Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 2-4 · Resumes Today at 5:30 PM UTC
2024 Alaska USAW State Fk/FS/GR Champion
Today · 12:00 PM UTC
Eastern National MAWA Championships
Today · 12:00 PM UTC
ISWA FS/Greco State
Today · 1:00 PM UTC
VAWA FS/Greco State Champs
Today · 1:00 PM UTC
2024 Missouri USA FS/GR State
Today · 1:00 PM UTC
Tennessee Iron Man
Today · 1:00 PM UTC
TN USAW Freestyle & Greco State Champio
Today · 2:00 PM UTC
USAWKS FRECO State
Today · 2:00 PM UTC
WWF Freestyle/Greco State Champs
Today · 2:00 PM UTC
Iowa/USA State Freestyle/Greco Champions
Today · 3:00 PM UTC
Clash at Bullhead
Today · 4:00 PM UTC
WSWA Freestyle and Greco State
Today · 5:00 PM UTC
Minnesota FS/GR State Tournament
Tomorrow · 3:00 PM UTC
NEUSA FS/GR State
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
James Tougas
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2020-2021
2019-2020
2018-2019
Team Name
Hartland
Hartland B
Hartland Gld
Hartland HS
JV Hartland
Michigan Red
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/30
L
TF 20-5 3:36
A. Walker
Detroit Catholic Central HS
MHSAA Team Wrestling Finals
Semifinals (8 Team)
125
03/27
L
DEC 5-0
K. Al-Hariri
West Bloomfield
MHSAA Regional 4-1
2nd Wrestleback (8 Man)
130
03/27
W
DEC 6-3
F. Cacevic
St Clair Shores Lakeview
MHSAA Regional 4-1
Semis & 1st WB (8 Man)
130
03/27
L
TF 15-0 3:57
L. Ladach
Grosse Pointe North
MHSAA Regional 4-1
Quarterfinals (8 Man)
130
03/20
W
F 0-0 1:21
N. Hashmi
West Bloomfield
MHSAA District 7-1
Placement
130
03/20
W
DEC 7-2
B. Teets
Birmingham Groves
MHSAA District 7-1
Cons. Semis (16 and 32 Man)
130
03/20
L
DEC 9-2
K. Al-Hariri
West Bloomfield
MHSAA District 7-1
Round 4 (16 and 32 Man)
130
03/20
W
F 2-0 0:41
S. Justin
Walled Lake Central
MHSAA District 7-1
Round 3 (16 and 32 Man)
130
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
07/17
L
TF 10-0 1:02
T. Anderson
Sebolt Wrestling Academy
Midwest Iron Man Duals High School Freestyle
Round 2 (20 Team)
120
07/17
L
TF 19-9 2:57
G. Weaver
Northern Extreme
Midwest Iron Man Duals High School Freestyle
Round 1 (20 Team)
120
07/17
L
TF 10-0 2:18
B. Baustert
MWC Gold
Midwest Iron Man Duals High School Freestyle
Round 3 (20 Team)
120
03/12
L
F 2-2 3:36
J. Ferguson
Dakota HS
Dakota HS @ Hartland HS
Round 1
---
02/28
L
F 7-0 2:30
C. Grzegorczyk
---
MHSAA Team Wrestling Finals
Quarterfinals (8 Team)
119
02/12
W
F 10-5 1:55
D. Eaddy
Flushing HS
Hartland Quad
Champ. Round 1
119
02/08
W
TF 17-2 5:01
W. Smith
Wayne Memorial HS
KLAA Individual Wrestling Championships
Placement Matches (16 Man)
JV 112
02/08
W
F 2-0 0:35
h. shajira
Fordson
KLAA Individual Wrestling Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
JV 112
02/08
W
F 0-0 0:22
a. ali
Fordson
KLAA Individual Wrestling Championships
Quarters & 1st WB (16 Man)
JV 112
01/25
W
F 0-0 0:34
C. Cheng
Novi HS
Novi HS vs. Hartland HS
Round 1
112
01/25
W
F 0-0 1:38
M. Floreno
Plymouth HS
Plymouth HS vs. Hartland HS
Round 1
112
01/25
W
F 0-0 0:38
A. Pham
Salem HS
Salem HS vs. Hartland HS
Round 1
119
01/25
L
MD 17-4
J. Gattoni
Northville HS
Northville HS vs. Hartland HS
Round 1
119
01/25
L
F 0-0 3:02
J. Morgan
---
Hartland HS @ Canton HS
Round 1
119
01/16
L
F 2-0 0:56
Q. Newton
---
Hartland HS @ Brighton HS
Round 1
119
01/11
L
DEC 4-3
J. Sunkle
---
Jim Dewland Classic
Round 4
119
01/11
W
DEC 6-2
E. Malinczak
Saline
Jim Dewland Classic
Round 3
119
01/11
L
MD 11-2
J. (82)
---
Jim Dewland Classic
Round 1
119
12/14
L
MD 10-0
I. Fielder-Pierce
Milford
The Herm Wilkinson Highlander Classic
Placement Matches (16 Man)
119
12/14
W
DEC 9-7
C. Gonzales
Grand Ledge
The Herm Wilkinson Highlander Classic
Semis & 3rd WB (16 Man)
119
12/14
W
DEC 8-6
G. Herd
Swartz Creek
The Herm Wilkinson Highlander Classic
2nd Wrestleback (16 Man)
119
12/14
L
F 1-2 1:13
C. Sanderson
Mattawan
The Herm Wilkinson Highlander Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
119
12/14
W
DEC 11-6
J. Watson
Grand Blanc
The Herm Wilkinson Highlander Classic
Round 1 (16 Man)
119
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/19
W
F 2-0 0:27
C. Alford
Indiana Marauder
2019 AAU Scholastic Duals
Champ Round 1 (16 Team)
106
06/19
L
DEF 2-0
D. Martinez
---
2019 AAU Scholastic Duals
Round 6 (8 Team)
106
06/19
L
MD 15-3
J. Phan
NFWA Red
2019 AAU Scholastic Duals
Round 1 (8 Team)
106
06/19
L
DEC 4-2
L. Krueger
T.O.P. Orange
2019 AAU Scholastic Duals
Round 2 (8 Team)
106
06/19
W
F 4-4 1:35
S. Smith
---
2019 AAU Scholastic Duals
Placement (16 Team)
106
06/19
W
F 1-4 1:27
R. Cominsky
---
2019 AAU Scholastic Duals
Round 5 (8 Team)
106
06/19
W
F 10-0 4:44
L. Hammerschmidt
RHINO Blue
2019 AAU Scholastic Duals
Semis & WB (16 Team)
106
02/09
W
F 2-2 1:09
S. Sherwood
JV Holt
Holt JV #2 / Jr High 2018-19
Round 3 (4 Man)
107-113
02/09
L
MD 10-0
D. Hafke
JV Holt
Holt JV #2 / Jr High 2018-19
Round 1 (4 Man)
107-113
02/02
W
F 2-0 0:45
W. Smith
Wayne Memorial
KLAA
Placement Matches (16 Man)
JV 103
02/02
W
F 2-0 0:28
B. Diamond
Franklin
KLAA
Semis & 3rd WB (16 Man)
JV 103
02/02
W
TF 18-2 4:33
N. Julien
Plymouth
KLAA
Quarters & 1st WB (16 Man)
JV 103
02/02
W
F 2-0 0:48
K. Logan
Wayne Memorial
KLAA
Round 1 (16 Man)
JV 103
01/19
W
DEC 8-2
D. Fleming
Salem
Hartland Tournament
Placement Matches (16 Man)
103
01/19
L
F 7-0 1:51
P. Wlodyga
Hartland
Hartland Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
103
01/19
W
F 10-1 2:01
E. Alvarado
Jackson
Hartland Tournament
2nd Wrestleback (16 Man)
103
01/19
L
F 11-2 4:34
D. Forgash
---
Hartland Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
103
01/19
W
F 2-0 1:40
D. Bishop
Swartz Creek
Hartland Tournament
Round 1 (16 Man)
103
01/05
W
F 2-0 0:28
S. Bombase
Riverview
Wyandotte Invitational
Placement Matches (16 Man)
103
01/05
W
F 2-1 2:26
J. Shupe
Riverview
Wyandotte Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
103
01/05
L
TF 18-2 5:28
B. Marvin
Saline HS
Wyandotte Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
103
12/22
W
F 6-0 2:40
A. Klan
Churchill
December 22, 2018
Placement
103
12/22
L
DEC 5-0
S. Alaqeel
Dearborn Fordson
December 22, 2018
Semis and WB
103
12/22
W
F 4-0 4:56
C. Tank
Salem
December 22, 2018
Quarters 1st WB
103
12/22
W
F 2-0 0:56
C. Stoltman
Hartland HS
December 22, 2018
Round 2 32 & 16
103
12/15
W
MD 20-12
C. Stoltman
Hartland
Holt JV #1 2018-19
Round 5 (6 Man)
87-106
12/15
L
TF 16-0 4:58
R. Sigurani
Eaton Rapids
Holt JV #1 2018-19
Round 4 (6 Man)
87-106
12/15
W
F 2-0 2:11
J. Pressley
---
Holt JV #1 2018-19
Round 3 (6 Man)
87-106
12/15
W
F 14-1 5:48
E. Matteson
Mason
Holt JV #1 2018-19
Round 2 (6 Man)
87-106
12/15
W
F 2-0 1:15
H. Tran
Holt
Holt JV #1 2018-19
Round 1 (6 Man)
87-106
Related Content
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020
Greatest Pins
May 2, 2024
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Class Of 2025 Recruiting News
Jun 30, 2023
Women's Spotlight
Feb 24, 2022