Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-9 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 6-8 · Resumes Today at 11:30 AM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Today · 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Today · 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Malachi Walters
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2018-2019
2017-2018
2016-2017
Team Name
Fairfield
Prairie Heights
Prairie Heights High School
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/23
L
F 0-0 5:30
W. Weinbecker
Bishop Kenny
FHSAA 1A D4
Round 5 (consi semis)
113
02/23
L
F 0-0 1:36
K. Gray
Wolfson
FHSAA 1A D4
Round 2 (quarters and WB)
113
01/19
L
F 2-2 1:58
N. Alberto
Crystal River
Citrus-Ed Kilpatrick Classic IBT
2nd Wrestleback (16 Man)
113
01/19
W
F 4-1 3:31
K. Elwood
Bayside
Citrus-Ed Kilpatrick Classic IBT
Quarters & 1st WB (16 Man)
113
01/19
L
F 8-0 2:54
S. Dwyer
Crystal River
Citrus-Ed Kilpatrick Classic IBT
Round 1 (16 Man)
113
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
DEC 8-2
I. Heath
---
IHSAA Semi-State @ Fort Wayne
Champ. Round 1 (16 Man)
120
02/03
W
F 6-0 2:34
B. Felder
Elkhart Central
IHSAA Regional @ Goshen
Placement (8 Man)
120
02/03
L
DEC 5-1
E. Beasley
Northridge
IHSAA Regional @ Goshen
Semis (8 Man)
120
02/03
W
MD 12-1
R. Clay
Central Noble
IHSAA Regional @ Goshen
Quarters (8 Man)
120
01/27
L
DEF 0-0
B. Felder
Elkhart Central
IHSAA Sectional @ Elkhart Memorial High
Placement Matches (8 Man)
120
01/27
W
F 5-0 1:38
C. Jones
Northwood
IHSAA Sectional @ Elkhart Memorial High
2nd Wrestleback (8 Man)
120
01/27
L
MD 12-2
E. Beasley
Northridge
IHSAA Sectional @ Elkhart Memorial High
Semis & 1st WB (8 Man)
120
01/27
W
F 5-0 1:28
B. Felder
Elkhart Central
IHSAA Sectional @ Elkhart Memorial High
Quarterfinals (8 Man)
120
01/13
L
F 12-9 5:55
T. Morrisett
---
50th Annual Goshen Invitational
Placement Matches (8 Man)
120
01/13
W
F 5-5 2:48
C. Ratcliff
Goshen
50th Annual Goshen Invitational
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
120
01/13
W
F 2-0 0:10
H. Brown
Tippy Valley
50th Annual Goshen Invitational
Quarterfinals (8 Man)
120
12/22
L
TF 18-3 3:40
E. Hickman
---
John McKee Memorial Invitational
1st (16 Man)
120
12/22
W
DEC 10-8 SV
K. Patrick
Lafayette Jeff
John McKee Memorial Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
12/22
W
DEC 14-7
K. Wagner
---
John McKee Memorial Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
12/22
W
F 11-1 1:49
T. Wolf
Bremen
John McKee Memorial Invitational
Round 1 (16 Man)
120
12/09
L
MD 13-4
H. Whitman
Jimtown
Jim Nicholson Charger Invitational
Placement Matches (8 Man)
120
12/09
W
DEC 10-7
B. Felder
Elkhart Central
Jim Nicholson Charger Invitational
Cross Bracket (8 Man)
120
12/09
W
F 2-0 1:30
V. Sparrow
---
Jim Nicholson Charger Invitational
Round 3 (8 Man)
120
12/09
W
F 4-1 0:43
J. Cole
Elkhart Memorial
Jim Nicholson Charger Invitational
Round 2 (8 Man)
120
12/09
W
FOR 0-0
F. Forest
River Forest
Jim Nicholson Charger Invitational
Round 1 (8 Man)
120
09/10
L
F 0-3 1:28
K. Keith
Indiana Pride
IndianaMat Hoosier Preseason Open
Round 2
123
09/10
L
F 2-2 1:35
G. Stuckman
---
IndianaMat Hoosier Preseason Open
Round 1 64 Champ
123
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/04
L
DEC 10-4
T. Miller
Fairfield
IHSAA Regional @ Goshen
Quarters (8 Man)
113
01/28
L
F 0-0 1:40
T. Schoeff
Central Noble
IHSAA Sectional @ Westview
Placement Matches
113
01/28
W
F 0-0 5:36
G. Teders
East Noble
IHSAA Sectional @ Westview
Semis and WB
113
01/28
W
F 0-0 0:05
C. Brewbaker
Fremont
IHSAA Sectional @ Westview
Quarters
113
12/29
L
F 4-1 1:34
A. Petro
Center Grove
2016 Al Smith Classic Wrestling Invite
Round 4 (32 Man)
113
12/29
L
F 17-4 4:45
J. Maldonado
Merrillville
2016 Al Smith Classic Wrestling Invite
Round 3 (32 Man)
113
12/29
W
F 5-0 4:17
J. Hernandez-Jara
LaPorte
2016 Al Smith Classic Wrestling Invite
Round 1 (32 Man)
113
12/23
W
F 8-0 3:17
T. Sollars
Knightstown
2016-2017 IHSWCA Team State Duals
Round 3 (12 Team)
113
12/23
W
F 7-0 1:57
B. Alfrey
Shenandoah
2016-2017 IHSWCA Team State Duals
Placement (12 Team)
113
12/23
W
F 2-0 1:02
H. Rutherford
Monrovia
2016-2017 IHSWCA Team State Duals
Round 5
113
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024