Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Ethan Schingle
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2022-2023
2021-2022
2020-2021
2019-2020
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/11
W
TF 17-1 3:56
E. Jordan
Bennett
CHSAA 3A Region 3
3rd and 5th Place Matches
138
02/11
L
DEC 9-5
J. Collett
University
CHSAA 3A Region 3
Consi Semis
138
02/11
L
F 8-2 4:38
T. Thomas
---
CHSAA 3A Region 3
Semis and WB3
138
02/10
W
F 2-0 0:54
E. Jordan
Bennett
CHSAA 3A Region 3
Quarterfinals and WB1
138
02/10
L
NC 0-0
J. Collett
University
CHSAA 3A Region 3
4th Place Matches
138
02/04
W
F 10-0 3:07
J. Baltierrez
Skyline
Skyline @ Fort Morgan
Round 1
138
02/03
W
F 4-0 0:29
A. Rodriguez
Sterling
Sterling @ Fort Morgan
Round 1
138
02/02
L
MD 12-3
T. Long
Roosevelt
Roosevelt @ Fort Morgan
Round 1
138
01/21
L
F 7-2 2:58
T. Thomas
Severance High School
2023 TOP OF THE ROCKIES
4th Wrestleback (32 Man)
138
01/21
W
TF 16-0 3:17
D. Robb
Cherry Creek
2023 TOP OF THE ROCKIES
Quarters & 3rd WB (32 Man)
138
01/21
W
DEC 15-11
K. D`amico
Brighton
2023 TOP OF THE ROCKIES
2nd Wrestleback (32 Man)
138
01/20
L
DEC 5-4
J. gonzales
Grandview
2023 TOP OF THE ROCKIES
Round 1 (32 Man)
138
01/14
L
DEC 6-4
J. Hergenreter
Eaton
Mel Smith Invitational
5th place
138
01/14
L
F 6-3 4:08
M. Harris
Gunnison
Mel Smith Invitational
Round 9
138
01/14
W
F 5-7 2:17
Z. Cundiff
Bayfield
Mel Smith Invitational
Round 8 Semis
138
01/14
W
F 2-0 2:48
M. Moloznik
Canon City
Mel Smith Invitational
Round 7
138
01/14
L
F 4-2 5:45
J. Hergenreter
Eaton
Mel Smith Invitational
Round 6 Quarters
138
01/13
W
DEC 8-4
P. Buhr
Centauri
Mel Smith Invitational
Round 4
138
01/13
W
F 4-0 3:00
J. Gaona
The Classical Academy
Mel Smith Invitational
Round 2
138
01/13
W
F 13-0 3:37
X. Hare
Northridge
Northridge @ Fort Morgan
Round 1
138
01/07
L
MD 12-0
B. Bach
Holy Family
2023 Gary Daum Classic
Placement Matches (16 Man)
138
01/07
W
MD 14-0
A. Pomeroy
Boulder
2023 Gary Daum Classic
Semis & 3rd WB (16 Man)
138
01/07
W
TF 15-0 3:47
W. Malara
Thompson Valley
2023 Gary Daum Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
01/07
W
F 2-6 0:50
L. Mathewson
Boulder
2023 Gary Daum Classic
Round 1 (16 Man)
138
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/18
L
Replay
DEC 12-7
T. Barker
Pagosa Springs
CHSAA State Championships
1st WB (16 Man)
138-3A
02/17
L
Replay
F 2-0 1:32
B. Boehm
Florence
CHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
138-3A
02/13
W
DEC 12-10 SV
K. Perez
Denver West
CHSAA 3A Region 3
1st Place Matches
138
02/12
W
F 7-2 4:44
G. McGirl
---
CHSAA 3A Region 3
Semis and WB3
138
02/12
W
F 5-0 1:10
G. Carrington
Mullen
CHSAA 3A Region 3
Quarterfinals and WB1
138
01/29
W
DEC 3-0
G. Snodgrass
Thompson Valley
2022 Mile High Classic
Placement
132
01/29
W
TF 15-0 3:56
K. Reed
Frederick
2022 Mile High Classic
Wrestlebacks
132
01/29
L
F 15-12 5:43
T. Leonard
Coronado
2022 Mile High Classic
Semis & WB
132
01/29
W
TF 16-0 3:22
X. Samora
Palisade
2022 Mile High Classic
Quarters
132
01/29
W
F 13-2 5:39
L. Plunkett
Air Academy
2022 Mile High Classic
Round 1
132
01/27
W
MD 19-6
K. Taylor
---
Fort Lupton @ Fort Morgan
Round 1
132
01/15
L
F 11-3 3:31
J. Mars
Bayfield
Mel Smith invitational
4th Wrestleback (32 Man)
132
01/15
W
F 10-7 3:26
D. Gould
The Classical Academy
Mel Smith invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)
132
01/14
W
F 6-0 2:15
k. bradshaw
Woodland Park
Mel Smith invitational
2nd Wrestleback (32 Man)
132
01/14
L
F 7-2 5:03
C. Hawkins
Bennett
Mel Smith invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
132
01/08
L
F 15-3 3:21
J. Airola
Boulder
2022 Gary Daum Classic
Placement Matches (16 Man)
132
01/08
W
DEC 20-13
A. Muir
Erie
2022 Gary Daum Classic
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
01/08
W
F 10-1 3:00
S. Guerrero
Holy Family
2022 Gary Daum Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
01/08
W
F 6-1 1:35
C. Ferguson
Monarch
2022 Gary Daum Classic
Round 1 (16 Man)
132
01/07
W
F 2-0 3:15
R. Green
---
Fort Morgan @ Severance High School
Round 1
132
12/17
L
Replay
F 2-0 0:54
D. Ledford
Laramie
2021 Jimmy John`s NCCT
Rd 5 Quarter Finals & Consolation Round 4
132
12/17
W
Replay
DEC 4-2
S. Davis
Fossil Ridge
2021 Jimmy John`s NCCT
Rd 4 Consolation Round 3
132
12/17
W
Replay
F 4-2 3:28
R. Coombs
Centauri
2021 Jimmy John`s NCCT
Rd 3 Champ/Rd 2 Consi
132
12/17
L
Replay
F 2-0 0:49
J. McGowan
Rock Canyon
2021 Jimmy John`s NCCT
Rd 1 Champ
132
12/17
L
F 5-4 2:40
C. Midcap
---
Wray @ Fort Morgan
Round 1
138
12/11
L
DEC 6-5
C. Cure
Platte Valley
2021 Roosevelt Invitational
Consi Semis
132
12/11
L
F 2-0 1:05
D. Hernandez
---
2021 Roosevelt Invitational
Champ Semis & Consi Quarters
132
12/11
W
F 2-8 3:23
C. Schaffer
Valley
2021 Roosevelt Invitational
Quarters & 1st WB
132
12/11
W
F 5-3 4:21
K. Cobb
Rocky Mountain
2021 Roosevelt Invitational
16-Man Round 1
132
12/10
W
TF 15-0 3:09
O. Reininger
Weld Central
Weld Central @ Fort Morgan
Round 1
132
12/09
W
DEC 5-4
K. Gordon
Thompson Valley
Thompson Valley @ Fort Morgan
Round 1
132
12/04
L
FOR 0-0
T. Davidsen
---
Chuck Annand Invitational
1st & 3rd (16 Man)
132
12/04
W
MD 9-0
S. Davis
---
Chuck Annand Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
132
12/04
W
MD 11-0
L. Sampson
Akron
Chuck Annand Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
12/04
W
F 2-0 0:35
S. Fye
---
Chuck Annand Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
132
12/04
L
F 2-8 3:11
T. Davidsen
---
Chuck Annand Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
12/04
W
F 5-0 1:13
A. Juarez
Holly
Chuck Annand Invitational
Round 1 (16 Man)
132
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/06
L
DEC 2-0
T. Devlin
---
CHSAA 3A Region 3
Placement Matches
145
03/06
W
F 2-2 1:25
J. Mora
---
CHSAA 3A Region 3
Consi Semis
145
03/05
W
F 2-0 1:33
R. Callighan
Elizabeth
CHSAA 3A Region 3
Semis & 1st WB
145
03/05
L
F 10-1 4:36
I. Copeland
---
CHSAA 3A Region 3
Quarterfinals
145
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/18
L
DEF 0-0
T. Muncie
Longmont
Wiggins Invitational
Round 3
126
01/18
L
FOR 0-0
K. Brewer
---
Wiggins Invitational
Round 2
126
01/16
W
DEC 4-0
E. Torrez
Mead
Fort Morgan @ Mead
Round 1
126
01/11
L
DEC 10-6
T. Mascarenas
---
Windsor @ Fort Morgan
Round 1
132
01/10
L
F 6-2 0:41
D. Collins
Wray
Wray @ Fort Morgan
Round 1
126
12/21
W
F 2-6 1:48
C. Langley
---
Sidney @ Fort Morgan
Round 1
126
12/14
W
F 4-2 2:16
C. Cannon
Platte Valley
2019 Brush Pre-Holiday Girls/JV
round 6
126
12/14
W
DEC 6-5
I. Garcia
---
2019 Brush Pre-Holiday Girls/JV
round 5
126
12/14
L
F 7-0 2:58
Z. Geist
---
2019 Brush Pre-Holiday Girls/JV
semi round
126
12/14
W
F 2-0 1:59
C. Cannon
Platte Valley
2019 Brush Pre-Holiday Girls/JV
round 2
126
12/07
L
MD 14-1
E. Urbina
Brush
Chuck Annand Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
12/07
W
F 0-0 2:45
A. Allen
---
Chuck Annand Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
126
12/07
W
F 0-0 4:37
M. Thompson
Ralston Valley
Chuck Annand Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
12/07
L
MD 14-4
R. Beyer
University
Chuck Annand Invitational
Round 1 (16 Man)
126
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024