May 4-5
Iowa/USA State Freestyle/Greco Champions
May 4-5, 2:00 PM UTC
USAWKS FRECO State
Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 4-5
2024 Missouri USA FS/GR State
May 5
NEUSA FS/GR State
May 9-12, 7:00 AM UTC
World Olympic Qualifier
May 10-12, 2:00 PM UTC
Phil Portuese Northeast Regional Champs
May 10-11, 3:00 PM UTC
Western Regional Championships
May 10-12, 6:00 PM UTC
Northern Plains Regional Championships
May 11, 2:00 PM UTC
Midwest Warrior Challenge
May 11, 3:00 PM UTC
NC Beach National & World Team Qualifier
May 17-19, TBD
CA Assoc Duals
May 18-19, TBD
Central Regional Championships
May 18-19, TBD
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Nathan McLaury
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2015-2016
2014-2015
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/09
L
DEF 0-0
M. Trageser
West Sioux
West Sioux Invite 2016
Placement Matches (16 Man)
160
01/09
W
DEC 8-2
J. otterloo
Central Lyon/George-Little Rock
West Sioux Invite 2016
2nd Wrestleback (16 Man)
160
01/09
L
DEF 0-0
B. Treadway
Sioux Falls Lincoln
West Sioux Invite 2016
Semis & 3rd WB (16 Man)
160
01/09
L
F 4-1 2:27
M. Dahl
---
West Sioux Invite 2016
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
01/02
W
F 2-0 2:00
E. Faison
Wilton
Glenn Brand Invittional
Round 5 (6 Man)
160
01/02
L
DEC 3-2
C. Wettering
---
Glenn Brand Invittional
Round 4 (6 Man)
160
01/02
L
DEC 12-6
S. Wigans
Clarion-Goldfield-Dows
Glenn Brand Invittional
Round 3 (6 Man)
160
01/02
W
F 2-0 0:23
J. Moss
Woodbury Central
Glenn Brand Invittional
Round 2 (6 Man)
160
01/02
L
F 10-2 4:47
B. Childs
---
Glenn Brand Invittional
Round 1 (6 Man)
160
12/20
L
DEC 2-1
N. Heathcott
West Lyon
Spencer Invitational
Placement Matches (16 Man)
160
12/20
L
F 2-0 0:55
K. Clabaugh
Estherville-Lincoln Central
Spencer Invitational
3rd Wrestleback (16 Man)
160
12/20
W
F 5-7 3:45
B. Rau
Rock Valley/Boyden-Hull
Spencer Invitational
Semi-finals
160
12/19
L
DEC 4-3
N. Heathcott
West Lyon
Spencer Invitational
Quarter-finals
160
12/18
W
MD 14-2
L. Oostenink
Western Christian
Emmetsburg Spencer Dual
Champ. Round 1
160
12/18
L
DEC 2-1
G. Jamison
Emmetsburg
Emmetsburg Spencer Dual
Champ. Round 1
160
12/11
W
F 4-0 0:59
K. Pelep
Storm Lake
Le Mars/Spencer/Storm Lake
Champ. Round 1
160
12/11
W
F 2-0 2:17
J. Kessenich
LeMars
Le Mars/Spencer/Storm Lake
Champ. Round 1
160
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/07
L
DEC 5-3
H. Huisman
Central Lyon/George-Little Rock
IHSAA 2A Sect. 12
1st, 3rd, 5th (8 Man)
152
02/07
L
F 3-3 5:16
J. Jones
---
IHSAA 2A Sect. 12
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
152
02/07
W
F 5-1 1:34
L. Oostenink
Western Christian
IHSAA 2A Sect. 12
Quarterfinals (8 Man)
152
01/31
L
MD 14-4
G. Jamison
Emmetsburg
2015 Lakes Conference
Placement Matches (8 Man)
152
01/31
W
DEC 8-7
B. Duer
Estherville Lincoln Central
2015 Lakes Conference
2nd Wrestleback (8 Man)
152
01/31
W
F 2-0 0:48
L. Oostenink
Western Christian
2015 Lakes Conference
Semis & 1st WB (8 Man)
152
01/31
L
DEC 3-1
G. Jamison
Emmetsburg
2015 Lakes Conference
Quarterfinals (8 Man)
152
01/17
W
DEC 6-2
T. Doyle
---
Valley Duals
Round 2 (6 Team)
152
01/17
L
F 2-0 0:20
C. Lear
Lewis Central
Valley Duals
Round 5 (6 Team)
152
01/17
L
F 6-1 2:42
A. Lamm
Urbandale
Valley Duals
Round 4 (6 Team)
152
01/17
L
MD 14-2
M. Barr
Valley , West Des Moines
Valley Duals
Round 1 (6 Team)
152
01/17
L
F 2-0 0:35
A. Warden
Southeast Polk
Valley Duals
Round 3 (6 Team)
152
01/10
W
MD 11-2
J. Shattuck
Westwood
West Sioux Invite 2015
Placement Matches (16 Man)
152
01/10
W
DEC 6-3
H. Huisman
Central Lyon/George-Little Rock
West Sioux Invite 2015
4th Wrestleback (16 Man)
152
01/10
L
F 8-0 3:23
P. Hansen
Brookings
West Sioux Invite 2015
Semis & 3rd WB (16 Man)
152
01/10
W
F 6-2 3:32
Z. Centeno
Parker
West Sioux Invite 2015
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
12/21
L
DEC 7-2
J. Bush
Rock Valley/Boyden-Hull
Spencer Invitational
Placement Matches (16 Man)
152
12/20
W
DEC 13-9
J. Payne
West Lyon
Spencer Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
152
12/20
L
F 2-0 1:40
J. Jones
---
Spencer Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
152
12/20
W
F 10-0 4:13
J. Cardenas
Sioux Center
Spencer Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
12/19
L
F 3-0 3:40
G. Jamison
Emmetsburg
Spencer, Emmetsburg & Hull, Western Christian Double Dual
Champ. Round 1
152
12/13
L
F 14-6 5:55
D. Freeman
Sheldon
Martin Family Invitational
Placement Matches (8 Man)
152
12/13
W
F 9-2 5:52
L. Brown
Britt West Hancock
Martin Family Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
152
12/13
W
F 4-0 2:30
D. Dietz
Algona
Martin Family Invitational
Quarterfinals (8 Man)
152
12/06
L
F 0-0 0:45
S. Kellogg
Sergeant Bluff-Luton
Sergeant Bluff-Luton Invitational
Placement Matches (16 Man)
152
12/06
W
F 6-2 5:52
A. Montes
West Sioux
Sergeant Bluff-Luton Invitational
3rd Wrestleback (16 Man)
152
12/06
L
DEC 3-1
R. Aldaba
Storm Lake
Sergeant Bluff-Luton Invitational
Semis & 2nd WB (16 Man)
152
12/06
L
DEC 7-3
K. Brekke
Ballard
Sergeant Bluff-Luton Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
12/06
W
DEC 7-3
C. Zellmer
Woodbury Central
Sergeant Bluff-Luton Invitational
Champ Round 1 (16 Man)
152
Related Content
Women's Weekly
Dec 2, 2021
7 D1 Schools In 7 Days For Maui Fundraiser
Aug 28, 2023
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020
Greatest Pins
May 2, 2024
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021