2017 Powerade
Pittsburgh, PA
Dec 27-30, 2017

null

Quarterfinal, semifinal and final results from 2017 Powerade.

Finals Results

106 Kurtis Phipps (Norwin) DEC Wil Guida (St. Pauls - MD), 3-2 UTB

113 Nic Bouzakis (Lake Highland Prep - FL) DEC Beau Bayless (Reynolds), 10-4

120 Logan Macri (Canon-McMillan) DEC Louis Newell (Seneca Valley), 3-1 SV

126 Beau Bartlett (Wyoming Seminary) DEC Gavin Teasdale (Jefferson Morgan), 4-3

132 Carson Manville (Wyoming Seminary) DEC Joey Silva (Lake Highland Prep - FL), 3-2 UTB

138 Cole Matthews (Reynolds) DEC Jack Davis (Wyoming Seminary), 3-1 SV

145 Frankie Gissendanner (Penfield - NY) DEC Luke Kemerer (Hempfield), 4-2

152 Josh Humphreys (Parkersburg South - WV) MD Justin Mccoy (Chestnut Ridge), 10-2

160 Carter Starocci (Erie Prep) DEC Zachary Hartman (Belle Vernon), 4-1

170 Jared Mcgill (Chestnut Ridge) DEC Kyle Homet (Waynesburg), 4-3

182 Trent Hidlay (Mifflin County) DEC Tim Wallace (Albert Gallatin), 7-4

195 Gavin Hoffman (Montoursville) DEC Jake Thompson (Moeller - OH), 7-3

220 Braxton Amos (Parkersburg South - WV) DEC Ben Goldin (Lake Highland Prep - FL), 4-0

285 Josiah Jones (Bishop McCort) DEC Kawaun Deboe (Erie Prep), 3-1 SV


3rd Place Results

106 Tim Levine (Wyoming Seminary) DEC Gary Steen (Reynolds), 6-2

113 Ryan Sullivan (Shaler) DEC Ian Oswalt (Burrell), 8-3

120 Zeke Escalera (Wyoming Seminary) DEC Darren Miller (Kiski), 4-2

126 Sam Hillegas (North Hills) MD Ed Scott (DuBois), 10-0

132 Colton Camacho (Franklin Regional) DEC Lucas Revano (Camden Catholic - NJ), 2-1 TB2

138 Jackson Henson (Waynesburg) DEC Noah Levett (Kiski), 7-2

145 Ricky Cabanillas (DePaul Catholic - NJ) DEC Kolby Ho (DuBois), 3-2

152 Brock Godzin (Belle Vernon) DEC Trey Kibe (Mifflin County), 2-0 SV

160 Gerrit Nijenhuis (Canon-McMillan) F Erich Byelick (Lake Highland Prep - FL), 5:25

170 Scott Joll (Belle Vernon) MD Jason Montgomery (Bethel Park), 15-3

182 Darrien Roberts (Wyoming Seminary) DEC Cody Mulligan (Saegertown), 3-2 UTB

195 Ryan Reyes (Clovis West - CA) DEC Austin Cooley (Wyoming Seminary), 4-3

220 Ian Edenfield (Laurel Highlands) DEC Dominic Deluca (Derry), 2-1

285 Louden Haga (Parkersburg South - WV) F Colby Whitehill (Brookville), 1:42

Semifinal Results

106 Kurtis Phipps (Norwin) DEC Alejandro Herrera-rondon (Seneca Valley), 4-0

106 Wil Guida (St. Pauls - MD) DEC Kyle Burkholder (Hempfield), 9-2


113 Beau Bayless (Reynolds) DEC Christian Fisher (Mifflin County), 2-0

113 Nic Bouzakis (Lake Highland Prep - FL) DEC Ryan Sullivan (Shaler), 16-11


120 Louis Newell (Seneca Valley) DEC Darren Miller (Kiski), 5-2

120 Logan Macri (Canon-McMillan) DEC Doug Zapf (Downingtown West), 3-2


126 Gavin Teasdale (Jefferson Morgan) TF Cole Rhone (Benton), 17-2 4:35

126 Beau Bartlett (Wyoming Seminary) DEC Sam Hillegas (North Hills), 2-0


132 Joey Silva (Lake Highland Prep - FL) MD Lucas Revano (Camden Catholic - NJ), 16-7

132 Carson Manville (Wyoming Seminary) DEC Jordan Ward (Moeller - OH), 8-3


138 Cole Matthews (Reynolds) DEC Noah Levett (Kiski), 5-1

138 Jack Davis (Wyoming Seminary) DEC Jackson Henson (Waynesburg), 4-3


145 Frankie Gissendanner (Penfield - NY) DEC Kolby Ho (DuBois), 8-5

145 Luke Kemerer (Hempfield) DEC Ricky Cabanillas (DePaul Catholic - NJ), 4-2 SV


152 Josh Humphreys (Parkersburg South - WV) TF Trey Kibe (Mifflin County), 16-0 5:07

152 Justin Mccoy (Chestnut Ridge) F Brock Godzin (Belle Vernon), 1:52


160 Carter Starocci (Erie Prep) DEC Erich Byelick (Lake Highland Prep - FL), 6-0

160 Zachary Hartman (Belle Vernon) DEC Gerrit Nijenhuis (Canon-McMillan), 6-0


170 Kyle Homet (Waynesburg) DEC Jason Montgomery (Bethel Park), 4-3

170 Jared Mcgill (Chestnut Ridge) DEC Scott Joll (Belle Vernon), 7-5


182 Trent Hidlay (Mifflin County) DEC Darrien Roberts (Wyoming Seminary), 5-3

182 Tim Wallace (Albert Gallatin) MD Cody Mulligan (Saegertown), 10-1


195 Gavin Hoffman (Montoursville) DEC Austin Cooley (Wyoming Seminary), 3-0

195 Jake Thompson (Moeller - OH) DEC Ryan Reyes (Clovis West - CA), 9-3


220 Braxton Amos (Parkersburg South - WV) F Dominic Deluca (Derry), 4:44

220 Ben Goldin (Lake Highland Prep - FL) DEC Ian Edenfield (Laurel Highlands), 4-1 TB2


285 Josiah Jones (Bishop McCort) DEC Corey Dodson (Albert Gallatin), 4-3

285 Kawaun Deboe (Erie Prep) DEC Nathan Hoaglund (Mt. Lebanon), 3-1 SV

Quarterfinal Results

106 Kurtis Phipps (Norwin) DEC Brady Sherback (Greater Latrobe), 8-2

106 Alejandro Herrera-rondon (Seneca Valley) DEC Tim Levine (Wyoming Seminary), 1-0

106 Kyle Burkholder (Hempfield) F Gary Steen (Reynolds), 1:32

106 Wil Guida (St. Pauls - MD) DEC Trent Valovchik (Burrell), 7-4


113 Beau Bayless (Reynolds) F Ethan Berginc (Hempfield), 0:41

113 Christian Fisher (Mifflin County) DEC Nic Botello (Wyoming Seminary), 4-0

113 Nic Bouzakis (Lake Highland Prep - FL) F Frankie Bonura (Moon), 2:55

113 Ryan Sullivan (Shaler) MD Ian Oswalt (Burrell), 15-4


120 Louis Newell (Seneca Valley) DEC Jj Wilson (Ceder Cliff), 5-2

120 Darren Miller (Kiski) DEC Cameron Enriquez (Stroudsburg), 7-0

120 Doug Zapf (Downingtown West) DEC Brandon Wittenberg (Battlefield - VA), 5-2

120 Logan Macri (Canon-McMillan) DEC Gabe Willochell (Greater Latrobe), 12-5


126 Gavin Teasdale (Jefferson Morgan) TF Beau Curtis (Battlefield - VA), 19-4 3:35

126 Cole Rhone (Benton) DEC Mason Franks (Connellsville), 12-5

126 Beau Bartlett (Wyoming Seminary) F Patrick Noonan (Stroudsburg), 2:31

126 Sam Hillegas (North Hills) TF Kenny Kiser (Saegertown), 16-0 3:24


132 Joey Silva (Lake Highland Prep - FL) F Bryce Barclay (Ridgeway), 5:14

132 Lucas Revano (Camden Catholic - NJ) DEC Colton Camacho (Franklin Regional), 2-1

132 Carson Manville (Wyoming Seminary) DEC Caleb Morris (Waynesburg), 5-1

132 Jordan Ward (Moeller - OH) DEC Bodee Tolbert (Bishop McDevitt), 7-0


138 Cole Matthews (Reynolds) MD River Curtis (Battlefield - VA), 11-3

138 Noah Levett (Kiski) DEC Imran Heard (St. Pauls - MD), 7-5

138 Jackson Henson (Waynesburg) DEC Luke Martin (Parkersburg South - WV), 8-3

138 Jack Davis (Wyoming Seminary) DEC Noah Castillo (Lake Highland Prep - FL), 8-2


145 Frankie Gissendanner (Penfield - NY) MD Tanner Updegraff (Bishop McDevitt), 17-3

145 Kolby Ho (DuBois) DEC Job Chishko (Penn Trafford), 8-6

145 Ricky Cabanillas (DePaul Catholic - NJ) DEC Cam Connor (Kiski), 5-2

145 Luke Kemerer (Hempfield) DEC Ryan Vulakh (Pope John Paul II), 5-1


152 Josh Humphreys (Parkersburg South - WV) F Trey Howard (Waynesburg), 1:18

152 Trey Kibe (Mifflin County) DEC Cooper Kropman (Penfield - NY), 10-6

152 Brock Godzin (Belle Vernon) DEC Cole Spencer (Pine Richland), 9-4

152 Justin Mccoy (Chestnut Ridge) MD Benny Baker (Wyoming Seminary), 11-2


160 Carter Starocci (Erie Prep) F Zane Hinzman (Parkersburg South - WV), 1:56

160 Erich Byelick (Lake Highland Prep - FL) MD Nick Delp (Kiski), 12-2

160 Gerrit Nijenhuis (Canon-McMillan) DEC Luke Stout (Mt. Lebanon), 3-1

160 Zachary Hartman (Belle Vernon) F Ron Miller (Battlefield - VA), 5:09


170 Kyle Homet (Waynesburg) MD Isaiha Casto (St. Albans - WV), 11-3

170 Jason Montgomery (Bethel Park) DEC Max Cosmides (Lake Highland Prep - FL), 10-3

170 Scott Joll (Belle Vernon) MD Chris Cantoriano (Clovis West - CA), 8-0

170 Jared Mcgill (Chestnut Ridge) F Ty Gross (Seneca Valley), 2:57


182 Trent Hidlay (Mifflin County) TF Max Hale (Downingtown West), 21-6 5:19

182 Darrien Roberts (Wyoming Seminary) DEC Luigi Yates (Erie Prep), 6-1

182 Tim Wallace (Albert Gallatin) DEC Jack Parr (St. Pauls - MD), 3-1 SV

182 Cody Mulligan (Saegertown) TF Donovon Ball (Ceder Cliff), 20-5 5:06


195 Gavin Hoffman (Montoursville) TF Jarod Miller (Reynolds), 17-2 2:34

195 Austin Cooley (Wyoming Seminary) MD Xavier Molnar (Brookville), 19-7

195 Ryan Reyes (Clovis West - CA) DEC Nathan Mankey (North Hills), 4-3

195 Jake Thompson (Moeller - OH) DEC Nate Ansell (Connellsville), 4-0


220 Braxton Amos (Parkersburg South - WV) F Cameron Wood (Montoursville), 1:09

220 Dominic Deluca (Derry) DEC Tyler Cook (Brookville), 2-1 TB2

220 Ian Edenfield (Laurel Highlands) MD Michael Doggett (Wyoming Seminary), 14-0

220 Ben Goldin (Lake Highland Prep - FL) F Trevor Hankins (Moeller - OH), 3:47


285 Josiah Jones (Bishop McCort) DEC Zack Albertson (Battlefield - VA), 10-3

285 Corey Dodson (Albert Gallatin) DEC Louden Haga (Parkersburg South - WV), 7-2

285 Nathan Hoaglund (Mt. Lebanon) DEC Curt Ruff (Lake Highland Prep - FL), 3-2

285 Kawaun Deboe (Erie Prep) F Colby Whitehill (Brookville), 1:31