UWW Cadet World Championships
Tiblisi, GA
Sep 13-18, 2016
Show Results

Mens Freestyle Results

42kg
Quarter Final
Mahir Mammadzada, AZE dec Saurabh Madhukar Igave, IND 9-7
G Gegelashvili, GEO vs Oleg Gaydar, UKR
Magomed Abdurakhmanov, RUS tf Natan Serebrinsky, ISR 10-0
Kurt Nnamdi McHenry, USA dec Arakel Movsesyan, ARM 10-0

Semi Finals
Mahir Mammadzada, AZE fall G Gegelashvili, GEO
Kurt Nnamdi McHenry, USA tf Magomed Abdurakhmanov, RUS 11-0

Finals 
Kurt Nnamdi McHenry, USA dec Mahir Mammadzada, AZE 7-5

Bronze
Magomed Abdurakhmanov, RUS dec Seyed Ali Seyedyahya Azimisiyacheghaei, IRI 4-3
G Gegelashvili, GEO fall Abdymalik Karachov, KGZ 3:54

46 kg
Quarter Finals
Akbar Kenzhebek Uulu, KGZ tf Vladimeri Gamkrelidze, GEO 17-6
Zagir Shakhiev, RUS dec Dogan Kara, TUR 7-4
Swapnil Bhimrao Shelar, IND tf Marcell Budai Kovacs, HUN 10-0
Hirai Tanaka, JPN dec Rustambek Juraev, UZB 5-3

Semi Finals 
Zagir Shakhiev, RUS tf Akbar Kenzhebek Uulu, KGZ 10-0
Swapnil Bhimrao Shelar, IND decHirai Tanaka, JPN 6-0

Bronze
Dogan Kara, TUR vs Akbar Kenzhebek Uulu, KGZ 9-7
Marcell Budai Kovacs, HUN ID Hirai Tanaka, JPN

Finals
Zagir Shakhiev, RUS tf Swapnil Bhimrao Shelar, IND 10-0

50kg
Quarter Finals
Amir Aliakbar Parasteh, IRI dec Aaron Joseph Cashman, USA 7-1
Asgar Mammadaliyev, AZE dec Vrez Argyrios Grigorian, GRE 8-4
Daigo Hattori, JPN tf Xander Coetzee, RSA 11-0
Petr Kopylov, RUS dec Tornike Katamadze, GEO 6-5

Semi Finals
Amir Aliakbar Parasteh, IRI dec Asgar Mammadaliyev, AZE 7-1
Petr Kopylov, RUS dec Daigo Hattori, JPN 4-2

Bronze
Engin Cetin, TUR dec Asgar Mammadaliyev, AZE 7-0
Tornike Katamadze, GEO dec Daigo Hattori, JPN 8-6

Finals
Petr Kopylov, RUS dec Amir Aliakbar Parasteh, IRI 8-5

54 kg
Quarter Finals
Amiran Vakhtangashvili, GEO dec Ikromzhon Khadzhimurodov, KGZ 7-5
Andrii Dzhelep, UKR dec Ravinder Ravinder, IND 12-8
Georgios Pilidis, GRE dec Arsen Harutyunyan, ARM 12-5
Abzal Okenov, KAZ tf Hyuga Taniguchi, JPN 12-0

Semi Finals
Andrii Dzhelep, UKR fall Amiran Vakhtangashvili, GEO 3:58
Georgios Pilidis, GRE dec Abzal Okenov, KAZ 11-7

Bronze
Ravinder Ravinder, IND tf Amiran Vakhtangashvili, GEO 11-0
Abzal Okenov, KAZ dec Arsen Harutyunyan, ARM 6-3

Finals
Andrii Dzhelep, UKR dec Georgios Pilidis, GRE 7-2

58kg
Quarter Finals
Denys Borohan, UKR dec Daur Psardiia, AZE 12-4
Vitali Arujau, USA dec Ryuto Sakaki, 9-6
Giorgi Elbakidze, GEO tf Ilia Georgiev Hristov, BUL 10-0
Amirhossein Azim Maghsoudi, IRI dec Vazgen Tevanyan, ARM 7-4

Semi Finals
Vitali Arujau, USA tf Denys Borohan, UKR 10-0
Amirhossein Azim Maghsoudi, IRI dec Giorgi Elbakidze, GEO

Bronze
Vadim Bikoev, RUS dec Giorgi Elbakidze, GEO 11-8
Denys Borohan, UKR vs Ryuto Sakaki, JPN 3-3

Finals
Amirhossein Azim Maghsoudi, IRI dec Vitali Arujau, USA 12-8 

63 kg
Quarter Finals
Stefan Tonu, MDA dec Inal Dzhopua, AZE 6-4
Arman Andreasyan, ARM vs Turgay Fehrun Fevzi, BUL
Jintaro Motoyama, JPN dec Muslim Saidulaev, RUS 4-3
Yanni Diakomihalis, USA tf Ulan Tolegen, KAZ 10-0

Semi Finals
Stefan Tonu, MDA dec Turgay Fehrun Fevzi, BUL 7-3
Yanni Diakomihalis, USA dec Jintaro Motoyama, JPN 9-3

Bronze
Inal Dzhopua, AZE dec Turgay Fehrun Fevzi, BUL 8-0
Jintaro Motoyama, JPN dec Ulan Tolegen, KAZ 9-2

Finals
Yanni Diakomihalis, USA dec Stefan Tonu, MDA 8-0

69kg
Quarter Finals
Sajjad Saberali Gholami, IRI dec Gegham Galstyan, ARM 6-3
David Aaron Carr, USA dec Yevhenii Dubovyi, UKR 10-2
Yuto Izutsu, JPN dec Musa Magomedov, RUS 5-4
Abubakr Abakarov, AZE tf Kutmanbek Keneshbek Uulu, KGZ 10-0

Semi Finals
Sajjad Saberali Gholami, IRI dec David Aaron Carr, USA 8-8
Abubakr Abakarov, AZE tf Yuto Izutsu, JPN 10-0

Bronze 
David Aaron Carr, USA dec Gegham Galstyan, ARM 7-2
Dogukan Kalayci, TUR dec Yuto Izutsu, JPN 11-10

Finals 
Abubakr Abakarov, AZE dec Sajjad Saberali Gholami, IRI 6-3

76 kg
Quarter Finals
Arman Avagyan, ARM dec Mert Cikmaz, TUR 10-4
Miriani Maisuradze, GEO dec Andrii Gyka, UKR 3-2
Kamil Abdulzhamalov, RUS dec Rashad Yusifli, AZE 13-7
Shutaro Yamada, JPN dec Johannes Martin Deml, GER 11-4

Semi Finals 
Miriani Maisuradze, GEO tf Arman Avagyan, ARM 10-0
Kamil Abdulzhamalov, RUS dec Shutaro Yamada, JPN 7-7

Bronze
Andrii Gyka, UKR dec Arman Avagyan, ARM 7-7
Travis Jeremiah Wittlake Jr, USA vs Shutaro Yamada, JPN 5-4

Finals 
Miriani Maisuradze, GEO dec Kamil Abdulzhamalov, RUS 11-9

85kg
Quarter Finals
Nail Seyyar, TUR vs Mher Markosyan, ARM
Alik Shebzukhov, RUS dec Seyedabolfazl Seyedabbasali Hashemijouybari, IRI 9-0
Jakub Szymula, POL dec Kuanysh Karabek, KAZ 4-0
Deepak Punia, IND dec Jacob Alexander Warner, USA 4-4

Semi Finals
Nail Seyyar, TUR dec Alik Shebzukhov, RUS 4-1
Deepak Punia, IND tf Jakub Szymula, POL 10-0

Bronze
Alik Shebzukhov, RUS dec Mher Markosyan, ARM 5-0
Jacob Alexander Warner, USA tf Jakub Szymula, POL 11-0

Finals
Deepak Punia, IND dec Nail Seyyar, TUR 9-5 

100 kg
Quarter Finals
Gable Dan Steveson, USA tf Samed Kurban, TUR 12-0
Viky Viky, IND tf Lior Altshuler, ISR 14-1
Adam Khadzhi Beterbiev, RUS dec Alisher Yergali, KAZ 6-3
Askhab Hamzatov, AZE dec Roman Dovhaliuk, UKR 7-2

Semi Finals
Gable Dan Steveson, USA dec Viky Viky, IND 5-1
Adam Khadzhi Beterbiev, RUS tf Askhab Hamzatov, AZE 10-0

Bronze 
Viky Viky, IND dec Ashot Rushanyan, ARM 3-0
Askhab Hamzatov, AZE dec Alisher Yergali, 5-0

Finals 
Gable Dan Steveson, USA dec Adam Khadzhi Beterbiev, RUS 5-1