Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 2-4 · Resumes Today at 5:30 PM UTC
2024 Alaska USAW State Fk/FS/GR Champion
Today · 12:00 PM UTC
Eastern National MAWA Championships
Today · 12:00 PM UTC
ISWA FS/Greco State
Today · 1:00 PM UTC
TN USAW Freestyle & Greco State Champio
Today · 1:00 PM UTC
VAWA FS/Greco State Champs
Today · 1:00 PM UTC
2024 Missouri USA FS/GR State
Today · 1:00 PM UTC
Tennessee Iron Man
Today · 2:00 PM UTC
USAWKS FRECO State
Today · 2:00 PM UTC
WWF Freestyle/Greco State Champs
Today · 2:00 PM UTC
Iowa/USA State Freestyle/Greco Champions
Today · 3:00 PM UTC
Clash at Bullhead
Today · 4:00 PM UTC
WSWA Freestyle and Greco State
Today · 5:00 PM UTC
Minnesota FS/GR State Tournament
Tomorrow · 3:00 PM UTC
NEUSA FS/GR State
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Coleman Jones
Results
High School Results
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Dinwiddie
Enka
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
F 0-0 2:48
D. Davis
North Gaston
NCHSAA 3A West Regional
Consi-Semis (16 Man)
215
02/10
W
DEC 5-0
C. Walker
Hibriten
NCHSAA 3A West Regional
3rd Wrestleback
215
02/10
W
DEC 6-3
G. Jones
East Henderson
NCHSAA 3A West Regional
2nd Wrestleback (16 Man)
215
02/10
W
F 6-1 1:17
J. Dentel
Fred T. Foard
NCHSAA 3A West Regional
1st WB
215
02/10
L
DEC 6-3
D. Davis
North Gaston
NCHSAA 3A West Regional
Round 1 (16 Man)
215
01/27
L
F 6-1 1:40
X. Wilson
Eastern Guilford
3A West Duals 1st/2nd Rounds @ EGHS
Round 1
215
01/27
L
DEC 7-6
C. Miller
Central Davidson
3A West Duals 1st/2nd Rounds @ EGHS
Round 1
215
01/24
W
F 2-0 3:21
K. Peek
North Buncombe
North Buncombe @ Enka
Round 1
215
01/23
L
DEC 3-1
P. Deshauteurs
T.C. Roberson
2024 The Mountain 3A/4A Boys Conference
Placement Matches (8 Man)
215
01/23
W
F 2-0 0:38
J. Cumplido-Vazquez
Asheville
2024 The Mountain 3A/4A Boys Conference
2nd Wrestleback (8 Man)
215
01/22
L
DEC 6-1
P. Deshauteurs
T.C. Roberson
2024 The Mountain 3A/4A Boys Conference
Quarterfinals (8 Man)
215
01/20
L
F 2-0 1:22
J. Camblos
Western Albemarle
Orange JV & Girls Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
215
01/20
L
F 2-0 0:40
B. Atkinson
Orange County
Orange JV & Girls Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
215
01/17
L
F 4-1 3:43
H.
McDowell
Enka @ McDowell
Round 1
215
01/13
W
F 2-0 1:05
J. Chandler
Porter Ridge
Bob Mauldlin Mat News Classic
Round 1
215
01/13
L
DEC 6-2
D.
Union Pines
Bob Mauldlin Mat News Classic
Round 1
215
01/13
W
F 6-1 2:13
T. Radford
Chester Sr
Bob Mauldlin Mat News Classic
Round 1
215
12/28
W
DEC 13-6
T. Evans
Cary
Anthony Dunbar Duals
Round 1
215
12/28
W
DEC 3-2
G. Soto
Bunn
Anthony Dunbar Duals
Round 1
215
12/28
W
F 2-0 1:19
J. Morgan
Millbrook
Anthony Dunbar Duals
Round 1
215
12/23
L
DEC 1-0
K. Ensley
Robbinsville
Maroon Devil Duals
Round 2 (3 Team)
215
12/23
W
F 4-2 2:40
E. Reyez
Pigeon Forge
Maroon Devil Duals
Round 3 (3 Team)
215
12/23
L
F 9-2 3:28
J. Castellanos
Dade County
Maroon Devil Duals
Round 1 (4 Team)
215
12/23
L
F 7-6 4:36
J. Lineberry
Cherokee
Maroon Devil Duals
Round 5
215
12/23
W
F 2-0 0:15
C. Greene
Tuscola
Maroon Devil Duals
Round 3
215
12/21
L
DEC 7-4
T. Bridges
Pisgah
Enka @ Pisgah
Round 1
215
12/08
W
F 6-6 1:49
W. Oh
Thomas Jefferson Classical Academy
Asheville Tri (Enka, TJCA)
Round 1
215
12/08
W
F 2-0 1:10
A. Briggs
Asheville
Asheville Tri (Enka, TJCA)
Round 1
215
12/01
L
F 3-4 1:48
B. Batchelor
Mountain Heritage
Mountain Heritage @ Enka
Round 1
215
11/22
W
FOR 0-0
J. Kelly
Wheatmore
2023 Jet Invitational
5th Place
215
11/22
L
F 7-0 4:55
R. Lewis
T L Hanna
2023 Jet Invitational
Consi Semi
215
11/22
W
F 2-0 0:23
R. Dunn
Rutherfordton-Spindale
2023 Jet Invitational
3rd WB
215
11/22
W
F 9-3 4:18
R. Obispo
Owen
2023 Jet Invitational
2nd WB (16 Man)
215
11/22
L
DEC 8-4
J. McCowan
Hickory Ridge
2023 Jet Invitational
Quarterfinals
215
11/18
L
F 6-1 5:42
D. Patterson
Hayesville
2023 Maroon Devil Invitational
Round 3
215
11/18
L
F 2-2 0:31
M. Diaz
Franklin
2023 Maroon Devil Invitational
Round 1
215
11/17
L
F 2-0 1:26
M. Diaz
Franklin
Enka/Union County (GA) @ Franklin
Round 1
215
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/29
L
F 2-0 1:16
T. Bridges
Pisgah
1st & 2nd Round State Duals@ Pisgah
Round 1
195
01/21
L
F 2-0 1:11
E. Voznyuk
T.C. Roberson
2023 3A `The Mountain` Conference Tourn
2nd Wrestleback (8 Man)
195
01/21
L
DEC 12-7
E. Pretrick
Asheville
2023 3A `The Mountain` Conference Tourn
Quarterfinals (8 Man)
195
01/14
L
F 7-1 2:25
Z. Carson
Chester Sr
Bob Mauldin Mat News Classic
Round 1
182
01/14
L
DEC 8-5
M. Newman
Person
Bob Mauldin Mat News Classic
Round 1
182
01/07
L
F 2-0 1:47
K. Satterfield
Union
2023 Enka Duals
Round 2 (4 Team)
182
01/07
L
F 2-0 3:36
T. Jackson
Robbinsville
2023 Enka Duals
Round 3 (4 Team)
182
01/07
L
F 9-0 3:54
Z. Brown
Brevard
2023 Enka Duals
Round 2 (3 Team)
182
Related Content
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020
Greatest Pins
May 2, 2024
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Class Of 2025 Recruiting News
Jun 30, 2023
Women's Spotlight
Feb 24, 2022