Mar 23-Dec 31, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 3:00 PM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 18, 4:00 PM UTC
2024 PNL Duals at Werner Park
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Ellis Slack
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2017-2018
2016-2017
Team Name
Oakley
Oakley High School
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/02
W
F 5-4 3:15
C. VanDegrift
---
Oakley @ Scott Community
Round 1
152
02/17
L
F 2-1 1:32
B. Vacura
Norton Community
KSHSAA 3-2-1A Regional Goodland
Round 6 - Consolation Quarterfinals
152
02/17
W
DEC 7-0
C. Mccullough
---
KSHSAA 3-2-1A Regional Goodland
Round 5 - Consolation Crossbracketing
152
02/16
L
DEC 12-8
W. Weems
Hoxie
KSHSAA 3-2-1A Regional Goodland
Round 2 - Championship Quarterfinals
152
02/16
W
F 2-0 0:24
C. Wenzl
Phillipsburg
KSHSAA 3-2-1A Regional Goodland
Round 1 - First Round
152
02/03
L
DEC 6-4 SV
N. Ackerman
Marysville
2018 Panther Classic
Finals
152
02/03
W
F 2-0 2:10
J. Schmeidler
TMP
2018 Panther Classic
Round 5
152
02/03
L
F 2-0 0:55
S. Kuder
Minneapolis
2018 Panther Classic
Round 4
152
02/03
W
MD 10-2
W. Weems
Hoxie
2018 Panther Classic
Round 2
152
01/27
L
TF 21-6 6:00
C. Hutchinson
Smith Center
Western Kansas Tournament of Champions
Placement Matches (8 Man)
152
01/26
W
F 2-1 3:56
J. Schmeidler
Thomas More Prep-Marian
Western Kansas Tournament of Champions
Round 3 (8 Man)
152
01/26
W
F 8-0 2:31
C. Wenzl
Phillipsburg
Western Kansas Tournament of Champions
Round 2 (8 Man)
152
01/26
W
F 5-0 1:51
C. Mccullough
---
Western Kansas Tournament of Champions
Round 1 (8 Man)
152
01/20
W
DEF 0-0
K. Christiansen
---
Bob Kuhn Prairie Classic
Con. Placement Matches (16 Man)
152
01/20
L
F 2-0 0:24
G. Fritz
Great Bend
Bob Kuhn Prairie Classic
4th Wrestleback (16 Man)
152
01/20
W
DEC 9-4
M. Bell
Spring Hill
Bob Kuhn Prairie Classic
3rd Round Wrestleback
152
01/20
W
F 0-0 1:26
J. Schmeidler
Thomas More Prep
Bob Kuhn Prairie Classic
2nd Wrestleback (16 Man)
152
01/19
L
F 6-1 5:52
K. Christiansen
---
Bob Kuhn Prairie Classic
Round 2 Quarters
152
01/19
W
F 2-0 1:57
Z. Fisher
St. Thomas Aquinas
Bob Kuhn Prairie Classic
Round 1 (16 Man)
152
01/13
W
F 0-0 4:35
J. Burian
Goodland High School
Buzz Matson Invitational
Medal Round
152
01/13
L
F 0-0 2:34
C. Hutchinson
Smith Center High School
Buzz Matson Invitational
Round 4
152
01/13
W
F 0-0 1:28
D. Waterman
---
Buzz Matson Invitational
Round 3
152
01/13
L
F 0-0 0:18
C. Hillman
Wray High School
Buzz Matson Invitational
Round 1
152
01/06
L
DEC 5-4
W. Weems
Hoxie
J. R. Durham Invitational
Round 3
152
01/06
W
DEC 6-2
B. Vacura
Norton
J. R. Durham Invitational
Round 2
152
01/06
L
F 0-0
T. Seabolt
Cimarron
J. R. Durham Invitational
Round 1
152
12/08
L
MD 11-2
T. Maccagnan
---
Colby Eagle Invitational 2017
Round 3 (3 Team)
152
12/08
L
F 0-0
P. Mcquade
---
Colby Eagle Invitational 2017
Round 2 (6 Team)
152
12/08
W
F 0-0 3:48
A. Basgall
Colby High School
Colby Eagle Invitational 2017
Round 3 (6 Team)
152
12/08
W
F 0-0 5:56
J. Burian
Goodland Cowboys
Colby Eagle Invitational 2017
Round 1 (3 Team)
152
12/08
L
DEC 10-8
D. Williams
---
Colby Eagle Invitational 2017
Round 5 (6 Team)
152
12/08
W
DEC 4-3
C. Mora
---
Colby Eagle Invitational 2017
Round 8 (6 Team)
152
12/02
L
F 0-0 4:38
M. Rains
---
Hoxie Invitational
10 man cons semi
160
12/02
W
F 0-0 5:28
D. Anderson
---
Hoxie Invitational
Cons. Round 2 (10 Man)
160
12/02
W
F 0-0 1:17
G. Whitney
---
Hoxie Invitational
Cons. Round 1 (10 Man)
160
12/02
L
DEC 11-9
W. Weems
Hoxie
Hoxie Invitational
Quarters (10 Man)
160
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/18
L
F 0-0 0:59
B. Spiess
---
KSHSAA 3-2-1A - Trego - Regional
Consolation Quarterfinals (All Brackets)
132
02/18
W
F 0-0 2:05
A. Stults
Hays-TMP
KSHSAA 3-2-1A - Trego - Regional
Consolation Crossbracketing (16M & 32M)
132
02/17
L
F 0-0 0:35
J. Lenker
---
KSHSAA 3-2-1A - Trego - Regional
Championship Quarterfinals (All Brackets)
132
02/17
W
F 0-0 4:31
N. Horinek
Sublette
KSHSAA 3-2-1A - Trego - Regional
Championship 1st Round (16M & 32M)
132
02/11
W
DEC 6-2
L. Beydler
---
Bill Voss Novice (Colby 2017)
Finals
132
02/11
W
F 0-0 6:41
B. Metcalf
Colby High School
Bill Voss Novice (Colby 2017)
Round 2
132
02/11
W
F 0-0 4:43
N. Mandl
Norton
Bill Voss Novice (Colby 2017)
Round 1
132
02/04
L
F 3-0 2:55
N. Mandl
Norton
2017 Panther Classic
Round 3
132
02/04
L
MD 13-5
E. Hamel
---
2017 Panther Classic
Round 1
132
01/27
L
DEC 8-7
N. Mandl
Norton
Western Kansas Tournament of Champions
Round 3
132
01/27
L
F 2-0 0:46
J. Lenker
---
Western Kansas Tournament of Champions
Round 1
132
01/21
L
F 0-0 1:45
M. Salas
---
Bob Kuhn Prairie Classic
Pigtails Rd. 2
132
01/20
L
F 0-0 0:42
J. Lenker
---
Bob Kuhn Prairie Classic
Pigtials Rd. 1
132
01/19
L
DEC 9-2
A. Depperschmidt
Scott City
Scott City @ Oakley
Round 1
132
01/14
L
F 0-0 2:30
J. Dominguez
---
Oberlin Invitational
Round 4
132
01/14
W
DEC 8-5
J. Arambula
---
Oberlin Invitational
Round 2
132
01/14
L
F 0-0 3:02
I. Mason
---
Oberlin Invitational
Round 1
132
01/07
L
F 6-0 2:15
A. Depperschmidt
Scott City
J. R. Durham Invitational
Round 4
132
01/07
W
DEC 3-1 SV
C. Harris
---
J. R. Durham Invitational
Round 3
132
01/07
W
F 4-2 2:58
N. Mandl
Norton
J. R. Durham Invitational
Round 2
132
01/07
L
F 4-0 1:34
D. Porsch
Hoxie
J. R. Durham Invitational
Round 1
132
12/09
L
F 0-0 0:55
Z. Valdez-Sauer
Legend
Eagle Invitational (Colby Duals)
Round 2 (3 Team)
132
12/09
W
F 0-0 5:15
B. Anderson
Eaglecrest
Eagle Invitational (Colby Duals)
Round 5 (6 Team)
138
12/09
L
DEC 6-2
J. Dominquez
Goodland Cowboys
Eagle Invitational (Colby Duals)
Round 3 (6 Team)
132
12/09
L
F 0-0 5:07
J. Hailey
Blue Valley North
Eagle Invitational (Colby Duals)
Round 4 (6 Team)
138
12/09
L
F 0-0 2:39
K. Perez
Garden City
Eagle Invitational (Colby Duals)
Round 7 (6 Team)
132
12/09
L
F 0-0 1:28
C. Vajnar
Hays
Eagle Invitational (Colby Duals)
Round 1 (3 Team)
132
12/09
L
DEC 12-6
L. Willard
Topeka-Seaman
Eagle Invitational (Colby Duals)
Round 1 (6 Team)
132
12/03
L
DEC 6-1
A. Depperschmidt
Scott City
Hoxie Invitational
Round 4 (5 Man)
132
12/03
W
F 0-0 1:04
C. Crawford
Plainville
Hoxie Invitational
round 2
132
12/03
L
F 0-0 0:04
D. Porsch
Hoxie
Hoxie Invitational
round 1
132
Related Content
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021