Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-9 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 6-8 · Resumes Today at 11:30 AM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Today · 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Today · 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Lancaster Invite
Lancaster Invite
Brackets
Results
Results
Placement Matches (16 Man)
Placement Matches (16 Man)
Round 5 (5 Man)
Semis & 3rd WB (16 Man)
Round 4 (5 Man)
2nd Wrestleback (16 Man)
Round 3 (5 Man)
Quarters & 1st WB (16 Man)
Round 2 (5 Man)
Round 1 (5 Man)
Round 1 (16 Man)
Team Name
Boscobel
Brodhead
Cuba City/Benton/Southwestern
Darlington/Black Hawk
Dubuque Senior
Iowa-Grant/Highland
Lancaster
MFL Mar Mac
Monticello
River Ridge/Cassville
Sparta
Waterloo
Weight Class
106
120
126
132
138
145
152
160
170
182
195
220
285
Placement Matches (16 Man)
View All
1
Kale Hansen
K. Hansen
DEC 10-6
106
W
2
Mason Welsh
M. Welsh
4
Jacob Lomar
J. Lomar
Brodhead
F 0-0 0:59
106
W
3
Ayden Nolan
A. Nolan
Cuba City/Benton/Southwestern
7
Joe Esser
J. Esser
Lancaster
W
MD 16-5
106
6
Christian Kemp
C. Kemp
Dubuque Senior
1
Remington Bontreger
R. Bontreger
Lancaster
W
DEC 9-8
120
3
Juan Alonso
J. Alonso
Waterloo
5
Caden Lindner
C. Lindner
W
F 0-0 0:46
120
2
Kashton Mathis
K. Mathis
MFL Mar Mac
Event Info
Lancaster Invite on Jan 4, 2020 in Lancaster, WI.