Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, TBD
UWW Beach World Series - France
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Chasyn Newton
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2019-2020
Team Name
Bettendorf Wrestling Club
Davenport North Wildcats
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/04
L
DEC 6-4
G. Grell
Big Game Wrestling Club
Iowa AAU East District 5 @ Bettendorf
Semis & 3rd WB (16 Man)
105
02/04
L
MD 8-0
I. Streif
Western Dubuque Little Bobcats
Iowa AAU East District 5 @ Bettendorf
Quarters & 1st WB (16 Man)
105
01/21
L
F 5-0 1:27
T. Hampton
Alleman Jr Pioneers
Rising Knights Wrestling Club Tournament
Round 4
102-107
01/21
W
F 2-0 1:46
B. Bickett
Tiger Town Tanglers (Princeton
Rising Knights Wrestling Club Tournament
Round 3
102-107
01/21
W
MD 9-1
W. Ashland
Assumption Rising Knights
Rising Knights Wrestling Club Tournament
Round 2
102-107
11/19
L
DEC 7-0
C. Foster
Wrath
Spartan Valley Open
Placement Matches (8 Man)
E-4
11/19
W
MD 13-2
P. Heller
Blue Line Training Academy
Spartan Valley Open
2nd Wrestleback (8 Man)
E-4
11/19
L
MD 13-2
R. Derksen
Pack 732
Spartan Valley Open
Quarterfinals (8 Man)
E-4
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/05
L
F 9-1 2:41
I. Streif
---
Iowa AAU East District 5 @ Bettendorf
Round 5 (5 Man)
90
02/05
W
F 12-0 3:27
G. DeMayo
L-M Junior Wrestling Club
Iowa AAU East District 5 @ Bettendorf
Round 4 (5 Man)
90
02/05
W
DEC 7-2
R. Derksen
PACK732
Iowa AAU East District 5 @ Bettendorf
Round 2 (5 Man)
90
02/05
L
F 9-0 3:38
D. Ulloa
North Scott Lancers
Iowa AAU East District 5 @ Bettendorf
Round 1 (5 Man)
90
01/15
L
F 5-0 0:58
T. Murray
Bettendorf Wrestling Club
Bettendorf Bi-State Tournament
2nd Wrestleback (16 Man)
95
01/15
L
F 3-2 1:35
C. Hurt
Pack732
Bettendorf Bi-State Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
95
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/15
L
F 2-0 0:51
P. Shield
West Liberty Wrestling Club
Hammerin Hawk Christmas Classic 2019
Round 5
B-7
12/15
W
DEC 7-4
U. Copeland
Mediapolis
Hammerin Hawk Christmas Classic 2019
Round 4
B-7
12/15
W
DEC 6-2
J. Hauenstein
DC Elite
Hammerin Hawk Christmas Classic 2019
Round 3
B-7
12/15
L
DEC 8-1
B. Anderson
---
Hammerin Hawk Christmas Classic 2019
Round 2
B-7
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024