Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, TBD
UWW Beach World Series - France
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Kenny Thomas
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Metro Region Affiliated
Port Huron Northern
Port Huron Northern HS
Walker Valley
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/24
L
DEC 4-3
J. Thommen
West Region Affiliated
2024 MYWAY State Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
129
03/24
W
F 2-0 0:24
M. Boest
Plainwell WC
2024 MYWAY State Championships
Round 1 (16 Man)
129
02/17
L
DEC 10-3
T. Biggert
Hartland HS
MHSAA Regional 1-1
2nd Wrestleback (8 Man)
126
02/17
W
DEC 4-0
C. Roumayah
Bloomfield Hills HS
MHSAA Regional 1-1
Semis & 1st WB (8 Man)
126
02/17
L
TF 22-5 4:00
B. Abbey
Hartland HS
MHSAA Regional 1-1
Quarterfinals (8 Man)
126
02/10
L
MD 14-1
D. Anderson
Midland HS
MHSAA District 1-1
Placement
126
02/10
W
DEC 6-2
A. Reynolds
Traverse City West HS
MHSAA District 1-1
Cons. Semis (16 and 32 Man)
126
02/10
W
F 3-2 2:50
M. Bradley
Swartz Creek HS
MHSAA District 1-1
Round 4 (16 and 32 Man)
126
02/10
L
DEC 6-1
D. Anderson
Midland HS
MHSAA District 1-1
Round 3 (16 and 32 Man)
126
02/03
W
DEC 5-0
J. Stopczynski
Cousino
MAC Blue Gold Silver
Placement Matches (16 Man)
126
02/03
W
DEC 5-2
G. Bishop
St Clair
MAC Blue Gold Silver
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
02/03
W
MD 13-1
C. Larson
Marysville
MAC Blue Gold Silver
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
01/27
L
F 2-0 0:55
D. Gumtow
Warren Woods Tower
50th Annual Jim Peltier Classic at Yale
Placement Matches (16 Man)
126
01/27
W
F 2-2 3:36
A. Tappan
Seaholm HS
50th Annual Jim Peltier Classic at Yale
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
01/27
W
DEC 6-0
I. Solis
Croswell-Lexington HS
50th Annual Jim Peltier Classic at Yale
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
01/24
L
F 2-0 0:50
C. Walker
Cleveland
Walker Valley @ Cleveland
Round 1
113
01/20
W
F 0-0
N. Aulds
Freeland HS
Bay City Central Varsity 2024
Round 1 (16 Man)
126
01/06
L
F 5-0
G. Mize
Chattanooga Christian School
Chattanooga Christian School @ Walker Valley
Round 1
113
01/05
L
F 6-2 1:43
E. Chiolo
Bradley Central
Bradley Central @ Walker Valley
Round 1
113
12/21
L
DEC 6-1
J. Stopczynski
Cousino
2023 Macomb County Invitational Classic
Third Place Match
126
12/21
W
F 6-1 4:16
G. Berend
Anchor Bay
2023 Macomb County Invitational Classic
6th WB-Conso Semis (32 Man)
126
12/21
L
F 5-1 3:56
C. Campbell
Algonac
2023 Macomb County Invitational Classic
Semifinals
126
12/21
W
F 2-0 1:30
E. Miller
Fraser
2023 Macomb County Invitational Classic
Quarterfinals & 2nd WB
126
12/20
W
DEC 9-2
C. Bibeau
Henry Ford II
2023 Macomb County Invitational Classic
Round 2 Champ & WB (32 Man)
126
12/06
L
F 2-3 2:21
V. Townes
Red Bank
Walker Valley / Howard / Red Bank
Round 1
113
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/02
W
F 0-0 3:00
R. Duncan
Roseville HS
MAC Blue #3 @ Marysville
Round 1
113
01/31
W
F 2-0 0:23
A. McAfee
Marysville HS
MAC Blue #3 @ Marysville
Round 1
113
01/28
L
DEC 4-1
N. Barry
Utica Ford II HS
49th Annual Jim Peltier Classic at Yale
Round 4
113
01/28
L
F 4-1 3:24
D. Staniszwski
Warren Woods Tower
49th Annual Jim Peltier Classic at Yale
Round 3
113
01/19
W
F 4-0 3:02
J. Stopcznski
Cousino HS
MAC Blue #2 @ PHN
Round 1
113
01/14
W
MD 12-0
M. Coleman
Ferndale HS
Armada Team Tournament
Round 1
113
01/14
W
F 6-2 3:07
C. Todd
Armada HS
Armada Team Tournament
Round 1
113
01/14
W
F 4-0 4:00
D. Nelson
Fitzgerald HS
Armada Team Tournament
Round 1
113
01/14
W
F 4-1 2:47
D. Hollis
Center Line HS
Armada Team Tournament
Round 1
113
01/12
L
DEC 1-0
Z. Drugach
St Clair HS
MAC Blue #1 @ SC
Round 1
120
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024