Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, TBD
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
chase owen
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2018-2019
2017-2018
2016-2017
2015-2016
Team Name
Chase County
Chase County HS
Cottonwood Falls-Chase Co.
Cottonwood Falls-Chase County
Cottonwood Falls-Chase County, KS
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/23
W
DEC 4-3
B. Spiess
---
KSHSAA 3A/2A/1A Championships
5th Place (16 man)
182
02/23
L
F 6-2 2:46
T. Villalpando
Minneapolis
KSHSAA 3A/2A/1A Championships
4th Wrestleback (16 Man)
182
02/23
W
DEC 9-6
C. Addis
Cherryvale
KSHSAA 3A/2A/1A Championships
3rd WB (16 Man)
182
02/23
W
DEC 8-4
S. Blanka
---
KSHSAA 3A/2A/1A Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
182
02/22
L
F 2-0 1:07
D. Newton
---
KSHSAA 3A/2A/1A Championships
Quarterfinals (16 man)
182
02/22
W
F 17-7 4:47
M. Quintero
Garden Plain
KSHSAA 3A/2A/1A Championships
Round 1 (16 Man)
182
02/16
W
DEC 4-2 SV
E. King
Oskaloosa
KSHSAA 3-2-1A Regional @ Rossville
Championship Finals (All Brackets)
182
02/15
W
DEC 8-5
N. Howerton
Highland-Doniphan West
KSHSAA 3-2-1A Regional @ Rossville
Championship semis
182
02/15
W
F 2-1 2:43
C. Farley
Wellsville
KSHSAA 3-2-1A Regional @ Rossville
Championship Quarterfinals (All Brackets)
182
02/09
W
MD 9-1
T. Palic
---
Chase County Invitational
Placement Matches (8 Man)
182
02/09
W
MD 18-5
E. McElravy
---
Chase County Invitational
Quarterfinals (8 Man)
182
02/09
W
DEC 15-8
N. Howerton
Doniphan West
Chase County Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
182
02/02
L
F 5-2 1:33
I. Smith
ACCHS
Silver Lake High School Tournament
Round 6
182
02/02
L
F 4-4 3:38
S. Chambers
Prairie View
Silver Lake High School Tournament
Round 4
182
02/02
L
MD 13-0
M. Lindhorst
Marysville
Silver Lake High School Tournament
Round 3
182
02/02
W
DEC 16-13
I. Smith
ACCHS
Silver Lake High School Tournament
Round 2
182
02/02
W
TF 21-6 4:26
A. Nielsen
Riley County
Silver Lake High School Tournament
Round 1
182
01/18
W
DEC 3-1
G. Cosllett
Towanda-Circle
2019 Douglass Jamboree
Round 3 (3 Man)
167-176B
01/18
W
DEC 2-1
B. Claibourn
Fredonia
2019 Douglass Jamboree
Round 1 (3 Man)
167-176B
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/23
L
F 2-0 1:59
S. Kuder
Minneapolis
2018 KSHSAA 3A/2A/1A Championships
1st WB (16 Man)
152
02/23
L
F 4-1 0:48
R. Rodriguez
---
2018 KSHSAA 3A/2A/1A Championships
Round 1 (16 Man)
152
02/17
W
DEC 3-0
J. Saunders
---
KSHSAA 3-2-1A Regional Eureka
Consolation Finals (All Brackets)
152
02/17
W
TF 16-1 3:16
M. Harrod
Howard-West Elk
KSHSAA 3-2-1A Regional Eureka
Consolation Semifinals (All Brackets)
152
02/16
L
F 9-2 5:28
C. Eck
---
KSHSAA 3-2-1A Regional Eureka
Championship Semifinals (All Brackets)
152
02/16
W
DEC 7-0
J. Saunders
---
KSHSAA 3-2-1A Regional Eureka
Championship Quarterfinals (All Brackets)
152
02/16
W
F 3-0 1:11
B. Smith
---
KSHSAA 3-2-1A Regional Eureka
Round 2 (16M & 32M)
152
02/10
W
F 0-0 1:48
P. West
---
Chase County Invitational
1st & 3rd (16 Man)
152
02/10
W
TF 18-3
A. Mascote
Council Grove
Chase County Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
152
02/03
L
F 2-0 0:58
C. Wilson
Maur Hill Mount Academy
Silver Lake High School Tournament
Round 6
152
02/03
L
F 2-0 1:12
C. Denny
Anderson County
Silver Lake High School Tournament
Round 5
152
02/03
L
F 2-0 1:06
H. Hurla
Rossville High School
Silver Lake High School Tournament
Round 3
152
02/03
W
DEC 9-4
I. Klassen
Salina South
Silver Lake High School Tournament
Round 2
152
02/03
W
DEC 6-0
C. Brown
St Marys
Silver Lake High School Tournament
Round 1
152
01/20
L
DEC 6-3
B. Claibourn
Fredonia
Eureka Invitational
Consolation Finals
152
01/20
L
F 2-0 0:31
G. Scheer
---
Eureka Invitational
Championship Semi-Final
152
01/20
W
DEC 10-5
A. Winstead
Caney Valley
Eureka Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
01/20
W
F 10-0 2:59
B. Smith
---
Eureka Invitational
Round 1 (16 Man)
152
01/13
L
DEC 3-2
J. Saunders
---
2018 Halstead Wrestling Invitational
Placement Matches (16 Man)
152
01/13
W
DEC 3-1
G. Coslett
Towanda-Circle
2018 Halstead Wrestling Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
152
01/13
L
DEC 10-4
R. Rodriguez
---
2018 Halstead Wrestling Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
152
01/13
W
F 0-0 1:17
C. Edwards
---
2018 Halstead Wrestling Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
01/12
W
F 0-0 0:30
B. Shao
Salina-St. John`s Military Academy
2018 Halstead Wrestling Invitational
Round 1 (16 Man)
152
01/06
W
DEC 5-3
J. Scott
---
Herington McMillin Invitational
Round 6
152
01/06
W
DEC 5-0
K. Ames
Onaga
Herington McMillin Invitational
Round 5
152
01/06
W
DEC 8-1
E. Flock
Larned
Herington McMillin Invitational
Round 2
152
01/06
W
DEC 7-0
N. Brooks
Abilene
Herington McMillin Invitational
Round 1
152
12/16
W
DEC 9-3
C. Blansett
Pittsburg
Emporia Winter Classic
Medal Round
152
12/16
L
DEC 3-2
M. Cutshall
---
Emporia Winter Classic
Round 5
152
12/16
L
F 4-0 1:34
H. Williams
---
Emporia Winter Classic
Round 3
152
12/16
W
DEC 7-3
C. Blansett
Pittsburg
Emporia Winter Classic
Round 2
152
12/03
W
F 5-0 1:30
A. Rathje
Falls City HS
2017 Raider Classic
Round 4
152
12/02
L
F 2-0 1:09
H. Schroeder
Concordia HS
2017 Raider Classic
Metal Round
152
12/02
W
MD 8-0
N. Brooks
Abilene HS
2017 Raider Classic
Round 5
152
12/02
L
F 6-4 5:53
K. True
Salina Central HS
2017 Raider Classic
Round 2
152
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/18
L
F 3-4 3:52
N. Delaney
Burden-Central
KSHSAA 3-2-1A - Jayhawk-Linn - Regional
Consolation Semifinals (All Brackets)
138
02/18
W
F 5-0 3:39
J. Martinez
Whitewater-Remington
KSHSAA 3-2-1A - Jayhawk-Linn - Regional
Consolation Quarterfinals (All Brackets)
138
02/18
W
DEC 8-4
M. Weilert
---
KSHSAA 3-2-1A - Jayhawk-Linn - Regional
Consolation Crossbracketing (16M & 32M)
138
02/17
L
F 11-12 4:43
C. Porter
Douglass
KSHSAA 3-2-1A - Jayhawk-Linn - Regional
Championship Quarterfinals (All Brackets)
138
02/17
W
F 2-0 1:04
L. Thompson
Mound City-Jayhawk Linn
KSHSAA 3-2-1A - Jayhawk-Linn - Regional
Championship 1st Round (16M & 32M)
138
02/11
L
TF 17-2
B. Shults
---
Chase County Invitational
1st & 3rd (16 Man)
138
02/11
W
DEC 6-1
Z. Grabbe
---
Chase County Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
138
02/11
W
F 0-0 0:26
A. Galloway
Wellsville
Chase County Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
01/14
L
F 0-0 1:14
A. Constable
---
Halstead Invitational
Placement Matches (16 Man)
138
01/14
W
DEC 5-1
J. Raigoza
Nickerson
Halstead Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
138
01/14
L
F 0-0 2:11
B. Shults
---
Halstead Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
138
01/13
W
DEC 11-5
J. Martinez
Remington
Halstead Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
01/13
W
TF 15-0
G. Coslett
Circle
Halstead Invitational
Round 1 (16 Man)
138
01/07
W
DEC 8-3
N. Delaney
Burden-Central
Herington McMillin Invitational
Round 6
138
01/07
W
DEC 10-3
J. Randles
Abilene
Herington McMillin Invitational
Round 5
138
01/07
W
F 6-1 1:53
J. Smith
Council Grove
Herington McMillin Invitational
Round 4
138
01/07
W
F 7-0 2:58
J. Scott
---
Herington McMillin Invitational
Round 3
138
01/07
W
F 4-0 1:22
T. Stoner
Chapman
Herington McMillin Invitational
Round 2
138
12/17
W
DEC 5-2
D. Green
Pittsburg
Emporia Winter Classic
Medal Rounds
138
12/17
W
F 8-5 5:21
D. Holmgren
Eisenhower
Emporia Winter Classic
Round 3
138
12/17
W
F 6-1 2:11
E. Alejos
Topeka High
Emporia Winter Classic
Round 2
138
12/17
L
F 2-0 1:33
D. Green
Pittsburg
Emporia Winter Classic
Round 1
138
12/03
W
DEC 8-2
K. True
Salina Central HS
2016 Raider Classic
Metal Round
138
12/03
L
DEC 6-5
J. Parenti
Ottawa HS
2016 Raider Classic
Round 5
138
12/03
W
F 2-0 1:33
L. Burns
Falls City HS
2016 Raider Classic
Round 4
138
12/03
W
F 2-0 1:50
A. Wuthnow
Abilene HS
2016 Raider Classic
Round 3
138
12/03
W
MD 13-1
K. True
Salina Central HS
2016 Raider Classic
Round 2
138
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/26
L
F 0-0 2:15
S. Harrell
---
2016 KSHSAA 3A/2A/1A Championships
1st WB (16 Man)
126
02/26
L
F 0-0 1:23
D. Owen
---
2016 KSHSAA 3A/2A/1A Championships
Round 1 (16 Man)
126
02/20
L
F 5-0 0:37
D. Bailey
Eureka
KSHSAA 3-2-1A - Marion - Regional
Consolation Finals
126
02/20
W
TF 15-0 3:54
B. Hoover-Lane
Douglass
KSHSAA 3-2-1A - Marion - Regional
Consolation Semifinals
126
02/20
L
F 2-0 0:31
T. Compton
Mound City-Jayhawk Linn
KSHSAA 3-2-1A - Marion - Regional
Championship Semifinals
126
02/19
W
DEC 9-8
D. Champagne
Howard-West Elk
KSHSAA 3-2-1A - Marion - Regional
Championship Quarterfinals
126
02/06
L
F 4-0 1:34
R. Styler
Leavenworth
Silver Lake High School Tournament
Round 4
126
02/06
L
F 0-5 1:51
G. Warren
---
Silver Lake High School Tournament
Round 3
126
02/06
L
F 2-0 0:29
I. Jacobs
---
Silver Lake High School Tournament
Round 2
126
12/05
L
F 5-0 1:27
J. Parenti
---
2015 Raider Classic
Round 5
126
12/05
L
F 2-0 0:46
G. Huseman
---
2015 Raider Classic
Round 4
126
12/05
L
F 0-0 3:18
B. Edwards
Concordia HS
2015 Raider Classic
Round 3
126
12/05
W
MD 15-2
L. Wessel
Chase County HS
2015 Raider Classic
Round 2
126
12/05
L
F 2-0 1:54
C. Wuthnow
Abilene HS
2015 Raider Classic
Round 1
126
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024