2019 Dan Kolov
Ruse, Bulgaria
Feb 28 - Mar 3, 2019
Show Results

Results from the Nikola Petrov Tournament.

50 kg

Bracket

Victoria Anthony (Sunkist Kids)

WIN Elitsa Yankova (Bulgaria), tech. fall 10-0

WIN Fredrika Petterson (Sweden), 5-1

WIN Miyu Nakamura (Japan), 6-4

LOSS Erin Golston (USA), 2-1

LOSS Whitney Conder (USA), 4-0

Whitney Conder (U.S. Army WCAP) - BRONZE

LOSS Erin Golston (USA)

WIN Emilia Ciricu-Budeanu (Moldova), tech. fall 10-0

WIN Nada Medani Ashour Abdalla Mohamed (Egypt), tech. fall 12-2

WIN Victoria Anthony (USA), 4-0

Erin Golston (NYAC/OTC) - SILVER

WIN Whitney Conder (USA), 3-1

WIN Emilia Ciricu-Budeanu (Moldova), tech fall 10-0

WIN Nada Medani Ashour Abdalla Mohamed (Egypt), tech. fall 12-1

WIN Victoria Anthony (USA), 2-1

LOSS Iwona Matkowska (Poland), 4-1

53 kg

Bracket

Sarah Hildebrandt (NYAC/OTC) - BRONZE

WIN Silje Kippernes (Norway), pin 1:38

WIN Iulia Leorda (Moldova), 10-4

LOSS Vinesh (India), pin

WIN Amy Fearnside (USA), 6-4

Amy Fearnside (TMWC/OTC) - 5th

WIN Shinhye Lee (Korea), 4-1

LOSS Vinesh (India), 9-4

WIN Aktenge Keunimjaeva (Uzbekistan), tech. fall 12-2

LOSS Sarah Hildebrandt (USA), 6-4

55kg

Bracket

No Americans entered. 


57 kg

Bracket

Kelsey Campbell (Sunkist Kids)

LOSS Sara Lindborg (Sweden), tech. fall 11-0


59 kg

Bracket

No Americans entered. 


62 kg

Bracket

Kayla Miracle (Sunkist Kids)

WIN Mallory Velte (USA), pin 4:11

LOSS Xingru Pei (China), 2-2

Mallory Velte (TMWC)

LOSS Kayla Miracle (USA), pin 4:11

Brenda Reyna (TMWC/McKendree Bearcat WC)

WIN Elena Esposito (Italy), tech. fall 14-4

LOSS Lais Nunez Olivera (Brazil), pin 5:57


65 kg

Bracket

Amanda Hendey (TMWC/OTC)

LOSS Petra Olli (Finland), 8-4

Forrest Molinari (TMWC/Hawkeye WC) - BRONZE

LOSS Henna Johansson (Sweden), pin 3:37

WIN Maya Nelson (USA), 6-3

Maya Nelson (Sunkist Kids/OTC)

WIN Nour Jeljeli (Tunisia), tech fall 10-0

WIN Amel Hammiche (Algeria), 10-0

LOSS Henna Johansson (Sweden), pin 5:14

LOSS Forrest Molinari (USA), 6-3


68 kg

Bracket

Alexandria Glaude (TMWC/McKendree Bearcat WC)

LOSS Tamyra Mensah-Stock (USA), tech. fall 10-0

WITHDREW Agnieszka Wieszczek-Kordus (Poland)

Macey Kilty (Sunkist Kids)

LOSS Alla Cherkasova (Ukraine), 11-3

Tamyra Mensah-Stock (TMWC/OTC) - GOLD

WIN Agnieszka Wieszczek-Kordus (Poland), 10-0

WIN Alexandria Glaude (USA), tech fall 10-0

WIN Eun Sun Jeong (Korea), pin

WIN Adela Hanzlickova (Czechia), tech fall 10-0

WIN Bakhtigul Baltaniyazov (Uzbekistan), tech fall 11-1


72 kg

Bracket

No Americans entered. 


76 kg

Bracket

No Americans entered.