Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 2-4 · Resumes Today at 5:30 PM UTC
2024 Alaska USAW State Fk/FS/GR Champion
Today · 12:00 PM UTC
Eastern National MAWA Championships
Today · 12:00 PM UTC
ISWA FS/Greco State
Today · 1:00 PM UTC
Tennessee Iron Man
Today · 1:00 PM UTC
VAWA FS/Greco State Champs
Today · 1:00 PM UTC
2024 Missouri USA FS/GR State
Today · 1:00 PM UTC
TN USAW Freestyle & Greco State Champio
Today · 2:00 PM UTC
WWF Freestyle/Greco State Champs
Today · 2:00 PM UTC
USAWKS FRECO State
Today · 2:00 PM UTC
Iowa/USA State Freestyle/Greco Champions
Today · 3:00 PM UTC
Clash at Bullhead
Today · 4:00 PM UTC
WSWA Freestyle and Greco State
Today · 5:00 PM UTC
Minnesota FS/GR State Tournament
Tomorrow · 3:00 PM UTC
NEUSA FS/GR State
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
USA Wrestling
2018 UWW Junior Greco-Roman WTT
2018 UWW Junior Greco-Roman WTT
Jun 8, 2018
Brackets
Results
Videos
News
Schedule
Results
Round
Finals
Semi-Finals
Quarter-Finals
Round of 16
3rd Place
Consi-Semis
Consi of 4
Consi of 8 #2
RR Rnd 1
RR Rnd 2
RR Rnd 3
Team Name
Badger Regional Training Center
Banditos
Champion W.C.
Colorado Mesa Wrestling Club
Cowboy RTC/TMWC
Finger Lakes Wrestling Club Prep
Garage boyz
Gator Wrestling Club
ISI
MWC Wrestling Academy
Minnesota Storm
NJRTC
NMU-OTS
NMU-OTS/MWC
NYAC
Navy- Marine Corps RTC
Ohio State-Unattached
Olympian Wrestling
Southern Illinois Training Center
Sunkist Kids Wrestling Club
UVRTC
Unattached
University of Oklahoma
Western Colorado Wrestling Club
Williams Baptist College
X-Calibur
Weight Class
55 kg
60 kg
63 kg
67 kg
72 kg
77 kg
82 kg
87 kg
97 kg
130 kg
Finals
View All
1
Joseph Harrison
J. Harrison
VFA 1:56 6-2
55 kg
W
6
Brady Koontz
B. Koontz
1
Benji Peak
B. Peak
W
VSU 8-0 0:42
60 kg
2
Logan Treaster
L. Treaster
Navy- Marine Corps RTC
1
Mason Hartshorn
M. Hartshorn
VSU 8-0 2:19
63 kg
W
3
Dylan Gregerson
D. Gregerson
UVRTC
1
Domonick Demas
D. Demas
W
VPO1 4-3
67 kg
3
Britton Holmes
B. Holmes
NMU-OTS
1
Lenny Merkin
L. Merkin
NJRTC
W
VSU1 14-5 5:56
72 kg
2
Calvin Germinaro
C. Germinaro
Minnesota Storm
Semi-Finals
View All
1
Joseph Harrison
J. Harrison
W
VPO1 7-7
55 kg
4
Dylan Koontz
D. Koontz
Ohio State-Unattached
6
Brady Koontz
B. Koontz
W
VSU 9-0 2:10
55 kg
Elijah Varona
E. Varona
1
Benji Peak
B. Peak
W
VSU1 16-5 2:19
60 kg
Jett Taylor
J. Taylor
Delon Kanari
D. Kanari
NMU-OTS
VPO 3-0
60 kg
W
2
Logan Treaster
L. Treaster
Navy- Marine Corps RTC
1
Mason Hartshorn
M. Hartshorn
W
VPO1 13-11
63 kg
4
Luis Hernandez
L. Hernandez
Garage boyz
Quarter-Finals
View All
1
Joseph Harrison
J. Harrison
W
VSU1 16-6 5:32
55 kg
Anthony Molton
A. Molton
3
RayVon Foley
R. Foley
VPO1 9-3
55 kg
W
6
Brady Koontz
B. Koontz
5
Camden Russell
C. Russell
MWC Wrestling Academy
VFA 5:41 20-10
55 kg
W
4
Dylan Koontz
D. Koontz
Ohio State-Unattached
Elijah Varona
E. Varona
W
VPO1 9-2
55 kg
Sean Sesnan
S. Sesnan
Williams Baptist College
Jon Massey
J. Massey
VSU 9-0 5:41
60 kg
W
2
Logan Treaster
L. Treaster
Navy- Marine Corps RTC
Round of 16
Sean Sesnan
S. Sesnan
Williams Baptist College
W
VSU 9-0 0:12
55 kg
2
King Sandoval
K. Sandoval
Banditos
3rd Place
View All
3
RayVon Foley
R. Foley
W
VSU 8-0 1:41
55 kg
Elijah Varona
E. Varona
Delon Kanari
D. Kanari
NMU-OTS
W
VSU 9-0 0:31
60 kg
Jett Taylor
J. Taylor
2
Mosha Schwartz
M. Schwartz
W
VPO1 12-5
63 kg
4
Luis Hernandez
L. Hernandez
Garage boyz
2
Riley Briggs
R. Briggs
NMU-OTS
W
VSU1 10-1 3:52
67 kg
Jose Rubio
J. Rubio
3
Andrew Buckley
A. Buckley
Navy- Marine Corps RTC
VSU 8-0 1:08
77 kg
W
1
Jake Hendricks
J. Hendricks
X-Calibur
Consi-Semis
View All
2
King Sandoval
K. Sandoval
Banditos
VPO1 8-7
55 kg
W
Elijah Varona
E. Varona
3
RayVon Foley
R. Foley
W
VSU1 11-3 4:15
55 kg
4
Dylan Koontz
D. Koontz
Ohio State-Unattached
Jon Massey
J. Massey
VFA 1:01 3-2
60 kg
W
Jett Taylor
J. Taylor
Raphael Rodriguez
R. Rodriguez
VSU 9-0 1:47
63 kg
W
4
Luis Hernandez
L. Hernandez
Garage boyz
Tyler Cunningham
T. Cunningham
MWC Wrestling Academy
VSU1 14-6 3:27
67 kg
W
2
Riley Briggs
R. Briggs
NMU-OTS
Consi of 4
Sean Sesnan
S. Sesnan
Williams Baptist College
VSU1 11-1 1:32
55 kg
W
3
RayVon Foley
R. Foley
3
Nick Casperson
N. Casperson
W
VSU 8-0 0:43
87 kg
Trenton Schultz
T. Schultz
Kaleb Gaede
K. Gaede
Olympian Wrestling
W
VFA 2:19 5-8
87 kg
5
Dane Harter
D. Harter
Gator Wrestling Club
Consi of 8 #2
2
King Sandoval
K. Sandoval
Banditos
W
VPO1 10-9
55 kg
Anthony Molton
A. Molton
RR Rnd 1
View All
Cevion Severado
C. Severado
NYAC
VSU1 15-5 5:40
55 kg
W
6
Brady Koontz
B. Koontz
Malik Johnson
M. Johnson
Unattached
VPO1 6-6
60 kg
W
1
Benji Peak
B. Peak
Alston Nutter
A. Nutter
W
VSU 8-0 1:57
63 kg
3
Dylan Gregerson
D. Gregerson
UVRTC
Peyton Omania
P. Omania
Unattached
VPO1 5-4
67 kg
W
1
Domonick Demas
D. Demas
Tyler Dow
T. Dow
Badger Regional Training Center
W
VSU 10-0 3:52
72 kg
1
Lenny Merkin
L. Merkin
NJRTC
RR Rnd 2
View All
6
Brady Koontz
B. Koontz
W
VPO1 3-3
55 kg
Cevion Severado
C. Severado
NYAC
1
Benji Peak
B. Peak
W
VPO1 12-8
60 kg
Malik Johnson
M. Johnson
Unattached
3
Dylan Gregerson
D. Gregerson
UVRTC
VSU1 10-2 2:49
63 kg
W
Alston Nutter
A. Nutter
1
Domonick Demas
D. Demas
VSU1 10-2 3:00
67 kg
W
Peyton Omania
P. Omania
Unattached
1
Lenny Merkin
L. Merkin
NJRTC
VPO1 8-4
72 kg
W
Tyler Dow
T. Dow
Badger Regional Training Center
Event Info
The best Junior Greco wrestlers in the country do battle for a spot on the United States Junior World Team.