Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 2-4 · Resumes Today at 5:30 PM UTC
2024 Alaska USAW State Fk/FS/GR Champion
Today · 12:00 PM UTC
Eastern National MAWA Championships
Today · 12:00 PM UTC
ISWA FS/Greco State
Today · 1:00 PM UTC
VAWA FS/Greco State Champs
Today · 1:00 PM UTC
2024 Missouri USA FS/GR State
Today · 1:00 PM UTC
TN USAW Freestyle & Greco State Champio
Today · 1:00 PM UTC
Tennessee Iron Man
Today · 2:00 PM UTC
USAWKS FRECO State
Today · 2:00 PM UTC
Iowa/USA State Freestyle/Greco Champions
Today · 2:00 PM UTC
WWF Freestyle/Greco State Champs
Today · 3:00 PM UTC
Clash at Bullhead
Today · 4:00 PM UTC
WSWA Freestyle and Greco State
Today · 5:00 PM UTC
Minnesota FS/GR State Tournament
Tomorrow · 3:00 PM UTC
NEUSA FS/GR State
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Donovan Bain
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2017-2018
2016-2017
2015-2016
2014-2015
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/03
L
F 2-1 2:13
J. Lees
Pierre
2018 Yankton Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
182
02/03
L
F 2-1 2:13
J. Lees
Pierre
2018 Yankton Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
182
02/03
L
F 4-1 2:28
S. Konzem
Sioux Falls Roosevelt
2018 Yankton Invitational
Round 1 (16 Man)
182
02/03
L
F 4-1 2:28
S. Konzem
---
2018 Yankton Invitational
Round 1 (16 Man)
182
01/27
L
DEC 11-6
S. Konzem
---
2018 Les Tlustos-Brookings Invitational
Placement
182
01/27
L
DEC 7-6
T. Small
---
2018 Les Tlustos-Brookings Invitational
Semis & WB
182
01/27
W
DEC 5-1
J. Lees
Pierre
2018 Les Tlustos-Brookings Invitational
WB
182
01/27
L
DEC 5-0
B. Culver
---
2018 Les Tlustos-Brookings Invitational
Qtrs & WB
182
01/27
W
F 4-0 2:00
A. Smidt
Brookings
2018 Les Tlustos-Brookings Invitational
Round 2
182
01/13
L
DEC 6-2
I. Fischer
Milbank
Harrisburg Invitational 2018
Semis & 3rd WB (16 Man)
182
01/13
W
F 5-0 1:00
A. Williams
Madison
Harrisburg Invitational 2018
2nd Wrestleback (16 Man)
182
01/13
L
DEC 7-4
S. Wente
Dakota Valley
Harrisburg Invitational 2018
Quarters & 1st WB (16 Man)
182
01/08
W
F 6-0 3:30
A. Smidt
Brookings
Yankton @ Brookings
Round 1
195
01/06
L
F 4-1 4:07
T. Small
---
Dan Pansch/Jesse James Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
182
01/06
L
MD 18-8
J. Binstock
Sioux Falls O`Gorman
Dan Pansch/Jesse James Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
182
12/16
L
DEC 5-2
N. Ihnen
Brandon Valley
Warrior Invitational
Placement Matches (8 Man)
182
12/16
W
DEC 6-2
D. O`neill
Vermillion
Warrior Invitational
2nd Wrestleback (8 Man)
182
12/16
W
F 8-0 3:21
T. Sagness
Sioux Falls Washington
Warrior Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
182
12/16
L
F 4-1 2:21
J. Hartford
Watertown
Warrior Invitational
Quarterfinals (8 Man)
182
12/08
L
F 6-0 3:27
T. Zebell
Lennox
Lincoln/Washington/Yankton
Champ. Round 1
195
12/06
W
F 3-1 4:31
J. Murphy
---
Lincoln/Washington/Yankton
Champ. Round 1
182
11/30
L
F 7-3 4:19
L. Thorson
---
Watertown @ Yankton
Round 1
195
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/24
L
DEC 9-5
J. Bren
SF Washington
SDHSAA State Championships
Wrestleback 1
A-152
02/24
L
F 2-0 0:57
K. Willert
Brookings
SDHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
A-152
02/18
L
DEC 9-3
J. Bren
Sf Washington
SDHSAA Region 2A
Placement Matches
152
02/18
W
DEC 6-1
J. Druin
Vermillion
SDHSAA Region 2A
Consi Semis
152
02/17
L
MD 13-2
D. Waldera
Brandon Valley
SDHSAA Region 2A
Semis and WB
152
02/16
W
DEC 6-5
J. Bren
Sf Washington
SDHSAA Region 2A
Quarters and 1st WB
152
02/11
L
MD 9-1
A. Gilchrist
Winner
Huron Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
152
02/11
L
F 5-2 2:37
B. Havlik
Mitchell
Huron Invitational
Round 1 (16 Man)
152
02/04
L
F 14-2 3:26
M. Raske
Pierre
2017 Yankton Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
152
02/04
L
F 9-2 3:25
B. Havlik
Mitchell
2017 Yankton Invitational
Round 1 (16 Man)
152
01/31
L
F 4-0 2:34
B. Havlik
Mitchell
Mitchell @ Yankton
Round 1
152
01/28
L
DEC 7-0
J. Lueders
Dell Rapids
2017 Les Tlustos-Brookings Invitational
WB
152
01/28
W
F 4-4 3:27
J. Nelson
Sioux Falls Washington
2017 Les Tlustos-Brookings Invitational
Qtrs & WB
152
01/28
L
F 5-0 1:42
K. Willert
Brookings
2017 Les Tlustos-Brookings Invitational
Round 2
152
01/28
L
F 2-0 1:15
M. Raske
Pierre
Pierre @ Yankton
Round 1
152
01/18
L
F 9-1 3:30
N. Tuttle
---
Yankton @ Watertown
Round 1
152
01/14
L
MD 12-2
J. Gehl
Fulda/MCC
Harrisburg Invitational 2017
Semis & 3rd WB (16 Man)
152
01/14
W
F 7-2 2:34
J. Panning
---
Harrisburg Invitational 2017
2nd Wrestleback (16 Man)
152
01/14
L
F 17-3 2:27
C. Lohr
---
Harrisburg Invitational 2017
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
01/07
L
F 3-1 3:20
Z. Witte
---
Dan Pansch/Jesse JamesInvitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
01/07
L
F 13-7 3:07
C. Lohr
---
Dan Pansch/Jesse JamesInvitational
Round 1 (16 Man)
152
12/29
L
F 4-0 2:15
K. Willert
Brookings
Floyd Farrand Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
152
12/29
W
F 2-1 1:32
J. Arndt
Sioux Falls Lincoln
Floyd Farrand Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
12/29
L
F 6-1 1:42
K. Holzbauer
Parkston
Floyd Farrand Invitational
Round 1 (16 Man)
152
12/07
W
DEC 5-4
B. Treadway
Sioux Falls Lincoln
Yankton vs. Sioux Falls Lincoln
Round 1
160
12/03
L
F 9-4 4:58
C. Rernleitner
Aberdeen Central
Watertown Dual Tournament
Round 2 (4 Team)
160
12/03
L
F 5-0 0:45
B. Havlik
Mitchell
Watertown Dual Tournament
Round 3 (4 Team)
160
12/03
L
TF 19-2 5:18
C. Dockter
Milbank
Watertown Dual Tournament
Finals (2 Team)
160
12/03
L
F 2-0 0:51
T. Kleinsasser
Huron
Watertown Dual Tournament
Round 1 (4 Team)
160
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/19
L
DEC 2-0 SV
K. Culver
---
SDHSAA Region 2A
2nd Wrestleback (16 Man)
152
02/18
L
F 2-0 1:01
N. Schirado
Harrisburg
SDHSAA Region 2A
Quarters and 1st WB
152
02/13
L
F 10-2 3:41
D. Bollinger
Watertown
Huron Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
152
02/13
L
F 4-0 2:39
Z. Smith
Mitchell
Huron Invitational
Round 1 (16 Man)
152
02/12
L
F 2-0 0:58
L. Stoltenburg
---
Yankton @ Pierre (TF Riggs) Governors
Round 1
152
02/10
L
F 2-0 1:28
Z. Smith
Mitchell
Yankton @ Mitchell
Round 1
152
02/06
L
F 3-0 2:22
T. Zebell
Lennox
2016 Yankton Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
152
02/06
L
F 4-0 2:31
J. Cid
---
2016 Yankton Invitational
Round 1 (16 Man)
152
01/30
L
F 4-0 1:30
A. Knodell
---
2016 Les Tlustos-Brookings Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
01/30
L
F 12-0 4:57
Z. Smith
Mitchell
2016 Les Tlustos-Brookings Invitational
Round 1 (16 Man)
152
01/30
L
F 2-0 1:22
Z. Siemonsma
Huron
Huron @ Yankton
Round 1
152
01/23
L
F 5-2 2:24
C. Rernleitner
Aberdeen Central
Sanford Pentagon Wrestling Tournament
2nd Wrestleback (16 Man)
152
01/23
L
F 2-0 0:29
H. O`Connor
---
Sanford Pentagon Wrestling Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
01/20
L
F 2-0 1:55
D. Bollinger
Watertown
Watertown @ Yankton
Round 1
152
01/16
L
DEC 7-1
C. Rernleitner
Aberdeen Central
Harrisburg Invitational 2016
2nd Wrestleback (16 Man)
152
01/16
L
F 4-0 2:53
Q. Moles
Crofton-Bloomfield
Harrisburg Invitational 2016
Round 1 (16 Man)
152
01/15
L
DEC 6-3
C. Rernleitner
Aberdeen Central
Aberdeen Central @ Yankton
Round 1
152
01/09
L
DEC 7-0
J. Gehl
Fulda Murray County Central
Dan Pansch/Jesse James Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
145
01/09
W
F 4-0 2:35
T. Sorensen
Chamberlain
Dan Pansch/Jesse James Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
01/09
L
F 2-0 0:48
J. Pletten
Brandon Valley
Dan Pansch/Jesse James Invitational
Round 1 (16 Man)
145
12/28
L
F 17-6 4:00
M. McGee
Brandon Valley
Quad with BV, Yankton, Vermillion, and Dakota Valley
Champ. Round 1
160
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/07
L
F 3-4 2:39
L. Hoon
Tea Area
Tea Area @ Yankton
Round 1
145
01/31
L
TF 16-0 2:00
Z. Siemonsma
Huron
Yankton @ Huron
Round 1
145
01/20
L
F 2-0 1:08
N. Fullmer
Aberdeen Central
Yankton @ Aberdeen Central
Round 1
152
12/20
L
F 2-0 0:34
T. Stuchol
Sioux Falls Roosevelt
Cossack Classic JV Tournament
Placement Matches (8 Man)
145
12/20
W
F 11-0 4:05
J. Geary
Tri Valley
Cossack Classic JV Tournament
2nd Wrestleback (8 Man)
145
12/20
L
F 8-0 1:46
T. Perry
Kingsbury County
Cossack Classic JV Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
145
Related Content
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020
Greatest Pins
May 2, 2024
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Class Of 2025 Recruiting News
Jun 30, 2023
Women's Spotlight
Feb 24, 2022