Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 17-19, 3:00 PM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18, 4:00 PM UTC
2024 PNL Duals at Werner Park
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 5-9, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Jackson Shramek
Results
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
Blair Taylor
Blair-Taylor
Blair/Taylor
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/25
W
Replay
F 2-0 1:45
J. Schoeder
Cedar Grove-Belgium
2024 WIAA Individual State
Championship (Sat 5:00 p.m.)
D3-215
02/24
W
Replay
DEC 5-2
A. Tegels
Cadott
2024 WIAA Individual State
Semis (Fri. 7:00 p.m.)
D3-215
02/23
W
Replay
F 2-0 0:50
W. Egan
Parkview/Albany
2024 WIAA Individual State
D2/D3 Quarters (Fri. 11:15 a.m.)
D3-215
02/17
W
DEC 3-2
B. Brokopp
Iowa-Grant/Highland
WIAA D3 Sect C @ Mineral Point
1st & 3rd (8 Man)
215
02/17
W
TF 18-2 4:57
W. Egan
Parkview/Albany
WIAA D3 Sect C @ Mineral Point
Semis (8 Man)
215
02/17
W
F 11-5 3:47
M. Busser
Mineral Point
WIAA D3 Sect C @ Mineral Point
Quarterfinals (8 Man)
215
02/10
W
F 11-3 4:53
B. Lehnherr
Aquinas
WIAA D3 Reg CI @ Independence/Gilmanton
Placement (16 Man)
215
02/10
W
F 8-0 3:54
B. Neve
Pittsville
WIAA D3 Reg CI @ Independence/Gilmanton
Semis & 3rd WB (16 Man)
215
02/10
W
F 8-2 1:40
S. McHugh
Independence/Gilm.
WIAA D3 Reg CI @ Independence/Gilmanton
Quarters & 1st WB (16 Man)
215
02/03
W
M FOR 0-0
E. Peper
Rochester Mayo
Pine Island Tournament
1st Place
215
02/03
W
F 4-1 0:46
P. Ha
Rochester Mayo
Pine Island Tournament
Round 4: Semi`s
215
02/03
W
F 2-0 0:56
J. Boston
Park
Pine Island Tournament
Round 2
215
02/02
W
F 0-0
C. Larson
Whitehall
Blair-Taylor @ Whitehall
Round 1
215
01/27
L
DEC 3-1 SV
B. Lockington
Gale-Ettrick-Tremp/Mel-Min
Indee Invitational
Championship Matches
215
01/27
W
F 2-0 1:18
W. Flottmeyer
Aquinas Varsity Reserve
Indee Invitational
Semis
215
01/27
W
F 2-0 1:03
C. Pickering
Gale-Ettrick-Tremp/Mel-Min
Indee Invitational
Quarters and 1st Wrestlebacks
215
01/27
W
F 5-0 0:50
J. Hansen
Mauston/Necedah
Indee Invitational
Round 1
215
01/26
W
F 2-0 2:04
C.
Gale-Ett.-Tr./Mel.-Min.
Gale-Ett.-Tr./Mel.-Min. vs. Blair-Taylor
Round 1
215
01/21
L
DEC 9-5
J. Gonzalez
Reedsburg
Sparta Invitational
1st Place
215
01/20
W
F 7-1 1:39
G. Lofgren
Regis/Altoona
Sparta Invitational
Semis
215
01/20
W
F 2-0 0:37
T. Bailey
New Lisbon
Sparta Invitational
Quarters
215
12/30
W
DEC 6-4
H. Heiden
Freedom
Northern Badger Wrestling Classic - Boys
1st Place
215
12/29
W
DEC 10-5
Z. Hellendrung
Boyceville
Northern Badger Wrestling Classic - Boys
Round H - Semi Finals
215
12/29
W
MD 16-4
L. Chosa
Lakeland/Mercer
Northern Badger Wrestling Classic - Boys
Round F - Quarterfinals
215
12/28
W
F 6-0 1:15
M. Valdovinos
Clear Lake
Northern Badger Wrestling Classic - Boys
Round C
215
12/28
W
F 6-1 1:31
J. Nauertz
Spooner/Webster
Northern Badger Wrestling Classic - Boys
Round A
215
12/15
W
F 2-0 1:31
D. Nyre
Mondovi/Eleva-Strum
Mondovi/Eleva-Strum @ Blair-Taylor
Round 1
215
12/13
W
F 9-0 3:26
G. Brown
Osseo-Fair./Aug./Fall Cr.
Blair-Taylor @ Osseo-Fair./Aug./Fall Cr.
Round 1
285
12/02
W
F 0-0 30:24
J. Cebery
Montello
Royall Invite
Prelim 1
215
12/01
W
F 2-1 1:04
J. Barrientos
Arcadia
Blair-Taylor @ Arcadia
Round 1
215
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/26
W
Replay
F 4-1 2:52
T. Mueller
Crivitz
2023 WIAA Individual State
Championship (Sat 5:00 p.m.)
D3-182
02/25
W
Replay
F 7-7 4:51
J. Walker
Markesan
2023 WIAA Individual State
Semis (Fri. 7:00 p.m.)
D3-182
02/24
W
Replay
DEC 3-2
T. Bogacz
Bonduel
2023 WIAA Individual State
D2/D3 Quarters (Fri. 11:15 a.m.)
D3-182
02/24
W
Replay
MD 11-2
J. Schoeder
Cedar Grove-Belgium
2023 WIAA Individual State
D2/D3 Prelim Round 1 (Thurs. 7:15 p.m.)
D3-182
01/22
W
F 8-2 3:50
B. Rhodes
Reedsburg
Sparta Invitational
Placement Matches (16 Man)
182
01/21
W
DEC 9-3
M. Seidl
Marshfield
Sparta Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
182
01/21
W
F 9-2 1:59
K. Sullivan
Viroqua
Sparta Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
182
01/15
W
MD 11-2
S. Schwengels
Parkview
Ithaca-Weston Invitational 2023
Round 6 (12 Man)
182
01/14
W
DEC 8-2
W. Hilby
Ithaca/Weston
Ithaca-Weston Invitational 2023
Round 5
182
01/14
W
F 4-1 1:18
G. Sperle
Cambridge
Ithaca-Weston Invitational 2023
Round 4
182
01/14
W
F 6-0 2:23
K. Christiansen
Clinton
Ithaca-Weston Invitational 2023
Round 3
182
01/14
W
FOR 0-0
S. Bunn
Middleton
Ithaca-Weston Invitational 2023
Round 2
182
12/11
L
DEC 8-6 SV
J. Ormond
Stratford
Eau Claire North Husky Invite 2022
1st Place
195
12/10
W
F 4-1 1:45
L. Oduwaiye
Simley
Eau Claire North Husky Invite 2022
Varsity Round 3
195
12/10
W
MD 13-2
A. Dorshorst
Auburndale
Eau Claire North Husky Invite 2022
Quarter Finals
195
12/10
W
F 8-2 2:54
E. Mitra
Eau Claire Memorial
Eau Claire North Husky Invite 2022
Round 2
195
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/19
L
DEC 7-6
S. Schutz
Cochrane-Foun. City
WIAA D3 Sect. A @ Saint Croix Falls
2nd Place Match (8 Man)
170
02/19
L
F 0-0 1:22
T. Dormanen
Boyceville
WIAA D3 Sect. A @ Saint Croix Falls
1st & 3rd (8 Man)
170
02/19
W
TF 19-4
C. Gillett
Cameron
WIAA D3 Sect. A @ Saint Croix Falls
Semis (8 Man)
170
02/19
W
F 0-0 3:36
E. Upson
Phillips
WIAA D3 Sect. A @ Saint Croix Falls
Quarterfinals (8 Man)
170
01/29
L
DEC 7-5 SV
B. Kulig
Whitehall
Indee Invitational
3rd Place Matches
170
01/29
W
DEC 13-7
B. Kuhn
Onalaska/Luther
Indee Invitational
Consolation Semi-Finals
170
01/29
L
F 6-1 3:04
I. Johnson
Eau Claire Memorial
Indee Invitational
Semis
170
01/29
W
F 6-2 1:14
L. Sannes
Gale-Ettrick-Tremp/Mel-Min Varsity Reserves
Indee Invitational
Quarters and 1st Wrestlebacks
170
01/22
L
DEC 8-6 SV
E. Sweers
Mauston
Sparta Invitational
Placement Matches (16 Man)
170
01/22
L
F 2-0 1:29
B. Hemauer
DeForest
Sparta Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
170
01/22
W
DEC 12-5
D. Judd
Reedsburg
Sparta Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
170
01/15
L
F 2-0 1:56
D. Fargen
Ithaca/Weston
Ithaca-Weston Invitational 2022
Placement Matches (8 Man)
170
01/15
W
F 12-1 2:35
P. Metz
Wisconsin Dells
Ithaca-Weston Invitational 2022
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
170
01/15
W
F 4-1 1:25
B. Goyette
Holmen Varsity Reserves
Ithaca-Weston Invitational 2022
session 2
170
12/05
W
DEC 7-3
D. Hoehn
Mauston/Necedah
Royall Invite
Placement Matches (8 Man)
182
12/04
W
F 0-0 2:27
L. Noel
West Salem/Bangor
Royall Invite
Semis & 1st WB (8 Man)
182
12/04
W
MD 15-7
D. Elsing
Poynette
Royall Invite
Quarterfinals (8 Man)
182
Related Content
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021
7 D1 Schools In 7 Days For Maui Fundraiser
Aug 28, 2023