Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, TBD
UWW Beach World Series - France
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
2023 SCHSL 2A/1A Upper State Qualifier
2023 SCHSL 2A/1A Upper State Qualifier
Brackets
Results
Info
Results
Round
Finals
Semi-Finals
Quarter-Finals
Round of 16
3rd Place
Consi-Semis
Consi of 4
Consi of 8 #2
Consi of 8 #1
Team Name
Abbeville
Blackville
C.A. Johnson
Chesnee
Christ Church
Columbia
Dixie
Eau Claire
Fairfield Central
High Point
Keenan
Landrum
Lewisville
Liberty
Mid Carolina
Ninety Six
Pelion
St. Joseph
Wagener-Salley
Whitmire
Weight Class
106 lbs
113 lbs
120 lbs
126 lbs
132 lbs
138 lbs
145 lbs
152 lbs
160 lbs
170 lbs
182 lbs
195 lbs
220 lbs
285 lbs
Finals
View All
1
Alex Allison
A. Allison
High Point
W
MD 9-0
106 lbs
2
Jonah Pierce
J. Pierce
Liberty
1
Byron Murray
B. Murray
Wagener-Salley
MD 12-0
113 lbs
W
2
Brian Reed
B. Reed
Liberty
1
Charlie Spires
C. Spires
Pelion
W
DEC 5-3
120 lbs
3
Trent Burdette
T. Burdette
Liberty
1
Blake Chandler
B. Chandler
Liberty
W
DEC 4-0
126 lbs
6
Hunter Simmons
H. Simmons
Ninety Six
4
Briant Witherspoon
B. Witherspoon
Ninety Six
DEC 8-6
132 lbs
W
2
Quinton Gerstenacker
Q. Gerstenacker
Semi-Finals
View All
1
Alex Allison
A. Allison
High Point
W
F 1:00
106 lbs
4
Rylee Rushton
R. Rushton
Ninety Six
3
Landon Byrd
L. Byrd
Pelion
F 1:00
106 lbs
W
2
Jonah Pierce
J. Pierce
Liberty
1
Byron Murray
B. Murray
Wagener-Salley
W
DEC 11-7
113 lbs
6
Tyler Henderson
T. Henderson
Chesnee
1
Charlie Spires
C. Spires
Pelion
W
F 1:00
120 lbs
5
Jones Dove
J. Dove
Ninety Six
3
Trent Burdette
T. Burdette
Liberty
W
DEC 6-4
120 lbs
2
Luke Johannes
L. Johannes
High Point
Quarter-Finals
View All
10
Chase Gregory
C. Gregory
Chesnee
F 1:23
106 lbs
W
2
Jonah Pierce
J. Pierce
Liberty
3
Landon Byrd
L. Byrd
Pelion
W
F 1:00
106 lbs
9
Coleson Martin
C. Martin
Landrum
5
Garrett Atkins
G. Atkins
Dixie
F 2:43
106 lbs
W
4
Rylee Rushton
R. Rushton
Ninety Six
1
Byron Murray
B. Murray
Wagener-Salley
W
F 1:00
113 lbs
10
Breenden Crawford
B. Crawford
Dixie
8
Noah Fulmer
N. Fulmer
Mid Carolina
F 1:00
113 lbs
W
2
Brian Reed
B. Reed
Liberty
Round of 16
View All
8
Noah Fulmer
N. Fulmer
Mid Carolina
W
F 1:00
113 lbs
13
Caleb Willard
C. Willard
Whitmire
12
Jesse Clary
J. Clary
Landrum
F 1:22
113 lbs
W
10
Breenden Crawford
B. Crawford
Dixie
5
Jones Dove
J. Dove
Ninety Six
W
F 3:00
120 lbs
3
Aiden Vicars
A. Vicars
Whitmire
12
Micah Perry
M. Perry
Columbia
F 1:00
120 lbs
W
7
Ricky Henderson
R. Henderson
Chesnee
8
DeVaughn Garcia
D. Garcia
Lewisville
F 3:00
120 lbs
W
11
Jeremiah Alston
J. Alston
Mid Carolina
3rd Place
View All
3
Landon Byrd
L. Byrd
Pelion
F 5:00
106 lbs
W
4
Rylee Rushton
R. Rushton
Ninety Six
6
Tyler Henderson
T. Henderson
Chesnee
W
DEC 6-3
113 lbs
7
D'Quan Mitchell
D. Mitchell
Keenan
5
Jones Dove
J. Dove
Ninety Six
F 1:34
120 lbs
W
2
Luke Johannes
L. Johannes
High Point
4
Wyatt Hawk
W. Hawk
Chesnee
DEC 9-5
126 lbs
W
2
Adrian Hershberger
A. Hershberger
Dixie
8
Elijah Edenfield
E. Edenfield
High Point
F 5:23
132 lbs
W
5
Bray Cain
B. Cain
Liberty
Consi-Semis
View All
5
Garrett Atkins
G. Atkins
Dixie
F 2:23
106 lbs
W
3
Landon Byrd
L. Byrd
Pelion
9
Coleson Martin
C. Martin
Landrum
F 1:00
106 lbs
W
4
Rylee Rushton
R. Rushton
Ninety Six
4
Quan Young
Q. Young
Pelion
MD 11-3
113 lbs
W
6
Tyler Henderson
T. Henderson
Chesnee
10
Breenden Crawford
B. Crawford
Dixie
F 1:00
113 lbs
W
7
D'Quan Mitchell
D. Mitchell
Keenan
8
DeVaughn Garcia
D. Garcia
Lewisville
F 1:07
120 lbs
W
2
Luke Johannes
L. Johannes
High Point
Consi of 4
View All
9
Coleson Martin
C. Martin
Landrum
W
F 3:00
106 lbs
10
Chase Gregory
C. Gregory
Chesnee
8
Noah Fulmer
N. Fulmer
Mid Carolina
F 1:00
113 lbs
W
4
Quan Young
Q. Young
Pelion
5
Carter Patterson
C. Patterson
Ninety Six
F 1:00
113 lbs
W
10
Breenden Crawford
B. Crawford
Dixie
4
Darrius Cook
D. Cook
Fairfield Central
F 5:00
120 lbs
W
8
DeVaughn Garcia
D. Garcia
Lewisville
9
Charlie Humphries
C. Humphries
Dixie
F 5:00
120 lbs
W
7
Ricky Henderson
R. Henderson
Chesnee
Consi of 8 #2
View All
12
Jesse Clary
J. Clary
Landrum
DEC 6-1
113 lbs
W
8
Noah Fulmer
N. Fulmer
Mid Carolina
13
Caleb Willard
C. Willard
Whitmire
F 1:00
113 lbs
W
10
Breenden Crawford
B. Crawford
Dixie
3
Aiden Vicars
A. Vicars
Whitmire
F 3:02
120 lbs
W
7
Ricky Henderson
R. Henderson
Chesnee
12
Micah Perry
M. Perry
Columbia
F 3:00
120 lbs
W
4
Darrius Cook
D. Cook
Fairfield Central
8
DeVaughn Garcia
D. Garcia
Lewisville
W
F 1:00
120 lbs
10
Makye Covington
M. Covington
C.A. Johnson
Consi of 8 #1
View All
7
Ryan Braun
R. Braun
Whitmire
W
F 3:00
138 lbs
15
Jackson Farrar
J. Farrar
St. Joseph
14
Derek Cammon
D. Cammon
Fairfield Central
DEC 12-9
138 lbs
W
11
CJ Brunet
C. Brunet
Lewisville
12
Tyquan Sanders
T. Sanders
Columbia
F 5:00
138 lbs
W
13
Owen Reamer
O. Reamer
Christ Church
10
Cade Foster
C. Foster
Lewisville
W
F 1:00
182 lbs
15
Tony Drummond
T. Drummond
Eau Claire
14
Axael Lopez
A. Lopez
Pelion
F 3:00
182 lbs
W
11
Kenneth Ward-Henry
K. Ward-Henry
Keenan
Event Info
2023 SCHSL 2A/1A Upper State Qualifier on Feb 17, 2023 in Columbia, SC.