Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 2-4 · Resumes Today at 5:30 PM UTC
2024 Alaska USAW State Fk/FS/GR Champion
Today · 12:00 PM UTC
Eastern National MAWA Championships
Today · 12:00 PM UTC
ISWA FS/Greco State
Today · 1:00 PM UTC
TN USAW Freestyle & Greco State Champio
Today · 1:00 PM UTC
2024 Missouri USA FS/GR State
Today · 1:00 PM UTC
Tennessee Iron Man
Today · 1:00 PM UTC
VAWA FS/Greco State Champs
Today · 2:00 PM UTC
USAWKS FRECO State
Today · 2:00 PM UTC
Iowa/USA State Freestyle/Greco Champions
Today · 2:00 PM UTC
WWF Freestyle/Greco State Champs
Today · 3:00 PM UTC
Clash at Bullhead
Today · 4:00 PM UTC
WSWA Freestyle and Greco State
Today · 5:00 PM UTC
Minnesota FS/GR State Tournament
Tomorrow · 3:00 PM UTC
NEUSA FS/GR State
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Alec Humble
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2018-2019
2017-2018
Team Name
E-3 Grand Forks Central
E4-Grand Forks Central
Grand Forks Central
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
L
DEC 9-7
M. Scheer
Bismarck St. Mary`s
ND Class A State Indv Tournament
1st WB
138
02/14
L
MD 11-2
K. Nelson
Mandan
ND Class A State Indv Tournament
Round 1 (16 Man)
138
02/14
L
DEC 7-6
C. Booth
W-2 Dickinson
2019 ND Class A&B State Duals Tournament
Quarterfinals (8 Team)
138
02/10
L
FOR 0-0
P. Larson
Valley City
ND Class A East Region
1st Place
138
02/09
W
DEC 7-4
F. Ndikumwenayo
Fargo Davies
ND Class A East Region
Semis/WB
138
02/09
W
DEC 7-6
M. Dennis
West Fargo Sheyenne
ND Class A East Region
Quarters/WB
138
02/02
L
DEC 8-3
D. Genova
West Fargo
Grand Forks Central @ West Fargo
Round 1
138
01/27
W
TF 16-1 4:06
L. Wallace
Devils Lake
2019 Larimore Invitational
Placement Matches
138
01/26
W
DEC 6-5
C. Peterson
Minot
2019 Larimore Invitational
Semis & WB
138
01/26
W
F 5-1 2:34
J. Charboneau
Devils Lake
2019 Larimore Invitational
Qtrs & WB
138
01/18
W
DEC 5-0
C. Peterson
Minot
2019 Metro Duals
Round 4 (6 Team)
138
01/18
W
F 8-4 3:37
C. Marx
Bismarck Legacy
2019 Metro Duals
Round 5 (6 Team)
138
01/18
L
DEC 3-1
C. Jones
Williston
2019 Metro Duals
Round 1 (6 Team)
138
01/18
L
F 8-0 2:18
R. Ripplinger
Bismarck
2019 Metro Duals
Round 1 (6 Team)
145
01/18
W
F 7-2 3:27
P. Gall
Jamestown
2019 Metro Duals
Round 3 (6 Team)
138
01/18
L
MD 10-0
J. Berger
Dickinson
2019 Metro Duals
Round 2 (6 Team)
138
01/18
W
MD 14-1
E. Claus
---
Fargo Davies @ Grand Forks Central
Round 1
138
01/11
W
MD 13-5
B. Gerhardt
---
Grand Forks Central @ Devils Lake
Round 1
145
01/05
L
DEC 2-0
K. Graves
---
Bismarck Rotary
Placement Matches (32 Man)
138
01/05
L
DEC 2-1 TB1
R. Luthi
Moorhead
Bismarck Rotary
5th WB (32 Man)
138
01/05
W
DEC 5-3 SV
T. Laducer
---
Bismarck Rotary
Semis & 4th WB
138
01/04
L
F 4-1 1:19
R. Ripplinger
Bismarck High School
Bismarck Rotary
Quarters (32 Man)
138
01/04
W
F 10-1 4:42
E. Mielke
Valley City
Bismarck Rotary
Round 2 Champ & WB (32 Man)
138
01/04
W
F 3-1 5:51
D. Genova
West Fargo
Bismarck Rotary
Round 1 (32 Man)
138
12/21
W
F 14-4 5:58
B. Davis-Jones
Fargo South
West Fargo Sheyenne/Fargo South/GFC Triangular
Champ. Round 1
145
12/20
W
F 8-1 5:15
M. Dennis
West Fargo Sheyenne
West Fargo Sheyenne/Fargo South/GFC Triangular
Champ. Round 1
145
12/15
L
MD 13-1
W. Kleinknecht
---
Valley City Holiday Tournament
Placement Matches (16 Man)
138
12/15
L
F 5-0 0:51
R. Ripplinger
Bismarck High School
Valley City Holiday Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
138
12/15
W
F 10-7 4:36
M. Erickson
Grand Forks Central
Valley City Holiday Tournament
Quarters
138
12/07
L
DEC 3-1
M. Rader
---
45th Annual Sertoma
Champ Bracket - QUARTERS (6:00 PM)
145
12/07
W
F 4-0 3:04
K. Kappedal
Fosston
45th Annual Sertoma
Champ Round 1 (3:00 PM)
145
12/07
L
DEC 8-6
A. Volk
Central Cass
45th Annual Sertoma
CR Quarterfinals (10:30 AM)
145
12/07
L
MD 13-1
P. Larson
Valley City
45th Annual Sertoma
Exhibition Dual (Friday - 7:30 PM)
145
12/07
L
TF 17-0 4:00
O. Novacek
Badger-Greenbush-MR
45th Annual Sertoma
CR Semifinals (12:00 PM)
145
12/07
W
DEC 6-2
A. Magnell
West Fargo
45th Annual Sertoma
CR 5th/6th Finals (1:30 PM)
145
12/05
W
F 2-0 1:27
C. Parsons
Grafton
Grafton/Crookston/Grand Forks Centra/Red River Border Battle
Champ. Round 1
145
12/05
W
DEC 7-3
H. Knutson
Crookston
Grafton/Crookston/Grand Forks Centra/Red River Border Battle
Champ. Round 1
145
12/01
L
DEC 4-2
H. Schwab
Lisbon
Wahpeton Dan Unruh 2018
Place Matches - 16 & RR5
145
12/01
W
FOR 0-0
K. Hiemenz
Frazee
Wahpeton Dan Unruh 2018
Round 5 - Semis, WB3, RR4
145
12/01
W
DEC 4-2
D. Weise
West Fargo Sheyenne
Wahpeton Dan Unruh 2018
Round 2 - 16 & RR2
145
12/01
W
F 4-3 5:08
K. Kliner
Fargo North
Wahpeton Dan Unruh 2018
Round 1 - 16 & RR1
145
11/21
W
DEC 8-1
E. Hanse
Valley City
Grand Forks Central @ Valley City
Round 1
160
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
L
DEC 5-2
M. Martin
Bismarck Legacy
ND Class A State Indv Tournament
3rd, 5th, 7th Place
126
02/17
L
MD 11-3
B. Johnson
Dickinson
ND Class A State Indv Tournament
3rd WB
126
02/16
W
DEC 4-0
H. Barth
Fargo Davies
ND Class A State Indv Tournament
2nd WB
126
02/15
L
F 2-0 1:55
R. Ripplinger
Bismarck High
ND Class A State Indv Tournament
Quarters
126
02/15
W
DEC 4-2
T. Nein
Bismarck Legacy
ND Class A State Indv Tournament
Round 1 (16 Man)
126
02/15
L
F 3-2 1:09
T. LaRocque
---
ND Class A&B State Duals Tournament
Round 1
132
02/15
W
MD 11-3
E. Mielke
E2-Valley City
ND Class A&B State Duals Tournament
Semis & WB
132
02/11
L
TF 15-0 5:37
P. Larson
Valley City
ND Class A East Region
1st Place
126
02/10
W
DEC 4-3 TB1
C. Hansen
---
ND Class A East Region
Semis & 3rd WB
126
02/10
W
MD 12-2
M. Heupel
---
ND Class A East Region
Quarters & 1st WB
126
01/19
L
DEC 3-1
C. Burke
Minot
2018 Metro Duals
Round 2 - 6pm Fri
126
01/19
W
DEC 5-4
T. Laducer
---
2018 Metro Duals
Round 3 - 7:30p Fri
132
01/19
L
F 8-2 2:11
D. Barchenger
Bismarck Century
2018 Metro Duals
Round 5 - 10:30a Sat
126
01/19
L
DEC 7-2
M. Martin
---
2018 Metro Duals
Round 6 - 12noon Sat
126
01/19
L
DEC 8-2
B. Johnson
Dickinson
2018 Metro Duals
Round 4 - 9am Sat
126
01/13
W
MD 13-3
M. Pemble
---
2018 Gadberry Duals
Round 2 (8 Team)
138
01/13
L
MD 17-3
J. Holm
Grand Rapids
2018 Gadberry Duals
Round 1 (8 Team)
132
01/13
L
DEC 7-1
M. Pollock
---
2018 Gadberry Duals
Round 3 (8 Team)
132
01/13
W
F 8-1 2:35
B. Davis-Jones
Fargo South
2018 Gadberry Duals
Round 4 (8 Team)
138
01/05
L
DEC 7-2
J. VanCamp
---
Bismarck Rotary
3rd WB (32 Man)
126
01/05
W
MD 10-1
J. Schuldheisz
Valley City
Bismarck Rotary
2nd Wrestleback (32 Man)
126
01/05
L
DEC 9-4
D. Mckenzie
---
Bismarck Rotary
Round 2 Champ & WB (32 Man)
126
01/05
W
MD 11-3
Z. Magnuson
---
Bismarck Rotary
Round 1 (32 Man)
126
12/16
L
DEC 6-3
J. Honeyman
Bismarck High School
Valley City Holiday Tournament
WB2
132
12/16
L
F 2-0 1:13
T. LaRocque
---
Valley City Holiday Tournament
Quarters
132
12/16
W
F 2-0 1:38
C. Wilson
West Fargo Sheyenne
Valley City Holiday Tournament
Round 1 (16 Man)
132
12/16
W
F 6-0 5:46
A. Naylor
Fargo North
Valley City Holiday Tournament
Pigtail Round 1
132
12/08
W
DEC 7-1
L. Weiler
---
44th Annual Sertoma
Exhibition Dual (Friday - 4:30 PM)
132
12/08
L
DEC 6-4 SV
B. Hatcher
Jamestown
44th Annual Sertoma
Exhibition Dual (Friday - 7:30 PM)
132
12/08
W
MD 13-5
E. Pechtel
---
44th Annual Sertoma
QUARTERS (6:00 PM)
132
12/08
W
DEC 5-3
G. Undeberg
Badger-Greenbush-MR
44th Annual Sertoma
CR 5th/6th Finals (1:30 PM)
132
12/08
W
MD 13-2
A. Magnell
West Fargo
44th Annual Sertoma
CR Quarterfinals (10:30 AM)
132
12/08
L
MD 15-3
B. Carr
---
44th Annual Sertoma
CR Semifinals (12:00 PM)
132
Related Content
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020
Greatest Pins
May 2, 2024
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Class Of 2025 Recruiting News
Jun 30, 2023
Women's Spotlight
Feb 24, 2022