Mar 23-Dec 31, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 3:00 PM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 18, 4:00 PM UTC
2024 PNL Duals at Werner Park
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Layna DeMoss
Results
Videos
High School Results
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Benton Community
Benton Community WC
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/02
W
F 8-4 2:19
R. Siems
AGWSR
Iowa AAU Girls State
Round 6 - Quartfinals and WB
157
02/02
L
F 5-0 1:27
P. Gryp
Williamsburg
IGHSAU State Championships
Round 8: 7th Place Matches
145
02/02
L
MD 13-4
A. Simon
Decorah
IGHSAU State Championships
Round 6: 5th WB
145
02/02
W
F 2-0 0:45
J. Gardner
Keokuk
IGHSAU State Championships
Round 5: Semifinals & WB 4
145
02/02
L
F 5-0 3:12
T. Stiefel
East Buchanan
IGHSAU State Championships
Round 4: Quarterfinals & WB 3
145
02/01
W
F 10-8 6:14
D. Cleveland
Ankeny
IGHSAU State Championships
Round 2: 2nd Round and WB1
145
02/01
W
MD 12-2
K. Throndson
NH/TV
IGHSAU State Championships
Round 1: 1st Round
145
01/26
L
DEC 11-5
G. Brus
Davenport
IGHSAU Regional Qualifier 6
Round 8A: Finals
145
01/26
W
F 1-2 4:26
J. Gardner
Keokuk
IGHSAU Regional Qualifier 6
Round 6: Semifinals & 5th WB
145
01/26
W
F 8-0 0:34
J. Steenblock
Cedar Rapids Kennedy
IGHSAU Regional Qualifier 6
Round 4: Quarterfinals & 3rd WB
145
01/26
W
F 11-0 5:39
L. Miller
Solon
IGHSAU Regional Qualifier 6
Round 2: 2nd Round & 1st WB
145
01/20
L
Replay
MD 9-1
P. Gryp
Williamsburg
2024 WaMaC Conference Tournament - Girls
Placement Matches (16 Man)
145
01/20
W
Replay
F 4-0 2:51
B. Mitchell
South Tama County
2024 WaMaC Conference Tournament - Girls
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
01/20
W
Replay
F 2-0 0:44
O. Luzinski
Marion
2024 WaMaC Conference Tournament - Girls
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
01/05
W
Replay
F 2-0 0:45
E. Wagner
Union, LaPorte City
Bobcat Duals
Round 3 (6 Team)
145
01/05
W
Replay
F 2-0 1:29
A. Mallie
Mount Vernon
Bobcat Duals
Round 5 (6 Team)
145
12/21
W
F 0-0 0:42
A. Burger
West Delaware, Manchester
2023 East Buchanan Girls Duals
Round 4 (8 Team)
145
12/21
L
F 6-0 3:30
T. Stiefel
East Buchanan
2023 East Buchanan Girls Duals
Round 3 (8 Team)
145
12/21
W
F 7-2 4:33
S. Burke
Vinton-Shellsburg
2023 East Buchanan Girls Duals
Round 7 (8 Team)
145
12/21
W
F 14-7 4:22
A. Steele
Southeast Polk
2023 East Buchanan Girls Duals
Round 5 (8 Team)
145
12/20
W
F 7-2 2:45
K. Trumblee
Independence
Independence @ Benton Community
Round 1
145
12/15
W
F 2-0 0:54
K. Owens
Williamsburg
Benton Community / Williamsburg @ Grinnell
Round 1
155
12/05
W
Replay
DEC 6-5
S. Burke
Vinton-Shellsburg
2023 Williamsburg Girls Invitational
Placement Matches (16 Man)
145
12/05
W
Replay
F 9-1 3:54
I. Brown
Center Point-Urbana
2023 Williamsburg Girls Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
145
12/05
W
Replay
F 2-0 0:57
T. Peters
Fort Madison
2023 Williamsburg Girls Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
12/05
W
Replay
F 2-2 1:17
I. Stratton
English Valleys-Tri County
2023 Williamsburg Girls Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
145
12/04
W
Replay
F 2-0 0:45
A. Kallemeyn
Central DeWitt
2023 Williamsburg Girls Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
12/04
L
Replay
MD 13-2
P. Gryp
Williamsburg
2023 Williamsburg Girls Invitational
Round 1 (16 Man)
145
12/01
W
F 2-0 0:49
A. Palas
Central Community, Elkader
Warrior Duals
Round 1 (8 Team)
145
12/01
W
F 6-5 5:32
H. Frater
Anamosa
Warrior Duals
Round 3 (8 Team)
145
12/01
W
F 7-0 3:25
H. Bowman
Dubuque Senior
Warrior Duals
Cross Bracket (8 Team)
145
12/01
W
F 2-0 0:42
L. Weerd
Eagle Grove
Warrior Duals
Round 2 (8 Team)
145
12/01
W
F 2-0 1:05
A. Oakland
North Fayette-Valley
Warrior Duals
Placement Matches (8 Team)
145
11/22
W
F 2-1 3:12
N. Tarr
Marshalltown
BGM, BENTON, MARSHALLTOWN, WEST MARSHALL
Round 1
145
11/22
W
F 5-0 2:13
K. Schuler
West Marshall
BGM, BENTON, MARSHALLTOWN, WEST MARSHALL
Round 1
145
11/22
W
F 2-0 0:27
H. Pargeon
BGM, Brooklyn
BGM, BENTON, MARSHALLTOWN, WEST MARSHALL
Round 1
145
11/18
L
F 0-2 1:07
T. Peters
Fort Madison
2023 Urbandale Girls Wrestling Invite
Placement Matches (16 Man)
145
11/18
L
F 6-13 3:06
E. Ritzert
Pella
2023 Urbandale Girls Wrestling Invite
3rd Wrestleback (16 Man)
145
11/18
L
DEC 9-5
S. Wolff
Indianola
2023 Urbandale Girls Wrestling Invite
Semis & 2nd WB (16 Man)
145
11/18
W
F 12-8 4:27
J. Gray
Dallas Center-Grimes
2023 Urbandale Girls Wrestling Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
11/17
L
Replay
F 3-1 4:27
O. Bonnema
Solon
South Tama Girls Invitational
Placement Matches (16 Man)
145
11/17
W
Replay
F 5-0 1:07
W. Cole
South Tama County
South Tama Girls Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
145
11/17
L
Replay
F 4-1 1:28
P. Gryp
Williamsburg
South Tama Girls Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
11/17
W
Replay
F 2-0 2:00
O. Bonnema
Solon
South Tama Girls Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
11/16
W
Replay
F 2-0 0:40
L. Palacios
BCLUW-SH
South Tama Girls Invitational
Round 1 (16 Man)
145
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/05
W
DEC 9-2
A. Heflin
Clear Lake Wrestling Club
Iowa AAU Girls Jr & Sr High State
Medal Round
145
03/05
L
DEC 11-9
I. Moeller
Assuption Rising Knights
Iowa AAU Girls Jr & Sr High State
Cons Semis
145
03/05
W
F 2-0 0:29
M. Cordero
Ankeny Wrestling Club
Iowa AAU Girls Jr & Sr High State
Semis
145
03/05
W
DEC 6-0
A. Hanson
Saint Ansgar
Iowa AAU Girls Jr & Sr High State
Bloodround
145
03/05
W
F 0-0 1:25
L. Kalsow
Okoboji
Iowa AAU Girls Jr & Sr High State
Round 4
145
03/05
W
DEC 6-4
A. Borcherding
Dallas center grimes
Iowa AAU Girls Jr & Sr High State
Round 3 - 2nd Wrestleback (32 Man)
145
03/05
L
DEC 10-8 SV
A. Heflin
Clear Lake Wrestling Club
Iowa AAU Girls Jr & Sr High State
Round 1 (32 Man)
145
Related Content
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021