Mar 23-Dec 31, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25-26, 1:00 PM UTC
U16 and Junior FS and GR State 2024
May 25, 3:00 PM UTC
CUSAW 2024 Freestyle and Greco State Cha
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 25, 4:00 PM UTC
Mark Halvorson Memorial (2024)
May 26, TBD
U16 and Junior Greco State 2024
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1-2, 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Joshua Bingham
Results
Videos
High School Results
High School
High School
International
Team Name
Anderson County
Anderson County High School
Tennessee Valley Wrestling
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/24
L
M FOR 0-0
T. Ross
Soddy Daisy
TSSAA Division I and Girls State Championships
3rd/5th Place (16 Man)
A 165
02/24
L
Replay
DEC 12-5
N. Taylor
White House Heritage
TSSAA Division I and Girls State Championships
Conso Semi (16 Man)
A 165
02/24
L
Replay
DEC 8-2
D. Leavell
Clinton High school
TSSAA Division I and Girls State Championships
Semis
A 165
02/23
W
Replay
DEC 9-5
J. Ramirez
Marion Co.
TSSAA Division I and Girls State Championships
Quarters
A 165
02/23
W
Replay
F 2-0 1:45
C. Neal
Fairview
TSSAA Division I and Girls State Championships
Round 1 (16 Man)
A 165
02/17
W
DEC 6-2
H. Moore
Greeneville
TSSAA Section 1 Class A
Placements
165
02/17
W
DEC 5-1
K. Honaker
Tennessee
TSSAA Section 1 Class A
Consi Semis
165
02/17
W
F 3-1 4:37
J. Roberts
Sullivan East
TSSAA Section 1 Class A
Semis and WB 3
165
02/17
L
F 4-6 3:25
C. Morales
Cocke County
TSSAA Section 1 Class A
Quarterfinals and WB 1
165
02/11
W
DEC 5-1
E. Breeden
Seymour
TSSAA Region 2 Class A
Placement Matches (8 Man)
165
02/10
W
F 2-0 0:29
B. Laxton
Scott High School
TSSAA Region 2 Class A
2nd Wrestleback (8 Man)
165
02/10
L
DEC 4-0
D. Lavell
Clinton High school
TSSAA Region 2 Class A
Semis & 1st WB (8 Man)
165
02/10
W
F 5-0 1:23
A. Reynolds
Northview Academy
TSSAA Region 2 Class A
Quarterfinals (8 Man)
165
02/03
W
Replay
F 9-2 3:57
J. DuBose
Munford
TSSAA Dual Meet Championships
Semis & 1st WB (8 Team)
165
02/03
W
Replay
DEC 6-3
K. Fielder
Station Camp
TSSAA Dual Meet Championships
Quarterfinals (8 Team)
165
02/03
L
Replay
DEC 4-3
W. Howard
Pigeon Forge
TSSAA Dual Meet Championships
2nd Wrestleback (8 Team)
165
02/03
W
F 0-0
B. Laxton
Scott High School
AC Invitational
Round 1
165
01/28
W
TF 17-2 5:25
B. Ryans
David Crockett
Section 1 class A Duels
Round 1
165
01/25
W
DEC 6-3
E. Breeden
Seymour
2024 Region II Duals
Round 1
165
01/13
W
F 6-1 5:35
G. Crowder
Dobyns Bennett
Chris Vandergriff Duals
Round 1
165
01/13
W
DEC 6-1
J. Kalchthaler
Maryville
Chris Vandergriff Duals
Round 1
165
01/13
W
F 13-4 5:30
C. Ferrell
David Crockett
Chris Vandergriff Duals
Round 1
165
01/13
W
F 12-0 4:34
C. Hernandez
Pigeon Forge
Chris Vandergriff Duals
Round 1
165
01/06
L
F 6-1 2:04
J. Kalchthaler
Maryville
Maryville Invitational
Placement Matches (16 Man)
165
01/06
L
F 1-0 3:32
J. Hill
Webb School Of Knoxville
Maryville Invitational
Round 4 (16 Man)
165
01/06
W
F 6-1 4:54
S. Campbell
Seymour
Maryville Invitational
round 3
165
01/06
W
F 2-0 1:49
N. Schroth
Northview Academy
Maryville Invitational
round 2
165
01/06
W
F 2-0 0:29
M. Mitchell
Cocke County
Maryville Invitational
round 1
165
12/21
W
FOR 0-0
C. Lockery
Cleveland
23/24 Soddy Daisy Varsity Showdown
Placement (4 Man)
165
12/21
W
F 2-0 0:34
J. Scott
Whitwell
23/24 Soddy Daisy Varsity Showdown
Round 5 (6 Man)
165A
12/21
W
DEC 7-2
A. Edgar
East Hamilton
23/24 Soddy Daisy Varsity Showdown
Round 4 (6 Man)
165A
12/21
W
F 9-10 3:49
M. Belva
McCallie School
23/24 Soddy Daisy Varsity Showdown
Round 3 (6 Man)
165A
12/21
W
F 2-0 1:32
Z. Hildebran
Alcoa
23/24 Soddy Daisy Varsity Showdown
Round 2 (6 Man)
165A
12/21
L
F 2-0 0:35
A. Johnson
Boyd Buchanan
23/24 Soddy Daisy Varsity Showdown
Round 1 (6 Man)
165A
12/13
W
F 7-1 5:16
J. Kalchthaler
Maryville
Maryville @ Anderson County
Round 1
165
12/06
L
DEC 9-6
L. Shaw
Livingston Academy
Tri - Farragut,Anderson,Livingston
Round 1
175
10/14
W
F 8-1 3:00
N. Freeman
Franklin High School
Grapple on the Gridiron TN - Oct 14th
Placement Matches (16 Man)
170A
10/14
W
F 4-0 1:26
M. Thompson
Collierville High School
Grapple on the Gridiron TN - Oct 14th
4th Wrestleback (16 Man)
170A
10/14
W
F 4-0 1:41
D. Guffey
MCHS Wrestling
Grapple on the Gridiron TN - Oct 14th
Semis & 3rd WB (16 Man)
170A
10/14
L
F 4-0 3:00
H. Williams
Northwest highschool
Grapple on the Gridiron TN - Oct 14th
Quarters & 1st WB (16 Man)
170A
09/23
W
F 4-0 2:00
A. Evans
Bartlett High School Wrestling
Fall Brawl
Round 1 (4 Man)
165B
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020