Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Today · 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Luke Jacobsen
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2016-2017
2015-2016
2014-2015
2013-2014
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/31
L
FOR 0-0
A. DeGarmo
---
Boone Central Invite
Placement Matches (16,8) and Round 6 (6,5)
285
01/31
L
F 2-0 0:46
G. Moody
Malcolm
Boone Central Invite
Round 5 (16,8)
285
01/31
L
F 4-4 1:14
D. Trujillo
Kearney
Boone Central Invite
Round 4 (16,8,6,5)
285
01/31
W
DEC 9-3
J. Yosten
Guardian Angels Central Catholic
Boone Central Invite
Quarterfinals (8 and 16) Round 2 (6,5)
285
01/31
L
F 2-0 0:30
Z. Zeleski
---
Central Valley Invite
Round 6
285
01/30
L
F 2-0 1:38
L. Hruby
Arcadia/Loup City
Central Valley Invite
Round 4
285
01/30
W
FOR 0-0
T. Schultz
Cambridge
Central Valley Invite
Round 3
285
01/30
L
F 0-2 2:32
N. Martin
Cambridge
Central Valley Invite
Round 2
285
01/25
W
DEC 4-1
N. Maughan
Elkhorn Valley
Neligh-Oakdale Invite
medal round
285
01/24
W
F 4-1 1:28
H. Jorgensen
Wayne
Neligh-Oakdale Invite
round 5
285
01/24
L
F 2-0 0:51
M. Frank
Osmond
Neligh-Oakdale Invite
round 2
285
01/16
L
F 2-0 0:23
K. Sullivan
Lutheran High Northeast
Lutheran High NE Dual Tournament
Round 4
285
01/16
W
DEC 9-2
D. Spies
Grand Island Central Catholic
Lutheran High NE Dual Tournament
Round 2
285
01/16
L
F 0-0 0:12
A. Hoff
Norfolk Catholic
Lutheran High NE Dual Tournament
Round 1
285
01/11
W
F 2-0 0:14
L. Hruby
Arcadia/Loup City
Amherst Invite 2015
round6
285
01/10
W
F 2-0 0:09
N. Wadleigh
Arapahoe
Amherst Invite 2015
round5
285
01/10
L
F 2-0 0:59
Z. Zeleski
---
Amherst Invite 2015
round4
285
01/10
W
F 8-1 4:46
N. Martin
Cambridge
Amherst Invite 2015
round2
285
12/12
W
F 4-1 1:14
G. Pollat
Cozad
Nebraska Duals
Round 4 (8 Team)
285
12/12
L
DEF 2-0 1:03
S. Henderson
Elkhorn South
Nebraska Duals
Round 7 (8 Team)
285
12/12
L
F 2-0 1:38
A. Chavez
Omaha Bryan
Nebraska Duals
Round 5 (8 Team)
285
12/06
L
F 2-0 1:38
C. Hirschman
Laurel-Concord/Coleridge
Creighton Invite 2014
Round 4
285
12/06
W
F 0-0 1:24
N. Maughan
Elkhorn Valley
Creighton Invite 2014
Round 3
285
12/06
L
F 2-0 0:47
D. Soll
Pender
Creighton Invite 2014
Round 2
285
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/01
L
F 2-0 1:07
T. Hircock
Amherst
2014 NSAA State Dual Championships
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
285
02/16
L
DEC 5-1 UTB
Z. Jensen
Winside
NSAA - Class D - District 2
Quarters & 1st WB (16 Man)
285
02/15
L
F 2-0 0:27
D. Soll
Pender
NSAA - Class D - District 2
4th Wrestleback (16 Man)
285
02/15
W
F 2-0 0:32
J. Schlecht
Scribner-Snyder
NSAA - Class D - District 2
Semis & 3rd WB (16 Man)
285
02/07
L
F 8-2 1:04
C. Spiehs
Wood River
Arcadia/Loup City Wrestling Tournament
Round 3 (3 Team)
285
02/07
W
F 2-1 3:24
D. Reinert
St. Paul
Arcadia/Loup City Wrestling Tournament
Round 3 (4 Team)
285
01/25
L
F 7-2 3:44
M. Schumacher
Cedar Valley
Neligh-Oakdale Invitational
Placement Matches (16 Man)
285
01/25
W
DEC 4-2
N. Maughn
Elkhorn Valley
Neligh-Oakdale Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
285
01/25
L
F 3-2 1:54
T. Hircock
Amherst
Neligh-Oakdale Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
285
01/25
W
F 3-0 5:41
L. Vergara
Wayne
Neligh-Oakdale Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
285
01/17
W
F 2-0 3:42
D. Spies
Grand Island Central Catholic
LHNE Dual Tournament
Round 5 (6 Team)
285
01/17
L
F 12-0 5:08
A. Hoff
Norfolk Catholic
LHNE Dual Tournament
Round 1 (6 Team)
285
01/11
L
F 7-0 1:27
T. Hircock
Amherst
Amherst Invite 2014
4th Wrestleback (16 Man)
285
01/11
W
DEC 4-3
N. Martin
Cambridge
Amherst Invite 2014
Semis & 3rd WB (16 Man)
285
01/11
W
DEF 0-0
L. Spencer
Arcadia/Loup City
Amherst Invite 2014
2nd Wrestleback (16 Man)
285
01/11
L
F 3-0 2:38
L. Hruby
Arcadia/Loup City
Amherst Invite 2014
Quarters & 1st WB (16 Man)
285
01/11
W
F 2-0 2:36
O. Gomez
Shelton-Kenesaw
Amherst Invite 2014
Round 1 (16 Man)
285
01/08
L
F 5-0 1:38
B. Finney
Ainsworth
Ainsworth @ Neligh-Oakdale
Round 1
285
12/21
W
F 2-0 2:57
J. Evans
Lincoln High
South Sioux City Invitational
Placement Matches (16 Man)
285
12/21
W
F 0-0 2:41
T. Hixson
Omaha Skutt Catholic
South Sioux City Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
285
12/21
L
F 4-0 2:19
G. Gaither
South Sioux City
South Sioux City Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
285
12/21
W
F 2-0 0:23
K. Koster
---
South Sioux City Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
285
12/13
W
F 2-0 1:24
H. Klaus
Papillion La Vista
Nebraska Invitation Dual Tournament
Round 1 (8 Team)
285
12/13
L
F 2-0 0:51
J. Eucker
Malcolm
Nebraska Invitation Dual Tournament
Round 2 (8 Team)
285
12/13
W
F 5-0 1:51
N. Noland
Field Kinley
Nebraska Invitation Dual Tournament
Round 6 (8 Team)
285
12/13
L
F 2-0 0:46
S. Henderson
Elkhorn South
Nebraska Invitation Dual Tournament
Round 5 (8 Team)
285
12/07
W
F 5-0 1:35
C. Ziegenbein
Lincoln North Star
Norfolk 9th grade Invite 2013
Round 2
285
12/07
W
F 8-0 1:16
L. Froistad
Lincoln Southeast
Norfolk 9th grade Invite 2013
Round 1
285
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024