Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Tomorrow · 12:00 PM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 8-9, 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 8, 2:30 PM UTC
The 41st Alabama State Games - HS Boys D
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Ethan Crouse
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2019-2020
2018-2019
Team Name
OCEAN LAKES
Ocean Lakes
Ocean Lakes Wrestling Club
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/10
W
MD 12-2
N. Schultz
Tallwood
Tallwood @ Ocean Lakes
Round 1
145
02/14
L
F 7-7 4:27
X. Swanson
Western Branch
2020 VHSL Class 6 Region A
3rd WB (16 Man)
145
02/14
W
MD 16-2
J. Kern
Thomas Dale
2020 VHSL Class 6 Region A
2nd Wrestleback (16 Man)
145
02/14
L
F 2-0 1:03
G. Hall
---
2020 VHSL Class 6 Region A
Quarters
145
01/25
L
DQ 1-0
B. Lilly
Washington HS
Ocean Lakes Invitational 2020
4th Wrestleback
145
01/25
W
MD 13-0
T. Long
Washington HS
Ocean Lakes Invitational 2020
3rd Wrestleback
145
01/25
W
DEC 4-2
M. Ehrenzeller
Cape Henry
Ocean Lakes Invitational 2020
2nd Wrestleback
145
01/24
L
DEC 8-7
N. Tahir
Colonial Forge
Ocean Lakes Invitational 2020
Round 1 (32 Man) -3pm
145
01/10
W
TF 18-3 6:00
Z. Crowder
Hanover
2020 Virginia Duals Black and Blue
Sat 12
152
01/10
W
F 2-0 1:00
G. Ellermeier
Lafayette
2020 Virginia Duals Black and Blue
Friday 7:30
145
01/10
L
MD 12-3
W. Schlemmer
---
2020 Virginia Duals Black and Blue
Sat 4
145
01/10
W
F 7-1 1:15
C. Watts
Landstown
2020 Virginia Duals Black and Blue
Friday 8:30pm
145
01/04
W
F 2-0 1:06
C. Vereen
Great Bridge
King Of Beasts
Placement Matches (8 Man)
145
01/04
W
F 11-0 3:12
S. Stafford
Ocean Lakes
King Of Beasts
Semis & 1st WB (8 Man)
145
01/04
W
TF 17-1 3:02
N. Schultz
Tallwood
King Of Beasts
Quarterfinals (8 Man)
145
12/21
L
F 2-3 4:04
X. Swanson
Western Branch
Mike Duman Toys for Tots Invitational
Round 4 - 3rd WB (32 Man) - Last Round Friday
145
12/21
W
F 2-0 0:47
C. Shulletta
Mills E. Godwin
Mike Duman Toys for Tots Invitational
Round 3 (32 Man), Quarter Finals & WB2
145
12/20
W
F 2-0 0:57
C. Bodner
Currituck County
Mike Duman Toys for Tots Invitational
Round 2 (32 man), WB1
145
12/20
L
MD 17-6
J. Henderson
William Fleming
Mike Duman Toys for Tots Invitational
Round 1 (32 Man)
145
12/14
W
F 7-0 1:42
J. Kern
Thomas Dale
Central Virginia Classic
Placement Matches
145
12/14
W
F 2-0 0:45
C. Penn
James River (Midlothian)
Central Virginia Classic
8 man / 16 man Consy Semi-finals
145
12/14
L
F 2-0 0:52
L. Harris
Atlee
Central Virginia Classic
8 man /16 man Semi-finals
145
12/14
W
F 2-0 0:31
J. Kern
Thomas Dale
Central Virginia Classic
16 man - 2nd Round Championship
145
12/11
L
DEC 3-1
R. Jefferson
St. Mary`s Ryken
York Super Duals
Champ. Round 1
145
12/07
W
MD 10-2
C. Williams
Tallwood
York Super Duals
Champ. Round 1
152
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/17
L
DEC 3-1
B. Larkin
---
2019 VACW Super States
Round 2 Champ & WB (32 Man)
132
03/17
L
DEC 2-0
N. Carl
John Champe High School
2019 VACW Super States
Round 1 (32 Man)
132
03/16
L
DEC 4-3
J. Beyer
Dulles South Wrestling Club
2019 VACW Fresh., Soph., Jr. States
2nd Wrestleback (16 Man)
132
03/16
L
DEC 5-3 SV
J. Iii
---
2019 VACW Fresh., Soph., Jr. States
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
03/16
W
DEC 8-2
A. Araiza
Clippers
2019 VACW Fresh., Soph., Jr. States
Round 1 (16 Man)
132
02/08
L
MD 12-3
Z. Myers
Western Branch
2019 VHSL Class 6 Region A
2nd Wrestleback (16 Man)
145
02/08
L
F 2-0 1:02
G. Hall
---
2019 VHSL Class 6 Region A
Round 1 (16 Man)
145
01/26
L
DEC 3-1 SV
I. Umpa
---
Ocean Lakes Invitational 2019
2nd Wrestleback
145
01/25
L
F 2-0 1:14
B. Roulo
---
Ocean Lakes Invitational 2019
Round 1 (32 Man) -3pm
145
01/11
L
DEC 7-3
J. Cuffee
Tallwood
2019 VA DUALS BLACK AND BLUE TOURNEY
Sat 6
145
01/11
L
F 6-1 1:23
B. Roulo
---
2019 VA DUALS BLACK AND BLUE TOURNEY
Friday 5pm
145
01/11
W
F 4-0 2:37
V. ZIMMER
Liberty-Bealeton
2019 VA DUALS BLACK AND BLUE TOURNEY
Friday 8:30pm
138
01/11
W
F 2-0 0:49
J. Ray
Oscar Smith
2019 VA DUALS BLACK AND BLUE TOURNEY
Sat 2
138
01/11
L
MD 11-2
A. Manning
Cox
2019 VA DUALS BLACK AND BLUE TOURNEY
Sat 8
138
12/29
L
F 2-0 1:00
M. Zgurskyy
Princess Anne
COLON E. BAKER ELITE CLASSIC
Round 6 (12 Man)
132
12/29
L
DEC 7-5
E. Guevara
Hayfield
COLON E. BAKER ELITE CLASSIC
Round 5 (12 Man)
132
12/29
W
DEC 9-8
C. Schumaker
Grassfield
COLON E. BAKER ELITE CLASSIC
Round 4 (12 Man)
132
12/29
L
MD 14-6
A. Manning
Frank W. Cox
COLON E. BAKER ELITE CLASSIC
Round 2 (12 Man)
132
12/29
L
F 6-1 4:30
B. Bowes
Great Bridge
COLON E. BAKER ELITE CLASSIC
Round 1 (12 Man)
132
12/28
W
DEC 6-1
T. Williams
New Kent
2018 Godwin JV & Girls Holiday Classic
Placement Matches (8 Man)
132
12/28
W
F 14-0 2:44
C. Lewis
Atlee
2018 Godwin JV & Girls Holiday Classic
Semis & 1st WB (8 Man)
132
12/28
W
MD 11-3
J. Jimenez
Thomas Dale
2018 Godwin JV & Girls Holiday Classic
Quarterfinals (8 Man)
132
12/22
L
F 2-0 1:43
W. Fay
---
Mike Duman Toys for Tots Invitational
Round 1-Day 2 4thWB (32 Man) - Saturday 1st Round
126
12/22
W
DEC 4-0
R. McCarty
Ocean Lakes
Mike Duman Toys for Tots Invitational
Round 4 - 3rd WB (32 Man) - Last Round Friday
126
12/22
W
DEC 7-0
C. Barreiro
Cox
Mike Duman Toys for Tots Invitational
Round 3 (32 Man), Quarter Finals & WB2
126
12/21
L
DEC 4-1
w. Drescher
---
Mike Duman Toys for Tots Invitational
Round 2 (32 man), WB1
126
12/21
W
F 4-0 1:04
R. Orellana
Deep Creek
Mike Duman Toys for Tots Invitational
Round 1 (32 Man)
126
12/09
W
DEC 6-0
A. Cleveland
Oscar Smith
Oscar Smith @ Ocean Lakes
Round 1
126
12/01
W
DEC 4-1
S. Altman
Mills Godwin
Central Virginia Classic
3 & 5
138
12/01
L
DEC 6-0
E. Barrett
Hermitage
Central Virginia Classic
4th Wrestleback (16 Man)
138
12/01
W
DEC 9-6
H. Morris
---
Central Virginia Classic
Semis & 3rd WB (16) with Semis & 5th Consi(32)
138
12/01
W
MD 10-0
E. Ryan
Clover Hill
Central Virginia Classic
2nd WB (16) 4th WB (32)
138
12/01
L
MD 10-0
L. Harris
Atlee
Central Virginia Classic
QF & Consi R1 (16) & Consi R2 (32)
138
10/07
L
F 4-0 0:47
S. Shaw
DARKHORSE WRESTLING CLUB
INTERSTATE 64 HIGH SCHOOL DUALS
Round 3 (3 Team)
138
10/07
L
F 8-0 4:26
G. Filipowicz
MORRIS FITNESS - ORANGE
INTERSTATE 64 HIGH SCHOOL DUALS
Quarterfinals (8 Team)
132
10/07
L
F 8-3 1:06
J. Disario
GA MISFITS - PINK
INTERSTATE 64 HIGH SCHOOL DUALS
Round 1 (3 Team)
132
10/07
L
F 5-0 2:19
G. Chandler
HANOVER HAWKEYE
INTERSTATE 64 HIGH SCHOOL DUALS
Finals (8 Team)
132
10/06
L
MD 9-0
E. Wright
---
INTERSTATE 64 FINAL 4 - HIGH SCHOOL
2nd Wrestleback (32 Man)
132
10/06
W
DEC 2-1
J. Valencia
Manassas
INTERSTATE 64 FINAL 4 - HIGH SCHOOL
Champ. Round 2 & WB (32 Man)
132
10/06
L
DEC 6-2
D. Hasbrouck
The Storm Wrestling Center
INTERSTATE 64 FINAL 4 - HIGH SCHOOL
Champ. Round 1 (32 Man)
132
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024