Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-8 · Resumes Today at 11:30 AM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Today · 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Today · 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
JACK MAITLAND
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2016-2017
2015-2016
Team Name
Aplington Parkersburg GC
Aplington-Parkersburg
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/11
L
F 8-2 3:31
J. Larimore
Gilbert
IHSAA 2A Dist. 4
1st & 3rd (4 Man)
145
02/11
L
F 3-0 2:22
T. Battani
---
IHSAA 2A Dist. 4
Semifinals (4 Man)
145
02/08
W
DEC 4-2
B. Steinfeldt
Iowa Falls-Alden
IHSAA 2A Sect. 8
2nd Place Match (8 Man)
145
02/04
W
DEC 6-2
M. O`Malley
Osage
IHSAA 2A Sect. 8
1st and 3rd Place
145
02/04
L
F 12-2 4:35
D. Koresh
---
IHSAA 2A Sect. 8
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
145
02/04
W
F 4-1 1:54
M. Sodders
Sh-bcluw
IHSAA 2A Sect. 8
Quarterfinals (8 Man)
145
01/28
W
DEC 8-5
C. Burr
West Marshall
NICL Conference Tournament
Placement Matches (16 Man)
145
01/28
L
TF 15-0 2:50
J. Ebaugh
---
NICL Conference Tournament
3rd Wrestleback (16 Man)
145
01/28
W
DEC 12-5
I. Krueger
Jesup
NICL Conference Tournament
Semis & 2nd WB (16 Man)
145
01/28
L
F 2-0 0:58
T. Johnson
---
NICL Conference Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
01/14
L
F 2-4 3:34
S. Kroeze
Clarksville
Storm Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
145
01/14
L
TF 16-0 4:13
J. Ebaugh
---
Storm Invitational
Quarterfinals (8 Man)
145
01/07
L
F 5-0 0:45
C. Reis
Pocahontas Area
Jack Mendenhall Invite
3rd Wrestleback (16 Man)
145
01/07
W
F 4-1 1:42
M. Gonzalez
---
Jack Mendenhall Invite
Semis & 2nd WB (16 Man)
145
01/07
W
F 12-1 5:49
C. Irlmeier
Carroll
Jack Mendenhall Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
01/07
L
F 11-2 4:59
K. Jergenson
Clarion-Goldfield-Dows
Jack Mendenhall Invite
Champ Round 1 (16 Man)
145
12/10
L
F 0-0 3:48
c. matt
Sumner Fredericksburg
AP Keith Vry Invitational
Placement Matches (12 Man)
152
12/10
L
F 0-0 2:53
D. Hennigar
Clarion Goldfield
AP Keith Vry Invitational
Quarterfinals (12 Man)
152
12/03
L
F 9-0 5:14
M. Griffin
Emmetsburg
Joe Fitch Invitational
Placement Round
152
12/03
L
F 2-0 1:42
B. Beldt
Sheldon South O`Brien
Joe Fitch Invitational
Round 3 (8 Man)
152
12/02
L
F 9-1 3:52
J. Kampen
Humboldt
Joe Fitch Invitational
Round 2 (8 Man)
152
12/02
W
F 2-0 1:11
G. Sanders
Kuemper-Catholic
Joe Fitch Invitational
Round 1 (8 Man)
152
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/13
L
F 5-1 3:22
D. Tacchia
Iowa Falls-Alden
IHSAA 2A Dist. 1
2nd Place Match (4 Man)
120
02/13
W
DEC 6-4
Z. Anderson
Roland-Story-Story City
IHSAA 2A Dist. 1
1st & 3rd (4 Man)
120
02/13
L
F 2-0 1:01
N. Meling
East Marshall/GMG
IHSAA 2A Dist. 1
Semifinals (4 Man)
120
02/06
W
DEF 0-0 1:35
B. Doebel
Clear Lake
IHSAA 2A Sect. 2
1st and 3rd Place
120
02/06
L
F 4-1 1:50
D. Hewitt
---
IHSAA 2A Sect. 2
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
120
02/06
L
NC 0-0
D. Hewitt
---
IHSAA 2A Sect. 2
2nd Place Match (8 Man)
120
01/30
W
DEF 0-0
E. Schmitz
Columbus Catholic
NICL Conference Tournament
Placement Matches (16 Man)
120
01/30
L
F 5-0 1:21
K. Krall
---
NICL Conference Tournament
4th Wrestleback (16 Man)
120
01/30
W
DEC 8-2
C. Willett
BCLUW (SH-BCLUW)
NICL Conference Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
01/30
W
F 14-5 4:41
C. VanEngelenburg
---
NICL Conference Tournament
2nd Wrestleback (16 Man)
120
01/30
L
F 4-5 3:08
T. Rettig
Denver-Tripoli
NICL Conference Tournament
Round 1 (16 Man)
120
01/16
W
DEC 8-3
E. Litterer
Clarksville
Storm Invitational
Placement Matches (8 Man)
120
01/16
L
F 3-4 1:42
C. Willett
BCLUW SH-BCLUW
Storm Invitational
2nd Wrestleback (8 Man)
120
01/16
L
F 2-0 0:24
S. Noftsger
---
Storm Invitational
Quarterfinals (8 Man)
120
01/09
L
F 8-0 2:42
J. Tedrow
Prairie, Cedar Rapids
Jack Mendenhall Invite
Placement Matches (16 Man)
120
01/09
W
MD 12-1
G. Alvarez
Ames
Jack Mendenhall Invite
3rd Wrestleback (16 Man)
120
01/09
W
FOR 0-0
S. Noftsger
---
Jack Mendenhall Invite
Semis & 2nd WB (16 Man)
120
01/09
L
F 2-0 1:14
J. Runestad
---
Jack Mendenhall Invite
Champ Round 1 (16 Man)
120
12/18
W
F 11-2 2:22
M. Chapman
BCLUW (SH-BCLUW)
GRNTGC, AP, BCLUW
Champ. Round 1
138
12/04
L
F 4-7 2:28
N. Price
West Marshall
AP/Hudson/WestMarshall
Champ. Round 1
126
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024