Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Morgan McGinley
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2019-2020
2018-2019
2017-2018
2016-2017
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/22
W
DEC 12-6
T. Widener
---
2020 NSAA State Championships
3rd and 5th Place
C145
02/22
W
DEC 10-5
C. Schrad
Aquinas Catholic
2020 NSAA State Championships
4th Wrestleback (16 Man)
C145
02/22
W
DEC 12-11
L. Dorsey
Johnson County Central
2020 NSAA State Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
C145
02/21
W
DEC 7-5
O. Pozehl
Ainsworth
2020 NSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
C145
02/20
L
DEC 16-14 SV
B. Reed
Cross County/Osceola
2020 NSAA State Championships
Quarterfinals
C145
02/20
W
F 5-0 3:53
G. Williams
Doniphan-Trumbull
2020 NSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
C145
02/15
L
DEC 10-4
T. Widener
---
NSAA Class C District 4
Placements
145
02/15
W
F 2-0 0:55
J. Chasek
---
NSAA Class C District 4
Semis and WB3
145
02/14
W
F 6-2 3:03
O. Pozehl
Ainsworth
NSAA Class C District 4
Quarters and WB1
145
02/14
W
F 2-0 0:29
N. Redwine
Hi-Line
NSAA Class C District 4
Round 1
145
02/08
W
DEC 6-3
C. Schrad
Aquinas Catholic
2020 NSAA State Dual Championships
Finals (8 Team)
145
02/08
W
MD 12-3
K. Battershaw
Battle Creek
2020 NSAA State Dual Championships
Quarterfinals (8 Team)
145
02/08
W
TF 18-3 5:20
Z. Barlean
---
2020 NSAA State Dual Championships
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
145
02/07
W
F 2-0 0:55
T. Felber
---
Southwest Conference 2020
Placement Matches (8 Man)
145
02/07
W
F 2-0 1:24
G. Fries
Minden
Southwest Conference 2020
Semis & 1st WB (8 Man)
145
02/07
W
F 2-0 1:27
J. Rodriguez
---
Southwest Conference 2020
Quarterfinals (8 Man)
145
01/25
L
NC 0-0
D. Wellnitz
Chadron
Chadron Invitational Wrestling 2020
Placement Matches (16 Man)
145
01/25
L
FOR 0-0
C. Holthus
Garden County
Chadron Invitational Wrestling 2020
4th Wrestleback (16 Man)
145
01/25
L
DEC 3-2
T. Widener
---
Chadron Invitational Wrestling 2020
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
01/25
W
F 8-3 3:35
J. Chasek
---
Chadron Invitational Wrestling 2020
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
01/24
W
DEC 10-6
G. Stokey
---
2020 Chadron Duals
Round 5 (10 Team)
145
01/24
W
F 2-0 1:19
M. Heath
Bennett County
2020 Chadron Duals
Round 2 (10 Team)
145
01/24
W
F 2-0 0:30
H. Henderson
---
2020 Chadron Duals
Round 1 (10 Team)
145
01/24
W
F 2-0 0:43
J. Chasek
---
2020 Chadron Duals
Round 4 (10 Team)
145
01/24
L
F 2-0 0:59
A. Benabise
---
2020 Chadron Duals
Placement
145
01/11
L
F 2-0 1:18
B. Sperling
Lincoln East
Norm Manstedt Inivitational
Finals
145
01/11
W
F 8-0 3:51
K. Battershaw
Battle Creek
Norm Manstedt Inivitational
Semis
145
01/11
W
F 9-1 2:53
J. Gonzalez
Schuyler
Norm Manstedt Inivitational
Quarters
145
01/10
W
F 10-0 2:26
L. Bloomquist
Columbus
Norm Manstedt Inivitational
Round 5
145
01/10
W
F 7-1 1:32
L. Braniff
---
Norm Manstedt Inivitational
Round 4
145
01/10
W
F 7-1 1:27
A. Guinan
Creighton Prep
Norm Manstedt Inivitational
Round 3
145
01/10
W
F 2-0 0:29
K. Broome
Wahoo
Norm Manstedt Inivitational
Round 1
145
12/21
W
DEC 9-7
J. Valentine
---
Valentine Invite 2019
Placement Matches (32 Man)
145
12/21
W
F 6-2 2:48
M. Shields
Amherst
Valentine Invite 2019
Semis & 5th WB (32 Man)
145
12/20
W
F 2-0 1:02
D. Brewer
Gordon-Rushville
Valentine Invite 2019
Quarters & 3rd WB (32 Man)
145
12/20
W
F 8-1 2:13
K. Bass
---
Valentine Invite 2019
Round 2 Champ & WB (32 Man)
145
12/15
W
MD 17-6
T. Widener
---
Gordon-Rushville Invite 2019
Finals (16 Man)
145
12/14
W
MD 21-9
C. Yamamoto
Red Cloud
Gordon-Rushville Invite 2019
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
12/14
W
F 4-0 0:53
S. DeNaeyer
Mullen
Gordon-Rushville Invite 2019
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
12/14
W
F 4-1 1:08
J. Dunn
Sioux Co.
Gordon-Rushville Invite 2019
Round 1 (16 Man)
145
12/13
W
F 2-0 1:39
D. Brewer
Gordon-Rushville
Chadron Triangular
Champ. Round 1
145
12/12
W
DEF 0-0
D. Wellnitz
Chadron
Chadron Triangular
Champ. Round 1
145
12/07
W
F 3-2 2:39
G. Lampman
Wisner-Pilger High School
O`Neill Wrestling Invitational
Finals
145
12/07
W
F 2-0 0:32
L. Werth
St Marys High School
O`Neill Wrestling Invitational
Round 4
145
12/07
W
F 2-0 1:32
G. Ristau
---
O`Neill Wrestling Invitational
Round 2
145
12/07
W
F 2-0 1:11
J. Ogden
---
O`Neill Wrestling Invitational
Round 1
145
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/16
W
MD 18-6
T. Widener
---
2019 NSAA State Championships
3rd and 5th Place
C138
02/16
W
MD 15-4
W. Smydra
Norfolk Catholic
2019 NSAA State Championships
4th Wrestleback (16 Man)
C138
02/16
W
F 5-0 2:19
S. Copley
Milford
2019 NSAA State Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
C138
02/15
W
F 4-0 2:12
C. DeVries
---
2019 NSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
C138
02/15
L
DEC 8-3
J. McNeill
---
2019 NSAA State Championships
Quarterfinals
C138
02/14
W
DEC 7-2
Z. Barlean
---
2019 NSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
C138
02/09
W
MD 15-4
T. Widener
---
NSAA Class C District 4
1st & 3rd (16 Man)
138
02/09
W
F 7-0 4:41
L. Shiers
Kearney Catholic
NSAA Class C District 4
Semis & 3rd WB (16 Man)
138
02/08
W
F 5-0 1:21
A. Banuelos
Minden
NSAA Class C District 4
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
02/02
L
DEC 8-5
B. Kaup
---
2019 NSAA State Dual Championships
Quarterfinals (8 Team)
138
02/02
W
MD 14-1
Z. Barlean
---
2019 NSAA State Dual Championships
Finals (8 Team)
138
02/02
W
DEC 14-7
D. Trautman
---
2019 NSAA State Dual Championships
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
138
02/02
W
F 7-0 2:32
M. Ambler
---
Southwest Conference (SWC) Varsity
Finals
138
02/01
W
F 2-0 1:40
T. Felber
---
Southwest Conference (SWC) Varsity
Round 2
138
01/27
W
TF 18-1 3:15
C. Ruyle
Shelton
2019 Ainsworth Invitational
round 1
138
01/26
L
DEC 5-2
T. Arellano
Sidney
2019 Ainsworth Invitational
Round 6
138
01/26
W
F 2-0 1:25
D. Vogl
Crawford
2019 Ainsworth Invitational
Round 4
138
01/26
W
F 10-1 4:46
A. Escalante
---
2019 Ainsworth Invitational
Round 2
138
01/26
L
DEC 6-4
T. Arellano
Sidney
Sidney @ Valentine
Round 1
138
01/15
L
F 11-3 4:44
W. Turnquist
Winner
Winner-O`Neil-Valentine Tri
O`Neil vs Valentine
138
01/15
W
F 2-0 0:36
A. Lopez
---
Winner-O`Neil-Valentine Tri
Winner vs Valentine
138
01/05
L
DEC 5-3 SV
C. Kort
---
50th Annual High Plains Invite
3rd, 5th, 7th
138
01/05
L
DEC 5-3
J. McNeill
---
50th Annual High Plains Invite
Semis
138
01/05
W
F 7-0 2:54
L. Shiers
Kearney Catholic
50th Annual High Plains Invite
Quarters
138
01/04
W
MD 14-6
Z. Barlean
---
50th Annual High Plains Invite
Round 5
138
01/04
W
TF 15-0 4:16
Z. Beers
Syracuse
50th Annual High Plains Invite
Round 4
138
01/04
W
F 4-0 0:59
B. Manning
North Bend Central
50th Annual High Plains Invite
Round 3
138
12/15
W
DEC 8-6 SV
A. Johnson
---
Valentine Invite
Placement Matches (32 Man)
138
12/15
W
F 4-2 3:44
C. DeVries
---
Valentine Invite
Semis & 5th WB (32 Man)
138
12/14
W
F 5-0 3:06
R. Shippy
Winner
Valentine Invite
Quarters & 3rd WB (32 Man)
138
12/14
W
F 9-2 1:58
A. Lopez
O`Neill
Valentine Invite
Round 2 Champ & WB (32 Man)
138
12/14
W
F 2-0 0:34
G. Soller
Gothenburg
Valentine Invite
Round 1 (32 Man)
138
12/07
W
DEC 8-3
D. Wellnitz
Chadron
Valentine Triangular
Champ. Round 1
138
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/24
L
F 8-0 5:36
J. Myers
Broken Bow
2018 NSAA State Dual Championships
Finals (8 Team)
152
02/24
L
F 2-0 0:33
M. Hernandez
---
2018 NSAA State Dual Championships
Quarterfinals (8 Team)
145
02/03
W
F 7-1 1:50
M. Houten
Broken Bow
SWC JV Tournament McCook
Round 3
152
02/02
L
DEC 12-11
I. Young
---
SWC JV Tournament McCook
Round 2
152
02/02
W
MD 14-5
P. Applegate
Cozad
SWC JV Tournament McCook
Round 1
152
01/27
L
F 9-2 1:39
J. Gallion
Central City
2018 Ainsworth Invitational
Round 4
145
01/27
W
F 14-4 4:38
K. Vincent
---
2018 Ainsworth Invitational
Round 3
145
01/27
L
F 8-1 3:15
K. Higer
---
2018 Ainsworth Invitational
Round 2
145
01/27
W
F 10-4 3:09
J. Abramson
Loomis/Bertrand
2018 Ainsworth Invitational
round 1
145
01/20
L
F 6-0 2:28
D. Zink
Ogallala
Chadron Invitational Wrestling 2018
Semis & 5th WB (32 Man)
145
01/19
W
F 8-3 3:30
E. Saenz
Gering
Chadron Invitational Wrestling 2018
4th Wrestleback (32 Man)
145
01/19
W
F 9-0 1:33
J. Menke
Bridgeport
Chadron Invitational Wrestling 2018
Quarters & 3rd WB (32 Man)
145
01/19
L
F 21-4 5:54
J. Lemmon
Chadron
Chadron Invitational Wrestling 2018
Round 2 Champ & WB (32 Man)
145
01/13
W
DEC 6-5
J. Kindler
Aquinas Catholic
Schuyler JV Invite
combine
152C
01/13
W
F 2-0 0:16
O. Lopez
Schuyler
Schuyler JV Invite
combine
152C
12/16
W
DEC 6-4
A. Canales
Gering
Valentine Invite
Placement Matches (32 Man)
152
12/16
L
F 2-0 1:50
B. Wilson
---
Valentine Invite
6th Wrestleback (32 Man)
152
12/16
L
DEC 8-2
B. Benson
---
Valentine Invite
Semis & 5th WB (32 Man)
152
12/15
W
F 4-0 0:44
H. Steinbach
---
Valentine Invite
Quarters & 3rd WB (32 Man)
152
12/15
W
F 4-1 1:21
J. Cole
Winner
Valentine Invite
Round 2 Champ & WB (32 Man)
152
12/09
L
MD 18-6
D. Zink
---
Gordon Rushville Invite 2017
Finals (16 Man)
152
12/09
W
DEC 14-9
A. Phelps
Hot Springs
Gordon Rushville Invite 2017
Semis & 3rd WB (16 Man)
152
12/09
W
F 8-2 2:59
Z. Haug
Chadron
Gordon Rushville Invite 2017
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
12/02
L
MD 9-0
C. Olson
---
O`Neill Wrestling Invitational
Finals
145
12/02
W
F 7-2 3:35
A. Seymour
Norfolk Catholic High School
O`Neill Wrestling Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
12/02
W
F 2-0 1:08
B. Ortmeier
Guardian Angels Central Catholic
O`Neill Wrestling Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
12/02
W
F 13-2 5:52
C. Temple
Ainsworth High School
O`Neill Wrestling Invitational
Round 1 (16 Man)
145
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/25
L
F 5-0 1:34
T. Heimes
Battle Creek
2017 NSAA State Dual Championships
Finals (8 Team)
132
02/25
L
F 4-1 1:21
P. Powers
Broken Bow
2017 NSAA State Dual Championships
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
126
02/04
W
F 4-1 1:27
G. Jensen
Gothenburg
Valentine JV Invite
Round 4
132
02/03
W
TF 17-1 3:33
E. Carrizales
Broken Bow
Valentine JV Invite
Round 2
132
02/03
W
F 2-0 0:19
D. Wilson
---
Valentine JV Invite
Round 1
132
01/28
L
DEF 0-0 0:45
T. Even
Burke/Gregory
Ainsworth Invitiational
Round 3
132
01/28
L
F 2-0 1:01
O. Pozehl
Ainsworth
Ainsworth Invitiational
Round 2
132
01/28
W
DEC 6-5
E. Rieken
Central City
Ainsworth Invitiational
Round 1 (16 Man)
132
01/28
W
F 2-0 0:38
C. Didier
Sidney
Sidney @ Valentine
Round 1
---
01/21
L
DEC 8-2
L. Nathan
Kelly Walsh
Chadron Invitational Wrestling 2017
4th Wrestleback (32 Man)
132
01/20
L
F 10-0 5:21
K. Kraus
Kelly Walsh
Chadron Invitational Wrestling 2017
Quarters & 3rd WB (32 Man)
132
01/20
W
F 12-0 3:10
C. Osborne
Hot Springs
Chadron Invitational Wrestling 2017
Round 2 Champ & WB (32 Man)
132
01/17
W
F 7-2 3:26
C. Peterson
---
Valentine Triangular
Round 1 (3 Team)
132
01/17
W
DEC 7-4
A. Gilchrist
---
Valentine Triangular
Round 3 (3 Team)
132
01/14
L
F 3-4 2:33
S. Cemer
Blair, NE
2017 Schuyler Wrestling Invite *JV*
Finals & Round Robin Round 5
126
01/14
W
F 4-0 2:51
M. DeArcos
Schuyler, NE
2017 Schuyler Wrestling Invite *JV*
Cons. Semis (8 & 16) & Round Robin Round 4
126
01/14
W
DEC 2-1
E. Cruz
Schuyler, NE
2017 Schuyler Wrestling Invite *JV*
Semis (8, & 16), 1st WB (8), 3rd WB (16), R.R. 3
126
01/14
W
F 4-2 2:15
B. Doxzon
Elkhorn South, NE
2017 Schuyler Wrestling Invite *JV*
2nd Wrestleback (16 Man) & Round 2 - Round Robins
126
01/06
L
FOR 0-0
B. Richardson
Hershey
Gothenburg Reserve Invite
Round 3 (4 Man)
126A
01/05
L
FOR 0-0
T. Ritchie
Kearney
Gothenburg Reserve Invite
Round 2 (4 Man)
126A
01/05
L
FOR 0-0
A. Cole
Broken Bow
Gothenburg Reserve Invite
Round 1 (4 Man)
126A
12/10
L
DEC 8-5
B. Gracey
Mullen
Gordon Rushville Invitational 2016
Finals (16 Man)
126
12/10
W
DEC 8-6 SV
H. Hoos
Gordon-Rushville
Gordon Rushville Invitational 2016
4th Wrestleback (16 Man)
126
12/10
W
MD 19-5
T. Starr
Gordon-Rushville
Gordon Rushville Invitational 2016
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
12/10
W
F 9-1 2:08
J. Thomas
Mitchell
Gordon Rushville Invitational 2016
16 man Cons Round 2
126
12/10
L
MD 8-0
M. McKibbin
Bayard
Gordon Rushville Invitational 2016
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
12/08
L
F 2-0 1:35
J. Ritzen
Chadron
Chadron Triangular
Round 1 (3 Team)
132
12/08
L
F 2-0 1:18
B. Henry
Gordon/Rushville
Chadron Triangular
Round 2 (3 Team)
132
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024