Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 17-19, 3:00 PM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18, 4:00 PM UTC
2024 PNL Duals at Werner Park
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 5-9, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Olin Wiedel
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
Crystal Lake Wizards
Crystal Lake Wizards Wrestling
Woodstock Northwood
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/17
L
F 2-0 0:35
L. Bell
BAM
Joe Tholl Sr. ELITE/OPEN 2023
4th Wrestleback (32 Man)
84
12/17
W
DEC 9-3
B. Lowe
Backyard Brawlers - Midwest
Joe Tholl Sr. ELITE/OPEN 2023
Quarters & 3rd WB (32 Man)
84
12/17
W
F 6-0 3:00
B. Knapp
Vittum Cats
Joe Tholl Sr. ELITE/OPEN 2023
2nd Wrestleback (32 Man)
84
12/17
L
F 2-0 1:28
K. Richardson
Lincoln Way Wrestling Club
Joe Tholl Sr. ELITE/OPEN 2023
Round 1 (32 Man)
84
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/11
L
DEC 7-4
J. Pechter
Vernon Hills Hawthorn North
IESA 2023 State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
75 AA
03/10
L
DEC 4-0
C. Lemberg
Minooka
IESA 2023 State Championships
Quarters & 1st WB (16 Man)
75 AA
03/10
W
F 7-0 2:18
D. Ramirez
Barrington Station
IESA 2023 State Championships
Round 1 (16 Man)
75 AA
03/04
W
F 3-3 3:56
M. Hoss
Moline John Deere
IESA Class AA Sectional B
3rd Place
75
03/04
W
F 12-0 1:57
T. Rivard
McHenry Parkland
IESA Class AA Sectional B
Round 5 Consolation Semis WB2 (16 Man)
75
03/04
L
MD 13-3
A. Parker
Rock Island Washington
IESA Class AA Sectional B
Round 3 Semifinals (16 Man)
75
03/04
W
F 6-2 2:23
J. Scribner
Rockford Eisenhower
IESA Class AA Sectional B
Round 2 Quarterfinals (16 Man)
75
03/04
W
F 2-0 0:16
K. Hammett
Cary
IESA Class AA Sectional B
Round 1 (16 Man)
75
01/07
L
TF 15-0 3:00
L. Keneson
Region Wrestling Academy
THE Midwest Classic
4th Wrestleback (32 Man)
74
01/07
W
DEC 7-5
G. Somers
Unity Youth WC
THE Midwest Classic
Quarters & 3rd WB (32 Man)
74
01/07
L
F 8-1 3:30
L. Kissane
Tinley Park Bulldogs WC
THE Midwest Classic
Round 2 Champ & WB (32 Man)
74
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/19
L
MD 9-0
R. Gartman
Askren Wrestling Academy
FAWC Holiday Challenge
Round 3
65-70
12/19
L
DEC 9-2
C. Bardenwerper
Watertown
FAWC Holiday Challenge
Round 2
65-70
12/19
L
DEC 9-5
L. Parker
Harvard Wrestling Club
FAWC Holiday Challenge
Round 1
65-70
Related Content
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021
7 D1 Schools In 7 Days For Maui Fundraiser
Aug 28, 2023