picture of Asa Johnson

High School Results

2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/20
L
DEC 4-3
Broken Bow
Semis & 3rd WB (16 Man)
B145
02/19
W
MD 17-4
A. Stone
Gering
2nd Wrestleback (16 Man)
B145
02/19
L
DEC 4-3
Blair
Qaurters
B145
02/19
W
DEC 11-4
Nebraska City
Round 1 (16 Man)
B145
02/14
W
DEC 10-4
A. Stone
Gering
Placements
145
02/13
W
F 12-1 2:55
---
Consi Semis
145
02/13
L
DEC 5-4 TB1
---
Semis and WB3
145
02/13
W
F 4-0 1:00
Holdrege
Quarters and WB1
145
02/06
L
DEC 7-2
---
Placements
145
02/06
W
DEC 6-4
A. Stone
Gering
Round 2 (Semis and WB1)
145
01/28
W
F 7-0 3:18
---
Round 3 (8 Team)
145
01/28
W
DEC 6-4 SV
---
Round 1 (8 Team)
145
01/28
W
F 7-1 1:47
Gothenburg
Placement Matches (8 Team)
145
01/28
W
F 5-0 5:36
North Platte
Round 2 (8 Team)
145
01/27
W
F 8-0 1:41
---
Round 1
145
01/22
W
DEC 8-7
K. Perez
Mitchell
Round 3 (8 Team)
145
01/22
L
DEC 7-5
---
Round 2 (8 Team)
145
01/22
W
F 5-0 3:17
Valentine
Round 1 (8 Team)
145
01/22
W
F 9-1 3:42
K. Perez
Mitchell
Round 1
145
01/16
W
F 13-1 3:36
J. Birkestrand
Minden
Round 2 (10 Team)
145
01/16
L
DEC 6-5
Broken Bow
Round 5 (10 Team)
145
01/16
W
F 9-3 3:37
Adams Central
Round 1 (10 Team)
145
01/16
W
F 2-0 0:59
M. Singer
Colby
Round 4 (10 Team)
145
01/15
L
DEC 9-3
---
Round 1
145
01/09
W
F 12-1 2:39
---
Round 3 (8 Team)
145
01/09
W
F 2-0 1:06
---
Cross Bracket (8 Team)
145
01/09
W
F 7-1 1:53
Chadron
Round 2 (8 Team)
145
01/09
W
F 4-1 1:08
---
Placement Matches (8 Team)
145
01/09
L
DEC 5-3
S. DeNaeyer
Mullen
Round 1 (8 Team)
152
01/08
W
F 5-0 1:28
Chadron
Round 1
145
01/02
L
DEC 8-6 SV
---
Round 3 (8 Team)
152
01/02
W
F 5-0 1:29
Gothenburg
Placement Matches (8 Team)
145
01/02
W
F 2-0 1:25
North Platte
Round 2 (8 Team)
145
01/02
L
DEC 6-4
---
Round 1 (8 Team)
145
12/09
W
F 2-0 1:05
Hot Springs
Round 1
145
12/05
W
F 10-1 3:32
---
Round 2 (8 Team)
145
12/05
W
F 4-2 1:26
---
Placement Matches (8 Team)
145
12/05
W
DEC 7-3
Seward
Round 3 (8 Team)
152
12/05
W
F 4-0 0:46
---
Cross Bracket (8 Team)
145
12/05
W
F 0-4 1:32
C. Buesing
Cozad
Round 1 (8 Team)
145
12/05
L
DEC 8-5
---
Round 1
152
09/27
L
Sanderson Wrestling Academy
5th Place
145 lbs
09/27
L
Crusader Wrestling
Consi-Semis
145 lbs
09/27
W
Lockdown
Consi of 4
145 lbs
09/27
W
FOR 0-0
Hitchcock
Consi of 8 #2
145 lbs
09/27
L
---
Quarter-Finals
145 lbs
09/27
W
Sanderson Wrestling Academy
Round of 16
145 lbs
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/22
L
DEC 12-6
---
Semis & 3rd WB (16 Man)
B138
02/21
W
MD 12-2
---
2nd Wrestleback (16 Man)
B138
02/20
L
DEC 7-5
---
Quarterfinals
B138
02/20
W
DEC 11-5
---
Round 1 (16 Man)
B138
02/15
L
DEC 6-2
---
Placements
138
02/15
W
F 2-4 1:21
Cozad
Semis and WB3
138
02/14
W
F 14-1 3:06
---
Quarters and WB1
138
02/14
W
F 2-0 1:18
---
Round 1
138
02/08
W
F 2-0 1:06
W. Mackey
Southeast
Round 3 (16 Team)
138
02/08
W
TF 16-1 3:39
J. Hicks
Wheatland
Round 4 (16 Team)
138
02/08
W
TF 22-6 4:58
---
Placement Matches (16 Team)
138
01/31
W
F 2-0 0:28
---
Round 5 (8 Team)
138
01/31
W
F 10-4 5:08
North Platte
Round 4 (8 Team)
138
01/31
W
F 2-0 1:48
---
Round 2 (8 Team)
138
01/31
W
F 7-1 3:20
---
Round 1 (8 Team)
138
01/31
W
F 7-0 2:18
---
Round 3 (8 Team)
138
01/24
W
Scottsbluff High School
RR Rnd 1
138 lbs
01/24
W
C. Feldner
Kearney Catholic
RR Rnd 5
138 lbs
01/24
W
Pierce High School
RR Rnd 4
138 lbs
01/24
W
Bellevue West High School
RR Rnd 3
138 lbs
01/24
W
Broken Bow High School
RR Rnd 1
138 lbs
01/24
W
F 2-0 0:32
Bellevue West
Round 3 (10 Team)
138
01/24
W
DEC 5-4
---
Round 5 (10 Team)
138
01/24
W
F 4-0 1:31
Broken Bow
Round 1 (10 Team)
138
01/24
W
F 2-0 0:26
A. Galindo-Longoria
Scottsbluff
Placement
138
01/24
W
DEC 10-3
---
Round 4 (10 Team)
138
01/18
W
DEC 7-5
---
Round 6
138
01/18
W
F 9-4 3:15
M. Gutierrez
Burlington
Round 4
138
01/18
W
F 5-1 2:37
Kimball
Round 2
138
01/17
L
DEC 4-1
---
Round 1
138
01/11
L
DEC 9-3
---
Placement Matches
138
01/11
W
F 5-2 2:31
---
6th Wrestleback (32 Man)
138
01/11
W
TF 16-0 3:00
Castle View
Semis & 5th WB (32 Man)
138
01/10
W
F 0-0 1:32
---
4th Wrestleback (32 Man)
138
01/10
L
DEC 5-3
---
Quarters & 3rd WB (32 Man)
138
01/10
W
MD 10-1
Burns/Pine Bluffs
Round 2 Champ & WB (32 Man)
138
01/04
W
F 2-0 0:32
---
Round 1
138
12/21
W
F 6-4 3:37
---
Placement Matches (32 Man)
138
12/21
L
DEC 4-3
David City
6th Wrestleback (32 Man)
138
12/21
L
F 8-0 2:52
---
Semis & 5th WB (32 Man)
138
12/20
W
DEC 4-3
---
Quarters & 3rd WB (32 Man)
138
12/20
W
F 4-0 0:48
Gothenburg
Round 2 Champ & WB (32 Man)
138
12/18
L
DEC 4-3
---
Round 1
138
12/14
W
F 3-0 1:29
---
Placement Matches (16 Man)
138
12/14
W
DEC 5-4
Burns
Semis & 3rd WB (16 Man)
138
12/14
W
F 6-1 2:26
G. Rodriguez
Thompson Valley
2nd Wrestleback (16 Man)
138
12/14
L
MD 10-2
---
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
12/14
W
F 4-1 1:58
---
Round 1 (16 Man)
138
12/11
W
F 4-0 0:50
Hot Springs
Round 1
138
12/08
W
F 3-2 2:55
---
Placement Matches (16 Man)
138
12/07
L
DEC 2-1
---
4th Wrestleback (16 Man)
138
12/07
L
MD 12-2
T. Kluck
Aurora
Semis & 3rd WB (16 Man)
138
12/07
W
DEF 2-0 1:43
Sidney
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
12/07
W
F 9-0 3:28
Plattsmouth
Round 1 (16 Man)
138
12/07
L
DEC 12-5
---
Round 1
138
09/28
L
Team Montana
Consi of 4
138 lbs
09/28
W
Vista Ridge High School
Consi of 8 #2
138 lbs
09/28
L
DEC 5-2
Mountain Vista Wrestling
Round of 16
138 lbs
2018-2019
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
07/18
L
VPO1 5-1
Pennsylvania
Consi of 64 #2
138 lbs
07/18
L
VFA 1:10 4-2
New York
Round of 64
138 lbs
07/14
L
VPO1 8-7
Louisiana
Consi of 64 #2
138 lbs
07/14
L
VSU1 12-2 2:33
Wisconsin
Round of 64
138 lbs
02/17
W
F 8-2 3:36
Z. Orton
Blair
3rd and 5th Place
B132
02/17
L
DEC 8-6
---
4th Wrestleback (16 Man)
B132
02/17
L
DEC 9-4
Sidney
Semis & 3rd WB (16 Man)
B132
02/15
W
DEC 3-2
Elkhorn
Quarterfinals
B132
02/10
L
DEC 7-1 TB1
---
1st & 3rd (16 Man)
132
02/10
W
MD 12-2
---
4th Wrestleback (16 Man)
132
02/10
L
DEC 10-4
Sidney
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
02/09
W
DEC 7-0
Gering
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
02/09
W
DEC 12-7
Lexington
Round 1 (16 Man)
132
02/03
W
F 4-0 0:31
c. martinez
Minatare
Round 1 (16 Team)
132
02/03
W
F 10-3 5:18
North Park
Round 2 (16 Team)
132
02/03
W
F 2-0 0:36
C. Stockton
Burns/Pine Bluffs
Round 3 (16 Team)
132
02/03
W
MD 8-0
Chadron
Round 4 (16 Team)
132
02/03
L
MD 12-4
Sidney
Placement Matches (16 Team)
132
01/26
L
MD 14-4
Wray
Round 4 (6 Team)
132
01/26
W
F 9-0 3:37
D. Junenaman
Oberlin-Decatur Community
Round 3 (6 Team)
132
01/26
W
F 2-0 3:34
McCook
Round 5 (6 Team)
132
01/26
W
F 8-2 1:30
---
Round 1 (6 Team)
132
01/20
W
DEC 6-2
Bridgeport
Placement Matches (32 Man)
132
01/20
L
DEC 6-4
W. Charron
Natrona
6th Wrestleback (32 Man)
132
01/20
L
MD 9-0
Bayard
Semis & 5th WB (32 Man)
132
01/19
W
DEC 4-2 SV
Bridgeport
Quarters & 3rd WB (32 Man)
132
01/19
W
F 2-1 0:33
Valentine
Round 2 Champ & WB (32 Man)
132
01/15
W
TF 22-5 5:50
Wayne
Round 1 (16 Man)
B132
01/12
L
DEC 4-2
---
Round 3 (16 Team)
132
01/12
W
MD 17-6
Northwest
Round 4 (16 Team)
132
01/12
W
MD 16-7
D. Stewart
Thayer Central
Round 1 (16 Team)
132
01/12
W
F 4-2 3:35
Aurora
Placement Matches (16 Team)
132
01/12
W
F 2-0 1:00
C. Hinze
Columbus Scotus
Round 2 (16 Team)
132
01/06
L
F 3-2 2:55
Cheyenne East
Semis & 5th WB (32 Man)
132
01/06
W
DEC 6-0
Chadron
4th Wrestleback (32 Man)
132
01/05
W
DEC 11-5
I. Palomo
Natrona County
Quarters & 3rd WB (32 Man)
132
01/05
W
F 15-3 4:52
---
2nd Wrestleback (32 Man)
132
01/05
L
DEC 5-3
Laramie
Round 2 Champ & WB (32 Man)
132
12/16
W
DEC 7-3
---
Placement Matches (32 Man)
132
12/16
W
DEC 10-4
---
6th Wrestleback (32 Man)
132
12/16
W
F 12-0 4:37
Ord
Semis & 5th WB (32 Man)
132