2016 Pan AM Olympic Qualifier
Mar 4-7
Frisco, TX
Show Results

2016 Pan-Am Olympic Qualifier Results: Greco Roman.

Medal Matches

59kg
Gold: Andres Roberto MONTANO ARROYO, ECU df. Raiber Jose RODRIGUEZ OROZCO, VEN by TF 9-0
Bronze: Jancel Miguel PIMENTEL GONZALEZ, DOM df. Jose Luis MAGALLANES DURAND, PER 5-0
Bronze: Steven TAKAHASHI, CAN df. Diego RIBEIRO ROMANELLI, BRA by TF 8-0

66kg
Gold: Wuileixis de Jesus RIVAS ESPINOZA, VEN df. Miguel MARTINEZ PALACIO, CUB 3-2
Bronze: Jose Jelmar SANCHEZ BETANCOURT, ECU df. David Elias CHOC HUOC, GUA by TF 9-0
Bronze: Jair Alexis CUERO MUNOZ, COL df. Jefrin Benito MEJIA SAMBULA, HON by FALL 3:28

75kg
Gold: Yurisandy HERNANDEZ RIOS, CUB df. Carlos Andres MUNOZ JARAMILLO, COL 6-0
Bronze: Maximiliano Daniel PRUDENZANO, ARG df. Renzo Luigi GARCIA MENDOZA, PER 6-4
Bronze: Juan Angel ESCOBAR, MEX df. Angelo Rafael MARQUEZ MOREIRA, BRA by TF 9-0

85kg
Gold: Jordan HOLM, USA df. Alfonso Antonio LEYVA YEPEZ, MEX by TF 9-0
Bronze: Yorgen Jose COVA PULIDO, VEN df.  Alexander BROWN THERIAULT, CAN by TF 8-0
Bronze: Cristian Ferney MOSQUERA MOSQUERA, COL df. Ronisson BRANDAO SANTIAGO, BRA 5-0

98kg
Gold: Yasmany Daniel LUGO CABRERA, CUB df. Luillys Jose PEREZ MORA, VEN by forfeit
Bronze: Josef RAU, USA df. Davi Jose ALBINO, BRA by TF 11-2
Bronze: Oscar LOANGO SOLIS, COL df. Ivan BURTOVOY, ARG by TF 9-0

130kg
Gold: Erwin Jose CARABALLO CABRERA, VEN df. Antoine Bfraga ABOU JAOUDE, BRA by TF 8-0
Bronze: Andres Antonio AYUB VALENZUELA, CHI df.  Randy Ruscell LAMBERT MARTINEZ, HON by FALL 1:28
Bronze: Josue Malaquia ENCARNACION OVANDO, DOM df. Edgardo Juan LOPEZ MORELL, PUR 3-0

For complete brackets go to FloArena.

Semifinal Results

59kg
Raiber Jose RODRIGUEZ OROZCO, VEN df. Jose Luis MAGALLANES DURAND, PER by TF 10-2
Andres Roberto MONTANO ARROYO, ECU df. Steven TAKAHASHI, CAN by TF 8-0

66kg
Wuileixis de Jesus RIVAS ESPINOZA, VEN df. Jose Jelmar SANCHEZ BETANCOURT, ECU by TF 8-0
Miguel MARTINEZ PALACIO, CUB df. Jefrin Benito MEJIA SAMBULA, HON by TF 9-0

75kg
Carlos Andres MUNOZ JARAMILLO, COL df. Maximiliano Daniel PRUDENZANO, ARG 5-0
Yurisandy HERNANDEZ RIOS, CUB df. Angelo Rafael MARQUEZ MOREIRA, BRA 7-0

85kg
Jordan HOLM, USA df. Yorgen Jose COVA PULIDO, VEN 3-0
Alfonso Antonio LEYVA YEPEZ, MEX df. Ronisson BRANDAO SANTIAGO, BRA 5-0

98kg
Yasmany Daniel LUGO CABRERA, CUB df. Josef RAU, USA by FALL 1:36
Luillys Jose PEREZ MORA, VEN df. Oscar LOANGO SOLIS, COL 7-2

130kg
Antoine Bfraga ABOU JAOUDE, BRA df. Andres Antonio AYUB VALENZUELA, CHI 7-1
Erwin Jose CARABALLO CABRERA, VEN df. Edgardo Juan LOPEZ MORELL, PUR by TF 9-0