West @ Muscatine
Round 1
138
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/21
W
DEC 8-6
B. Thomann
Higland, Riverside
Louisa-Muscatine Wrestling Invitational
Round 5 A
126
01/21
W
F 5-0 1:53
H. Riggan
Louisa-Muscatine
Louisa-Muscatine Wrestling Invitational
Round 4 Consi SF
126
01/21
L
MD 9-0
A. Timm
Belle Plaine
Louisa-Muscatine Wrestling Invitational
Round 3 SF and WB 2
126
01/21
W
F 2-0 3:23
T. Jirak
Van Buren County
Louisa-Muscatine Wrestling Invitational
Round 2 QF and WB 1
126
01/14
W
F 12-2 6:00
K. Strohmayer
Sterling
Bettendorf Midwest Shootout
9th - 17th Placement
126
01/14
W
MD 13-3
B. Dochterman
Burlington
Bettendorf Midwest Shootout
Semis & WB (16 Man)
126
01/14
W
TF 16-0 5:28
R. Almanza
Marshalltown
Bettendorf Midwest Shootout
Quarterfinals (16-man)
126
01/14
W
F 6-2 6:00
K. Strohmayer
Sterling
Bettendorf Midwest Shootout
Round 3 (16 Man)
126
01/13
L
MD 21-8
J. Anglo
Johnston
Bettendorf Midwest Shootout
Round 2 (16 Man)
126
01/13
L
MD 14-1
S. Diercks
Bettendorf 2
Bettendorf Midwest Shootout
Round 1 (16 Man)
126
01/07
W
F 7-0 3:09
T. Decker
Independence JV
Corky Stuart Invitational @ BGM
Round 5 (All brackets types)
126
01/07
L
DEC 11-4
C. Liston
AP-GC
Corky Stuart Invitational @ BGM
Round 4 (16,8 backside, & 6 person bracket only)
126
01/07
W
F 8-3 5:37
G. McGuire
Cedar Rapids Washington
Corky Stuart Invitational @ BGM
Round 3 (6 Man)
126
01/07
L
DEC 8-2
G. Dickey
Wapello
Corky Stuart Invitational @ BGM
Round 2 (16 & 6 Man brackets only)
126
01/07
W
F 2-0 1:59
T. Decker
Independence JV
Corky Stuart Invitational @ BGM
Round 1 (All bracket types)
126
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/22
W
DEC 4-2 SV
L. Schrock
Washington
Louisa-Muscatine Wrestling Invitational
3rd place
138
01/22
L
MD 9-0
D. Sanchez
West Liberty
Louisa-Muscatine Wrestling Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
138
01/22
W
DEC 6-4
I. Meek
Van Buren County
Louisa-Muscatine Wrestling Invitational
round 4
138
01/22
W
F 4-0 2:26
A. Lundquist
Burlington
Louisa-Muscatine Wrestling Invitational
round 3
138
01/22
L
DEC 6-0
L. Smith
WACO, Wayland
Louisa-Muscatine Wrestling Invitational
round 2
138
01/15
L
F 5-0 1:04
N. Duggan
Plainfield East
Bettendorf Midwest Shootout
Placement (both)
138
01/15
W
F 7-4 5:47
G. Barta
Bettendorf 2
Bettendorf Midwest Shootout
Last WB`s (both)
138
01/15
L
F 2-0 1:43
A. Pelton
Waukee
Bettendorf Midwest Shootout
Semis and WB (1st 8-man & 2nd 16-man)
138
01/15
L
F 5-0 0:49
G. Carpenter
Hallsville
Bettendorf Midwest Shootout
Quarters (both) and 1st WB`s 16-man
138
01/15
W
DEC 6-0
A. Clemons
Sterling
Bettendorf Midwest Shootout
Champ Round 1 (16 Man)
138
01/08
L
F 2-0 1:39
B. Clark
Independence JV
Corky Stuart Invitational @ BGM
Round 5 (All bracket types)
138
01/08
L
MD 17-5
K. Hansen
Monticello
Corky Stuart Invitational @ BGM
Round 3 (All bracket types)
138
01/08
W
F 4-0 1:15
T. Etzel
Monticello
Corky Stuart Invitational @ BGM
Round 2 (16 & 6 Person Brackets Only)
138
01/08
W
F 2-0 1:16
R. Malloy
Des Moines Roosevelt
Corky Stuart Invitational @ BGM
Round 1 (All bracket types)
138
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020