Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
South Side MLK Day JV tournament
South Side MLK Day JV tournament
Brackets
Results
Results
Round
Placement Matches (16 Man)
Round 5 (5 Man)
Finals (8 Man)
Round 3 (4 Man)
Semis & 3rd WB (16 Man)
Round 4 (5 Man)
Round 3 (5 Man)
2nd Wrestleback (16 Man)
Round 2 (4 Man)
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
Round 2 (5 Man)
Quarters & 1st WB (16 Man)
Round 1 (4 Man)
Quarterfinals (8 Man)
Round 1 (5 Man)
Round 1 (16 Man)
Team Name
Chaminade
Long Beach
Mepham
Oceanside
Roosevelt
Roslyn
Sewanhaka East
South Side
Weight Class
101A
108A
116
124
131
138A
138B
145
152
160
170
190A
215
285A
undefined
Richard `Richie Lanciers Iii
R. Iii
South Side
W
DEC 7-5
124
3
Hugo Hernandez
H. Hernandez
Mepham
Placement Matches (16 Man)
View All
16
Kieran Harrington
K. Harrington
Oceanside
W
F 0-0 0:45
101A
6
Matthew Goodman
M. Goodman
Mepham
14
Emilio Maimone
E. Maimone
Chaminade
W
NC 0-0
101A
9
James Shields
J. Shields
Chaminade
13
Dominick Mazzolla
D. Mazzolla
Oceanside
W
F 0-0 0:36
101A
15
Jayson Flores
J. Flores
Oceanside
1
Matthew Skulavik
M. Skulavik
Mepham
W
DEC 3-2
124
7
Matthew Tompkins
M. Tompkins
Oceanside
3
Hugo Hernandez
H. Hernandez
Mepham
W
NC 0-0
124
10
Pat Houghton
P. Houghton
Chaminade
Round 5 (5 Man)
1
James O`Connell
J. O`Connell
South Side
W
DEC 6-2
170
2
Ryan Burke
R. Burke
Chaminade
3
Jayden Alvarado
J. Alvarado
South Side
W
F 0-0 3:30
170
4
Diego Realegeno Coto
D. Coto
Roosevelt
Finals (8 Man)
View All
1
Ryan Perry
R. Perry
South Side
DEC 5-4
108A
W
3
Christopher Schmitz
C. Schmitz
Mepham
4
Matthew Ziegler
M. Ziegler
Mepham
F 0-0 1:35
108A
W
2
Evan Siegelson
E. Siegelson
Oceanside
5
Brandon Vitelli
B. Vitelli
Oceanside
W
NC 0-0
108A
7
Daniel Curich
D. Curich
Sewanhaka East
8
Jake Macchia
J. Macchia
Chaminade
NC 0-0
108A
W
6
Dan Montalvan
D. Montalvan
Chaminade
1
Jayden Persaud
J. Persaud
Mepham
W
NC 0-0
116
3
Emma Guevara
E. Guevara
Roslyn
Round 3 (4 Man)
1
Leo Portillo
L. Portillo
Long Beach
FOR 0-0
152
W
2
Nicholas Carvajal
N. Carvajal
Oceanside
3
Kaden Infante
K. Infante
South Side
W
DEC 6-4
152
4
Joseph Skaf
J. Skaf
Roslyn
Semis & 3rd WB (16 Man)
View All
6
Matthew Goodman
M. Goodman
Mepham
W
DEC 10-7
101A
15
Jayson Flores
J. Flores
Oceanside
12
Daniel Corcoran
D. Corcoran
Mepham
NC 0-0
101A
W
9
James Shields
J. Shields
Chaminade
16
Kieran Harrington
K. Harrington
Oceanside
W
F 0-0 1:08
101A
13
Dominick Mazzolla
D. Mazzolla
Oceanside
1
Matthew Skulavik
M. Skulavik
Mepham
DEC 5-3
124
W
5
Noah Oliva
N. Oliva
Long Beach
16
Shawn Lubinda
S. Lubinda
Oceanside
NC 0-0
124
W
3
Hugo Hernandez
H. Hernandez
Mepham
Round 4 (5 Man)
1
James O`Connell
J. O`Connell
South Side
W
DEF 0-0
170
3
Jayden Alvarado
J. Alvarado
South Side
2
Ryan Burke
R. Burke
Chaminade
NC 0-0
170
W
5
William Ragone
W. Ragone
Mepham
Round 3 (5 Man)
1
James O`Connell
J. O`Connell
South Side
W
F 0-0 2:00
170
4
Diego Realegeno Coto
D. Coto
Roosevelt
3
Jayden Alvarado
J. Alvarado
South Side
W
MD 9-1
170
5
William Ragone
W. Ragone
Mepham
2nd Wrestleback (16 Man)
View All
2
Anthony Clemente
A. Clemente
Chaminade
MD 11-2
101A
W
9
James Shields
J. Shields
Chaminade
3
Finn Long
F. Long
Long Beach
F 0-0 0:50
101A
W
12
Daniel Corcoran
D. Corcoran
Mepham
11
Brandon Amiruddin
B. Amiruddin
Oceanside
F 0-0 0:39
124
W
3
Hugo Hernandez
H. Hernandez
Mepham
6
Jose Ruiz
J. Ruiz
Sewanhaka East
DEC 4-3
124
W
4
Jackson Langevin
J. Langevin
Oceanside
10
Pat Houghton
P. Houghton
Chaminade
W
DEC 7-0
124
8
Layla Ortiz
L. Ortiz
Sewanhaka East
Round 2 (4 Man)
1
Leo Portillo
L. Portillo
Long Beach
DEC 1-0
152
W
3
Kaden Infante
K. Infante
South Side
2
Nicholas Carvajal
N. Carvajal
Oceanside
F 0-0 1:23
152
W
4
Joseph Skaf
J. Skaf
Roslyn
Event Info
South Side MLK Day JV tournament on Jan 15, 2024 in Rockville Centre, NY.