Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, TBD
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
noah Carter
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2018-2019
2017-2018
2016-2017
2015-2016
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/16
L
F 7-1 2:33
J. Rolley
Johnston
IHSAA State Championships
Placement Matches (16 Man)
3A-195
02/16
L
MD 17-8
C. Parker
---
IHSAA State Championships
4th Wrestleback (16 Man)
3A-195
02/15
W
DEC 15-9
A. Ungs
Storm Lake
IHSAA State Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
3A-195
02/15
W
DEC 2-1 TB1
J. Byers
---
IHSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
3A-195
02/15
L
F 4-0 1:09
B. Wolf
Waverly-Shell Rock
IHSAA State Championships
Quarters (16 Man)
3A-195
02/14
W
F 2-0 0:18
S. Hayes
Fort Madison
IHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
3A-195
02/09
W
DEC 7-1
J. Byers
---
IHSAA 3A Dist 5
1st and 3rd Place
195
02/09
W
F 2-0 1:41
A. Wolff
Indianola
IHSAA 3A Dist 5
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
195
02/09
W
F 2-0 1:29
B. Burgher
Dallas Center-Grimes
IHSAA 3A Dist 5
Quarterfinals (8 Man)
195
01/26
W
DEC 2-0
C. Howard
Clarinda
Hawkeye 10 Conference Tournament
Placement Matches (16 Man)
195
01/26
W
DEC 4-3
S. Chapman
---
Hawkeye 10 Conference Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
195
01/26
W
F 2-0 0:53
A. Zenk
Denison
Hawkeye 10 Conference Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
195
01/12
L
F 2-0 0:49
C. Gerleman
---
Bobcat Classic
Placement Matches (32 Man)
195
01/12
L
F 2-0 2:08
C. Searcy
---
Bobcat Classic
6th Wrestleback (32 Man)
195
01/12
W
DEC 3-1
K. Davoren
Rossville
Bobcat Classic
Semis & 5th WB (32 Man)
195
01/12
W
F 0-0 1:54
J. Prettyman
Santa Fe Trail
Bobcat Classic
4th Wrestleback (32 Man)
195
01/11
L
TF 16-1 5:51
C. Bates
---
Bobcat Classic
Quarters & 3rd WB (32 Man)
195
01/11
W
DEC 1-0
D. Harvey
Chapman
Bobcat Classic
Round 2 Champ & WB (32 Man)
195
01/05
L
F 2-0 3:35
C. Parker
---
Jack Mendenhall Invitational
Placement Matches (16 Man)
195
01/05
W
MD 13-5
C. Lienemann
Clarion-Goldfield-Dows
Jack Mendenhall Invitational
Semis & 2nd WB (16 Man)
195
01/05
W
F 2-0 1:02
D. Behrendsen
OA-BCIG
Jack Mendenhall Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
195
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/13
W
F 7-1 2:30
S. Chapman
---
Underwood, Glenwood, @ Creston
Champ. Round 1
195
12/10
W
F 2-0 0:32
G. Greenlee
---
2017 Council Bluffs Wrestling Classic
Placement Matches
195
12/09
L
F 3-2 2:42
E. Alexander
---
2017 Council Bluffs Wrestling Classic
Semis & Cons Semis
195
12/09
W
F 2-0 1:27
C. Lesser
Millard North
2017 Council Bluffs Wrestling Classic
2nd & 3rd Wrestleback
195
12/09
L
DEC 8-3 SV
S. Jackson
---
2017 Council Bluffs Wrestling Classic
Quarters & 1st WB
195
12/09
W
F 2-0 0:36
J. Williams
Overland Park-Blue Valley Southwest
2017 Council Bluffs Wrestling Classic
Champ Round 1
195
12/08
W
F 3-2 1:42
E. Kremer
Mill Valley High School
2017 Council Bluffs Wrestling Classic
Round 4
195
12/08
W
F 8-3 2:19
J. Johnson
Waukee
2017 Council Bluffs Wrestling Classic
Round 3
195
12/06
L
MD 16-7
N. Foss
---
St. Albert Catholic Dual Glen/Harlan/SA 12/5/17
Champ. Round 1
195
12/02
L
DEC 15-8
N. FOSS
Harlan
Dan Hill Invitational
Placement Matches (16 Man)
195
12/02
W
F 2-0 1:58
R. Algreen
West Central Valley
Dan Hill Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
195
12/02
W
DEC 10-5
J. Huerta
Council Bluffs Abraham Lincoln
Dan Hill Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
195
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/24
W
F 3-2 1:57
B. Hoppe
---
Beaverbuilt Team Dual Camp
Round 2 (3 Team)
220
06/24
W
F 5-1 1:21
J. Naig
Estherville Lincoln
Beaverbuilt Team Dual Camp
Round 3 (3 Team)
145
06/24
L
MD 10-2
D. Powell
Spirit Lake Park
Beaverbuilt Team Dual Camp
Round 1 (4 Team)
220
06/24
W
F 0-0 3:00
B. Hoppe
---
Beaverbuilt Team Dual Camp
Round 2 (3 Team)
285
06/24
W
DEC 7-3
C. Bergo
Lake Mills
Beaverbuilt Team Dual Camp
Round 2 (4 Team)
195
02/03
W
FOR 0-0
E. Jorgenson
A-H-S-T
Atlantic JV
Placement Matches (8 Man)
182
02/03
W
F 2-0 0:46
M. Grafenstine
Glenwood
Atlantic JV
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
182
01/21
W
F 5-1 3:11
A. Andersen
---
Glenwood Rams JV Invitational 2017
Placement Matches (8 Man)
182
01/21
W
F 11-2 2:47
I. Wheeler
Boys Town
Glenwood Rams JV Invitational 2017
Round 2
182
01/20
W
F 2-0 0:33
J. Salazar
---
Glenwood Rams JV Invitational 2017
Round 1
182
01/14
W
F 2-0 1:41
T. Welborn
Millard North
CBTJ JV Tourney
Round 3
169-180
01/14
W
F 2-0 1:41
T. Welborn
Millard North
2017 Jefferson JV Invite
Round 3 (4 Man)
169-180
01/14
W
F 2-0 1:23
M. Watts
West Harrison
CBTJ JV Tourney
Round 2
169-180
01/14
W
F 2-0 1:23
M. Watts
West Harrison
2017 Jefferson JV Invite
Round 2 (4 Man)
169-180
01/14
W
F 7-0 3:27
B. Barrera
Omaha Burke
CBTJ JV Tourney
Round 1
169-180
01/14
W
F 7-0 3:27
B. Barrera
Omaha Burke
2017 Jefferson JV Invite
Round 1 (4 Man)
169-180
12/21
W
F 2-0 1:43
D. Winters
Plattsmouth
Plattsmouth @ Glenwood
Round 1
195
12/20
W
F 9-2 2:18
S. Pritchett
Shenandoah
Shenandoah Junior Varsity Tournament
Round 4 (5 Man)
19
12/20
W
F 6-2 1:26
D. Holmes-Selk
Clarinda Academy
Shenandoah Junior Varsity Tournament
Round 3 (5 Man)
19
12/20
W
F 6-1 1:48
T. Guest
Council Bluffs Abraham Lincoln
Shenandoah Junior Varsity Tournament
Round 2 (5 Man)
19
12/19
W
F 4-1 1:50
D. Miller
Clarinda Academy
Shenandoah Junior Varsity Tournament
Round 1 (5 Man)
19
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/05
W
F 10-1 2:47
M. Rudolph
Audubon
Atlantic JV
Placement Matches (16 Man)
170
02/05
W
F 2-0 1:19
B. Ramsey
Glenwood
Atlantic JV
3rd Wrestleback (16 Man)
170
02/05
W
F 7-0 2:54
M. Clevenger
Oakland-Riverside
Atlantic JV
Semis & 2nd WB (16 Man)
170
02/04
L
DEC 7-4
D. Volentine
Lewis Central
Atlantic JV
Champ Round 1 (16 Man)
170
01/23
L
F 6-2 3:32
D. Fischer
Creston Orient-Macksburg
Glenwood Rams JV Invitational 2016
Placement Matches (8 Man)
170
01/23
W
F 2-0 0:38
W. Armstrong
Mt Ayr
Glenwood Rams JV Invitational 2016
Round 2
170
01/23
W
DEC 6-3
K. Tomas
---
Glenwood Rams JV Invitational 2016
Round 1
170
01/16
W
F 2-0 1:03
G. Steward
Abraham Lincoln
2016 Jefferson J/V Invite
Round 3 (4,3,2 Man)
170-179
01/16
W
F 9-2 2:49
P. Sell
Glenwood
2016 Jefferson J/V Invite
Round 2 (4,3,2 Man)
170-179
01/16
W
F 5-0 0:36
V. Rodriguez
---
2016 Jefferson J/V Invite
Round 1 (4,3,2 Man)
170-179
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024