Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Tomorrow · 12:00 PM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 8-9, 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 8, 2:30 PM UTC
The 41st Alabama State Games - HS Boys D
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Gabino Vargas
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
2020-2021
Team Name
Boyden Hull Rock Valley
Boyden Hull-Rock Valley
Boyden-Hull/Rock Valley
Rock Valley (Boyden-Hull/RV)
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
L
Replay
DEC 6-4 SV
O. Mayall
Humboldt
IHSAA State Championships
Round 4: Quarters & 3rd WB
2A-120
02/15
W
Replay
F 12-5 3:58
J. Sonberg
Osage
IHSAA State Championships
Round 3: 2nd WB
2A-120
02/14
L
Replay
F 3-0 3:23
C. Schmauss
Crestwood, Cresco
IHSAA State Championships
Round 2: 2nd Round & 1st WB
2A-120
02/14
W
Replay
DEC 8-1
C. Keokenchahn
Sergeant Bluff-Luton
IHSAA State Championships
Round 1: 1st Round
2A-120
02/10
L
DEC 5-3
I. Wilson
Algona
IHSAA 2A District 2 @ Estherville LC
Placement (12 Man)
120
02/10
W
F 4-1 1:01
M. Gonnerman
Okoboji/HMS
IHSAA 2A District 2 @ Estherville LC
Semis & WB (12 Man)
120
02/10
W
NC 0-0
M. Gonnerman
Okoboji/HMS
IHSAA 2A District 2 @ Estherville LC
2nd Place Match (12 Man)
120
02/07
W
F 4-1 0:51
C. Jurrens
Central Lyon/George-Little Rock
CLGLR/HEELAN/BHRV
Round 1
120
02/07
W
F 4-1 1:35
J. Nguyen
Bishop Heelan Catholic
CLGLR/HEELAN/BHRV
Round 1
120
01/31
W
MD 11-3
A. Boersma
MOC-Floyd Valley
BHRV/MOC-FV/OKO-HMS
Round 1
126
01/31
W
F 17-5 3:49
M. Gonnerman
Okoboji/HMS
BHRV/MOC-FV/OKO-HMS
Round 1
126
01/26
L
DEC 2-1
R. Bahnson
West Lyon
Siouxland Conference Tournament - 2024
1st Place
120
01/25
W
TF 18-2 3:43
M. Lopez
Okoboji
Siouxland Conference Tournament - 2024
Semis & Cons Rnd1 (8 Man)
120
01/20
W
DEC 10-5
B. Hessenius
LeMars
Bishop Heelan Invitational
Placement Matches (16 Man)
120
01/20
W
F 4-0 2:51
R. Richardson
Storm Lake
Bishop Heelan Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
120
01/20
L
MD 9-1
H. Cisar
Sioux Falls Lincoln
Bishop Heelan Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
01/20
W
F 8-3 1:09
J. Nguyen
Bishop Heelan
Bishop Heelan Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
01/17
W
MD 10-2
C. Keokenchahn
Sergeant Bluff-Luton
SBL/BHRV/SLP/WL
Round 1
120
01/16
W
F 8-2 1:06
J. Baumgarn
Spirit Lake Park
SBL/BHRV/SLP/WL
Round 1
120
01/16
L
DEC 5-2
R. Bahnson
West Lyon
SBL/BHRV/SLP/WL
Round 1
120
01/06
W
F 11-2 5:15
J. Ackermen
Pocahontas Area
GTRA Invitational
Placement Matches (16 Man)
120
01/06
L
DEC 3-0
D. Jacobsen
Central Springs
GTRA Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
01/06
W
F 8-3 1:19
O. Fehr
West Bend-Mallard
GTRA Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
01/05
W
F 6-0 1:43
R. Persinger
West Sioux, Hawarden
BHRV/Hinton/West Sioux/Central Lyon
Round 1
120
12/22
W
F 2-0 1:28
D. Meza
Sioux City West
WesternChristian/BHRV/MMCRU/SCWest
Round 1
120
12/22
W
F 8-2 1:42
J.
Western Christian
WesternChristian/BHRV/MMCRU/SCWest
Round 1
120
12/14
W
F 6-1 2:43
J. Romo
Sioux Center
SHS/BHRV/Sioux Center
Round 1
126
12/09
L
F 2-0 0:56
C. Morrow
Akron-Westfield
2023 Jim Henrich Westerner Invitational
1st & 3rd & 5th(12 Man)
120
12/09
W
DEC 4-2
J. Hoffman
Sheldon South O`Brien
2023 Jim Henrich Westerner Invitational
Semis & 2nd WB (12 Man)
120
12/09
W
F 2-0 0:52
C. Bartolo
Lawton-Bronson
2023 Jim Henrich Westerner Invitational
Quarterfinals (12 Man)
120
12/08
L
DEC 7-3
R. Bahnson
West Lyon
West Lyon, BHRV, SO Tri
Round 1
120
12/06
W
DEC 11-6
K. Klein
Sioux City North
SSC Triangular
Round 1
126
12/06
W
MD 14-2
D. Balderas
South Sioux City
SSC Triangular
Round 1
126
12/02
L
MD 9-0
K. Meink
Millard South
Sergeant Bluff-Luton Invitational
Placement (16 Man)
120
12/02
W
F 10-1 3:31
D. Cleveland
Sioux City East
Sergeant Bluff-Luton Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
12/02
W
DEC 8-2
T. Schon
Spencer
Sergeant Bluff-Luton Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
12/02
W
DEC 3-2
J. McAuliff
Papillion-La Vista
Sergeant Bluff-Luton Invitational
Round 1 (16 Man)
120
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/21
W
DEC 5-2
H. Cisar
Sioux Falls Lincoln
Bishop Heelan Invitational 2023
FINALS
113
01/21
L
MD 14-3
P. Sanchez
Creighton Prep
Bishop Heelan Invitational 2023
Semis and Cons Semi (16 Man)
113
01/21
W
DEC 7-5
K. Swenson
Watertown
Bishop Heelan Invitational 2023
Quarterfinals (16) and Cons rd 1 (16 Man)
113
01/21
W
F 2-0 1:25
C. Kline
Sioux Falls Roosevelt
Bishop Heelan Invitational 2023
Round 1 (16 Man)
113
01/14
L
MD 8-0
C. Morrow
Akron-Westfield
Le Mars Invite 2023
1st Place
113
01/14
W
DEC 7-2
H. Cisar
Sioux Falls Lincoln
Le Mars Invite 2023
Round 4
113
01/14
W
F 10-0 3:31
B. Hessenius
Le Mars
Le Mars Invite 2023
Round 2
113
01/14
W
DEC 8-3
B.
Akron-Westfield
West Lyon Duals
Round 1
120
01/14
W
DEC 4-2 TB1
L. Anderson
West Central
West Lyon Duals
Round 1
120
01/14
W
TF 17-2 5:47
C. Adam
Canton
West Lyon Duals
Round 1
120
01/07
W
F 12-5 5:17
B. Olson
Estherville Lincoln Central
GTRA Invitational
Placement Matches (16 Man)
113
01/07
L
DEC 7-4
C. Swedin
Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
GTRA Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
113
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/08
L
DEC 6-2
L. Price
North Union
GTRA Invitational
Placement Matches (16 Man)
113
01/08
W
F 10-3 3:50
Z. Feld
Garner-Hayfield/Ventura
GTRA Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
113
01/08
W
F 7-0 2:29
A. Bice
Northwood-Kensett
GTRA Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
113
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/19
L
F 4-0 3:37
C. Anderson
Albia
IHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
2A-106
12/19
W
TF 17-2 6:00
L. Kruger
Central Lyon/George-Little Rock
Austin Roberts Memorial Tournament
Placement Matches
113
12/19
W
F 2-2 1:59
C. Keokenchahn
Sergeant Bluff-Luton
Austin Roberts Memorial Tournament
3rd Cons Rd (Cons Finals)
113
12/19
W
F 10-0 2:20
B. Sehman
Okoboji/HMS
Austin Roberts Memorial Tournament
Semi-finals and 2nd Cons Rd
113
12/19
L
DEC 10-8 SV
L. Kruger
Central Lyon/George-Little Rock
Austin Roberts Memorial Tournament
Quarter-finals and 1st Cons Rd
113
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024