Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Gabe Wassom
Results
Videos
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Emporia
Emporia
Emporia HS
Emporia Wrestling Club
KS
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
05/04
W
Replay
DEC 15-13
B. Underwood
Tonganoxie Wrestling Club
USAWKS Freestyle State - 16U/Junior
Placement Matches (16 Man)
120
05/04
L
F 0-0 1:06
E. Torres
Wichita Training center
USAWKS Freestyle State - 16U/Junior
4th Wrestleback (16 Man)
120
05/04
L
TF 12-2 3:20
J. Welch
Kansas City Training Center
USAWKS Freestyle State - 16U/Junior
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
05/04
W
F 0-0 0:35
D. Jr.
Bonner Springs Wrestling Club
USAWKS Freestyle State - 16U/Junior
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
05/04
W
F 14-12 3:24
T. Chrisp
Tonganoxie Wrestling Club
USAWKS Freestyle State - 16U/Junior
Round 1 (16 Man)
120
05/04
W
Replay
DEC 11-9
Z. Mosier
Kanza FS/GR Wrestling Club
USAWKS Greco State - Mens16U/Junior
Placement Matches (16 Man)
120
05/04
W
Replay
TF 10-2 1:23
J. Hermann
Wichita Training center
USAWKS Greco State - Mens16U/Junior
4th Wrestleback (16 Man)
120
05/04
L
Replay
DEC 8-4
J. Welch
Kansas City Training Center
USAWKS Greco State - Mens16U/Junior
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
05/04
W
Replay
F 10-1 2:21
E. Torres
Wichita Training center
USAWKS Greco State - Mens16U/Junior
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
05/04
L
NC 0-0
J. Welch
Kansas City Training Center
USAWKS Greco State - Mens16U/Junior
2nd Place Match (16 Man)
120
03/16
L
M FOR 0-0
B. Rehorst
South Dakota
2024 USA Wrestling 16U & JR FK Nationals
Round 5
113
03/16
L
DEF 5-2 3:55
S. Anderson
Team Idaho Wrestling Club
2024 USA Wrestling 16U & JR FK Nationals
Round 4
113
03/16
W
Replay
F 2-0 2:19
J. Olson
Hononegah Wrestling Club
2024 USA Wrestling 16U & JR FK Nationals
Round 2
113
03/10
L
Replay
F 6-2 4:12
A. Guebara
Maize
USAWKS 2024 State Folkstyle Championship
1st
115
03/09
W
Replay
MD 12-3
E. Torres
Carroll
USAWKS 2024 State Folkstyle Championship
Rd 3 - Quarters
115
03/02
W
F 2-0 1:00
I. Disney
Manhattan
USAWKS 2024 District 3 Championships
Round 4
115
02/24
L
Replay
DEC 4-3
J. Hermann
Wichita-Bishop Carrol
KSHSAA 6A-5A State Championships
5th Place
5A - 113
02/24
L
Replay
F 0-0 2:12
K. Quint
Arkansas City
KSHSAA 6A-5A State Championships
Cons Semis (16 Man)
5A - 113
02/23
W
Replay
DEC 5-0
G. Munoz
Maize South
KSHSAA 6A-5A State Championships
Cons Quarters (16 Man)
5A - 113
02/23
W
Replay
DEC 4-0
D. Dunn
Kansas City-Piper
KSHSAA 6A-5A State Championships
2nd WB
5A - 113
02/22
L
Replay
F 4-0 1:11
B. Moody
Valley Center
KSHSAA 6A-5A State Championships
Quarters (16 Man)
5A - 113
02/22
W
Replay
TF 15-0 4:51
J. Garner
Leavenworth
KSHSAA 6A-5A State Championships
Round 1 (16 Man)
5A - 113
02/17
W
DEC 5-3
E. McCullough
Hays
KSHSAA 5A - Arkansas City Regional - 2024
3rd Place Matches (16 man) - Saturday
113
02/17
W
MD 9-0
J. Hermann
Wichita-Bishop Carrol
KSHSAA 5A - Arkansas City Regional - 2024
WB Semis (16 Man) - Saturday
113
02/16
L
F 0-0
B. Moody
Valley Center
KSHSAA 5A - Arkansas City Regional - 2024
Ch Semis(16 Man) - Friday
113
02/16
W
MD 15-6
G. Munoz
Maize South
KSHSAA 5A - Arkansas City Regional - 2024
Ch Quarters (16 Man) - Friday
113
02/16
W
F 9-0 2:32
T. Ven
Andover Central
KSHSAA 5A - Arkansas City Regional - 2024
Round 1 (16 Man) - Friday
113
02/03
L
F 16-5 2:54
E. Witt
Manhattan
2024 Boys Centennial League Championship
Round 4 (6 Team)
113
02/03
W
F 6-0 2:17
L. Morones
Topeka High
2024 Boys Centennial League Championship
Round 5 (6 Team)
113
01/06
W
F 4-0 2:13
C. Cannon
Hutchinson
Dodge City Boys Invitational
Placement Matches
106
01/06
L
F 4-3 1:51
O. Gauna
Goddard
Dodge City Boys Invitational
Round 4
106
01/06
W
F 6-1 1:52
G. Wente
Hoxie
Dodge City Boys Invitational
Round 3
106
01/06
W
F 5-0 3:37
A. Chavez
Pratt
Dodge City Boys Invitational
Round 2
106
12/20
W
MD 12-2
B. Slimmer
Spring Hill HS
Spring Hill HS @ Emporia HS
Round 1
113
12/09
W
F 7-0 2:35
S. Young
DeSoto
EHS Dual Tournament
Round 2 (6 Team)
106
12/09
W
F 2-0
G. Campbell
Eudora
EHS Dual Tournament
Round 1 (6 Team)
106
12/09
W
MD 12-1
E. Dickson
Lansing
EHS Dual Tournament
Round 3 (6 Team)
106
12/02
W
F 2-0 0:39
T. Buce
Shawnee Heights
2023 Junction City Blue Jay Duals
Round 2 (4 Team)
106
12/02
L
DEC 0-0
E. Barnard
Olathe West
2023 Junction City Blue Jay Duals
Finals (2 Team)
113
10/28
L
Replay
F 7-4 3:42
D. Hill
Alabama
2023 Brian Keck Memorial Preseason Nationals
Round 8.2 Cons
106
10/27
L
Replay
F 5-1 3:23
M. Prine
Moen Wrestling Academy
2023 Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R6 - Champ & WB (128, 64, 32, & 16)
106
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/05
L
DEC 11-10
A. Guebara
Maize wrestling club
KS Heartland Duals Qualifier & 6U State
Placement Matches (32 Man)
102
03/05
W
MD 14-4
B. Slimmer
Paola Wrestling Club
KS Heartland Duals Qualifier & 6U State
Semis & 5th WB (32 Man)
102
03/05
W
DEC 7-3
E. Eck
Brawlers
KS Heartland Duals Qualifier & 6U State
Quarters & 3rd WB (32 Man)
102
03/05
W
F 6-0 1:23
T. Ven
Jaguar Wrestling Club
KS Heartland Duals Qualifier & 6U State
Round 2 Champ & WB (32 Man)
102
03/04
W
F 2-0 0:55
B. Bussmann
Marysville Kids Wrestling Club
USAWKS 2023 District 3 Championships
Round 8
100
03/04
W
MD 12-3
B. Cormier
Silver Lake
USAWKS 2023 District 3 Championships
Round 4
100
02/04
L
DEF 0-0
J. Grantham
Maize Wrestling Club
Battle of The Belt
Quarters & 3rd WB (32 Man)
100
02/04
L
Replay
DEF 0-2 1:52
B. Patrick
Duran Elite
Battle of The Belt
Round 2 Champ & WB (32 Man)
100
01/29
W
F 4-0 0:36
B. Strutt
Manhattan Wrestling Club
9th Annual Junction City Bramlage Brawl
Round 5
95-100
01/29
W
DEC 5-3 SV
T. Chrisp
Team Hammer Wrestling Academy
9th Annual Junction City Bramlage Brawl
Round 4 (5 Man)
95-100
01/29
W
F 7-0 2:01
N. Prescott
Smoky Valley Wrestling Club
9th Annual Junction City Bramlage Brawl
Round 2
95-100
01/29
W
F 13-2 2:36
K. Blacketer
Abilene Kids Wrestling Club
9th Annual Junction City Bramlage Brawl
Round 1
95-100
01/21
L
DEC 4-2
T. Chrisp
Team Hammer Wrestling Academy
Paola Open & Girls (AM Session)
Round 5 (5 Man)
100
01/21
W
DEC 6-0
E. Fishe
Bobcat Wrestling Club
Paola Open & Girls (AM Session)
Round 4 (5 Man)
100
01/21
W
F 12-4 4:28
L. Higgins
Jayhawk Wrestling Club
Paola Open & Girls (AM Session)
Round 3 (5 Man)
100
01/21
W
F 2-0 0:37
C. Chavez
Lawrence Elite Wrestling Club
Paola Open & Girls (AM Session)
Round 2 (5 Man)
100
01/15
W
F 2-0 0:44
T. Benjamin
Wellsville Kid Matters Wrestli
Doug Vander Linden Kids Classic
Round 5
B
01/15
W
F 2-0 0:17
N. Jansen
Fredonia Wrestling Club
Doug Vander Linden Kids Classic
Round 3
B
01/15
W
TF 17-0 1:59
K. Leon
Parsons Wrestling Club
Doug Vander Linden Kids Classic
Round 1
B
01/14
W
DEC 6-4
B. Luinstra
Augusta Wrestling Club
Tom Faust Memorial Battle of the Midwest
Placement Matches (8 Man)
100
01/14
W
F 2-0 0:13
F. Martinez
Dodge City Wrestling Academy
Tom Faust Memorial Battle of the Midwest
Semis & 1st WB (8 Man)
100
12/31
W
F 2-0 0:27
N. Prescott
Smoky Valley Wrestling Club
Valley Center Round Robin Open/Novice
Round 5
100
12/31
W
MD 15-6
T. Walter
Kansas Young Guns Wrestling Cl
Valley Center Round Robin Open/Novice
Round 4
100
12/31
W
F 2-0 0:28
C. Schneider
Team Lightning Wrestling Club
Valley Center Round Robin Open/Novice
Round 3
100
12/31
W
F 2-0 0:13
T. Lies
Maize wrestling club
Valley Center Round Robin Open/Novice
Round 1
100
11/12
W
F 2-0 0:34
J. Adams
Riley County
Silver Lake Jr High Invitational
Round 4
95 B
11/12
W
DEC 4-3
J. Millison
Clark Middle School
Silver Lake Jr High Invitational
Round 2
95 B
11/05
W
DEC 7-6
C. Teran
Pioneer Ridge
Emporia Middle School Invitational
Placement Matches (8 Man)
100
11/05
W
F 2-0 0:56
W. Hamrick
Baldwin
Emporia Middle School Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
100
10/29
L
Replay
F 5-0 2:58
S. Stream
IL
Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R5 - WB (128 & 64)
97
10/29
L
Replay
F 6-0 1:44
K. Borrero
PA
Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R2
97
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024